ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

برنده، بازنده، زشت

با چه کسانی پای بازی‌های رومیزی بنشینیم و بالعکس؟!

۳

بازی‌های رومیزی پارامترهای جداگانه‌ای نسبت به تمام مدیوم‌های دیگر سرگرمی دارند. برخلاف سینما، ادبیات، بازی‌های ویدیویی (حداقل تعداد زیادی از آن‌ها) و دیگر سرگرمی‌های نوین، دنیای بازی‌های رومیزی تا حد بسیار زیادی وابسته به دیگران است تا به خود شخص. این به این معنی است که تعداد زیادی از بازی‌های رومیزی نسبت به این‌که با چه کسی بازی شوند تغییر ماهیت می‌دهند. ما هم در این مطلب به سراغ موضوع هم‌بازی رفته ایم و اهمیت و انواع آن‌را بررسی می‌کنیم.

انواع مختلف بازیکنان

بیایید در ابتدا به بررسی انواع مختلف بازیکنان بپردازیم و سپس ببینیم در این پازل رفتاری با چه کسانی باید پای میز بازی بنشینیم.

1. قانون‌شکن

the rule bender, type one of the board game players

این افراد بسیار نزدیک به مفهوم متقلب قدم برمی‌دارند، ولی خودشان به شخصه چنین فکری نمی‌کنند. تقصیر آن‌ها نیست که شما حواستان به دسته توکن‌هایی که زیر دستشان مخفی کرده بودند، نبوده است! و اگر کتابچه قوانین بازی‌های رومیزی مستقیما چیزی در رابطه با این مسئله قید نکرده باشد، خب چه اشکالی دارد؟

اگر بخواهید با آن‌ها در این مورد بحث کنید که کارشان اشتباه است اول باید با وکیلشان رو در رو صحبت کنید.

این دسته با دسته بعدی فیوژن وحشتناکی را شکل می‌دهند:

2. داور قوانین

the rule referrer, type two of nine board game players

این دسته صبحشان را با کتابچه قوانین به شب می‌رسانند و از آن‌ها به عنوان جایگزین اکسیژن استفاده می‌کنند. حتی اگر کوچک‌ترین شبهه‌ای در رابطه با یک اکشن بازی وجود داشته باشد، این شخص از میان چندین صفحه کتابچه قوانین یا فروم بی‌جی‌جی آن را پیدا می‌کنند و با دلیل و مدرک محکمه پسند، قبل از این‌که دهانتان را بتوانید حتی باز کنید، روی آن می‌کوبد! برای آن‌ها قوانین یک مسئله مقدس قلمداد می‌شود و هیچ‌گاه با کسی که آن‌ها را بشکند، آبشان در یک جوب نمی‌رود.

3. فرد فاقد پوکرفیس
the no pokerface, type of board game player

اگر تا به حال یک بازی استنتاج جمعی با این دسته بازی کنید، این‌ها کسانی هستند که یا بسیار جدی یا به طرز عجیبی مشکوک هستند. البته آن‌ها مبتلا به یبوست نیستند، صرفا در تلاشند تا چهره خود را معمولی جلوه دهند. چرا دروغ گفتن و بلوف زدن برای آن‌ها سخت است؟ خودشان هم نمی‌دانند، اما مطمئن باشید وقتی که بفهمند شما هم خواهید فهمید؛ چرا که احتمالا با یک تبلیغ تلویزیونی این مهم را به اطلاع همه برسانند، یا شاید حتی یک هواپیما اجاره کنند تا این پیام را در پشت آن به پرواز در بیاورند

4. اندیشمند
the deliberator, type 4 of board game player types

سال 2099 است، و هنوز هم این شخص تصمیم نگرفته است در نوبتش چه کاری انجام بدهد. مهم نیست چندین انتخاب پیش رویشان باشد یا تنها دو حرکت برای انجام داشته باشند، چنان اندیشمه و تعمق می‌کنند انگار که زندگیشان به این حرکت بستگی دارد. خیلی از افراد سعی می‌کنند در برابر برنامه‌ریزی‌های چند دقیقه‌ای آن‌ها و بررسی تمام جوانب یک حرکت صبور باشند، آن‌ها به این خاطر چنین می‌کنند که به بازی اهمیت می‌دهند! ولی مشکل است به این نکته توجه نکرد که نوبت این بازیکن 5 برابر باقی افراد طول کشیده است.

فاجعه اصلی جایی خودش را نشان می‌دهد که خیلی اوقات حتی بعد از این همه تفکر و صبر، آن‌ها حتی نزدیک به پیروزی هم نمی‌شوند.

5. برنده از خودراضی
the smug winner, type five of the board game players

همه از برنده شدن لذت می‌برند ولی این فرد عاشق پیروزی است. آن‌ها محال است بگذارند کسی فراموش کند که اوایل شب آن‌ها برنده اولین بازی شده بودند؛ حتی اگر این بازی چهارمی باشد که در حال انجام است. حتی پس از صمیمانه‌ترین تبریکات هم باز به دنبال جلب توجه بیشتری هستند.

این گروه با دسته بعدی باز هم ترکیب کشنده‌ای را می‌سازند.

6. بازنده بی‌جنبه
the sore loser, type 6 of the board game players

ممکن است بگویند که اهمیت نمی‌دهند، ولی ری‌اکشن‌های غیرطبیعی آن‌ها، دست‌های گره کرده‌شان، سکوت و اوقات تلخیشان چیز دیگری را می‌گوید. این فرد احتمالا در جایی در شب به این نکته اشاره کند که بازی مذکور چقدر احمقانه است یا شما و دیگران چقدر بد بازی کرده‌اید. اصلا شاید همه علیه او دست به یکی کرده بودند و قصد داشتند تا او را کله‌پا کنند! هر چه هست، تقصیر آن‌ها نبوده و نیست. بازی‌های رومیزی برای آن‌ها مکانی است که تمام کمبودهای خارجیشان را تخلیه کنند.

7. حواس‌پرت
the distracted one, type 7 of the board game player types

فکر می‌کنید که آن‌ها برای بازی کردن و دورهم بودن پیش شما آمده‌اند، ولی آن‌ها صرفا یک گوشه از محل بازی را اشغال خواهند کرد. زمانی که دارید با دقت تمام و کوشش قوانین بازی را توضیح می‌دهد آن‌ها در فکر این هستند که فردا صبحانه چه چیزی بخورند و یا سرشان در گوشیشان است. همیشه در اول نوبتشان گیج می‌زنند، چرا که هنگام آموزش قوانین در حال پیام دادن به دوستشان بوده‌اند. نکته مثبتش این است که حداقل آن‌ها در صورت باخت زیاد ناراحت نمی‌شوند و بیشتر نگران این هستند که در کمدتان خوراکی‌های بیشتری هست یا خیر؟

8. اهل رقابت شدید
the ultra competitive one, type of board game player

این کسی است که تنها و تنها به یک دلیل پای میز بازی آمده است: برد. وقت گذراندن با دوستان و لذت بردن از تجربه دورهمی؟ شوخی می‌کنید؟ این فرد می‌خواهد تمام رقبا را له و لورده کند. اگر در مقابل آن‌ها قرار گرفته اید، منتظر موجی از انتقاد به حرکاتتان در طول بازی باشید. گاهی اوقات می‌تواند این رفتارش خنده‌دار هم باشد، فقط صبر کنید و در انتهای بازی این موضوع را با آن‌ها مطرح کنید.

9. توضیح دهنده
the explainer, type 9 of the board game player types

یک روز گذشته است؛ نه، بلکه یک هفته! هنوز هم همه منتظرند تا یک بازی ساده، جمع و جور و آشنا بازی کنند. این‌جاست که توضیح‌دهنده وارد می‌شود، با جعبه‌ای بزرگ در دست که دو سوم حجم میز را به خودش اختصاص می‌دهد که با خودش سایه «آه خدای من! پیچیده به نظر می‌رسد» به همراه دارد. آن‌ها قسم می‌خورند که این بهترین تجربه زندگی شما خواهد بود، البته زمانی که از یک ساعت و نیم توضیحات اولیه آن عبور کنید و سپس نیم ساعت دیگر هم به آماده‌سازی بازی مشغول شوید. شاید شانس این را پیدا کنید که نظر آن‌ها را تغییر دهید، ولی احتمالا مونولوگ یک ساعته آن‌ها آغاز شده است؛ شاید وقت خوبی باشد که به جرگه حواس‌پرت‌ها بپیوندید!

با چه کسی به میدان بازی پا بگذاریم؟

تمام این تیپ‌های شخصیتی را ترسیم کردیم تا ببینیم در دنیای بازی‌های رومیزی، کدام‌یک از این دسته‌ها غیرقابل تحمل‌ترین است؟ در واقع در هر جمعی کمی تا قسمتی از این تیپ‌ها وجود دارد ولی شدت آن‌ها مهم است. هر یک از این تیپ‌ها می‌تواند آزاردهنده باشد، ولی باید از شکل افراطی هر کدام به شدت فراری باشید.

نگاهی به خودمان هم بی‌اندازیم و یک تحلیل شخصی هم داشته باشیم؛ آیا ما به زیرشاخه‌ای از این دسته‌ها تعلق داریم؟ اگر جواب منفی است و هنوز روز به روز دایره هم‌بازی‌هایتان کم و کمتر می‌شود، بهتر است بازنگری دوباره‌ای به تحلیل خودمان داشته باشیم. اگر هم جواب مثبت است که باید هرچه سریع‌تر فکری به حال خودمان بکنیم تا وضعیت وخیم‌تر نشده است.

ولی یک نکته را فراموش نکنید، هرگز با یک متقلب بازی نکنید! البته در هر بازی ممکن است گوشه‌ای از بازی اشتباه قانونی صورت بگیرد و یا کسی شیطنت کند و یا کسی به جای 11 واحد منبع، 12 تا بردارد؛ ولی کسی که ذاتا به تقلب وابسته است هیچ احترامی برای وقت، انرژی و اعصاب دیگران قائل نیست. این افراد زیردسته هرکدام از گروه‌های بالا باشند ولی این صفت متقلب است که آن‌ها را توصیف می‌کند.

 

.کپی شد https://vgto.ir/zg

3
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
3 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
حسین کیخاعلیبهرام آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
حسین کیخا
مهمان
حسین کیخا

خیلی جالب بود

علی
مهمان
علی

باحال بود
فقط کاش به منبع مطلب هم اشاره میکردید.

بهرام
مهمان
بهرام

عالی بود مطلب ممنون بخاطر زحمتی که کشیدید

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...