۸ نکته که باید پیش از بازی کردن Gears 5 بدانید

Gears 5 از ریشه‌های خود فاصله گرفته است

3

سال ۲۰۱۴ بود که مایکروسافت حقوق فرنچایز Gears of War را از اپیک گیمز خریداری کرد. آن‌ها وظیفه ساخت Gears of War 4 را به استودیو کانادایی The Coalition سپردند. در ابتدا این موضوع باعث نگرانی طرفداران شد زیرا این استودیو نسبتا تازه‌تاسیس بود و سابقه آن‌چنانی در ساخت بازی‌های کلان‌بودجه نداشت. بازی قبلی آن‌ها ریمِیکی از Gears of War 1 بود که با نقدهای نسبتا خوبی روبه‌رو شد؛ اما ساخت یک ریمیک به مراتب ساده‌تر از ساخت یک نسخه جدید در فرنچایزی به این بزرگی است. با این حال آن‌ها به لطف سرپرستی راد فرگوسِن (Rod Fergusson)، تهیه کننده اجرایی سه بازی قبلی این سری، توانستند بازی خوبی عرضه کنند. با وجود این که Gears of War 4 از نظر فروش و امتیازات عملکرد قابل‌ قبولی داشت، اما به موفقیتی که بازی‌های قبلی این سری به آن دست یافته بودند نرسید. بازی از مشکلات تکنیکی رنج می‌برد و بخش داستانی آن با نقدهای زیادی روبه‌رو شد؛ حال استودیو The Coalition با نسخه جدیدی از گیرز دوباره به میدان برگشته. آن‌ها نوآوری‌های زیادی در بخش داستانی و چندنفره بازی انجام داده‌اند و حتی بخش «of War» را از نام بازی حذف کرده و آن را فقط Gears 5 می‌نامند. با ویجیاتو همراه باشید تا به بررسی مهم‌ترین نکات گیرز ۵ بپردازیم.

بخش داستانی بازی گیرز ۵

بخش داستانی بازی دارای دو شخصیت قابل بازی خواهد بود

داستان بازی از پایان Gears of War 4 شروع می‌شود. کیت (Kait) پس از فهمیدن اتفاقی که برای مادرش افتاد تلاش می‌کند تا اطلاعات بیشتری درباره خانواده‌اش کسب کند. بازیکنان در بخش اول بازی در نقش جِی‌دی، فرزند مارکوس، به بازی می‌پردازند. دوست قدیمی او یعنی دِلمونت واکر (Delmont Walker) در کنار رباتی به نام جک او را همراهی می‌کنند.

داستان بازی بیشتر روی کیت و رابطه او با دیگر اعضای گروه و ملکه لوکاست‌ها (Locusts)، مایرا (Myrrah)، تمرکز دارد. کیت متوجه می‌شود گردنبندی که مادرش به او داده نشانه لوکاست‌ها را دارد و مدتی پس از آن تصاویری از مایرا در رویاهایش ظاهر می‌شوند که او را وادار می‌کند برای فهمیدن دلیل این موضوع از گروه جدا شود. در شروع بخش دوم بازی، او به همراه دلمونت گروه را ترک می‌کند و بازیکنان از آن جا به بعد در نقش کیت بازی خواهند کرد. مانند گذشته، بازی قابلیت کوآپ (تا سقف سه نفر) خواهد داشت. بازیکنان می‌توانند به صورت آنلاین یا آفلاین از طریق اسپلیت-اسکرین به تجربه بخش داستانی بازی با دوستانشان بپردازند.

قسمت‌هایی از بازی جهان-باز هستند

در بخش آغازین، بازی بسیار شبیه به نسخه‌های قبلی است؛ مراحل به صورت خطی بوده و بیشتر اوقاتِ بازیکن، صرف شلیک به دشمنان در محیط‌های نسبتا بسته می‌شود. در قسمت‌های دوم و سوم بازی است که این موضوع تغییر پیدا می‌کند. The Coalition سعی کرده در این قسمت‌های بازی با اضافه کردن المان‌های جهان-باز، کمی از حالت خطی فاصله بگیرد. بازیکنان قادر خواهند بود با استفاده از وسیله نقلیه جدیدی به نام Skiff در ارتفاعات برفی بخش دوم و صحرای سوزان بخش سوم بازی به گشت و گذار بپردازند.

دنیای جهان‌باز گیرز ۵

با این‌که تصمیم خوبی از سوی سازندگان است، The Coalition نتوانسته آن‌گونه که شایسته است این المان‌ها را در بازی جای دهد. مکان‌های جهان-باز صرفا بزرگ هستند و موارد زیادی به غیر از چند ماموریت جانبی برای ارائه به بازیکن ندارند. با این حال، گشت و گذار در آن‌ها زنگ تفریح خوبی برای کسانی است که از شلیک به دشمنان خسته شده‌ و نیاز به کمی استراحت دارند.

حالت Horde با تغییرات زیادی بازگشته است

همانند گذشته، گروه‌های پنچ نفره باید از مکانی که مورد حمله دشمنان قرار می‌گیرد دفاع کنند؛ هرچه زمان بیشتری بگذرد، بازیکنان با دشمنان بیشتر و سخت‌تر روبه‌رو خواهند شد. هدف، زنده ماندن در طول ۵۰ راند و کشتن غولآخر بازی است. در ابتدای این حالت، گروه باید وسیله‌ای به نام Fabricator را در هر کجای نقشه که می‌خواهد قرار دهد. البته مکان این وسیله بسیار مهم خواهد بود زیرا بازیکنان باید برای پُر کردن مهمات و ساخت استحکامات مختلف به این وسیله رجوع کنند. برای این امر بازیکنان به پاوِر (Power) نیاز خواهند داشت که از طریق کشتن دشمنان به دست می‌آید. برخلاف نسخه‌های گذشته، میزان پاوری که هر بازیکن کسب می‌کند به همه‌ی بازیکنان داده خواهد شد.

روش جدیدی برای کسب پاور بیشتر به بازی اضافه شده است. بازیکنان می‌تواند با تصاحب و حفاظت از مکان‌هایی به نام پاوِر تَپ (Power Tap) در پایان هر راند میزان قابل توجهی پاور به دست بیاورند. پاور تپ‌ها هر ده راند مکان خود را تغییر خواهند داد که بازیکنان را مجبور می‌کند برای بهره‌مندی از آن‌ها مدام درحال حرکت باشند و استحکامات جدیدی به وجود بیاورند. چندین شخصیت در این حالت وجود دارند که مانند حالت Escape، هرکدام دارای قابلیت‌های ویژه خودشان خواهند بود؛ کِیت (Kait) می‌تواند با استفاده از قابلیت استتار از دید دشمن پنهان شود، مارکوس (Marcus) به طور خودکار و بدون نیاز به هدفگیری دشمنان را هدشات می‌کند و جَک (Jack) می‌تواند دشمنان را به کنترل خود درآورد و آن‌ها را به جنگ با هم‌رزمانشان بفرستد.

حالت جدید چندنفره‌ای به بازی اضافه شده

در این حالت که Escape Mode نام دارد، تیم‌های سه نفره از بازیکنان باید از داخل کندویی (Hive) پر از دشمن فرار کنند، آن هم درحالی که گازی سمی در پشت سر آن‌ها آهسته به سمتشان پیشروی می‌کند. سه شخصیت در این حالت وجود دارند که ممکن است در آینده بیشتر هم بشوند. هرکدام از این شخصیت‌ها قابلیت‌های مخصوص خودشان را دارند؛ لانی (Lahni) می‌تواند با شمشیری الکتریکی به دشمنان آسیب بزند، مَک (Mac) قابلیت به وجود آوردن سپری را دارد که از او در مقابل ضربات دشمنان حفاظت می‌کند و کیگان (Keegan) می‌تواند مهمات خود و هم‌تیمی‌هایش را بیشتر کند. با لِول آپ شدن بازیکنان، مهارت‌های بیشتری برایشان باز خواهد شد.

در نقشه این حالت بازی اتاق‌هایی به نام Safe Rooms وجود دارند؛ بازیکنان می‌توانند در آن‌ها تجدید قوا کرده و میزان پیشروی خود در کندو را ذخیره‌سازی کنند تا در صورت شکست، دوباره از همین اتاق به کندو بازگردند. همچنین بازیکنان می‌توانند نقشه‌های خودشان را در گیرز ۵ بسازند و با دیگران به اشتراک بگذارند، البته به شرطی که خودشان ابتدا مرحله‌ای که ساختند را تمام کنند.

بخش مولتی‌پلیر و چند نفره بازی گیرز ۵

نقش جک در گیرز ۵ پررنگ‌تر شده

او دیگر فقط برای باز کردن درهای قفل نیست بلکه حالا در نبرد به بازیکنان کمک می‌کند و در صورت سه نفره بازی کردن، نفر سوم در نقش جک بازی خواهد کرد. همچنین جک دارای درخت مهارتی است که بازیکنان می‌توانند در طول بازی آن را تقویت کنند و بر کارایی جک بیفزایند. مهارت‌های جک به سه شاخه Support ،Assault و Passive تقسیم می‌شوند. مهارت‌های شاخه Assault بیشتر روی درگیری مستقیم با دشمنان تمرکز داشته و شاخه‌ Support قابلیت‌های پشتیبانی جک از گروه را شامل می‌شوند و شاخه Passive، مهارت‌های فردی جک را تقویت می‌کنند.

برای مثال در شاخه Assault، جک می‌تواند تله‌های الکتریکی روی زمین قرار دهد که به دشمنان شوک وارد کرده و سرعت حرکت آن‌ها را کاهش می‌دهد و برای پشتیبانی از گروه می‌تواند مکان دشمنان را مشخص کند یا سپر محافظی برای گروه به وجود بیاورد. او در بخش‌های جهان-باز نقش راهنما را برای بازیکن ایفا می‌کند و مکان‌های مهم را در نقشه بازیکن به او نشان می‌دهد.

بازی قابلیت کراس-پلی خواهد داشت

بازی کاملا از قابلیت کراس-پلی میان پی‌سی و ایکس باکس وان پشتیبانی خواهد کرد. چه در بخش داستانی بازی و چه در بخش آنلاین آن، بازیکنان می‌توانند با افرادی که پلتفرمشان متفاوت است به انجام بازی بپردازند. بازیکنان کنسولی نیازی نیست نگران این باشند که در حالت‌های آنلاین مقابل ماوس و کیبرد بازیکنان پی‌سی، در وضعیت نامساعدی قرار بگیرند؛ آن‌ها قابلیت غیرفعال‌سازی این ویژگی را خواهند داشت تا در حالت‌های آنلاین بازی فقط با بازیکنان کنسولی دیگر مبارزه کنند. افرادی که بازی را خریداری کنند به هر دو نسخه کنسولی و پی‌سی آن دسترسی خواهند داشت و میزان پیشروی آن‌ها در بخش آنلاین و داستانی بازی میان پی‌سی و ایکس باکس همگام‌سازی خواهد شد.

بخش هورد بازی گیرز ۵
بازی هیچگونه سیزن‌پس یا لوت‌باکسی نخواهد داشت

طبق گفته سازندگان، تمام نقشه‌های جدید بخش آنلاین به صورت رایگان در اختیار بازیکنان قرار خواهند گرفت و بازی سیزن‌پسی نخواهد داشت؛ سیستم جدیدی به نام Tour of Duty جایگزین آن شده است. در این سیستم بازیکنان با انجام ماموریت‌های روزانه و کسب مدال‌ها، جوایز مختلفی به دست خواهد آورد. ماموریت‌های روزانه همانطور که از نامشان پیداست، به صورت روزانه تغییر می‌کنند و بازیکنان برای اتمام آن‌ها باید معمولا کارهایی ساده را مانند کشتن ده دشمن با شخصیت خاصی انجام دهند. مدال‌ها، ماموریت‌های طولانی‌تری هستند که بازیکنان می‌توانند در طول یک فصل از Tour of Duty آن‌ها را انجام دهند و جوایز بیشتری نسبت به ماموریت‌های روزانه به بازیکن می‌دهند. این جوایز پوسته‌های شخصیت‌ها، سلاح‌ها، بنرها و موارد دیگری را شامل می‌شود.

گیرز 5 در استیم نیز موجود است

طبق گفته‌های فیل اسپنسر، رئیس بخش گیمینگ مایکروسافت، آن‌ها می‌خواهند بیشتر به بازار بازی‌های پی‌سی وارد شوند و اولین اقدامی که در این باره انجام خواهند داد؛ عرضه گیرز ۵ روی استیم است. در کنار آن بیش از ۲۰ بازی دیگر مایکروسافت نیز به تدریج روی این فروشگاه اینترنتی قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که نسخه استیم گیرز ۵ از ویندوز ۷ هم پشتیبانی می‌کند و به جز این مورد، تفاوت دیگری با نسخه مایکروسافت استور ندارد.

گیرز ۵ در ۲۰ شهریور ماه برای دو پلتفرم پی‌سی و ایکس باکس عرضه خواهد شد. بازیکنانی که بین ۲۴ شهریور و ۶ آبان ماه به تجربه بازی بپردازند، شخصیت باتیستا را برای حالت‌های آنلاین بازی به دست خواهند آورد.

.کپی شد https://vgto.ir/x5

3
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
3 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
Reza Darkehsanps3 آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Reza Dark
مهمان
Reza Dark

عالی بود نکات

Reza Dark
مهمان
Reza Dark

وای عاشق این بازیم

ehsanps3
کاربر
ehsanps3

خیلی بد نیست که به بازی تنوع داده بشه و از ریشه هاش دور بشه، به هر حال فرمول های یک نسل قبل ممکنه گیمر های این نسل رو ارضا نکنه، فقط دوست داریم این تغییر المان های باکیفیتی به بازی اضافه کنه.
ممنون از جناب زیارانی عزیز بخاطر نگارش این مطلب زیبا

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...