ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بازی‌های رومیزی چگونه شما را باهوش‌تر می‌کنند؟ [قسمت اول]

روش‌هایی که بردگیم‌ها روی ذهن ما تاثیر می‌گذارند و آن‌ها را پرورش می‌دهند

۰

سوالی که همیشه برای کسانی که به این حوزه از بازی‌ها علاقه‌مند هستند این است که آیا واقعا بازی‌های رومیزی و بازی کردن ‌آن‌ها موجب پیشرفت ذهنی خواهد شد؟ اگر به طور ساده بخواهیم بگوییم، بله! ولی از آن‌جایی که ما از کنار مسئله به این مهمی به سادگی نخواهیم گذشت، امروز به تحلیل و موشکافی چرایی این موضوع خواهیم پرداخت.

بردگیم‌ها می‌توانند ذهن شمارا پرورش بدهند، عوامل پیرشدگی زودرس ذهن را کند کنند، آموزش فرادرسی را برای شما به ارمغان بی‌آورند و مهارت‌های اجتماعی شما پیشرفت دهند. مطمئنا بردگیم‌ها نمی‌توانند جایگزین تحصیلات معمول باشند و نیاز به آن‌هارا برطرف کنند ولی می‌توانند شتاب‌دهنده فوق‌العاده برای آن‌ها لقب بگیرند.

هرچند آن‌ها ذهن شمارا پرورش می‌دهند ولی از شما یک نابغه نخواهند ساخت، پس بیایید به روش‌هایی که این پدیده دوست‌داشتنی از طریق آن‌ها به ما کمک می‌کنند را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

1. حافظه

بازی‌های رومیزی می‌توانند موجب تحرک و تمرین دهی قشر پیش‌پیشانی (Prefrontal Cortex) و هیپوکامپ یا اسبک (ساختمان عصبی خمیده‌ای که در کف‌شاخ میانی بطن طرفی مغز قرار دارد) شود. این دو قسمت‌هایی از مغز هستند که وظیفه تولید خاطرات و پردازش افکار عمیق را برعهده دارند. بازی‌هایی که به طور مخصوص برای امتحان قدرت حافظه طراحی شده‌اند به طور مستقیم بر این دو ناحیه تاثیر می‌گذارند و قابلیت جایگذاری خاطرات و اتفاقات در مغز را افزایش می‌دهند. این قابلیت نه تنها باعث می‌شود بتوانید جسم و موضوع را به یاد بیاورید بلکه جایگاه آن‌را نیز در ذهنتان تثبیت می‌کند.

بازی کردن این‌نوع بازی‌ها باعث می‌شود تا بتوانید راحت‌تر نقطه اوج داستان کتابی که خوانده‌اید را به یادآورید، ماشینتان را در یک پارکینگ بزرگ پیدا کنید و کلیدهای‌تان را پیدا کنید.

بعضی بردگیم‌ها می‌توانند حافظه شمارا به صورت مستقیم تحت‌تاثیر قرار دهند. برای مثال، شطرنج‌بازان حرفه‌ای و یوروگیمرهای قهار باید استراتژی و ضداستراتژی‌های زیادی‌را به یاد بسپارند. در زمانی محدود، این بازیکنان باید حرکات حریف را آنالیز و بررسی و تصمیم درستی برای پاسخ به آن‌ها اتخاذ کنند؛ البته کار به همین‌جا ختم نمی‌شود چرا که آن‌ها باید حرکت بعدی حریف را نسبت به تصمیم خودشان نیز آنالیز کنند و تاثیرات آن‌را بر استراتژی خود اعمال کنند.

هر راند بازی هارمونی و رقصی از آنالیز، بررسی و پاسخ‌دهی است. در طی این رقص، ذهن بازیکن درگیر و پرورده می‌شود.

این بازیکنان باید حرکات حریف را آنالیز و بررسی و تصمیم درستی برای پاسخ به آن‌ها اتخاذ کنند؛ البته کار به همین‌جا ختم نمی‌شود چرا که آن‌ها باید حرکت بعدی حریف را نسبت به تصمیم خودشان نیز آنالیز کنند و تاثیرات آن‌را بر استراتژی خود اعمال کنند.

هر راند بازی هارمونی و رقصی از آنالیز، بررسی و پاسخ‌دهی است. در طی این رقص، ذهن بازیکن درگیر و پرورده می‌شود.

خاطراتی که در طی بازی‌کردن بازی‌های رومیزی  با دوستان، خانواده و حتی غریبه‌ها می‌سازید باعث می‌شود تا قابلیت ذخیره‌سازی ذهن شما بیشتر و بیشتر شود. شما با این خاطرات به قدرت یادآوری و به یادسپاری خود تحرک می‌بخشید و اطلاعات ذخیره‌شده هم‌واره باعث می‌شود این تحرک منسجم و مستمر باشد.

2. کاهش تشویش و اضطراب

بردگیم‌ها به طور معمول برای درمان تخصصی اضطراب و تشویش به کار می‌روند. این بازی‌ها افراد را از اضطراب‌های معمول روزانه دور می‌کنند و اجازه می‌دهند تا با تسکین نگرانی و ایجاد نقاط تمرکز جدید، این مشکلات درمان شوند. اگر روز سختی را داشته‌اید، یک هفته سخت و یا به طور کلی زندگی سختی راپشت سر گذاشته‌اید، بردگیم‌ها می‌توانند یک راه عالی برای فرار از روزمرگی‌هایتان باشد.

3. مشکلات و درمان قدرت تجسم

بسیاری از بازی‌های رومیزی توضیحات نوشتاری و یا بصری از موضوعاتی عرضه می‌کنند که باعث می‌شوند تا ذهنتان نیاز داشته باشد تا مکان‌ها، شخصیت‌ها و رویدادهای مختلف‌ را تجسم کند. ذهنتان تصوری سه‌بعدی از این جهان‌ها می‌سازد و اجازه می‌دهد تا منطق فضایی برای تحقیق، امتحان و حرکت مهره‌های بازی در نظر بگیرید و یا حتی در ذهنتان حمله به یک شخص یا ارتش‌ را بازسازی کنید. فضاهای پیچیده‌ای توسط بازیکنان بازی‌های نقش‌آفرینی ساخته می‌شود؛ همین قابلیت باعث می‌شود تا تجسم این دنیاها برای افراد سخت و سخت‌تر شود. همین سختی موجب این موضوع می‌شود تا مشکلات تجسمیتان حل شود، راه‌حل‌های جدید بسازید و با مشکلات بازی کنار بیایید.

4. تاخیردهی عوامل پیرشدگی مغز

همان‌طور که پیر می‌شویم، مریضی‌های ذهنی و زوال عقلی مثل آلزایمر، مانند ابری سیاه بالاسر همه ما گسترده شده است. هیچ چیزی مثل یک رژیم غذایی مناسب و ورزش نمی‌تواند سلامت جسمی و مهم‌تر از آن سلامت روانی شم ارا بهبود دهد ولی بردگیم‌ها هم ابزار بسیار مفیدی برای مبارزه با زوال عقلی مبتنی بر پیرشدگی ذهنی است. این بازی‌ها ذهن شما را تقویت می‌کنند و باعث می‌شود تا ذهن شما به اصطلاح بسط داده شود. یک ذهن فعال و قوی می‌تواند به خوبی در برابر عوامل پیری مغز و اثرات آن مقاومت کند.

فعالیت‌های کمی هستند که نسبت به یادگیری مبحثی جدید می‌توانند ذهن شما را تقویت کنند. یاددادن چیزی جدید به خودتان، مثل یک بردگیم چالشی می‌تواند بخش‌های زیستی مغزتان را مجبور کند تا روابطی جدید در شاخه‌های سلول‌های‌عصبیتان ساخته شود و این سیناپس‌ها سالم و سرحال باقی بمانند. هر چند بازی‌های رومیزی نمی‌توانند با مسائل ژنتیکی و آثار غیرقابل جلوگیری زمان را از بین بردارد، به طور قطع می‌توانند در آن‌ها تاخیر ایجاد کنند و آن‌ها را برای زمان زیادی غیرفعال نگه دارند.

افسردگی نیز یکی از آثار پیرشدگی مغزی زودرس است. بردگیم‌هایی که با دوستان و در مجامع عمومی بازی می‌شوند، می‌توانند از اضطراب و تشویشی که به افسردگی می‌انجامند جلوگیری می‌کنند. البته زمان‌هایی می‌رسد که این حواس‌پرتی‌ها و سرگرمی‌‌ها کارساز نیستند و در این مواقع حتما باید به پزشک مراجعه شود.

.کپی شد https://vgto.ir/e8

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...