ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پنگوئن - Banner
کمیک بوک

معرفی پنگوئن – دشمن بتمن، رقیب بروس وین

وقتی صحبت از دشمنان بتمن می‌شود، ذهن مخاطبان اکثراً به سمت امثال جوکر، ریدلر، بین، دثتروک، اسکرکرو و رأس الغول می‌رود. شخصیت‌هایی که یا از نظر فیزیکی یا از نظر ذهنی (و در برخی موارد ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

وقتی صحبت از دشمنان بتمن می‌شود، ذهن مخاطبان اکثراً به سمت امثال جوکر، ریدلر، بین، دثتروک، اسکرکرو و رأس الغول می‌رود. شخصیت‌هایی که یا از نظر فیزیکی یا از نظر ذهنی (و در برخی موارد از هر دو نظر) شوالیه تاریکی را به چالش می‌کشند. اما شاید پنگوئن کسی نباشد که همان ابتدای کار به یاد مخاطبان بیاید.

با این حال نباید پنگوئن را دست کم گرفت. احتمالاً این شخصیت بهترین نماد کمیک‌های دی‌سی از فساد گاتهام باشد. یک شخص ثروتمند و دارا نفوذ که از تمام این امکاناتش برای دستیابی به قدرت و ثروت بیش‌تر بهره می‌برد و هیچ چیزی را جلودار خود نمی‌بیند. اما واقعاً پنگوئن کیست و چه خطری برای بتمن دارد؟ در این مطلب به سراغ معرفی این شخصیت می‌رویم.

شناسنامه پنگوئن (Penguin)

- اولین حضور: شماره ۵۸ کمیک Detective Comics (انتشار در ماه دسامبر سال ۱۹۴۱)
- ناشر: دی‌سی
- خالقان: بیل فینگر (Bill Finger) و باب کین (Bob Kane)
- نام واقعی: اسوالد چسترفیلد کابلپات (Oswald Chesterfield Cobblepot)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
Batman: Penguin Triumphant (انتشار در ماه جولای سال ۱۹۹۲)
شماره ۷ کمیک Showcase '94 (انتشار در ماه ژوئن سال ۱۹۹۴)
Joker's Asylum: Penguin (انتشار در ماه دسامبر سال ۲۰۰۸)
Penguin: Pain And Prejudice (انتشار از ماه دسامبر سال ۲۰۱۱ تا ماه آوریل سال ۲۰۱۲)
شماره ۲۳.۳ کمیک Batman (انتشار در ماه نوامبر سال ۲۰۱۳)


پنگوئن کیست؟

پنگوئن در کمیک‌های دی‌سی

اسوالد کابلپات با نام مستعار پنگوئن یکی از سرمایه‌داران و افراد با نفوذ شهر فاسد گاتهام محسوب می‌شود. همان طور هم که از اکثر افراد دارای قدرت این شهر انتظار می‌رود، کابلپات نیز یک فرد خودخواه است که به جز جایگاه، نفوذ و ثروت خودش به هیچ چیز دیگر اهمیت نمی‌دهد.

برای همین نیز او نه تنها تبدیل به یکی از دشمنان بتمن می‌شود، بلکه جزو رقبای بروس وین (و به طور دقیق‌تر خانواده وین) که فردی با جایگاه اسوالد اما خیرخواه و نوع دوست است به حساب می‌آید.


مطلب پیشنهادی
سون = جاستیس لیگ؟
۹ همتای شخصیت‌های The Boys در دی‌سی و مارول

اوریجین پنگوئن

پنگوئن در شماره ۵۸ کمیک Detective Comics (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
پنگوئن در شماره ۵۸ کمیک Detective Comics (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پنگوئن در طول دوران حضورش در کمیک‌ها، داستان‌های اوریجین و پس‌زمینه زیادی داشته است. از این که او از زمان تولد دچار مشکلی بوده که باعث شده انگشت‌های دست‌ها و پاهایش به هم بچسبند و شبیه به پنگوئن شود گرفته تا ماجراهایی که در آن‌ها مورد توجه دیگران نبوده. حتی در داستان‌هایی اسوالد کابلپات به عنوان فرزند یک خانواده ثروتمند معرفی شده که بعد از از دست رفتن سرمایه‌شان، مصمم می‌شود تا به هر طریقی دوباره آن جایگاه و ثروت را برای خودش به دست آورد.

داستان پس‌زمینه هر چه باشد، در نهایت اسوالد کابلپات به پنگوئنی تبدیل می‌شود که گاتهام (یا حداقل بخشی از آن را) در کنترل خود دارد تا به عنوان یک ویلن مناسب برای بتمن معرفی شود.

اما برای بخش اوریجین پنگوئن، به سراغ یکی از نسخه‌های اولیه این شخصیت در دوران طلایی کمیک‌ها می‌رویم. پنگوئن در آن دوران نه به عنوان یک مجرم و خلافکار گردن کلفت، بلکه یک دزد و جنایتکار خرده‌پا معرفی شد. کسی که برای فردی با نام مستعار رئیس یا باس (Boss) کار می‌کرد و قصد داشت برای خودش کسی شود و تجربه کسب کند.

اما اسوالد خیلی زود به این اصل می‌رسد که شرافتی بین دزدان وجود ندارد. رئیس پس از مدتی همکاری با کابلپات تصمیم گرفت تا او را دور بزند که این اتفاق اصلاً به مذاق اسوالد خوش نیامد. این چنین شد که کابلپات با کشتن رئیس، خودش را جانشین او کرد. اسوالد با ادامه کار به عنوان یک کرایم‌لرد به قدری رشد کرد که نظر بتمن به او جلب شد تا پنگوئن تبدیل به یکی از ویلن‌هایش شود.

اما اسم مستعار پنگوئن از کجا آمده؟ همان طور که گفته شد، اوریجین‌های متفاوتی برای اسوالد کابلپات روایت و در هر کدامشان دلیل متفاوتی برای این نام مستعار ارائه شده. در برخی داستان‌ها، به خاطر چسبیده بودن انگشت‌های دست و پای کابلپات این لقب به او داده شده. در برخی دیگر، هم‌کلاسی‌هایش در دوران کودکی به خاطر اضافه وزن اسوالد او را با این لقب صدا می‌زدند. بعضی داستان‌ها نیز به خاطر دماغ بلندِ شبیه به نوکِ پرنده کابلپات و کت و شلواری که ظاهرش را شبیه به یک پنگوئن می‌کنند به او این نام مستعار را دادند.

دلیلش هر چه که بود، به نظر اسوالد کابلپات در این مورد مسیر بروس وین را پیش گرفته است. بروس نیز به خاطر ترسش از خفاش‌ها، آن‌ها را نماد خود کرد تا با این هویت باعث ترس مجرمان شود. اسوالد نیز با لقبی که با آن مورد تمسخر قرار می‌گرفت تبدیل به نمادی از قدرت در شهر گاتهام شد. هر چند در برخی داستان‌ها نیز او اصلاً دوست ندارد با این اسم مستعار تمسخر آمیز شناخته شود.


مطلب پیشنهادی
خاستگاه همه‌ی مواد ارگانیک
هزارپای درخشان Attack on Titan چیست؟

قدرت‌ها و توانایی‌های پنگوئن

اسوالد کابلپات به خودی خود قدرت خاصی ندارد اما به لطف ثروت، نفوذ و همچنین ترسی که دیگران از او دارند می‌تواند خواسته‌هایش را تا حدود زیادی عملی کند. پنگوئن معمولاً افرادی را استخدام می‌کند تا در انجام فعالیت‌های مجرمانه‌اش به عنوان دستیار و زیردست کار کنند. این افراد هستند که در اکثر موارد نیروی فیزیکی پنگوئن را تشکیل می‌دهند. همچنین نیروهای امنیتی مانند پلیس و دادگستری نیز در شهر فاسدی مثل گاتهام خیلی راحت تحت اختیار فرد ثروتمندی مثل کابلپات در می‌آیند.

یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های مجرمانه اسوالد به تجارت اسلحه مربوط می‌شود. او با قاچاق انواع سلاح‌ها و ابزارها و حتی در اختیار داشتن کارگاه‌ها و کارخانه‌های اسلحه‌سازی، معمولاً از نظر تسلیحات از اکثر خلافکاران و مجرمان گاتهام جایگاه بالاتری دارد. به لطف این دست از فعالیت‌ها نیز اکثر ابزارهای نمادینش را به دست آورده است؛ از پنگوئن‌های مکانیکی منفجر شونده تا چتر مشهورش که در خود سلاح گرم و سرد جای داده است.

البته خود پنگوئن نیز در استفاده از انواع سلاح‌ها و حتی مبارزات تن به تن، به خصوص بوکس، مهارت بالایی دارد اما به دلیل فیزیکی عموماً ضعیف بدنی و همچنین ذات بزدلش، این دست کارها را به زیردستان خود واگذار می‌کند. هر چند همین مهارت‌هایش هم در حالت عادی در مقابل امثال شوالیه تاریکی و متحدانش چندان کاری از پیش نمی‌برند.


مطلب پیشنهادی
پارودی شخصیت‌های سرشناس
۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

پنگوئن خارج از دنیای کمیک‌ها

پنگوئن کالین فارل در فیلم The Batman مت ریوز

پنگوئن جزو ویلن‌های محبوب سازندگان در اقتباس‌های انجام شده از کمیک‌های بتمن در مدیوم‌های دیگر محسوب می‌شود. آثار غیرکمیک بوکی زیاد هستند که با حضور این شخصیت ساخته شده‌اند.

در دنیای انیمیشن‌ها می‌توان به Batman: The Brave and the Bold و Batman: The Animated Series اشاره کرد. در دنیای بازی‌های ویدیویی نیز از پنگوئن در سری بازی‌های بتمن آرکهام، Batman: The Telltale Series و Suicide Squad: Kill the Justice League استفاده شده است.

سریال‌های لایو اکشن مشهوری که از این ویلن بتمن استفاده کرده‌اند شامل Batman دهه ۶۰ و سریال Gotham می‌شوند. بورگس مریدیت ایفاگر نقش پنگوئن در سریال Batman بود (که همین نقش را در فیلم اسپین‌آف این سریال در سال ۱۹۶۶ نیز ایفا کرد) و رابین لرد تیلور نیز در سریال Gotham این نقش را بر عهده داشت.

فیلم Batman Returns سال ۱۹۹۲ به کارگردانی تیم برتون اثری بود که با هنرنمایی دنی دویتو و گریمی به یادماندنی، به اسوالد کابلپات بر روی پرده‌های سینما جان دوباره داد. پس از گذشت زمانی طولانی، در سال ۲۰۲۲ دوباره این شخصیت با ایفای نقش کالین فارل و باز هم با گریمی فوق العاده در فیلم The Batman‌ به کارگردانی مت ریوز به صورت لایو اکشن سینماها بازگشت. همچنین برای این نسخه از پنگوئن یک سریال اسپین‌آف اختصاصی هم در نظر گرفته شد.


به مطالعه در مورد دنیای بتمن ادامه دهید


پرسش‌های متداول در مورد پنگوئن

نام واقعی پنگوئن چیست؟

پنگوئن لقبی است که به اسوالد کابلپات، یکی از روسای تبهکار بزرگ شهر گاتهام داده شده است. کسی که با ثروت و نفوذش، قدرت زیادی در این شهر فاسد به دست آورده.

سلاح پنگوئن چیست؟

پنگوئن عموماً به واسه ثروت زیاد و ترسی که دیگران از او دارند کارهایش را پیش می‌برد. هر چند او مهارت‌هایی در استفاده از انواع سلاح و حتی مبارزات تن به تن نیز دارد اما باز هم این موارد توانایی اصلی پنگوئن نیستند. نمادین‌ترین سلاح اسوالد کابلپات یک چتر است که در درون خود سلاح‌های گرم و سرد جای می‌دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (7 مورد)
 • abolfazlakbaripur88ABOL
  abolfazlakbaripur88ABOL | ۱۷ اسفند ۱۴۰۰

  بتمن و اسپایدرمن بهترین ویلن ها و دارن بنظرم

  • Asgary
   Asgary | ۱۷ اسفند ۱۴۰۰

   بتمن یه ویلن داره که از کل ویلن های اسپایدرمن بهتره
   .
   .
   .
   فرقه برادران وارنر?

   • fifa fannnnn
    fifa fannnnn | ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

    این ویلن که شما گفتی داره با کل دی سی دشمنی میکنه

    • spider-an
     spider-an | ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

     منظورت سوپرمنه؟

     • fifa fannnnn
      fifa fannnnn | ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

      نه

   • abolfazlakbaripur88ABOL
    abolfazlakbaripur88ABOL | ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

    از لحاظ شخصیت پردازی گفتم جوکر از لحاظ شخصیت پردازی جزو ۱۰وشخصیت برتر کمیک بوکه

  • Matin-Artorias
   Matin-Artorias | ۱۸ اسفند ۱۴۰۰

   و بیشترین تعداد رو

مطالب پیشنهادی