معرفی و آموزش استفاده از سایت بردگیم گیک

چگونه با بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی بردگیم دنیا سر و کله بزنیم؟

۰

سایت بردگیم گیک (Board Game Geek) در سال 2000 توسط اسکات الدن (Scott Alden) و درک سولکو (Derk Solko) تاسیس شد و از آن روز تا به حال به معتبرترین بانک اطلاعاتی دنیا و صنعت بازی‌های رومیزی به شمار می‌رود. بازی برخلاف اسمش مختص بردگیم نیست و سایر ژانرها مثل بازی‌های تاسی، بازی‌های کارتی، بازی‌های کاشی‌گذاری، اقتصادی، معمایی، استراتژیک، جنگی، دورهمی و غیره را شامل می‌شود. با عمری بیش از 19 سال، این سایت جایگاه مرکزی جامعه بردگیم دنیا را در اختیار دارد و هرروزه میزبان بحث‌ها و تعاملات اطلاعاتی بین هزاران مخاطب از سراسر دنیاست. در فبریه 2019 تعداد کاربران ثبت‌نام شده در این سایت از مرز 2 میلیون نفر گذشت و هر روز به این جمع اضافه می‌شود.

اما بیایید روراست باشیم، این سایت می‌تواند برای مخاطبان ترسناک باشد، مخصوصا اگر صفحه اول سایت در سال 2019 چنین شکلی داشته باشد!

در اولین نگاه شاید فهمیدن این نکته این سایت به چه کاری می‌آید (غیر از ایجاد سردرد و پرتاب کردن شما به خاطراتتان از سایت‌های دهه نود میلادی) سخت باشد، ولی اگر از چند لایه اولیه عبور کنید به امکاناتی دست میابید که برای کهنه‌کارها و تازه‌کاران این عرصه فوق‌العاده هستند.

پس با ما همراه باشید تا با این غول دیجیتالی سر و کله بزنیم و از لایه‌های آن باهم عبور کنیم.

یک بانک اطلاعاتی بی‌رقیب در دستان شما

در این 19 سال بیش از 108000 بازی روی سرور سایت قرار گرفته‌اند، هر کدام با یک صفحه مختص به خود که پر از اطلاعات در رابطه با آن عنوان است. اگر در رابطه با بازی جدید که همه دوستانتان راجع‌به آن صحبت می‌کنند کنجکاو هستید و یا در رابطه با قوانین یک بازی سوالی دارید و رول‌بوک آن را گم کرده‌اید، کافی است تا از قسمت جست و جوی بالای صفحه نام بازی مورد نظر خود را جست و جو کنید.

این صفحات ابزاری فوق‌العاده برای تحقیق پیش از خرید هر بازی هستند، آن‌ها عکس‌های زیادی از بازی، کامپوننت ها و کارت‌های بازی، ویدیوهای گیم‌پلی، نقد و بررسی‌های تخصصی، فروم‌های مباحث مربوط به بازی و فایل‌های قابل دانلود برای بازی‌ها ارائه می‌کنند.

این صفحات هم‌چنین یک راه بسیار عالی برای پیدا کردن بازی‌های مشابه عناوینی است که شما دوست دارید؛ این بازی‌ها را می‌توانید در پایین هر صفحه و از قسمت Fans Also Like و هم‌چنین از سمت راست هر صفحه و قسمت Classification ببینید.

این قسمت شامل نوع بازی، دسته‌بندی، مکانیزم‌ها و خانواده بازی است. نوع و یا Type شامل بازی‌های استراتژیک، بازی‌های دورهمی، خانوادگی و غیره می‌شود. دسته‌بندی (Category) شامل فانتزی، حیوانات، اقتصادی و غیره می‌شود. مکانیزم‌ها (Mechanisms) شامل تاس ریختن، مدیریت دست و غیره می‌شود. خانواده بازی‌ها به این اشاره دارد که بازی چه ریشه‌ای دارد و نسخه‌های پیشین آن کدامند. بازی‌ها می‌توانند از طریق هر کدام از این Classification ها جست و جو شوند.

بزرگ‌ترین جامعه بردگیم در دنیا

تمام اطلاعات وارد شده در این سایت توسط خود مخاطبان  و به صورت داوطلبانه گردهم آمده است. این موضوع رویکرد و فرهنگ حاکم بر این سایت را به خوبی بازتاب می‌دهد. قسمت فروم سایت یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین نکات راجع به بردگیم گیک است؛ در میان فروم‌ها می‌توانید جواب هزاران سوال و مباحث مختلف در مورد بازی‌های خاص، رونمایی‌ها، خود بازی کردن و سایت را پیدا کنید.

اگر نکته‌ای راجع به بردگیم وجود دارد که می‌خواهید در مورد آن حرف بزنید، به احتمال بسیار زیاد یک فروم در بانک سایت برای آن هست. هم‌چنین می‌توانید با دنبال کردن یک فروم در مورد آپدیت‌های آن باخبر شوید. در سایت قسمتی وجود دارد به نام گروه‌های بازی که کاربران می‌توانند هم‌بازی بعدی خود را در آن‌ها پیدا کنند.

هم‌چنین در سایت بردگیم گیک بخشی به نام گیلدها (Guilds) وجود دارد که برای مخاطبان خاص‌تر سایت طراحی شده‌اند. در این گیلدها مراسم‌ها، مغازه‌ها، رونمایی‌ها، فن‌بیس‌‌ها و حتی پیشه‌های مختلف دسته بندی می‌شوند و هر کاربری که متعلق به هر گروهی است به آن‌ها اضافه می‌شود. این گیلدها فعال‌ترین گوشه‌های سایت به شمار می‌روند.

در کنار فروم‌ها، گیک‌لیست‌ ها (GeekLists) به کاربران این اجازه را می‌دهد تا لیست بازی‌هایشان را به اشتراک بگذارند و نظرات دیگران را در مورد آن‌ها بشنوند. از دل این لیست‌ها بازی‌های داغ و برتر سایت بیرون می‌آیند که باعث می‌شود تا بردگیم گیک آن‌ها را در صفحه اول خود قرار دهد و یا در صفحه بازی‌های مشابه آن‌ها را به کاربران پیشنهاد دهد. این لیست ها هم‌چنین پایه‌گذار خرید و فروش بازی‌ها نیز می‌شوند.

فروشگاه آنلاین جهانی

بردگیم گیک محلی برای خرید و فروش بازی‌ها نیز هست، که بیشتر برای بازی‌های دست دوم کاربران کاربرد دارد. چند راه برای خرید و فروش بازی‌ها وجود دارد که شامل فرد به فرد و چند جانبه می‌شود. مبادلات فرد به فرد بسیار روش ساده‌ای دارد و کافی است بازی‌ای که می‌خواهید را در قسمت مربوط به‌ درخواست خرید قرار دهید و یا به صفحه فروشندگان آن سری بزنید. در این صفحه خواهید دید که چند نسخه از بازی برای فروش موجود است و می‌‌توانید با فروشندگان‌ آن‌ها در ارتباط باشید.

مبادلات چندجانبه  به مراتب پیچیده‌تر هستند، ولی وقتی با آن‌ها آشنا شوید چندان بد به نظر نخواهند رسید. رایج‌ترین این نوع مبادلات، خرید و فروش‌های ریاضی (Math Trades) هستند «که به لیست‌های مبادلات بدون ریسک ریاضی‌ای» معروفند. این مبادلات از یک کاربر شروع می‌شود، که نقش میانجی را بر عهده می‌گیرد و این شخص یک گیک‌لیست درست می‌کند؛ سپس دیگر کاربران بازی‌هایی که می‌خواهند را در این لیست قرار می‌دهند تا زمانی که افراد کافی بازی‌ها را وارد کرده باشند. سپس عرضه کننده‌ها وارد کار می‌شوند و میانجی با ساخت یک الگوریتم به این نتیجه می‌رسد که چه عرضه‌کننده‌ای به کدام کاربر بازیش را بفروشد.

کاربران بردگیم گیک می‌توانند بازی‌های دست دوم خود را در قسمت فروشگاه سایت قرار دهند. بیشتر بازی‌های محبوب در این‌جا پیدا خواهند شد و مکان بسیار خوبی برای خرید بازی‌ها با قیمت پایین‌تر نسبت به خرده فروشی‌ها به شما می‌رود. البته ممکن است خط و خش و پارگی روی بازی‌هایی که وضعیتشان حتی بسیار خوب یا مانند آکبند درج شده وجود داشته باشد.

می‌توانید فیدبک مخاطبان نسبت به یک فروشنده را در صفحه فروش او ببینید و مکان هر فروشنده هم به طور خاص دسته بندی شده است.

پروفایل شخصی شما

هر کاربر ثبت‌نام شده در سایت بردگیم گیک، صاحب یک پروفایل شخصی است که به آن MyGeek گفته می‌شود. در این صفحه اطلاعاتی مثل بازی‌هایی که بازی کرده‌اید، دوستانتان و تاثیر شما در سایت به نمایش در می‌آید. این همان جایی است که می‌توانید بازی‌هایتان را برای فروش بگذارید یا عنوان مد نظرتان را درخواست کنید.

هم‌چنین می‌توانید در این بخش تعداد، ساعات بازی های بازی شده‌تان را قرار دهید. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد ولی اصلی‌ترین آن‌ها این است که ببینید کدام‌یک از بازی‌های مجموعه‌تان کمتر از بقیه بازی شده است که فکری به حالش بکنید، یا آن را با یک بازی دیگر عوض کنید یا آن را بفروشید یا حتی آشتی دوباره‌ای با آن عنوان داشته باشید.

.کپی شد https://vgto.ir/ul

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...