ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

چگونه در فیفا 19 دفاع کنیم؟

استفاده درست از سیستم دفاع فیفا 19 را با خواندن این مقاله یاد بگیرید

۰

الکترونیک آرتز در چند سال گذشته تغییرات بسیاری را در سری بازی‌های فیفا به وجود آورد تا آن‌ را واقع گرایانه‌ تر از همیشه بسازد. این موضوع تاثیرات قابل توجهی بر گیم پلی سری گذاشته و باعث شده تا بدون داشتن خط دفاعی مستحکم، نتوانید به موفقیت‌های چندانی دست پیدا کنید. اگر نسخه جدید، یعنی فیفا 19 را تجربه کنید، احتمالاً متوجه این موضوع خواهید شد.

جدا از اینکه اهمیت خط دفاع بیشتر از گذشته شده، کار کردن با آن نیز سخت تر شده است. به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا در قسمت جدید از سری مقالات آموزشی فیفا، به نکاتی اشاره کنیم که با دانستن آن‌ها می‌توانید عملکرد دفاعی خود را بهبود ببخشید.

فیفا 19

با کلیدهای مربوط به سیستم دفاع آشنا شوید

اگرچه به خاطر سپردن نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد دفاعی شما خواهند داشت اما اگر به شکل کامل با کلید‌های مربوط به دفاع آشنا نباشید، همه آن‌ها بی فایده خواهند بود. بنابراین، قبل از هر چیز بهتر است با کلید‌های مربوط به سیستم دفاعی فیفا 19 آشنا شویم.

 • تغییر بازیکن: L1 یا LB
 • تغییر بازیکن به صورت دستی: استیک سمت راست + جهت
 • تکل، کشیدن یا هُل دادن در هنگام تعقیب بازیکن صاحب توپ: دایره یا B
 • تکل از پهلو: مربع یا X
 • تکل ایستاده: دایره یا B
 • اعمال فشار (Jockey) بر بازیکن صاحب توپ: L2 یا LT
 • محدود کردن بازیکنان تیم حریف: ضربدر یا A (فشار داده و نگه دارید)
 • تسریع روند بلند شدن از زمین پس از تکل درازکش: مربع یا X
 • توپ ربایی از بازیکنی که با پشت کردن به مدافع سعی به حفظ مالکیت دارد: L2 یا LT را فشار داده و استیک سمت چپ را به سمت بازیکن صاحب توپ حرکت دهید
 • خروج دروازه بان: مثلث یا Y (فشار داده و نگه دارید)
 • کنترل دروازه بان: R3 (فشار داده و نگه دارید) + استفاده از استیک راست برای جهت دهی
 • قرار گیری دروازه بان در تیر 2: R3 (فشار داده و نگه دارید)
 • تغییر بازیکن به دروازه بان: تاچ پد را فشار دهید

فیفا 19

چگونه در فیفا 19 دفاع کنیم؟

در این بخش از مقاله، به تعدادی نکته درباره سیستم دفاع اشاره می‌کنیم که با دانستن و به کار بردن آن‌ها در جریان بازی، بدون شک برتری زیادی نسبت به حریف خود خواهید داشت.

 • اعمال فشار بر بازیکن صاحب توپ (Jockey): اگر بازیکن صاحب توپ در حال دویدن به سمت شماست، بهترین فرصت در اختیار شما قرار گرفته تا با فشار دادن L2 یا LT، بازیکن خود را به سمتش برده و او را تحت فشار قرار دهید. به محض اینکه به بازیکن حریف نزدیک شدید، کلید دایره یا B را فشار دهید تا با استفاده از تکل ایستاده توپ را پس بگیرید.
 • تکل درازکش: تکل درازکش همیشه یکی از تصمیمات به شدت پر خطر در سری بازی‌های فیفا بوده است. با اینحال، اگر در زمان و مکان دست مورد استفاده قرار گیرد، می‌تواند به شدت موثر باشد. تنها در 2 صورت تکل درازکش می‌تواند به توپ ربایی بیانجامد: یک، زمانی که بازیکن حریف مستقیم به سمت شما در حرکت است؛ دو، زمانی که به اندازه کافی به بازیکن صاحب توپ نزدیک هستید. در غیر این صورت، احتمال اینکه مچ پای بازیکن حریف را هدف قرار داده، او را نقش بر زمین و اخطار دریافت کنید بسیار زیاد است. جدا از این مورد، فراموش نکنید که تکل درازکش که ناموفق باشد، عملاً یکی از بازیکنان شما را از جریان باقی خارج می‌کند، زیرا از روی زمین بلند شدن و بازگشتن به پست اصلی می‌تواند زمانبر باشد.
 • نبردهای 50/50: نبردهای 50/50، یکی از سیستم‌های جدید است که برای نخستین بار در فیفا 19 معرفی شد. قبل از هر چیز بیایید با نبردهای 50/50 آشنا شویم؛ شرایطی را تصور کنید که در آن توپ در نقطه‌ای از زمین قرار دارد و یک بازیکن از تیم شما و یک بازیکن از تیم حریف به سمت آن می‌دوند. سوالی که پیش می‌آید این است: چه کسی صاحب توپ خواهد شد؟ این سیستم با استفاده از الگوریتمی از پیش تعیین شده، نتیجه رقابت این دو بازیکن را با در نظر گرفتن 3 فاکتور مشخص می‌کند: اولین فاکتور، ویژگی‌های بازیکنان (قدرت بدنی، وزن و قد) است؛ دومین فاکتور، عمل خواسته شده (تکل درازکش یا پاس) است؛ سومین فاکتور نیز مسیر دویدن بازیکنان (زاویه، سرعت و حالت بدن) به سمت توپ است.
 • فراخواندن دومین مدافع برای اعمال بیشتر: با نگه داشتن کلید R1 یا RB، نزدیک ترین بازیکن تیم شما برای اعمال بیشتر روی بازیکن صاحب توپ به کمک شما می‌آید. بدین ترتیب، با قرار گرفتن دو بازیکن از تیم شما در برابر یک بازیکن از تیم حریف، زوایای بیشتری پوشش داده شده و کارِ حریف شما برای دریبل یا دادن هر نوع پاس بسیار سخت می‌شود.
 • به تغییر بازیکن با استیک سمت راست عادت کنید: فرض کنید مهاجم صاحب توپ اولین مدافع شما را دریبل زده و به سمت دروازه در حال حرکت است. شما نیز کلید L1 یا LB را فشار می‌دهید تا با انتخاب دومین مدافع خود، سد راه مهاجم شوید اما ناگهان مدافع وسط تیم شما که حتی از مدافع دریبل خورده نیز دورتر است، تحت کنترل شما قرار می‌گیرد. برای اجتناب از قرار گیری در چنین شرایطی، توصیه می‌کنیم حتماً و حتماً از استیک سمت راست برای تعویض بازیکن تحت کنترل استفاده کنید. اگر هم به استفاده از L1 یا LB عادت کرده‌اید، حتما به نشانگر سفید روی سر بازیکنان خود توجه کنید. این نشانگر به شما می‌گوید که فشار دادن کلید تغییر بازیکن در آن لحظه، کنترل چه کسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 • از سیستم تاکتیک‌های پویا برای دفاع غافل نشوید: به واسطه سیستم تاکتیک‌های پویا که در فیفا 19 معرفی شد، شما می‌توانید پیش از آغاز مسابقه 4 گیم پلن متفاوت را مطابق با نیازها و سبک بازی تان شخصی سازی کنید. این سیستم به شما اجازه می‌دهد تا با تنها فشاردن یک کلید، آرایش تیمی و نحوه بازی تیم خود را به طور کامل در یک لحظه تغییر دهید. اگر توانستید تا پس از حملات مستمر به گل برسید و اکنون به دنبال حفظ نتیجه هستید، می‌توانید یکی از دو گیم پلن Defensive یا Ultra Defensive را مورد استفاده قرار دهید. فراموش نکنید که حتماً گیم پلن‌ها را براساس ویژگی‌های فردی بازیکنان تان شخصی سازی کنید، در غیر اینصورت به مشکل بر خواهید خورد.
 • در هنگام دفاع از کلید افزایش سرعت دویدن (Sprint) استفاده نکنید: در هنگام دفاع هیچ نیازی نیست که سرعت دویدن بازیکنان تان را افزایش دهید، زیرا اینکار باعث می‌شود که به سادگی از بازیکن مقابل خود دریبل بخورید. تنها در صورتی سرعت دویدن بازیکن خود را افزایش دهید که قصد توقف یک وینگر صاحب توپ را داشته باشید.
 • در مسیر پاس‌های عمق قرار بگیرید: اگر حریف شما تمایل بسیاری دارد تا با ارسال‌ پاس‌های در عمق صاحب موقعیت شود، به هیچ وجه مستقیماً در پای بازیکن حریف تکل نروید. بهترین کار این است که بازیکن هدف و فضای مورد نظر را پیش بینی کرده و در مسیر پاس قرار بگیرید. بدین ترتیب، بدون هیچ گونه دردسری می‌توانید پاس را قطع کرده و صاحب توپ شوید.
 • آیا نیازی به استفاده از بازداری است: قبل از هر چیز بهتر است با مفهوم بازداری یا Contain آشنا شویم. هر تکنیک یا استراتژی که برای محدود نگه داشتن حرکات بازیکنان تیم حریف به کار گرفته می‌شود، بازداری نامیده می‌شود. این حرکت، به نوعی در بازی فیفا 19 شبیه سازی شده است. جدا از کلید L2 یا LT که فضا را برای بازیکن صاحب توپ تنگ می‌کند، با نگه داشتن کلید ضربدر یا A مدافع شما به صورت خودکار مهاجم صاحب توپ را دنبال کرده و سعی می‌کند تا در مقابل او بایستد. اگر کاربر مقابل شما از مهارت‌های لازم برخوردار باشد، به راحتی می‌تواند دریبل زده یا پاس دهد. بنابراین توصیه می‌کنیم تا از قابلیت بازداری برای نزدیک شدن به بازیکن صاحب توپ استفاده کرده و سپس کلید L2 یا LT را نگه دارید. حتی می‌توانید پس از نزدیک شدن از تکل ایستاده برای توپ ربایی استفاده کنید.
 • تمرینات مربوط به سیستم دفاع را حتما انجام دهید: علی‌رغم اهمیت بالا، بخش آموزش‌ چندان مورد توجه کاربران قرار نمی‌گیرد و تمرین‌های فیفا 19 نیز از این قاعده مستثنا نیست. با این حال، اکیداً توصیه می‌کنیم تمامی تمرین‌های مربوط به سیستم دفاع، از تمرینات برنز گرفته تا طلایی، همه را انجام دهید.

فیفا 19

بهترین ترکیب‌های تدافعی فیفا 19

اگر به یاد داشته باشید، پیش از این گفتیم که سیستم تاکتیک‌های پویا شامل 4 گیم پلن متفاوت می‌شود که از میان آن‌ها Defensive و Ultra-defensive برای دفاع موثرتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین گفتیم که تاکتیک‌های هر یک گیم پلن نیاز به تغییر دارد و باید آن‌ها را با توجه به ویژگی‌های بازیکنان تیم تان شخصی سازی کنید. در ادامه قصد داریم تا با به نکاتی اشاره کنیم که در ساخت یک گیم پلن دفاعی ایده آل به شما کمک می‌کند.

 • در فیفا 19 شاهد معرفی یک ترکیب جدید هستیم که بازیکنان را با چینش 2-3-1-4 در داخل زمین قرار می‌دهد. این ترکیب را می‌توان بهترین انتخاب برای گیم پلن Ultra-defensive دانست، زیرا هافبک میانی مقداری عقبتر از بقیه قرار گرفته تا در کارهای دفاعی به خط دفاع کمک کند. تاکتیک دفاعی را نیز روی Drop Back قرار دهید تا با هدایت بازیکنان به نیمه زمین خودی، نظم دفاعی تیم در هر شرایطی حفظ شود. اگرچه با انتخاب این تاکتیک مهاجمان شما حالتی منفعل خواهند داشت اما خط دفاع شما مستحکم تر از همیشه خواهد بود. گزینه‌های بخش Player Instructions را نیز به گونه‌ای تنظیم کنید که مدافعان و هافبک میانی در زمان حمله عقب (Stay Back While Attacking) بمانند.
 • برای گیم پلن Defensive، ترکیب 3-3-4 تدافعی را توصیه می‌کنیم. سپس نوار تعداد بازیکنان در زمان ضربات آزاد و کرنر را روی درجه 3 قرار دهید تا بدین ترتیب دیگر هیچ نگرانی راجع به ضد حملات نداشته باشید. تاکتیک دفاعی را نیز روی Pressure on Heavy touch قرار دهید تا با اعمال فشار روی بازیکن صاحب توپ، زمان کافی را برای بازگشت بازیکنان به نیمه خودی فراهم کنید. در نهایت، تنظیمات مربوط به مدافعان و هافبک‌های تدافعی را به ترتیب روی Stay Back While Attacking و Man Marking قرار دهید.

فیفا 19

در فیفا 19 چگونه با سانترها مقابله کنیم؟

اگر به شکل درست و صحیحی با سانترها مقابله نکنید، احتمال دریافت گل بسیار بالاست. در اینجا به دو نکته بسیار اساسی اشاره می‌کنیم که دانستن آن‌ها به شما در دفع سانترها کمک شایانی خواهد کرد:

 • قطع توپ پیش از رسیدن به وینگر: وقتی یکی از بازیکنان حریف لب خط در حال حرکت است و می‌خواهد پاس در عمق برای وینگر هم تیمی خود بفرستد، فرصت بسیار خوبی دارید تا توپ را قطع کنید. در چنین شرایطی، کلید R1 یا RB را فشار داده و نگه دارید تا دومین مدافع به سمت بازیکن دریافت کننده توپ حرکت کند. پس از اینکه دومین مدافع به اندازه کافی نزدیک شد، با استفاده از استیک راست کنترل او را بدست گرفته و از ارسال سانتر جلوگیری کنید. بدین ترتیب، بازیکن صاحب توپ دیگر فضای مورد نیاز برای ارسال سانتر را نخواهد داشت و مجبور به دادن پاس می‌شود.
 • بردن نبردهای هوایی: اگر نتوانستید با انجام نکته اول از ارسال سانتر جلوگیری کنید، تنها یک راه مطمئن برای جلوگیری از دریافت گل خواهید داشت. پس از ارسال سانتر توسط وینگر، کلید R1 یا RB را فشار داده و نگه دارید تا مدافع به سمت بازیکن هدف که سانتر برای او ارسال شد حرکت کند. پس از اینکه مدافع به اندازه کافی نزدیک شد، با استفاده از استیک راست کنترل او را بدست بگیرید اما هیچ کلیدی را فشار ندهید. با شروع روند نزولی توپ، به محل فرود توپ نزدیک شده و کلید شوت را فشار دهید تا توپ دفع شود.
.کپی شد https://vgto.ir/yx

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...