ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

آشنایی با کمیک بوک – معرفی دنیاهای موازی مارول

اتفاقاتی کاملاً متفاوت برای شخصیت‌هایی تقریباً شبیه

۳

در کمیک‌های مارول، خطوط زمانی و جهان‌های بی‌شماری وجود دارند که فقط بخشی از دنیاهای موازی مارول را تشکیل می‌دهند. خیلی از وقایع محبوب کمیک‌های مارول باعث تشکیل یک دنیای موازی مجزا شده‌اند که حتی با اتمام هر داستان، باز هم به حیات خود ادامه داده‌اند.

در این مطلب قصد داریم شما را با مهم‌ترینِ این دنیاهای موازی آشنا کنیم. در ادامه ما را در ویجیاتو همراهی کنید.

زمین 616 – جهان اصلی
همان دنیای مارولی که همه می‌شناسیم

همان دنیای مارولی که همه می‌شناسیم

شاید جهان شماره 616 به نظر شبیه هر دنیای دیگری به نظر برسد اما این دنیا مهم‌ترین جهان دنیاهای موازی مارول به حساب می‌آید. زمین 616 همان دنیای مارول است که همه می‌شناسیمش و پشتوانه آن به سال 1939 باز می‌گردد. با این که این خط زمانی همه چیز را به صورت مدرن نگه می‌دارد، زمین 616 بدون وقفه از انتشار شماره 1 کمیک Fantastic Four (تاریخ انتشار در ماه نوامبر سال 1961) حضور داشته است.

زمین 1610 – آلتیمیت مارول
مایلز مورالز؛ اسپایدرمن دنیای آلتیمیت

مایلز مورالز؛ اسپایدرمن دنیای آلتیمیت

نزدیک به دو دهه پیش، خط داستانی کمیک آلتیمیت (Ultimate) خلق شد تا شخصیت‌های کلاسیک دنیای مارول یک ریبوت مدرن را تجربه کنند. کمیک‌هایی مثل Ultimate Spider-man، Ultimate X-men، The Ultimates و چندین کمیک دیگر توانستند راه خود را به سمت نسل جدیدی از خوانندگان باز کنند.

از همه قابل توجه‌تر مایلز مورالز (Miles Morales) بود که پس از مرگ پیتر پارکر در دنیای آلتیمیت تبدیل به اسپایدرمن جدید شد. مایلز بعد از داستان Secret Wars در سال 2015 با این تفکر که دنیای آلتیمیت نابود شده به جهان اصلی منتقل شد. اما دنیای آلتیمیت دوباره متولد شده و هنوز داستانش به انتها نرسیده است.

زمین 982
می‌دی پارکر؛ اسپایدرگرل در زمین 982

می‌دی پارکر؛ اسپایدرگرل در زمین 982

در جهان 616، فرزند مری جین واتسون و پیتر پارکر به طرز غم‌انگیزی از بین رفت. اما در زمین 982، می‌دی پارکر (Mayday Parker) بزرگ و تبدیل به اسپایدرگرل شگفت انگیز (Amazing Spider-Girl – یا به عبارتی دیگر دختر عنکبوتی!) شد. بعد از اولین حضور اسپایدرگرل در شماره 105 کمیک What If (تاریخ انتشار در ماه فوریه سال 1998)، او صاحب کمیک‌های اختصاصی خودش شد که در خط Marvel Comics 2 قرار گرفته و آینده‌ای روشن را برای نسل بعدی قهرمانان مارول وعده می‌دهد.

زمین 811
نابودی جهش‌یافته‌ها در زمین 811

نابودی جهش‌یافته‌ها در زمین 811

متأسفانه تمام خطوط زمانی پایان خوشی را برای قهرمانان زمین در خود جای نداده‌اند. کمیک Days Of Future Past دنیایی را به مخاطبان معرفی کرد که در آن ایکس من (X-Men) و تقریباً تمام قهرمانان بزرگ به دست سنتینال‌ها (Sentinel) از بین رفته‌اند. در آینده‌ای که توسط ماشین‌ها، ربات‌ها و کسانی که از جهش‌یافته متنفرند اداره می‌شود، ریچل سامرز (Rachel Summers) و افراد دیگری مثل او تبدیل به سگ‌هایی برای شکار نژاد خود شدند. اعضای ایکس من سعی کردند تا جلوی اتفاق افتادند این خط زمانی را بگیرند اما با این حال این خط زمانی دوباره و دوباره بازمی‌گردد و به سراغشان می‌آید.

زمین 295
اعضای ایکس من در زمین 295

اعضای ایکس من در زمین 295

بعضی وقت‌ها، این گذشته است که باید نگرانش باشیم نه آینده. لژیون (Legion)، پسر فوق العاده قدرتمند و از نظر ذهنی نامتعادل چارلز اگزویر (Charles Xavier)، سعی کرد تا پدر مشهورش را با سفر به گذشته و به قتل رساندن اریک ماگنوس لنشر (Erik Magnus Lehnsherr – یا همان مگنیتو (Magneto) معروف) قبل از تبدیل شدنش به یک جهش یافته، تسکین دهد. در عوض، او اشتباهاً دنیایی را خلق کرد که در آن اگزویر قبل پایه‌گذاری ایکس من می‌میرد. همین اتفاق باعث به وقوع پیوستن داستان Age of Apocalypse شد. همین واقعه این جهان جدید را برای مدتی جایگزین زمین 616 کرد تا این که گروهی از اعضای شجاع ایکس من توانستند تا خسارت وارده را جبران کنند. با این حال دنیای بعد از Age of Apocalypse به عنوان زمین 295 ادامه حیات پیدا کرد تا این که سال‌ها بعد به سرنوشت تاریکی دچار شد.

زمین 2149
موربیوسِ زامبی شده، هر چند در حالت عادی هم ظاهر او تفاوت چندانی با یک زامبی ندارد!

موربیوس زامبی شده، هر چند در حالت عادی هم ظاهر او تفاوت چندانی با یک زامبی ندارد!

در این زمین با دنیایی ترسناک طرف هستیم، عموماً به خاطر این که این جا محل اتفاق افتادن وقایع Marvel Zombies است. قهرمانان متعدد زمین با شیوع بیماری زامبی‌ای رو به رو شدند و قبل از این که همدیگر را نابود کنند، بشریت را از بین بردند. واگیری زامبی‌ای مارول حتی سراغ گالاکتوس (Galactus) هم رفت و در نهایت به جهان‌های دیگر نیز پا گذاشت. زمین 616 و دنیای آلتیمیت نیز توسط زامبی‌های این دنیا مورد حمله قرار گرفته‌اند.

زمین 58163
وقتی جهش‌یافته‌ها نژاد غالب باشند، انسان‌های معمولی چه جایگاهی خواهند داشت؟

وقتی جهش‌یافته‌ها نژاد غالب باشند، انسان‌های معمولی چه جایگاهی خواهند داشت؟

اسکارلت ویچ عامل خلق زمین 58163 بود، دنیایی که بیش‌تر با عنوان House of M شناخته می‌شود. او دنیایی را خلق کرد که در آن جهش‌یافته‌ها نژاد غالبی از بشریت روی زمین بودند. اسکارلت ویچ برای تسکین پدرش، مگنیتو و باز گرداندن فرزندان از دست رفته‌اش این کار را انجام داد. با این حال چنین دنیایی فقط یک توهم بود که به خاطر میل اسکارلت برای راضی نگه داشتن همه نمی‌توانست خیلی دوام بیاورد. ولی حتی وقتی تمام تغییراتی که انجام داده بود دوباره به حالت اول بازگشتند، این واقعیت به حیات خودش ادامه داد.

زمین 65
گوئن استیسی‌ای که تبدیل به اسپایدروومن شده است

گوئن استیسی‌ای که تبدیل به اسپایدروومن شده است

تقریباً در تمام دنیاهای موازی مارول این پیتر پارکر است که تبدیل به اسپایدرمن می‌شود. با این حال یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های زمین 65 نیز همین است؛ جایی که اسپایدروومن (Spider-Woman – یا به تعبیری زن عنکبوتی!) حضور دارد. مخاطبان بیش‌تر او را با عنوان اسپایدرگوئن (Spider-Gwen) می‌شناسند، ورژن متفاوتی از گوئن استیسی (Gwen Stacy) که سری کمیک مخصوص به خودش را نیز دارد. اسپایدرگوئن هر از چند گاهی سر به زمین 616 نیز می‌زند، جایی که با عنوان گوست اسپایدر (Ghost-Spider) هم شناخته می‌شود.

زمین 807128
سرنوشت لوگان در زمین 807128 یکی از تلخ‌ترین سرنوشت‌های او است؛ مخصوصاً به خاطر فاجعه‌ای که سر ایکس من آورده

سرنوشت لوگان در زمین 807128 یکی از تلخ‌ترین سرنوشت‌های او است؛ مخصوصاً به خاطر فاجعه‌ای که سر ایکس من آورده

این دنیا را نیز جزو آن دنیاهایی در نظر بگیرید که دوست ندارید به آن سر بزنید. در داستان Old Man Logan، ولورین سابق در خطی زمانی زندگی می‌کرد که خبیث‌های دنیای مارول تقریباً تمام قهرمانان را از سر راه برداشته‌اند. با حس شرمی که همیشه همراهش بود، لوگان قبل از این که بازنشسته شود فریب خورد و تمام اعضای خانواده ایکس من را به قتل رساند. ورژنی از لوگان پیر حتی بعد از داستان Secret Wars وارد زمین 616 شد و نقش خود را در کمیک Dead Man Logan ایفا کرد.

زمین 311
هیچ وقت فکرش را نمی‌کردید چنین پیتر پارکری ببینید، درست است؟!

هیچ وقت فکرش را نمی‌کردید چنین پیتر پارکری ببینید، درست است؟!

گاهی اوقات، یک دنیا فقط به قهرمانان نیاز دارد. در کمیک 1602 (خلق شده توسط نیل گیمن و اندی کابرت)، قهرمانان مارول چندین قرن زودتر برای مقابله با خطری خاص که ریشه در آینده دارد به وجود آمدند. پیتر پارکواک (Peter Parquagh)، سر نیکولاس فیوری (Sir Nicholas Fury) و نسخه‌های خاصی از ایکس من و فنتستیک فور (Fantastic Four) در میان قهرمانانی بودند که در این دوره زمانی دوباره متولد شدند. جهان آن‌ها بعد از رفع شدن خطر اولیه به عنوان زمین 311 ادامه پیدا کرد.

زمین 90214
دنیایی نوآر برای داستان‌های نوآر به همراه قهرمانان و خبیث‌های نوآر

دنیایی نوآر برای داستان‌های نوآر به همراه قهرمانان و خبیث‌های نوآر

در سایه‌های موجود در زمین 90214، قهرمانان آشنای مارول در کمیک‌های نوآر مارول مسیر تاریک‌تری را در پیش خود می‌بینند. اسپایدرمن نوآر مشهورترین مخلوق این دنیا به حساب می‌آید. او را در کراس‌آور Spider-Verse وقتی با بقیه اسپایدرمن‌ها همراه شد دیده‌ایم.

زمین 982 – 2099
دنیایی دیگر با اسپایدرمن مخصوص به خود

دنیایی دیگر با اسپایدرمن مخصوص به خود

با این که دنیای مارول آینده‌ای برای خود دارد اما دنیای 2099 محلی کاملاً متفاوت است. اسپایدرمن 2099 تبدیل به اولین قهرمان سرشناس این دوره شد اما ایکس من 2099، پانیشر 2099، فنتستیک فور 2099 و حتی گوست رایدر 2099 نهایتاً نیز به عنوان قهرمانان این دوره معرفی شدند.

با این که در این جا به شما یک راهنمایی جزئی از جهان‌های مشهورتری و شناخته شده‌تر دنیاهای موازی مارول ارائه داده‌ایم اما این دنیاها همواره در حال گسترش هستند و هر بار که یکی از شخصیت‌ها با زنجیره زمان و مکان بازی می‌کند یا تصمیم می‌گیرد بین دنیاهای مختلف جا به جا شود، اتفاقات تازه‌ای برای آن‌ها می‌افتد. با سابقه‌ای که جدیداً از مارول سراغ داریم، این اتفاق قرار است باز هم تکرار شود، پس منتظر خلق شدن دنیاهای جدیدتر باشید!

شما کدام دنیا و خطوط داستانی را بیش‌تر از همه دوست دارید؟ کدام شخصیت‌ها در هر کدام از این دنیاها بیش‌تر مورد علاقه شما هستند؟ دیدگاه‌هایتان را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: Marvel

.کپی شد https://vgto.ir/3j2

3
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
Mohammad Aminپدرام بهادریSeyed Amirho3ein آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
Mohammad Amin
کاربر
Mohammad Amin

مقاله خوبی بود.
وقتی اسپایدر من رو دیدم ؛ یاد بازیه Spider-Man: Shattered Dimensions افتادم.

Seyed Amirho3ein
مهمان
Seyed Amirho3ein

لطفا جهان های موازی دیسی رو هم بذارید

پدرام بهادری
ویراستار

سلام امیرحسین جان حتما، مورد بعدی می‌ریم سراغ مولتی‌ورس‌های دی‌سی.

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...