بررسی بازی رومیزی Wasteland Express Delivery Service- پیک کامیونی مدمکس

بررسی بازی رومیزی Wasteland Express Delivery Service- پیک کامیونی مدمکس

آمیزه‌ای کم‌نقص از داستان، کامپوننت و گیم‌پلی

۹ خرداد ۱۳۹۸ ذخیره
۱ دیدگاه

یکی از دلایل متمایز بودن دنیای بازی‌های رومیزی از همتاهای دیجیتالی خود و هم‌چنین دیگر مدیوم‌های سرگرمی، قدرت مانوور تم و اتمسفر در آن است. شاید تنها مدیون قابل ذکر در این زمینه، کتاب باشد؛ که باز هم برد گیم به دلیل داشتن امکانات بیشتر، مثل فیگور، گرافیک و کامپوننت های مختلف، اتمسفر مورد نظرش را بهتر و قدرتمندتر بتواند به مخاطب منتقل کند.
پس با توجه به همه این نکات باید قبول کرد که هیچ چیزی مثل بردگیم نمی‌تواند شما را محصور تم دنیای بازی خود بکند. حالا تصور کنید که این پتانسیل به بهترین نحو به کار گرفته شود و سازندگان طراحان بتوانند در این بستر سنگ تمام بگذارند. مطمئنا محصول خروجی، یک عنوان فوق العاده خواهد بود. داستان بازی مورد بحث ما هم همین است؛ یک عنوان با تمی خاص و قوی که به زیبایی پیاده سازی شده است. پس با ویجیاتو و نقد و بررسی Wasteland Express Delivery Service همراه باشید.

خاک، خون، آسفالت و گلوله

چندین سال آینده، دنیایی که امروزه می‌شناسیم نابود شده است و چیزی جز یک ویست‌لند باقی نمانده است. دلیل این نابودی به طور مشخص معلوم نیست. عده ای باور دارند که بعد از یک جنگ اتمی تمام عیار، دنیا تبدیل به خرابه ای شد که آبادی آن دیگروخیلی دور از ذهن باشد. صرفا تلاش های نسل بشر موجب شده تا انقراض انسان ها عقب و عقب‌تر بی‌افتد.
کسانی هستند که عقیده دارند به دلیل بی دینی انسان‌ها و عدم شکرگزاری مناسب، مادر زمین از ماها روی بر گرداننده است و باران رحمت الهی را از بشر دریغ کرد و جهان به چنین روزی افتاد!
دلیل این ویرانی هر چه باشد، این مخروبه حاصل آن است و حالا چندین گروه پدید آمده که کنترل وضع حاضر را به دست گرفته اند. اولین آن‌ها Archivists هستند. گروهی که باور دارند تا ما باید دوباره به علوم گذشته (حال حاضر ما) دست پیدا کنیم تا بتوانیم راه نجات خود را از میان دست آوردهای اجدادمان پیدا کنیم.
گروه دیگر Oracles of Ceres هستند. همان‌هایی که می‌گویند مادر زمین الطافش را نسبت به انسان ها دریغ کرده است. آن ها براین عقیده‌اند که انسان ها باید باز به آغوش مادر زمین بازگردند و با دعا رستگاری خود را به دست آورند، حتی اگر نیاز است با زور گلوله.

و اما گروه دیگر به نام New Republic Army که خود را پادشاهان این دنیای جدید می‌دانند. آن ها کاملا از شرایط فعلی راضی هستند و خود را ناجیان مردمان ویست‌لند می‌نامند. آن ها با ایجاد ارتباطات قدرت‌مند در سر تا سر دنیای آشفته سعی بر آن دارند تا این صحرای آلوده به زندگی را قانون‌ گذاری کنند؛ بالاخره همیشه هستند کسانی که از آب گل آلود ماهی بگیرند.

و در این میان مردان و زنانی باقی می‌مانند که نبض زندگی را در میان این دیوانه خانه حفظ می‌کنند و شاه‌راه های حیاتی ویست‌لند هستند. رانندگان کامیون هایی که غذا، آب، لوازم مورد نیاز زندگی و از همه مهم‎‌تر سلاح و مهمات را از شهری به شهری دیگر می‌برند وتعادل را در ویست‌لند حفظ می‌کنند. البته در این بین افراد امپراتور تورگ هم در گل و لای این زمین وجود دارند و سعی می‌کنند با آسیب زدن و حتی از بین بردن هر جنبنده‌ای خود را ارضا کنند. این گروه از همه خطرناک هستند چرا که هیچ رحمی در وجودشان نیست و فقط کشتن و غارت را می‌‌شناسند.

البته رانندگان داستان ما هم افراد معمولی‌ای نیستند و با علم بر وجود چنین خطراتی دل به جاده می‌زنند؛ آن ها هم ارابه های خود را تا دندان مسلح می‌کنند و با تمام خطرات دست وپنجه نرم می‌کنند و صد البته پاداش های خوبی هم به دست می‌آورند.

این داستان کم نقص برای یک بازی رومیزی در سبک Pickup and Deliver واقعا ستودنی است! ایجاد چنین تم پساآخرالزمانی در دل مقوا و کارت ها بی‌شک قابل ستایش است. فکر نمی‌کنم کسی باشد که بتواند از چنین اتمسفر مدمکس و بردرلندز گونه‌ای بدش بیاید؛ مگر این که از بیخ و بن با این تم ارتباطی برقرار نکند.

دنده، حرکت، کشت و کشتار

گیم پلی بازی به شدت نوآورانه است، حتی با وجود بخش های تکراری و دیده‌شده آن. هر بازیکن صفحه ای در اختیار دارد که 5 دنده، به نشانه 5 اکشن قابل انجام، بر روی آن قرار دارد. اکشن ها متشکل از حرکت، مبارزه، غارت، خرید، فروش و رساندن اجناس و انجام دادن کار مربوط به شهری که در آن قرار دارید هستند.

برنده بازی کسی است که 3 ماموریت را به طور کامل انجام دهد. بازی در اول هر دست، 3 ماموریت عمومی در اختیار بازیکنان قرار می‌دهد و ماموریت های دیگر توسط کارت های هر گروه به دست بازیکنان می‌رسد؛ فرقی ندارد 3 ماموریت با چه ترتیبی و متعلق به کدام دسته باشد، کسی که به عنوان اولین بازیکن بتواند آن ها را انجام دهد، برنده بازی است.

با داشتن این اطلاعات، باید فهمیده باشید که نحوه بازی هر بازیکن با دیگری متفاوت خواهد بود؛ چرا که هدف گذاری هر بازیکن با دیگری تفاوت خواهد داشت. Wasteland Express Delievery Service جهان باز است و شما را مجبور نمی‌کند که یک روند خطی را برای رسیدن به پیروزی طی کنید. گاهی اوقات حس می‌کنید که سلاح های لازم برای مقابله با تهدیدات ویست‌لند را ندارید؛ پس به دنبال کسب درآمد و به روزرسانی کردن کامیونتان می‌افتید. گاهی دیگر حس می‌کنید که جنگ بیهوده است و باید صرفا به فکر خرید و فروش باشید و یک زندگی مسالمت آمیز را در این وانفسای خاکی تجربه کنید. گاهی فکر می‌کنید که باید همراهان بیشتری با خود داشته باشید چرا که هر کدام از آن‌ ها یک قابلیت خاص را به همراه خود به شما اضافه می‌ کنند.

مبارزات Wasteland Express Delivery Service هم در راستای به دست آوردن اجناس بیشتر و یا زنده ماندن شکل می‌گیرند. تاس های بازی هم در این جا به کار می‌آیند و حکم تعیین کننده مبارزات را ایفا می‌کنند. پول در بازی سخت به دست می‌آید ولی خرج کردنش بسیار راحت و لذت بخش است؛ راحت از آن جهت که همیشه راهی برای پیشرفت و چیزی برای خریدن هست.

نکته جالبی که وجود دارد، با وجود این همه مبارزه و گزینه برای انتخاب، بازی هیچ‌وقت ضرب‌ آهنگ خود را از دست نمی‌دهد وو داون تایم بازی به شدت پایین است. تعجب انگیز ترین نکته هم همین است که بازی از دور بسیار سنگین و کند به نظر می‌آید ولی در عمل همانند تمش، طوفانی و پرسرعت پیگیری می‌شود.

تمام این نکات دست در دست هم می‌دهند تا یکی از سرگرم کننده ترین و بهترین بازی های تاریخ برد گیم را شکل دهند. بازی Wasteland Express Delivery Service نه آن قدر ساده است که طرفداران حرفه‌ای تر را از خود برنجاند و نه آن قدر سخت که نتوان آن را با هر کسی بازی کرد؛ دقیقا در بهترین نقطه تعادل سختی و سرگرمی خود را جای می‌دهد تا هر کسی بتواند از آن لذت ببرد. تنها نکته ای که جایش در بازی خالی است، امکان مبارزه و درگیری مستقیم بین بازیکنان است که با توجه به تم و داستان کاملا نبودش منطقی است! خب هر چه نباشد بازیکنان با هم دیگر همکاری می‌کنند تا مردم به خواسته هایشان برسند و این درگیری های داخلی می‌توان شیرازه ویست‌لند را از هم بپاشد.

همین نکته، هوشمندی سازندگان و نبوغ آن ها در حفظ تم بازی را به رخ می‌کشد. تک تک حرکات بازیکنان، نحوه ماموریت ها و سیر داستانی همه و همه در خدمت تماتیک بودن بازی هستند و آن چنان این عناصر خوب نقش خود را ایفا می‌‌کنند که تمام چرخ‌ دنده های بازی در هم چفت شده‌اند و به راحتی می‌توان تم بازی را حس و با آن ارتباط برقرار کرد.

وحشی زیبا

آه خدای من که چقدر Wasteland Express Delivery Service زیبا است! این عنوان یکی از بی‌نقص ترین بازی های موجود در تاریخ بازی های رومیزی است. طراحی نقشه زمین، گرافیک کارت ها، فیگور ها و یا همان کامیون های بازی، صفحات بازیکنان و غیره، همگی به بهترین نحو طراحی و پیاده‌سازی شده اند تا این عنوان را از نظر بصری بی‌نیاز کنند.

زمانی که ویست‌لند اکسپرس دلیوری سرویس بر روی میز می‌آید و چیده می‌شود، می‌تواند نگاه هر جنبنده‌ای را به سمت خود برباید و او را محصور زیبایی این محصول بکند. واقعا دوست نداشتن این بازی سخت است، حداقل از جنبه ظاهری که این امر غیر ممکن به نظر می‌رسد.

دیگر تماتیک‌تر از این امکان ندارد. این طراحی و فضاسازی نشان می‌دهد که سازندگان سعی داشته اند شما را برای چند ساعت هم که شده، از دنیای خود گرفته و به دل اثر بی‌نظیر خود پرتاب کنند.

تخت گاز

اگر احیانا تا به این جای کار متوجه نشدید که چقدر عاشق این بازی شده‌ام، بگذارید رک و پوست کنده بگویم: من دیوانه وار Wasteland Express Delivery Service را دوست دارم! بازی همه چیزی است که باید باشد و در راه راضی نگه داشتن مخاطب از هیچ چیزی پا پست نمی‌کشد. اگر تم بازی برایتان مهم است؛ اگر فضاهای مدمکسی و یا بردرلندزی و در کل پساآخرالزمانی را دوست دارید به هیچ وجه از کنار این اثر ساده رد نشوید. این بازی می‎تواند همان عنوانی باشد که قلب شما را تسخیر کند و هیچ‌وقت شما را از خود نرنجاند و خسته نکند.

کپی شد http://dgto.ir/1baa
نظرات (۱)
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
mohsen

با سلام
شما که زحمت معرفی این گیم کارت ها رو میکشید
برای روش خرید و تهیه و قیمت اینها هم راهنمایی کنید لطفا(مخاطبان ساکن شهرستان های کوچک که دسترسی ندارند)
چون این اطلاعات در صورتی که من نوعی نتونم بازری رو تهیه کنم آنچنان مفید نیست

1
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x