ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مارول
فیلم و سریال

فاز چهارم دنیای سینمایی مارول: تمام فیلم‌ها و سریال‌هایی که به مولتی‌ورس متصل‌اند

نقشه‌ها و برنامه‌های مارول برای دنیاهای چندگانه یا همان مولتی‌ورس خیلی فراتر از فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness است. ایده مولتی‌ورس به این معنا است که کائنات (در معنای عام) شامل جهان‌ها، ...

محمدجواد مبین‌زاده
نوشته شده توسط محمدجواد مبین‌زاده | ۸ آبان ۱۳۹۹ | ۲۰:۲۷

نقشه‌ها و برنامه‌های مارول برای دنیاهای چندگانه یا همان مولتی‌ورس خیلی فراتر از فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness است. ایده مولتی‌ورس به این معنا است که کائنات (در معنای عام) شامل جهان‌ها، بُعد‌ها و خطوط زمانی بی‌نهایت می‌شود. و حالا می‌دانیم این ایده هسته اصلی دنیای سینمایی مارول در فاز چهارم خواهد بود.

مارول از سال‌ها پیش روی ایده مولتی‌ورس کار کرده و در فیلم Thor نیز این موضوع به خوبی نشان داده شد. در فیلم ثور ما شاهد معرفی «نه قلمرو» بودیم و در عنوان نخست Doctor Strange نیز شخصیت اصلی ما با مفهوم دنیاهای چندگانه آشنایی پیدا کرد.

در فیلم Avengers: Endgame وقتی قهرمانان زمین قصد شکست تانوس (با بازی جاش برولین) را داشتند، متوجه وجود خطوط زمانی دیگر شدند. اونجرز با سفر به گذشته و تغییر برخی اتفاقات تاریخ را عوض نکردند، بلکه فقط خطوط زمانی جدیدی ایجاد نمودند. خطوط زمانی متفاوتی که در Endgame دیدیم شامل همین کاراکترها و مکان‌ها هستند اما خب باتوجه به روند متمایز اتفاقات در آن‌ها، مردم و قهرمانان مسیرهای دیگری را در زندگی در پیش گرفته‌اند.

با این حال، تا پیش از فاز چهارم مفهوم مولتی ورس آنچنان در دنیای سینمایی مارول پررنگ و سرنوشت‌ساز نبود. این ایده قرار است هسته و پایه اساسی فاز جدید باشد. احتمالات و مسیرهایی که مارول و کوین فایگی در حال حاضر پیش‌روی خود می‌بینند عملا بی‌نهایت است چراکه با ایده وجود دنیاهای موازی و چندگانه، هیچ محدودیتی در کار نیست.

حتی با پیاده‌سازی این ایده مارول می‌تواند قهرمانان و ضدقهرمانانی را وارد دنیای خود کند که پیش از این قابلیت استفاده از آنان وجود نداشت. در هر حال برنامه‌های فایگی و همکارانش برای فاز چهارم واقعا هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد و در همین راستا قصد داریم نگاهی به تمام فیلم‌ها و سریال‌های مارول در فاز چهارم داشته باشیم که شامل مولتی‌ورس می‌شوند؛ با ویجیاتو همراه باشید.وانداویژن (WandaVision)

مارول

از آنجایی که بلک ویدو تا سال ۲۰۲۱ تاخیر خورد، حالا این سریال WandaVision است که نخستین پروژه مارول در فاز چهارم محسوب می‌گردد. این سریال که قرار است از سرویس دیزنی‌پلاس پخش شود، روی دو تا از قهرمانان اصلی انتقام‌جویان، یعنی اسکارلت ویچ (الیزابت اولسن) و ویژن‌ (پل بتانی) تمرکز دارد.

داستان ونداویژن این دو قهرمان را نشان می‌دهد که در حومه یک شهر زندگی آرام و بی‌دردسری را آغاز کرده‌اند اما ناگهان اتفاقات عجیب و غیر قابل وصفی رخ می‌دهد. بر اساس آنچه در تریلرها دیده‌ایم، این سریال می‌خواهد به سیتکام‌های مشهور تلویزیون هم ادای احترام کند.

ظاهرا اسکارلت در یک چرخه از مولتی‌ورس گیر کرده و به همین جهت خطوط زمانی مختلف را تجربه می‌کند. احتمال دارد یکی از دلایل وقوع این مسئله، قدرت‌های خود واندا باشد که توانسته از دنیای خودش خارج شود. در هر حال ویژن در فیلم Avengers: Infinity War به دست تانوس کشته شده بود. شاید واندا به نوعی دنیای خود را ترک کرده و به یک خط زمانی رفته که ویژن در آن زنده است.

کاترین هان بازیگر فیلم‌هایی چون «مادرهای بد»، «کریسمس مادرهای بد» و «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» نیز قرار است در وانداویژن ایفای نقش کند. گفته می‌شود او نقش کاراکتر آگاتا هارکنس را بازی خواهد کرد و در واقع راهنمایی برای واندا خواهد بود.

علاوه بر مسئله‌ای که راجع به ویژن بیان کردیم، یک مورد دیگر هم به خوبی می‌تواند ایده مولتی ورس در سریال وانداویژن را نشان دهد. طبق اخبار رسمی، کاراکتر اسکارلت ویچ در فیلم دکتر استرنج ۲ حضور می‌یابد. با این حساب باید در نظر بگیریم که داستان سریال وانداویژن و دکتر استرنج ۲ به نوعی مرتبط خواهد بود.

یک احتمال و تئوری دیگری که مطرح می‌شود، این است که اسکارلت با استفاده از قدرت‌های خارق‌العاده‌اش یک دنیا و واقعیت متفاوت برای خود ساخته و اصلا به همین دلیل ویژن زنده است. حتی با وجود این احتمال باز هم اسکارلت ویچ قدرت باز کردن درهای جهان‌های موازی را دارد.

اخیرا شایعه شده واندا با قدرت خود مسیر ورود به خطوط زمانی مردان ایکس را باز می‌کند و اینگونه شخصیت‌های مردان ایکس نیز کم کم وارد دنیای سینمایی مارول می‌شوند. همچنین گفته شده ایوان پیترز بازیگر نقش کوییک سیلور در فیلم‌های مردان ایکس هم به عنوان بازیگر مهمان در وانداویژن حضور خواهد یافت.

اسپایدرمن ۳ (Spider-Man 3)

مارول

همان‌طور که احتمالا در جریان هستید، جیمی فاکس قرار است یک بار دیگر در فیلم اسپایدرمن ۳ به نقش الکترو بازگردد. او در عنوان The Amazing Spider-Man 2 همین نقش را بازی کرده بود. اما خب نکته مهم این است که جیمی فاکس در فیلم و دنیای متفاوتی بود و هیچ ارتباطی به دنیای سینمایی مارول نداشت.

وقتی خبر رسمی حضور او در Spider-Man 3 منتشر شد، شایعه ایجاد مولتی ورس بیش از هر زمان دیگری قوت گرفت. حال اگر فیلم‌های The Amazing Spider-Man خط زمانی مخصوص خودشان در MCU را داشته باشند، احتمالات هیجان‌انگیزتری هم وجود دارد.

از آنجایی که بندیکت کامبربچ (دکتر استرنج) هم در اسپایدرمن ۳ حضور دارد، مشخصا بحث خطوط زمانی و دنیاهای موازی اهمیت ویژه‌ای در این فیلم خواهد داشت. با این حساب، خیلی‌ها احتمال می‌دهند اسپایدرمن‌های دیگری چون توبی مگوایر و اندرو گارفیلد نیز در کنار تام هالند قرار بگیرند.تازه ماجرای اسپایدرمن به اینجا ختم نمی‌شود. اسپایدرمن از جمله کاراکترهایی است که برای خود دنیایی گسترده و شگفت‌انگیز دارد. در کتاب‌های کمیک ما انواع و اقسام اسپایدرمن‌ها را دیده‌ایم و حتی ایده مولتی ورس در آن‌ها پیاده‌سازی شده است. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسپایدرمن ۳ و تئوری دنیاهای موازی در آن، این مطلب را در ویجیاتو مطالعه بفرمایید.

لوکی (Loki)

مارول

سریال لوکی در حاضر حال تنها فیلم یا سریالی از دنیای سینمایی مارول است که روی کاراکتری از یک خط زمانی متفاوت تمرکز دارد. نسخه اصلی شخصیت لوکی (تام هیدلستون) مرده است اما در Avengers: Endgame سفر انتقام جویان به سال ۲۰۱۲ دچار مشکلاتی شد.

وقتی قهرمانان مارول به دوران وقایع فیلم The Avengers رفتند، سعی داشتند به Space Stone دست یابند اما این سنگ به دست لوکی در آن خط زمانی افتاد. پس از آن این شخصیت موفق شد از دست ماموران شیلد فرار کند. فیلم Endgame چیزی از ادامه کار لوکی نشان نداد اما تایید شده فعالیت‌های بعدی او شامل سفر در زمان خواهد بود.

فعالیت‌های زمانی لوکی به نوعی باعث ورود Time Variance Authority به میدان می‌شود. این گروه که تحت عنوان TVA هم شناخته می‌شود، مسئول کنترل چرخه زمان در کتاب‌های کمیک است. اگر این گروه واقعا به دنیای سینمایی مارول بیاید، فایگی و تیمش می‌توانند خیلی آسان‌تر ایده مولتی ورس را گسترش دهند.

سریال «لوکی» همچنین بهترین فرصت مارول برای معرفی کانگ فاتح (با بازی جاناتان میجرز) است. این کاراکتر نقشی اساسی در فیلم Ant-Man 3 خواهد داشت. پیش از این شایعه شده بود که کانگ فاتح حضور کوتاهی در سریال لوکی دارد و از آنجا که این شخصیت یک ویلنِ مرتبط با سفر در زمان است، حضور او و گروه TVA در سریال لوکی منطقی و جالب توجه به نظر می‌رسد.

دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی (Doctor Strange in the Multiverse of Madness)

مارول

با توجه به تاریخ اکران Doctor Strange in the Multiverse of Madness، این فیلم سینمایی مارول احتمالا بزرگ‌ترین اثر در فاز چهارم دنیای سینمایی باشد. گفته می‌شود تمام اتفاقاتی که در وانداویژن، لوکی، اسپایدرمن ۳، Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings، اترنالز و Thor: Love and Thunder می‌افتد قرار است در فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness به ثمره‌ای جالب توجه برسد.

در «دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی» شخصیت اصلی (بندیکت کامبربچ) با اسکارلت ویچ همراه شده و به یک ماجراجویی در مولتی‌ورس می‌پردازد. و خب واقعا مشخص نیست در این سفر با چه چیزها یا کسانی مواجه خواهد شد.

ممکن است با نسخه‌های جدیدی از کاراکترهای فعلی مارول ملاقات کند و یا اینکه قهرمانانی کاملا جدید ببیند. به عقیده بسیاری از افراد Miss America یا همان آمریکا چاوز در قسمت جدید دکتر استرنج حضور پیدا خواهد کرد.

در مورد ویلن احتمالی هم گفته می‌شود شخصیت Nightmare‌ در این فیلم حضور داشته باشد. نایتمر موجودی است که می‌تواند در رویای افراد ظاهر شود و شاید مهم‌ترین تهدید برای دکتر استرنج و اسکارلت ویچ باشد. اما خب نهایتا با توجه به پتانسیل بی‌نهایتِ مولتی‌ورس، عملا هر اتفاقی می‌تواند بیوفتد و هر شخصیتی می‌تواند وارد داستان شود.فاز چهارم دنیای سینمایی مارول قرار است با پخش سریال وانداویژن در دسامبر ۲۰۲۰ کلید بخورد. پس از آن احتمال می‌رود شاهد پخش سریال «فالکون و سرباز زمستان» باشیم.

در ادامه هم می‌توانید نگاهی به تاریخ مهم‌ترین اکران‌های سینمایی در فاز چهارم مارول بیندازید:

 • Black Widow (هفت می ۲۰۲۱/ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰)
 • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (نهم جولای ۲۰۲۱/ ۱۸ تیر ۱۴۰۰)
 • Eternals (پنجم نوامبر ۲۰۲۱/ ۱۴ آبان ۱۴۰۰)
 • Spider-Man 3 (هفدهم دسامبر ۲۰۲۱/ ۲۶ آذر ۱۴۰۰)
 • Thor: Love and Thunder (یازدهم فوریه ۲۰۲۲/ ۲۲ بهمن ۱۴۰۰)
 • Doctor Strange in the Multiverse of Madness (بیست و پنجم مارس ۲۰۲۲/ ۵ فروردین ۱۴۰۱)
 • Black Panther 2 (ششم می ۲۰۲۲/ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱)
 • Captain Marvel 2 (هشتم جولای ۲۰۲۲/ ۱۷ تیر ۱۴۰۱)
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
 • IRON MAN
  IRON MAN | ۱۰ آبان ۱۳۹۹

  بنطر من لوکی بخاطر اینکه منشور رو برد و به گفته خانوم کچل یک خط زمانی سیاه ایجاد شده و اونجرز به دنبال درست کردن اونن لوکی بازم ردیده

 • SHAYAN
  SHAYAN | ۹ آبان ۱۳۹۹

  برایSpider-Man 3خیلی هایپم

 • AndyDufrense
  AndyDufrense | ۹ آبان ۱۳۹۹

  فقط ۳ اسپایدی و دکتر استرنج

 • امیر
  امیر | ۹ آبان ۱۳۹۹

  من مطمئنم این فاز چهار بازم می تونه رکورد شکن باشه بس که جذاب و خفنه.
  فقط نمی فهمم آخه چجوری قراره فیلم بلک پنتر 2 رو بسازن آخه مگه میشه بدون بازیگرش ساخت؟
  ممنون به خاطر مقاله ی خوبتون

 • Omidawm
  Omidawm | ۸ آبان ۱۳۹۹

  من یه جایی میخوندم که تو اسپایدرمن۳ قراره دکتر استرنج مولتی ورسو به پیتر نشون بده در حدود چند ثانیه و فقط چند بعده دیگرو که شامل توبی و اندرو میشه

  • BatFan80
   BatFan80 | ۹ آبان ۱۳۹۹

   به احتمال زیاد توبی و اندرو و الکترو و حتی گوئن(با بازی اما استون) در این فیلم حضور خواهند داشت.

 • Mmd
  Mmd | ۸ آبان ۱۳۹۹

  مارول همیشه عالی بوده و هست?

مطالب پیشنهادی