بررسی بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R

بررسی بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R

رنگ تازه‌ای از ماجراهای عجیب جوجو!

۲ هفته پیش ۵ ذخیره

به مناسبت ۳۵ سالگی فرنچایز جوجو، نسخه‌ای ریمستر از بازی که در سال ۲۰۱۳ عرضه شده بود، برای کنسول‌های نسل جدید و استیم عرضه شده تا بتواند ادای دینی باشد به یکی از بزرگترین برندهای دنیای انیمه. سری جوجو از آن دسته انیمه‌های نیست که مانند اتک آن تایتان و ناروتو، افرادی که خوره انیمه نیستند هم اسمش را شنیده باشند اما انیمه‌ای است که اگر هوادار آن باشید، می‌دانید با یک شاهکار روبرو هستید. با نقد بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R همراه ویجیاتو باشید.

JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R
 • امتیاز کاربران
  7 ratings6.9/10
 • امتیاز متاکریتیک 74
 • ژانر مبارزه‌ای
 • تاریخ انتشار ۴ شهریور ۱۴۰۱
 • پلتفرم‌ها ایکس باکس سری ایکسایکس‌باکس وانپلی استیشن 5پلی‌استیشن 4پی‌سینینتندو سوییچ
 • ناشر بازی باندای نامکو
 • سازنده سایبرکانکت
 • حالت بازی تک نفرهچند نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای نوجوانان

آشنایی من با دنیای جوجو به بازی پلی استیشن ۱ این مجموعه برمی‌گردد که توسط کپکام ساخته شده بود و نام JoJo’s Bizarre Adventure را یدک می‌کشید، همانجا بود که با دنیای عجیب و غریب جوجو آشنا شدم و پیشنهاد می‌کنم که شما هم حتما با این دنیا آشنا شوید. اهورا نصراللهی، از نویسندگان خوب ویجیاتو در دو مقاله مفصل انیمه جوجو را تشریح کرده و آن را به تفصیل شرح داده است. اگر هیچ آشنایی با دنیای jojo ندارید، پیشنهاد می‌کنم حتما این دو مقاله را در این لینک و این لینک بخوانید.

سری JOJO در خود ژاپن هم یک انیمه عامه پسند نیست و طرفداران خاص خودش را دارد ولی طرفداران آن از جنس هواداران سرسخت هستند و سالیان سال است که با خطوط داستانی متنوع و مختلف جوجو همراه هستند. تا امروز چندین آرک داستانی از جوجو منتشر شده که کاراکترهایی کاملا متفاوت دارد و هر یک داستانی کاملا پیچیده را ارائه می‌کنند. بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All Star Battle در سال ۲۰۱۳ سعی کرد تا یک بازی فایتینگ (رزمی) غنی از این دنیای بزرگ بسازد و کم و بیش توانست موفق شود.

دیدار هواداران با جوجو به بازی دیگری به نام JoJo’s Bizarre Adventure: Eyes of Heaven در سال ۲۰۱۶ ختم شد که اصلا نتوانست موفقیت اثر قبلی را تکرار کند. از همین رو هم برای گرامیداشت ۳۵ سالگی این فرنچایز، تصمیم گرفته شد تا بازی قبلی کامل‌تر و عرضه شود. بازی جدید بیش از ۱۱ شخصیت تازه را در خود دارد و تعداد مبارزین درون آن حالا از ۴۰ نفر هم گذر کرده است.

«اگر هم از طرفداران سبک بازی‌های رزمی باشید، بازهم باید بدانید که قرار است با بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R یک عنوان مبارزه‌ای تمام عیار را تجربه کنید که نه مانند استریت فایتر و کینگ آو فایترز آنقدر سخت و پرچالش است و نه مثل تیکن یک بازی کژوال و ساده»

سه گروه از گیمرها هستند که با JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R دیدار می‌کنند؛ یک گروه که احتمالا از عاشقان دنیای انیمه‌ها هستند و از قضا، جوجو را می‌شناسند و هواداران اصلی بازی به شمار می‌روند. ما با این گروه کاری نداریم چرا که بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R برای آنها قطعا حکم بهشت را دارد. گروه دیگر احتمالا افرادی انیمه‌بین هستند که آشنایی چندانی با جوجو ندارند اما به سراغ بازی‌های این سبک و سیاق می‌روند و در نهایت گروه سوم افرادی هستند که علاقه‌مند به بازی فایتینگ (رزمی) بوده و می‌خواهند ببینند بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R چطور از آب در آمده است.

اگر انیمه‌باز هستید و به سراغ بازی جدید جوجو می‌روید، بدانید و آگاه باشید که قرار است سورپرایز شوید و بسیار ذوق زده بشوید! بازی یک نبرد تمام عیار انیمه‌ای را به تصویر می‌کشد که در آن مشت‌ها و لگدها با سرعت نور به سمت دشمن روانه می‌شوند. نبردها بسیار سهمگین هستند و جلوه‌های ویژه گرافیکی بازی نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و صداپیشگان خود انیمه نیز صدایشان را به کاراکترها قرض دادند تا همه چیز تداعی کننده مبارزات خود سری انیمه jojo باشد. مبارزات دقیقا از دنیای شدیدا فانتزی جوجو برخاسته‌اند و اکثر کاراکترها یک روح (یا به قول انیمه یک Stand) دارند که کالبدی دیگر از آنهاست و وظیفه مبارزه اصلی را برعهده دارد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۱۸ ساعت
ماموریت‌های فرعی: ۴۵ ساعت

بازی بازی JoJo's Bizarre Adventure: All-Star Battle R

اگر هم از طرفداران سبک بازی‌های رزمی باشید، بازهم باید بدانید که قرار است با بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R یک عنوان مبارزه‌ای تمام عیار را تجربه کنید که نه مانند استریت فایتر و کینگ آو فایترز آنقدر سخت و پرچالش است و نه مثل تیکن یک بازی کژوال و ساده در این سبک بازی‌ها به شمار می‌رود. JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R یک خط میانه را پیش می‌رود و اگر مهارت و دقت کافی در انجام حرکات داشته باشید، کاملا کنترل میدان نبرد را به دست می‌گیرید.

با وجود اینکه خود انیمه jojo یک داستان بسیار غنی و پیچیده دارد، سازندگان قید داشتن بخش داستانی را در بازی زده‌اند و بازی اساسا هیچ بخشی که یک قصه روایت کند ندارد! در واقع سازندگان با این پیش فرض ذهنی بازی را آماده کرده‌اند که قرار است هواداران سری به سراغ آن بیایند و نیازی به بازگو کردن داستان بازی حس نکرده‌اند! در بخش آرکید بازی شما با یک سری ماموریت روبرو هستید که دسته بندی شده‌اند و هر کدام به یک آرک داستانی از سری جوجو مربوط است. در این بخش‌ها با توجه به اینکه مشغول تجربه کدام نبرد می‌شوید، کاراکترهای مختلفی وجود دارد و شما نبردها را شروع می‌کنید. در هر بخش باید سه یا چهار مبارزه را پیش ببرید تا بتوانید به باس نهایی آن بخش برسید و مبارزه پایانی را انجام دهید. انتخاب مبارز با شما نیست و برخی از مبارزه‌ها هیچ چالش خاصی به جز شکست حریف ندارند و برخی نیز سخت‌تر هستند و چالش‌ها و قوانین خاصی در حین مبارزه حاکم است تا نبرد را سهمگین‌تر کند.

مطلب پیشنهادی:بازی موبایلی CarX Drift Racing 2؛ تجربه هنر دریفت کشینگاهی به یکی از متفاوت‌تر بازی‌های ریسینگ موبایلی بازی موبایلی CarX Drift Racing 2؛ تجربه هنر دریفت کشی

در بخش آفلاین انجام مبارزات هم به تمامی ۴۰ مبارز بازی دسترسی دارید و می‌توانید تک به تک، دو به دو و یا حتی سه به سه به جنگ حریف بروید. تمامی کاراکترها ویژگی‌های خاص خود را دارند و می‌توان به جرات گفت که بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R چهل شخصیت دارد که به معنای واقعی مستقل هستند و هر یک خصوصیت خاص خود را دارند. سبک مبارزه‌ای هر کاراکتر با دیگری متمایز است و اینکه بتوانید با تمامی شخصیت‌های بازی به مهارت خاصی برسید، زمان زیادی می‌طلبد. خوشبختانه قدرت کاراکترها کاملا بالانس شده است و اینطور نیست که یک شخصیت خیلی خر زور باشد و دیگری آهی در بساط نداشته باشد! در تمامی مبارزات، این شما و وقت شناسی دقیقتان است که به کمکتان می‌آید تا بتوانید پیروز میدان باشید!

بزرگترین و مهمترین نکته در مبارزات JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R همین وقت شناسی است. پس از آنکه بتوانید حرکات هر مبارز را یاد بگیرید، باید بتوانید در بهترین زمان ممکن آنها را سر دشمن پیاده سازی کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. اینکه چه زمانی حرکت ویژه خود را بزنید و چه زمانی تصمیم بگیرید جاخالی بدهید و چه زمانی دشمن را بگیرید و پرتاب کنید و… از نکات مهم میدان نبرد در بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R است. همچنین باید بگویم که خود این میادین نبرد پویا هستند و می‌توان از خود این لوکیشن‌ها نیز علیه دشمن استفاده کرد. مثلا او را به زیر لوستر عظیمی برد و منتظر سقوط این لوستر روی سر دشمن بود و یا دشمن را به جایی هدایت کرد که قرار است یک کامیون رد شود و او را له و لورده کند!

بازی بازی JoJo's Bizarre Adventure: All-Star Battle R

نبردها در بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R سخت نیستند و بازی حتی اگر به شما سخت هم بگیرد، فورا آیتم‌هایی را فراهم می‌کند که می‌توانید با تهیه کردن آنها، مبارزه‌ها را آسان‌تر کنید. گیم‌پلی بازی با هرچه عنوان رزمی که در بازار وجود دارد متفاوت است و شاید در وهله اول، کمی گیج شوید و نتوانید با آن خو بگیرید اما به تدریج می‌توانید مهارت خود را در بازی بالا ببرید و شدیدا توصیه می‌کنم که روی یک کاراکتر تمرکز کنید و پس از استاد شدن در بازی کردن با آن شخصیت، به سراغ شخصیت‌های بعدی بروید.

بخش مبارزات آنلاین در JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R تعریف چندانی ندارد و نه تنوعی در آن به کار رفته و نه عناصر خلاقانه‌ای در آن چشم می‌خورد. مبارزات آنلاین بازی و قوانین آن درست شبیه به بازی‌های دیگری نظیر گلتی گیر Guilty Gear هستند و ضعف‌هایی هم دارند که باعث شده بسیاری از خریداران با بخش آنلاین بازی مشکل پیدا کنند.

بازی بازی JoJo's Bizarre Adventure: All-Star Battle R

بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R یک ریمستر تمام عیار از یک بازی رزمی خوب از دنیای فانتزی و دیوانه وار سری انیمه JOJO است که توانسته ادای دین خوبی برای ۳۵ سالگی این برند باشد. بازی حالا کامل‌تر از همیشه است و با وجود فقدان بخش داستانی، تجربه‌ای ناب را در بازی‌های مبارزه‌ای و انیمه‌ای به همراه دارد که کمتر جایی می‌توان آن را پیدا کرد. در غیاب عناوین درخشانی چون دراگون بال و ناروتو که فعلا بازی جدیدی در نسل تازه کنسول‌ها ندارند، JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R می‌تواند راه خودش را به خوبی باز کند.

ٰبازی بازی JoJo's Bizarre Adventure: All-Star Battle R

خلاصه بگم که…

بازی JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R یک بازی مبارزه‌ای هیجان انگیز با رنگ و بوی یک انیمه مشهور است که تمامی کاراکترهای این سری را در خود جای داده و یک گیم پلی تقریبا راحت و متفاوت و البته دیوانه‌وار را برای نبردهای خود در نظر گرفته است. بازی بخش داستانی ندارد و این مساله با توجه به پتانسیل بالایی که قصه انیمه جوجو دارد، خیلی توی ذوق می‌زند.

بازی بازی JoJo's Bizarre Adventure: All-Star Battle R

می‌خرمش…

اگر از طرفداران جهان انیمه جوجو هستید که این بازی حکم طلا را برای شما دارد و اگر هم انیمه‌باز هستید، قرار است با مبارزاتی سریع و خشن از جنس دنیای انیمه‌ها روبرو شوید. علاقه‌مندان به بازی‌های فایتینگ نیز دست خالی نخواهند بود و قطع به یقین اگر به بازی و گیم‌پلی جدید آن فرصت دهند، می‌توانند یک عنوان فایتینگ جدید و خالص را تجربه کنند.

نمی‌خرمش…

بازی هیچ کمکی برای آشنایی با جهان انیمه جوجو نمی‌کند چرا که عملا داستانی ندارد، مبارزات آن چالشی نیست و قرار نیست با یک بازی همه فن حریف مثل استریت فایتر روبرو باشید. این موارد را بدانید و تصمیم بگیرید که به میدان نبرد JoJo’s Bizarre Adventure: All-Star Battle R سر بزنید یا خیر.

 • امتیاز ویجیاتو70
 • امتیاز کاربران
  7 ratings6.9/10
 • امتیاز متاکریتیک74

کپی شد https://vgto.ir/ihl
نظرات (۳)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
jiqjwhs8enqjo

واقعا عالیییی بود ممنون از نقد خوبتون 🙃
من انیمه باز و هستم ولی حقیقتا جوجو رو تماشا نمیکنم ، چیزیکه منو به این گیم جذب میکنه گرافیک سل شید و مبارزاتش هستش
فقط حیف که فقط جذبش میشم و نمیتونم پلیش بدم😂(Paine)

3
0
دوست داشتید، نظر دهیدx