ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سخت افزار

تفاوت موس لیزری با اپتیکال چیست؟

مو‌س‌هایی که هم‌اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنید دوربین‌هایی هستند که دائماً از سطح زیرین خود عکس می‌گیرند. این تصاویر تبدیل به داده‌هایی برای ردیابی مکان فعلی موس روی سطوح تبدیل می شوند. در نهایت، وقتی ...

معین مرادی
نوشته شده توسط معین مرادی | ۱۶ دی ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

مو‌س‌هایی که هم‌اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنید دوربین‌هایی هستند که دائماً از سطح زیرین خود عکس می‌گیرند. این تصاویر تبدیل به داده‌هایی برای ردیابی مکان فعلی موس روی سطوح تبدیل می شوند. در نهایت، وقتی شما موسی در دست می‌گیرید به‌نوعی شما یک دوربین با وضوح پایین در کف دست خود دارید.

تصویر تزئینی از یک موس گیمینگ

به‌صورت کلی موس‌ها در ترکیب با دو لنز و منبع روشنایی، مختصات X و Y محیطی که رویش قرار دارند را هزاران بار در ثانیه ردیابی می‌کنند تا در نهایت شما توانایی حرکت دادن نشانگر بر روی مانیتور را داشته باشید. باوجود این‌که مکانیزم کلی‌ موس‌ها به این‌صورت است، اما موس‌ها تفاوت‌هایی هم در این فرآیند با یکدیگر دارند.

موس‌ها از گذشته تا حال راه دور و درازی را طی‌کرده‌اند، تا به این شکلی که ما امروزه آن را می‌بینیم در بیایند. در این مقاله از ویجیاتو، نقاط قوت، ضعف و تفاوت‌های موس‌های اپتیکال و لیزری در این مقاله بررسی شد تا بتوانید با مطالعه این مقاله بهترین موس را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.


موس اپتیکال چگونه کار می‌کند؟

موس اپتیکال یک نوع موس کامپیوتری است که از فناوری اپتیکال (نوری) برای تشخیص حرکت استفاده می‌کند. این نوع موس‌ها معمولاً دقیق‌تر و موثرتر از موس‌های مکانیکی که در گذشته استفاده می‌شدند، هستند.

یک موس گیمینگ که بر روی میز قرار گرفته.

نحوه کار موس اپتیکال به این صورت است که از یک حسگر نوری (معمولاً یک LED) برای تشخیص حرکت استفاده می‌شود. نور LED به سطح کاری فرستاده شده و نور بازتابی از سطح توسط حسگر نوری تشخیص داده می‌شود. تصویر حاصل از حرکت موس به کامپیوتر منتقل می‌شود و با پردازش تصویر، حرکت موس تعیین می‌شود.

و در نهایت این اطلاعات به کامپیوتر یا دستگاه متصل ارسال شده و به حرکات ناحیه نمایش ترجمه می‌شود تا کاربر بتواند با حرکت دادن موس با سیستم‌عامل و برنامه‌ها روی صفحه نمایش تعامل کند.


موس لیزری چگونه کار می‌کند؟

موس‌های لیزری برخلاف موس‌های اپتیکال از طریق انتشار نور لیزری متمرکز به سطح زیر آن عمل می‌کند. سپس نور بازتابی که تحت تأثیر حرکات ماوس ایجاد شده توسط یک حسگر CMOS دریافت می‌شود. این حسگر به سرعت تصاویری از سطح گرفته و یک پردازنده اختصاصی این تصاویر را تجزیه و تحلیل می‌کند، الگوها و تغییرات را شناسایی می‌کند.

اطلاعات پردازش‌شده سپس به کامپیوتر منتقل می‌شود، تا کامپیوتر این اطلاعات را ترجمه کرده و به حرکت موس روی صفحه‌نمایش تبدیل کند. کامپیوتر این داده‌ها را تفسیر کرده و شما می‌توانید حرکت موس روی صفحه نمایش را مشاهده کنید.

یک موس گیمینگ از برند ROG که اشعه لیزری آن مشهود است.

مزیت ماوس‌های لیزری در دقت و حساسیت آنها است، زیرا نور لیزری تمرکز بیشتری دارد و این امکان را فراهم می‌کند که بر روی انواع مختلف سطوح به‌خوبی عمل کنند. نتیجه این است که موس‌های لیزری تجربه دقیق‌تری ارائه می‌کنند، به ویژه زمانی که در بازی‌های رقابتی نیاز به حرکات سریع و پیچیده وجود دارد.


مقایسه موس‌های لیزری و اپتیکال

موس های اپتیکال و لیزری در فناوری مورد استفاده برای ردیابی حرکت تفاوت دارند. ماوس نوری از نور LED به عنوان منبع روشنایی استفاده می کند. ماوس لیزری همانطور که از نامش مشخص است از لیزر استفاده می کند.

از آنجایی که موش های لیزری دارای dpi بالاتری هستند، این دستگاه‌ها نقاط بیشتری را در هر اینچ دنبال می کنند و حساسیت بیشتری دارند. البته بعید است که یک کاربر معمولی تفاوت این‌دو را تشخیص دهد. با این حال، برخی از کاربران‌ حرفه‌ای‌تر مانند گیمرها و طراحان گرافیک، متوجه این تفاوت می‌شوند.

تفاوت موس اپتیکال و لیزری که روی یک تصویر با دو موس نقش بسته است.
موس اپتیکالموس لیزری
مبدأ نورLEDلیزر
دقت و حساسیتدقت کمتردقت بالاتر
عملکرد روی سطوحبهترین عملکرد روی سطوح صاف و پد‌ موسروی تمام سطوح عملکرد خوبی دارد
مصرف انرژیمصرف انرژی کمترمصرف انرژی بیشتر
قیمتارزان‌ترممکن است گران‌تر باشد

عملکرد در بازی‌ها

اگر به موس‌هایی که برند لاجیتک (Logitech) تولید کرده نگاهی بیندازید، متوجه این موضوع خواهید شد که اکثر موس‌هایی که این کمپانی تولید کرده، اپتیکال هستند. زیرا طراحان لاجیتک بر این باور هستند که کاربر در هنگام بازی معمولاً پشت میز می نشیند و احتمالاً حتی از یک پد‌موس که بهترین ردیابی و اصطکاک را به ارمغان می‌آورد استفاده می‌کند.

اما بزرگترین رقیب لاجیتک یعنی ریزر (Razer)، تمرکز خود را روی تولید موس‌های لیزری گذاشته‌است. زیرا موس‌های لیزری حساسیت بالاتری را برای حرکت سریع رعد و برق در بازی ها ارائه می دهد و در سطوح مناسب می‌توانند به طرز شگفت‌انگیزی دقیق باشند. به‌طور کلی می‌توان گفت که، موس اپتیکال یا لیزری هر دو برای بازی‌کردن مناسب هستند و تفاوت در تکنولوژی‌های به کار رفته در موس، ظاهر و ارگونومی آن است.

تعداد زیادی موس که کنار هم قرار گرفته اند.

دقت

موس‌های لیزری معمولاً دقت بالاتری در ردیابی حرکت‌ها دارند، به ویژه بر روی سطوح ناهموار که این دقت بیشتر، معمولاً منجر به تجربه دقیق‌تر و پایدار‌تر برای کاربر می‌شود. موس‌های لیزری قابلیت ردیابی حرکات سریع را بیشتری دارند و در بازه‌های حرکت بالا نیز دقت حفظ می‌کنند.

البته موس‌های اپتیکال نیز دارای دقت مناسبی هستند، اما تفاوت در این است که موس های اپتیکال در برخی سطوح ناهموار دچار مشکلات کمی شوند. در مورد حرکات سریع هم لازم‌به‌ذکر است که، ممکن است دقت اپتیکال‌ها کمی کاهش یابد اما اکثر موس‌های اپتیکال توانایی ردیابی خوبی را ارائه می‌دهند.

یک موس گیمینگ لاجیتک که روی یک پد موس قرار گرفته

حساسیت

موس‌های لیزری به صورت کلی بسیار دقیق‌تر از موس‌های اپتیکال باشند. اما مشکل موس‌های مبتنی بر لیزر این است که می‌توانند بیش از حد دقیق باشند. این موضوع می‌تواند هنگام حرکت با سرعت‌های آهسته‌تر مشکل‌ساز باشد و باعث ایجاد جیتر (Jitter) یا لغزش برای نشانگر‌ روی صفحه‌نمایش شود.

اگر ماوس لیزری‌ای داشتید که داده های زیادی را جمع‌آوری می‌کرد و نشانگر موس را روی صفحه‌نمایش می‌رقصاند. می‌توانید با کاهش دادن حساسیت، تا حد زیادی این مشکل را رفع کنید. بنابراین با وجود این‌که موش های لیزری ممکن است به طور طبیعی برای برخی از سطوح بیش‌از‌حد حساس باشند، اما می‌توان این حساسیت را کاهش داد.

موس لاجیتک معلق در هوا

قیمت

اختلاف قیمت میان موس های لیزری و نوری تا حد زیادی با گذشت زمان کاهش‌یافته است. این در‌حالی است که موس‌های لیزری در ابتدا به‌طور قابل‌توجهی گران‌تر از همتایان اپتیکال خود بودند، اما هم‌اکنون این شکاف قیمتی کاهش یافته است و این‌دو قیمتی تقریبا یکسان دارند.

در حال‌حاضر موس‌هایی که گران‌تر هستند، اغلب به‌خاطر ویژگی‌های بیشتر و کیفیت بالا‌تری است که دارند. و اغلب اپتیکال یا لیزری بودن آن‌ها تاثیری در قیمت آن‌ها ندارد. با این حال، اگر بودجه محدودی، در حد کمتر از پانصد هزار تومان (ده دلار) برای خرید موس در نظر گرفته‌اید، در این بازه‌قیمتی موس‌های لیزری کمی گران‌تر هستند. به‌صورت کلی هع معمولا موس‌های بسیار اقتصادی، اپتیکال هستند.

سازگاری با سطوح

واقعیت این است که هر دو نوع موس از ناهمواری‌های سطوح برای ردگیری موقعیت موس استفاده می‌کنند، اما لیزر می‌تواند به عمق‌ترین نقاط سطح نفوذ کند و اطلاعات بیشتری برای سنسور CMOS و پردازنده داخلی ماوس به ارمغان بیاورد. این خصوصیت در شرایطی که سطح مناسبی برای قرار دادن موس (مانند پد موس) در اختیار نداشته باشید خودش را نشان می‌دهد.

تفاوت موس لیزری و اپتیکال در قالب یک تصویر مفهومی

این خاصیت موس‌های مبتنی بر لیزر، آنها را برای استفاده روی انواع سطوح مناسب می‌سازد. البته موس‌های اپتیکال بر روی پد ماوس یا هر سطح غیردرخشان دیگر به خوبی عمل می‌کنند در نهایت اگر قصد استفاده کردن موس خود بر روی سطوح درخشان را دارید، پیشنهاد می‌شود که یک ماوس لیزری انتخاب کنید. در غیر این صورت، تفاوتی میان یک موس‌ اپتیکال و لیزری احساس نخواهید کرد.


کلام آخر

موس‌های لیزری به طور کلی یک انتخاب برتر است، زیرا می‌توانید از موس‌های لیزری در سطوح مختلف استفاده کنید. اما در نقطه مقابل، می‌توانید نتایج بسیار عالی و قابل‌اعتمادی را با موس‌های اپتیکال روی موس‌پد دریافت کنید. لازم‌به‌ذکر است که موس‌های اپتیکال نسبت‌به موس‌های لیزری کمی مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

انتخاب و خرید یک موس می‌تواند بسیار سخت باشد. زیرا تنوع بسیاری در انواع آن وجود دارد و اکثر خریداران تفاوت موس های اپتیکال و لیزری را نمی‌دانند. همین موضوع سبب می‌شود تا شاید انتخاب آن‌ها نتواند نیازهای آن‌ها را برطرف کند. در این مقاله از ویجیاتو سعی کردیم موس‌های اپتیکال و لیزری را به شما معرفی کنیم، تا با توجه نیازها، شرایط و بودجه خود بتوانید بهترین موس را انتخاب کنید.

تفاوت اصلی بین موس اپتیکال و لیزری چیست؟

موس‌های اپتیکال از نور LED برای روشن کردن سطحی که موس بر روی آن قرار دارد استفاده می کند، در حالی که موس‌های لیزری از پرتو لیزر استفاده می کند.

بهترین موس برای من کدام است؟

بهترین ماوس برای شما به ترجیح شخصی، بودجه و نوع سطحی که قصد استفاده موس روی آن را استفاده می‌کنید بستگی دارد.

کدام موس برای بازی‌ کردن مناسب‌تر است؟

یک موس لیزری حساسیت (dpi) بالاتری نسبت به موس‌های اپتیکال دارد اما با وجود اینکه یک موس اپتیکال حساسیت کمتری دارد، اما در بیشتر سطوح دقیق‌تر و پایدارتر عمل می‌کند. در این مقاله از ویجیاتو موس‌های اپتیکال و لیزری را از جهات مختلف باهم بررسی کردیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی