ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دنیاهای موازی مارول - Banner
کمیک بوک

سری به برجسته‌ترین دنیاهای موازی مارول بزنید

در کمیک‌های مارول، خطوط زمانی و جهان‌های بی‌شماری وجود دارند که تنها بخشی از دنیاها موازی مارول را تشکیل می‌دهند. بسیاری از رویدادهای پرآوازه‌ی کمیک‌های مارول باعث تشکیل یک جهان موازی سوا شده‌اند که حتی ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ | ۲۱:۳۰

در کمیک‌های مارول، خطوط زمانی و جهان‌های بی‌شماری وجود دارند که تنها بخشی از دنیاها موازی مارول را تشکیل می‌دهند. بسیاری از رویدادهای پرآوازه‌ی کمیک‌های مارول باعث تشکیل یک جهان موازی سوا شده‌اند که حتی با پایان هر داستان، باز هم به مسیر خود ادامه داده‌اند. این جهان‌های موازی در کنار هم مولتی‌ورس مارول را پدید می‌آورند؛ مجموعه‌ای از دنیاها که همسانی‌هایی با یکدیگر دارند ولی دقیقاً یک هستی نیستند. در این نوشتار سری به برخی از برجسته‌ترین دنیاهای موازی مارول خواهیم زد.


زمین-۶۱۶ (دنیای بنیادین مارول)

شاید جهان شماره‌ی ۶۱۶ همانند هر دنیای دیگری به چشم آید ولی این هستی برجسته‌ترین جهان دنیاهای موازی مارول به شمار می‌آید. زمین-۶۱۶ همان دنیای مارول است که همه می‌شناسیمش و پشتوانه‌ی آن به سال ۱۹۳۹ باز می‌گردد. هر چند این خط زمانی همه‌چیز را به صورت مدرن نگه می‌دارد، زمین-۶۱۶ بدون وقفه از انتشار شماره‌ی ۱ کمیک Fantastic Four (ماه نوامبر سال ۱۹۶۱) حضور داشته است.

زمین-۱۶۱۰ (دنیای آلتیمیت مارول)

نزدیک به دو دهه پیش، خط داستانی کمیک آلتیمیت (Ultimate) پدید آمد تا شخصیت‌های کلاسیک مارول یک ریبوت مدرن را تجربه کنند. کمیک‌هایی همچون Ultimate Spider-man، Ultimate X-men، The Ultimates و چندین اثر دیگر توانستند راه خود را به سمت نسل تازه‌ای از خوانندگان باز کنند.

از همه قابل توجه‌تر مایلز مورالز بود که پس از مرگ پیتر پارکر در دنیای آلتیمیت تبدیل به اسپایدرمن نو شد. مایلز پس از داستان Secret Wars سال ۲۰۱۵ با این اندیشه که دنیای آلتیمیت نابود شده است به جهان بنیادین انتقال یافت. البته این پایان دنیای آلتیمیت نبود.

زمین-۹۸۲

در جهان-۶۱۶، فرزند مری جین واتسون و پیتر پارکر به طرز غم‌انگیزی از دنیا رفت. ولی در زمین-۹۸۲، میدی پارکر (Mayday Parker) بزرگ و تبدیل به اسپایدرگرل شگفت‌انگیز شد. پس از رونمایی از اسپایدرگرل در شماره‌ی ۱۰۵ کمیک What If (ماه فوریه‌ی سال ۱۹۹۸)، او صاحب کمیک‌های ویژه‌ی خود شد که در خط Marvel Comics 2 قرار دارند و آینده‌ای روشن را برای نسل آتی قهرمانان مارول وعده می‌دهد.

مطلب پیشنهادی
چقدر طرفدار مرد عنکبوتی هستید؟
کوییز ۱۸ ویجیاتو؛ چقدر اسپایدرمن را می‌شناسید؟

زمین-۸۱۱

شوربختانه همه‌ی خطوط زمانی پایان خوشی را برای قهرمانان زمین در خود جای نداده‌اند. کمیک Days Of Future Past دنیایی را به خوانندگان معرفی کرد که در آن ایکس-من و کم و بیش تمام قهرمانان بزرگ به دست سنتینال‌ها (Sentinel) از بین رفته‌اند.

در آینده‌ای که توسط ماشین‌ها، ربات‌ها و کسانی که از جهش‌یافته‌ها متنفرند اداره می‌شود، ریچل سامرز (Rachel Summers) و افراد دیگری همانند او تبدیل به سگ‌هایی برای شکار نژاد خود شدند. اعضای ایکس-من تلاش کردند تا جلوی رخ دادن این خط زمانی را بگیرند اما این خط زمانی دوباره و دوباره بازمی‌گردد و به سراغشان می‌آید.

زمین-۲۹۵

گاهی این گذشته است که باید نگرانش باشیم نه آینده. لژیون (Legion)، پسر بسیار نیرومند و از نظر ذهنی نامتعادل چارلز اگزویر، تلاش کرد تا با سفر به گذشته و کشتن اریک لنشر یا همان مگنیتو پیش از تبدیل شدنش به یک جهش‌یافته، مایه‌ی تسکین پدر خود شود.

در عوض، او به اشتباه دنیایی را آفرید که در آن اگزویر قبل پایه‌گذاری ایکس-من می‌میرد. این رویداد باعث به وقوع پیوستن داستان Age of Apocalypse شد. همین رخداد این جهان تازه را برای مدتی جایگزین زمین-۶۱۶ کرد تا این که گروهی از اعضای دلاور ایکس-من توانستند خسارت وارده را جبران کنند. با این حال، دنیای پس از Age of Apocalypse به عنوان زمین-۲۹۵ ادامه پیدا کرد تا این که سال‌ها بعد به سرنوشت تاریکی دچار شد.

زمین-۲۱۴۹ (دنیای زامبی‌ورس مارول)

در این زمین با دنیایی ترسناک طرف هستیم؛ بیش‌تر به این خاطر که این جا محل اتفاق افتادن رویادهای Marvel Zombies است. قهرمانان فراوان زمین با گسترش بیماری زامبی‌ای رو به رو شدند و پیش از این که همدیگر را نابود کنند، بشریت را از بین بردند. واگیری زامبی‌ای مارول حتی سراغ گالاکتوس هم رفت و در پایان به جهان‌های دیگر نیز پا گذاشت. زمین-۶۱۶ و دنیای آلتیمیت هم به دست زامبی‌های این دنیا مورد یورش قرار گرفته‌اند.

مطلب پیشنهادی
پارودی شخصیت‌های سرشناس
۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

زمین-۵۸۱۶۳ (دنیای House of M)

اسکارلت ویچ عامل خلق زمین-۵۸۱۶۳ بود؛ دنیایی که بیش‌تر با نام House of M شناخته می‌شود. او دنیایی را آفرید که در آن جهش‌یافته‌ها نژاد برتر نسبت به بشریت روی زمین بودند. واندا ماکسیموف برای تسکین مگنیتو و بازگرداندن فرزندانِ از دست رفته‌اش این کار را انجام داد.

هر چند، چنین دنیایی تنها یک پندار بود که به خاطر میل اسکارلت برای راضی نگه داشتن همه نمی‌توانست بسیار دوام بیاورد. ولی حتی زمانی که همه‌ی دگرگونی‌هایی که انجام داده بود دوباره به حالت نخست بازگشتند، این راستینگی به زندگی خودش ادامه داد.

زمین-۶۵

کم و بیش در تمام دنیاهای موازی مارول این پیتر پارکر است که تبدیل به اسپایدرمن می‌شود. با این حال، یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های زمین-۶۵ نیز همین است؛ جایی که اسپایدروومن (Spider-Woman) حضور دارد. مخاطبان بیش‌تر او را با عنوان اسپایدر-گوئن (Spider-Gwen) می‌شناسند؛ نگارش متفاوتی از گوئن استیسی که سری کمیک ویژه‌ی خودش را هم دارد. اسپایدرگوئن هر از چند گاهی سر به زمین-۶۱۶ می‌زند؛ جایی که بیش‌تر با نام گوست-اسپایدر (Ghost-Spider) شناخته می‌شود.

زمین-۸۰۷۱۲۸

این جهان را نیز جزو آن دنیاهایی در نظر بگیرید که دوست ندارید در آن قرار بگیرید. در داستان Old Man Logan، ولورین پیشین در یک خطی زمانی زندگی می‌کرد که شرورهای دنیای مارول تقریباً همه‌ی قهرمانان را از سر راه برداشته‌اند. خود لوگان قبل از این که بازنشسته شود فریب خورد و همه‌ی اعضای خانواده ایکس-من را به قتل رساند. ورژنی از لوگان پیر حتی پس از داستان Secret Wars وارد زمین-۶۱۶ شد و نقش خود را در کمیک Dead Man Logan ایفا کرد. البته ولورین تنها شخصیتی آشنایی نیست که می‌توان ردپایش را در زمین-۸۰۷۱۲۸ دید.

مطلب پیشنهادی
به مناسبت روز سنت پاتریک
۸ کاراکتر ایرلندی دنیای مارول

زمین-۳۱۱

گاهی یک دنیا تنها به قهرمانان نیاز دارد. در کمیک 1602، سر و کله‌ی قهرمانان مارول چندین قرن زودتر برای رویارویی با خطری ویژه که ریشه در آینده دارد پیدا شد. پیتر پارکا (Peter Parquagh)، سر نیکولاس فیوری (Sir Nicholas Fury) و نگارش‌های خاصی از ایکس-من و فنتستیک فور در میان قهرمانانی بودند که در این دوره‌ی زمانی دوباره متولد شدند. جهان آن‌ها بعد از رفع شدن خطر ابتدایی به عنوان زمین-۳۱۱ ادامه پیدا کرد.

زمین-۹۰۲۱۴

در سایه‌های زمین-۹۰۲۱۴، قهرمانان آشنا در کمیک‌های نوآر مارول مسیر تاریک‌تری را در پیش روی خود می‌بینند. اسپایدرمن نوآر سرشناس‌ترین مخلوق این دنیا به شمار می‌آید. او را در کراس‌اوور Spider-Verse زمانی که با با دیگر شخصیت‌های عنکبوتی همراه شد به چشم آمد.

دنیای ۲۰۹۹ مارول

با این که دنیای مارول آینده‌ی خودش را دارد اما دنیای ۲۰۹۹ جایی کاملاً متفاوت است. مرد عنکبوتی ۲۰۹۹ تبدیل به نخستین قهرمان سرشناس این جهان شد ولی ایکس-من ۲۰۹۹، پانیشر ۲۰۹۹، فنتستیک فور ۲۰۹۹ و حتی گوست رایدر ۲۰۹۹ نیز نهایتاً به عنوان قهرمانان این دوره رونمایی شدند. دنیا ۲۰۹۹ یک راستینگی‌ست که به دنیاهای گوناگون مارول همچون زمین-۹۲۸ پیوند خورده است.


پرسش‌های فراگیر درباره‌ی دنیاهای موازی مارول

جهان بنیادین مارول کدام است؟

زمین-۶۱۶ به عنوان دنیای اصلی در مولتی‌ورس مارول در نظر گرفته می‌شود.

دنیاهای موازی مارول چگونه پدید می‌آیند؟

جهان‌های موازی با کوچک‌ترین دگرگونی پدید آیند؛ چه یک تصمیم از طرف یک شخصیت و چه روی دادن متفاوت یک رخداد در جریان داستان. هر کدام از این تفاوت‌ها یک روند زنجیروار را به وجود می‌آورند که مایه‌ی تشکیل یک دنیای موازی و در نتیجه یک جهان متفاوت می‌شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (29 مورد)
 • Sherek-
  Sherek- | ۸ آذر ۱۴۰۰

  بهترین مقاله درباره مولتیورس مفید بود?

 • Raptor
  Raptor | ۸ آذر ۱۴۰۰

  پیتر مرد عنکبوتی شد
  گوئن زن عنکبوتی شد
  مری جین هم زن عنکبوتی شد
  عمه می هم زن عنکبوتی
  عمو بن هم مرد عنکبوتی شد
  .
  .
  .
  فقط مونده هری اون رو هم مرد عنکبوتی کنید بیچاره دل داره?

 • Amirali-Dehghani
  Amirali-Dehghani | ۷ آذر ۱۴۰۰

  خیلی عالی بود

 • !Spider-Man
  !Spider-Man | ۷ آذر ۱۴۰۰

  اول دیسی مولتی ورس رو ایجاد کرد.
  اگه اشتباه نکنم دیسی سال ۱۹۶۱ یک کمیکی چاپ کرد به اسم فلش دو جهان و توی همون کمیک بود که مولتی ورس وارد دنیای کامیک شد

 • !Spider-Man
  !Spider-Man | ۷ آذر ۱۴۰۰

  به به خیلی خوب بود.
  واقعا هرکدوم از این دنیاها نقش خودشون رو داشتن و نکته قابل توجه اینجاست که تقریبا توی هر دنیا یه مرد/زن عنکبوتی وجود داره که این خودش خیلی قابل توجه.این نشون میده که اسپایدرمن چه آثار فرعی قدرتمندی داره!

 • DarkSamurai
  DarkSamurai | ۷ آذر ۱۴۰۰

  مقاله بسیار مفیدی بود خسته نباشید

 • MOSTAFA-COD-M
  MOSTAFA-COD-M | ۷ آذر ۱۴۰۰

  بسم الله الرحمن الرحیم
  از مولتی ورس مووووتتتنننفففررررمممممم

  • DarkSamurai
   DarkSamurai | ۷ آذر ۱۴۰۰

   چرا؟:/

   • MOSTAFA-COD-M
    MOSTAFA-COD-M | ۷ آذر ۱۴۰۰

    خیلی چرته هزارتا اسپایدرمن ایجاد کردن از جمله
    کاکا اسپیدی
    خانوم اسپیدی
    اسپایدر فرانسوی
    اسپایدر ژاپنی
    روبو اسپایدی
    و...

    • !Spider-Man
     !Spider-Man | ۷ آذر ۱۴۰۰

     اتفاقا اگه شخصیتی مثل اسپایدرمن پتانسیل داشته باشه که داره طبیعتا میشه ازش در دنیاهای موازی استفاده کرد و حتی همونا هم محبوب میشن،مثال میزنم:
     بازی مردعنکبوتی دنیا های از هم گسیخته که در زمان خودش بازی خیلی خوبی بود و اصلا همین بازی زمینه رو برای به وجود اومدن کلی از مرد/زن های عنکبوتی شد.
     انیمیشن in to the spider verse که به محبوبیت فوق العاده رسید و کلی جوایز و نمرات عالی از منتقدین گرفت.حتی همین انیمیشن انگیزه ای شد برای اینسامنیاک تا گیم اسپایدرمن مایلز مورالز رو بسازن.
     یا کمیک دنیای عنکبوتی که جزو ده تا رویداد برتر مارول است.

     • MOSTAFA-COD-M
      MOSTAFA-COD-M | ۸ آذر ۱۴۰۰

      من کاری به محبوبیتش ندارم کلا به خاطر دو دلیل ازش خوشم نمیاد
      ۱= باعث سردرگمی مخاطب میشه(از جمله خودم) از هر ابرقهرمان ۱۰۰تا نسخه ساختن معلوم نیست چی به چیه
      ۲= اینکه یه جورایی شیر دوشی از شخصیت‌های محبوب مخصوصا اسپایدرمن
      حالا به کسی بر نخوره فقط نظر شخصی

     • !Spider-Man
      !Spider-Man | ۸ آذر ۱۴۰۰

      شیر دوشی نیست،اگه نگاهی به کمیکاشون بندازی متوجه میشی هرکدومشون یه اورجین کاملا متفاوت دارن و تازه خیلی از شخصیت های مکمل یا دشمناشون با دنیای اصلی فرق دارن.شیر دوشی بحثش جداست

 • Amir234
  Amir234 | ۷ آذر ۱۴۰۰

  اگه اشتباه نکنم اول برای دی سی بود

 • Amir234
  Amir234 | ۷ آذر ۱۴۰۰

  با اکثر این جهان ها آشنایی داشتم و دوستانشون رو میدونستم
  ممنون بابت مقاله

  • Amir234
   Amir234 | ۷ آذر ۱۴۰۰

   ادیت: داستانشون

 • Alirezabrn1
  Alirezabrn1 | ۷ آذر ۱۴۰۰

  الان هم که بازار مولتی ورس داغ شده ممکنه مارول یه سوپرازی داشته باشه و از یکی از این زمین ها شخصیت بیاره شاید‌ خیلی بیشتر از یه مرد عنکبوتی تو فیلم حضور داشته باشند!!!
  پ.ن: ممنون از نویسنده بابت این مطلب به جا و مفید

  • Alirezabrn1
   Alirezabrn1 | ۷ آذر ۱۴۰۰

   ادیت: بیشتر از سه

 • jackson
  jackson | ۷ آذر ۱۴۰۰

  با تشکر از از آقای صفری و مدیر وبسایت واقعا مطلب خوبی بود

 • Mohammad Amin
  Mohammad Amin | ۱۶ فروردین ۱۳۹۹

  مقاله خوبی بود.
  وقتی اسپایدر من رو دیدم ؛ یاد بازیه Spider-Man: Shattered Dimensions افتادم.

  • Mohammad Amin
   Mohammad Amin | ۷ آذر ۱۴۰۰

   یه سال گذشت (:

   • Alireza8405
    Alireza8405 | ۷ آذر ۱۴۰۰

    گذر عمر در رقابت با
    شتابِ پیر شدنِ ما:)

   • Matin-Artorias
    Matin-Artorias | ۸ آذر ۱۴۰۰

    زندگی خنده‌کنان شاهد جان دادن ماست...

   • Asgary
    Asgary | ۸ آذر ۱۴۰۰

    یک سال نه یک قرن گذشت(:?

   • Mario
    Mario | ۱۳ اسفند ۱۴۰۲

    ۲ سال گذشت (:

 • Seyed Vengeance
  Seyed Vengeance | ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

  لطفا جهان های موازی دیسی رو هم بذارید

  • پدرام بهادری
   پدرام بهادری | ۱۱ فروردین ۱۳۹۹

   سلام امیرحسین جان حتما، مورد بعدی می‌ریم سراغ مولتی‌ورس‌های دی‌سی.

مطالب پیشنهادی