ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کاپیتان مارول و نیک فیوری - Banner
کمیک بوک

تاریخچه‌ی همکاری‌های کاپیتان مارول و نیک فیوری

کاپیتان مارول و نیک فیوری همیشه زندگی‌هایی همانند یکدیگر داشتند: هر دوی کارول دنورز و نیک فیوری سینیور در ارتش سرگرم کار بودند که در پایان باعث شد تا مأموریت‌های فرامحرمانه را تجربه کنند. در ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۹ آبان ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

کاپیتان مارول و نیک فیوری همیشه زندگی‌هایی همانند یکدیگر داشتند: هر دوی کارول دنورز و نیک فیوری سینیور در ارتش سرگرم کار بودند که در پایان باعث شد تا مأموریت‌های فرامحرمانه را تجربه کنند. در حالی که فیوری به جایگاه‌های بالاتر دست یافت تا تبدیل به رهبر سازمان شیلد شود، دنورز در جایگاه کاپیتان مارول قرار گرفت؛ یک قهرمان نیرو گرفته از نژاد کری که بعدها تبدیل به رهبر اونجرز می‌شود.

در طی ماجراهای قهرمانانه‌شان، کاپیتان مارول و نیک فیوری خود را به عنوان سرسخت‌ترین شخصیت‌های دنیای مارول به نمایش کشیده‌اند. اکنون در این نوشتار به سراغ نخستین دیدار نیک فیوری و کاپیتان مارول می‌رویم تا ببینید همکاری‌های این دو شخصیت چه مسیرهایی را پیموده است. حتی سری نیز به پیوند این دو در دنیای آلتیمیت مارول خواهیم زد.


نخستین دیدار کاپیتان مارول و نیک فیوری

هر چند نیک فیوری و کاپیتان مارول این روزها در کنار تواناترین قهرمانان زمین قرار گرفته‌اند ولی برخورد ابتدایی‌شان با یکدیگر هنگام مأموریت به عنوان جاسوس در شماره‌ی ۱- کمیک Wolverine سال ۱۹۸۸ بود. کمی پس از این که ولورین از برنامه‌ی ویپن ایکس گریخت، بدون این که چیزی از گذشته‌اش به یاد آورد، با دکتر مایرون مک‌لین که فرمول آدامانتیوم را پیدا کرده بود برخورد کرد.

هنگامی که سیبرتوث و چندین مأمور هایدرا به ولورین در این ملاقات یورش آوردند، نیک فیوری و کارول دنورز او را نجات دادند و به جایی امن بردند. با این که فیوری از دیدار با رفیق دوران جنگش خوشحال بود ولی ولورین او را به یاد نمی‌آورد. زمانی که این قهرمانان سیبرتوث را شکست دادند، نیک فیوری از دستور تحویل دادن لوگان سرپیچی کرد که مایه‌ی شگفتی کارول دنورز شد. با این وجود، فیوری گفت که اجازه دادن به بازگشتِ ولورینِ دچار فراموشی به کانادا تنها شانس او برای آرامش خواهد بود.

به طرز عجیبی، این کلنل فیوری بود که مأموریت آینده‌ی دنورز را در شماره‌ی ۱ کمیک Before The Fantastic Four: Ben Grimm And Logan داد که در آن زمان برای وزارت دفاع ایالات متحده کار می‌کرد. پیش از این که تینگ و ولورین تبدیل به ابرقهرمان شوند، این مأموریت را دریافت کرده بودند تا یک هواپیمای آزمایشی را به روسیه هدایت کنند.

دنورز همراه این دو شخصیت بود تا با برخی تجهیزات علمیِ آزمایشی که در هواپیما بود سر و کله بزند. ولی در واقع این توانایی‌های او به عنوان یک خلبان بود که نقشی حیاتی در کمک به بازگشت قهرمانان آینده به ایالات متحده بازی کرد.

نیک فیوری و کاپیتان مارول در رویداد Secret Invasion

پس از این که دنورز توانایی‌های فراانسانی به دست آورد و تبدیل به یک ابرقهرمان شد، او و فیوری (که اکنون رهبر شیلد بود) به طور مداوم با اونجرز سر و کار داشتند. گاهی همچون شماره‌ی ۵۱ کمیک Marvel Two-in-one شاهد همکاری‌هایی این دو شخصیت با یکدیگر بودیم.

با همه‌ی این اوصاف ولی دیدارهای آتی دنورز و فیوری در شرایط دوستانه نبود. زمانی که نیک فیوری فهمید اسکرال‌ها در حال استفاده از توانایی‌های دگرگونی شکل خود هستند تا خود را جایگزین قهرمانان پرشماری در زمین کنند، او پنهان شد و سیکرت واریورز (Secret Warriors) را دور هم گرد آورد که گروهی از ابرقهرمانان جوان بودند و هدفشان نگه‌داری از زمین بود.

هنگامی که اونجرز هنوز درگیر این بودند تا بفهمند کدام قهرمانان در واقع اسکرال هستند، این نژاد بیگانه نیروی یورش خود را در منهتن مستقر کرد. پس از شکست چند قهرمان جوان‌تر، فیوری و تیمش از سایه‌ها بیرون آمدند تا به کار خود سرگرم شوند. کارول دنورز که در این دوران با هویت میس مارول فعالیت می‌کرد، تلاش داشت تا در برابر اسکرال‌ها بایستد.

ولی زمانی که فیوری و افرادش قهرمانان و غیرنظامیان را نجات می‌دادند، او با تصور این که دنورز یک اسکرال است به او شلیک کرد و سپس از آن جا رفت تا میس مارول برای ساعت‌ها با اسکرال‌ها بجنگد.

با این وجود، انگار کاپیتان مارول چندان از این برخورد ناراحت نشده بود؛ چرا که در شماره‌ی ۱ کمیک Guardians of The Galaxy Annual خوشحال بود که به یکی از فریبگرهای نیک فیوری برخورد کرده است.

مطلب پیشنهادی
زمانی که مارول داستان‌های عالی را خراب می‌کند
۱۰ داستان مارول که MCU در به تصویرکشیدن آن‌ها شکست خورده است

کاپیتان مارول و نیک فیوری در دنیای آلتیمیت

نیک فیوری و کاپیتان مارول در دنیای آلتیمیت کمیک‌های مارول پیوند بسیار نزدیک‌تری با یکدیگر داشتند. در این خط زمانی، ژنرال ریک فیوری رهبر شیلد بود و نقشی مرکزی در دور هم گرد آوردن و دستور دادن به آلتیمیتز (همتای اونجرز در این دنیا) داشت. وارون همتای زمین-۶۱۶ خود، دنورز در دنیای آلتیمیت هرگز توانایی‌های فراانسانی به دست نیاورد. به جایش او یکی از مأموران شیلد بود که در شماره‌ی ۱ کمیک Ultimate Secret رونمایی شد.

هنگامی که زمین زیر تهدید بلعیده شدن توسط گا لاک توس (Gah Lak Tus) قرار گرفت، دنورز به عنوان رهبر یک تیم امنیتی که از یک سفینه‌ی فضایی فرامحرمانه نگهبانی می‌کردند خدمت کرد. نیک فیوری که تحت‌تأثیر او قرار گرفته بود، کارول دنورز را تبدیل به دستیار خود کرد.

پس از کار کردن با قهرمانانی همچون ایکس-من و فنتستیک فور، کاپیتان دنورز زمانی که نیک فیوری گم شد در جایگاه رهبر شیلد قرار گرفت. بعد از نابودی نیویورک در سری ۲۰۰۸ کمیک Ultimatum، کارول دنورز شخصیت‌هایی همچون کاپیتان آمریکا، آیرون من و چندی دیگر از قهرمانان بازمانده را دور هم جمع کرد تا نیو آلتیمیتز (New Ultimates) آفریده شود. پس از بازگشت نیک فیوری به دنیای آلتیمیت، او گروه آلتیمیت اونجرز را دور هم گرد آورد؛ یک تیم از قهرمانان که شامل هاکای، بلید، وار ماشین و پانیشر بودند.

فیوری و دنورز هر دو باور داشتند که فرد دیگر در حال فروش ابرسربازان پروتوتایپ در بازار سیاه بود و برای همین در کمیک Ultimate Avengers vs. New Ultimates تلاش کردند تا دیگری را زمین‌گیر کنند. پس از این که نمایان شد گرگوری استارک این درگیری را برنامه‌ریزی کرده بود، فیوری دوباره در جایگاه رهبر شیلد قرار گرفت و دنورز نیز تبدیل به رئیس ستاد کاپیتان آمریکا پس از گزینشش به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی