ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شخصیت کمیک بوکی - Banner
کمیک بوک

۱۰ شخصیت کمیک بوکی که می‌دانند در دنیای کمیک‌ها هستند

شاید شما هم شماری از شخصیت‌های کمیک بوکی را بشناسید که دیوار چهارم را می‌شکانند و با مخاطبان تعامل سرراست دارند. نویسندگان این دسته از شخصیت‌ها به گونه‌ای آن‌ها را به نمایش می‌کشند که انگار ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۷ دی ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

شاید شما هم شماری از شخصیت‌های کمیک بوکی را بشناسید که دیوار چهارم را می‌شکانند و با مخاطبان تعامل سرراست دارند. نویسندگان این دسته از شخصیت‌ها به گونه‌ای آن‌ها را به نمایش می‌کشند که انگار از دنیای راستین خبر دارند و می‌دانند که خودشان در دنیای داستان‌ها زندگی می‌کنند. بدین گونه، این دست شخصیت‌های کمیک بوکی به شکلی متفاوت مخاطبان را همراه خود دارند. در این نوشتار به سراغ ۱۰تا از این شخصیت‌های کمیک بوکی می‌رویم.


تیپی-تو و مانکی جو

در دنیای مارول، شخصیت‌های فراوانی هستند که حیوانات دست‌آموز بامزه‌ای دارند. در بین آن‌ها می‌توان حیوانات اسکویرل گرل (Squirrel Girl) را هم دید که دو سنجاب با نام‌های تیپی-تو (Tippy-Toe) و مانکی جو (Monkey Joe) هستند. به طرز جالبی، این دو سنجاب بامزه گرایش به شکاندن دیوان چهارم دارند و با بیان دیدگاه‌هایشان درباره‌ی رویدادهای درون کمیک با خوانندگان پیوند برقرار می‌کنند.

شاید نتوان به یقین گفت که خود اسکویرل گرل می‌داند که یک شخصیت کمیک بوکی هست یا نه ولی کم و بیش جای شکی وجود ندارد که هر دوی تیپی-تو و مانکی جو متوجه جایگاهشان در دنیای کمیک‌های مارول هستند.

امبوش باگ

امبوش باگ (Ambush Bug) یک شخصیت کم‌تر شناخته‌شده و به شدت شگفت‌انگیز در دنیای دی‌سی است که توانایی‌های پایه‌ای مبارزه‌اش با پیوند او با مولتی‌ورس تقویت می‌شوند. هر چند قابلیت‌هایش باعث شده‌اند تا ذهن او کمی دچار گسیختگی باشد که پیامدش فهمیدن جایگاه خود در دنیای کمیک‌های دی‌سی است.

اطلاع امبوش باگ از جایگاهش در کمیک‌های دی‌سی بیش‌تر در ژانر کمدی هجو استفاده می‌شود که نتیجه‌اش خرد شدن اعصاب شخصیت‌های بنیادی‌تر دی‌سی همچون سوپرمن و بتمن است.

انیمال من

شخصیت انیمال من (Animal Man) برای بیش‌تر دوران ابتدایی حضور خود در دنیای کمیک‌های دی‌سی یک ابرقهرمان ناشناخته به شمار می‌آمد. هر چند این شخصیت به دست گرنت موریسون پس از رویداد Crisis on Infinite Earths بازنویسی شد تا جایگاهی تازه در کنار چندین توانایی کشف‌نشده‌ی نو به دست آورد که یکی از آن‌ها لحظه‌ای کوتاه است که در آن انیمال من خوانندگان را می‌دید.

کشف حقیقت پشت دنیای دی‌سی مایه‌ی مخدوش شدن ذهن انیمال من شد ولی این پایان ماجرای او نبود. یک سری رخداد عجیب و غریب باعث شد تا این شخصیت رو در روی موریسون قرار بگیرد و پیش از این که دوباره به جایگاه خود بازگردد انتقادات شدیدی در مورد مدیوم کمیک‌ها را به زبان آورد.

مطلب پیشنهادی
«رفیق بی‌کلک مادر»
بهترین مادران دنیای مارول

ریک جونز

ریک جونز (Rick Jones) که بیش‌تر برای ماجراجویی‌هایش در کنار هالک شناخته می‌شود، یکی از سایدکیک‌های تأثیرگذار دنیای مارول به شمار می‌آید. هر چند شاید بسیاری از خوانندگان کمیک‌های مارول متوجه توانایی جونز در دانستن جایگاهش به عنوان یک شخصیت کمیک بوکی نباشند. این قابلیت بیش‌تر در سال ۲۰۰۴ و ماجراجویی‌اش در کنار کاپیتان مارول دیده شد.

در شماره‌ی ۲۵ کمیک Captain Marvel، ریکی جونز از قابلیت پنهانش با نام «آگاهی کمیکی» پرده بر می‌دارد که یک بازی با «آگاهی کیهانی» کاپیتان مارول است. با این توانایی، جونز می‌تواند وضعیت دنیای کمیک‌ها را حس کند. در این میان است که ریک جونز از کنسل شدن سری کمیکشان خبر می‌دهد.

مستر میکسیزپیتلیک

مستر میکسیزپیتلیک (Mister Mxyzptlk) یک شخصیت از بُعد پنجم دی‌سی است تا در رویه‌ی وجودیت بسیار متفاوتی نسبت به همه‌ی دنیای دی‌سی قرار بگیرد. بیش‌تر برخوردهایش با سوپرمن نمایشی از توانایی‌های فرابعدی اوست که در بین آن‌ها آگاهی از جایگاهش در کمیک‌های دی‌سی را نیز می‌توان دید.

چون مستر میکسیزپیتلیک از بعد پنجم است، عملاً هر کاری که دلش بخواهد را می‌تواند انجام دهد. از آن جایی هم که این شخصیت انگار عاشق آشوب و هرج و مرج است، برایش اهمیتی ندارد که یک شخصیت کمیک بوکی‌ست و تنها به دنبال این می‌گردد تا زندگی مرد پولادین را زیر و رو کند.

مطلب پیشنهادی
وقتی ابرقهرمانان ساده خسته کننده می‌شوند!
زیرژانر کیپ‌پانک چیست؟

اولترا کامیکز

شخصیتی که با نام اولترا کامیکز (Ultra Comics) شناخته می‌شود به دست گرنت موریسون و داگ مانکه پدید آمد و در زمین-۳۳ پیوستگی دی‌سی زندگی می‌کند. به عنوان یکی از ابرقهرمانان نیرومند دنیای خود، اولترا کامیکز می‌داند که ماجراجویی‌هایش در دنیای کمیک‌ها جریان دارد و به طور پیوسته خوانندگان را مخاطب قرار می‌دهد.

اولترا کامیکز شخصیتی‌ست که به عنوان یک ناهنجاری در ژانر کمیک بوک آفریده شده است. شکستن دیوار چهارمِ او هم نگاهی هجوآمیز نسبت به ابرقهرمانان دارد و هم جنبه‌ای تأملی بر وجودیتش است.

اسکات پیلگریم

اسکات پیلگریم (Scott Pilgrim) در روایت‌های خود به دختری با نام رامونا فلاورز دل می‌بندد و اکنون باید در برابر مشعوقه‌های پیشین پلید او قرار بگیرد. شخصیت‌های سری Scott Pilgrim، به ویژه خود اسکات، دیوار چهارم را می‌شکنند و به خوانندگان درباره‌ی رویدادهایی که در حال وقوع هستند توضیح می‌دهند.

اشاره‌های پیوسته به رویدادهایی که در شماره‌های پیشین کمیک‌ها رخ داده‌اند نشان از این دارد که اسکات پیلگریم و دیگر شخصیت‌ها می‌دانند که در واقع شخصیت‌های کمیک بوکی هستند؛ حتی اگر نسبت به آن بی‌تفاوت باشند.

مطلب پیشنهادی
شوالیه‌ی تاریکی آزمند
۷ ویلن که بتمن از دیگر قهرمانان دزدید

شی-هالک

جنیفر والترز (Jennifer Walters) یا همان شی-هالک (She-Hulk) یکی از شخصیت‌های سرشناس کمیک‌های مارول است که دیوار چهارم را می‌شکاند. او یا سرراست با خوانندگان سخن می‌گوید یا زمانی که از سیرِ داستانی خودش شاکی است نویسندگان را مخاطب قرار می‌دهد.

البته شی-هالک همیشه این توانایی را به نمایش نمی‌کشد ولی در هر صورت به عنوان بخشی مرکزی از شخصیت او از سری The Sensational She-Hulk سال ۱۹۸۹ به حساب می‌آید. شاید حتی ندانید که توانایی دیوار چهارم شکستن شی-هالک پیش از رونمایی از مزدور پرچانه‌ی قرمزپوش مارول به نمایش درآمده بود!

بت-مایت

بت-مایت (Bat-Mite) هم یک شخصیت عجیب و غریب دیگر در دنیای دی‌سی‌ست که همانند مستر میکسیزپیتلیک از بعد پنجم سر برآورده است. این موجود فرابعدی نه تنها یکی از بزرگ‌ترین هواداران بتمن به حساب می‌آید بلکه عاشق کمیک‌های بتمن نیز هست. به این ترتیب، نمایان است که بت-مایت از وجودیت کمیک‌های دی‌سی آگاه است و می‌داند جایگاه خودش در پیوستگی این دنیا چیست.

بت-مایت در بیش‌تر موارد خودش را وارد داستان‌های بتمن می‌کند و اکثراً پیشنهاد می‌کند که اوضاع چگونه باید پیش برود. شاید در دنیای جدی و تیره‌ی شوالیه‌ی تاریکی وجود شخصیتی همانند بت-مایت دور از انتظار باشد ولی در هر صورت با یک داستان کمیک بوکی طرف هستیم!

ددپول

شاید بتوان گفت که ددپول (Deadpool) سرشناس‌ترین شخصیت کمیک بوکی محسوب می‌شود که کاملاً می‌داند در دنیای کمیک‌ها حضور دارد. ظاهراً وید ویلسون زمانی قابلیت شکستن دیوار چهارم را به دست آورد که مورد آزمایشاتی قرار گرفت که توانایی‌های جهش‌یافتگی او را فعال کردند. پیامد این آزمایشات گسستگی ذهن ویلسون بود که به گونه‌ای این آگاهی شگفت‌انگیز را به او هدیه کرد.

ددپول به شکل پیوسته با جایگاهش به عنوان یک شخصیت کمیک بوکی شوخی می‌کند و به طور مداوم در مورد کیفیت داستان‌هایش سخن می‌گوید. حتی نگارش‌هایی از این شخصیت هم دیده شده‌اند که تا شکار نویسندگان کمیک‌ها پیش رفته‌اند.

CBR
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • Marvel-Fan
  Marvel-Fan | ۱۸ بهمن ۱۴۰۲

  مورد داشتیم گوئن‌‌پول از حباب صحبت به عنوان سلاح استفاده کرده :)

 • DjMuSickMen
  DjMuSickMen | ۲۸ دی ۱۴۰۲

  تمام اسپایدر من هایی که تو فیلم اشنایدر ورس یا همون اسپایدر من مایز مورالز بودن هم میدونستن

 • MMYKING
  MMYKING | ۲۸ دی ۱۴۰۲

  گوئن پول هم میتونست باشه، چون اصلا از دنیای موازی میاد که دنیایی مثل مارول توی اونجا فقط کتاب های کمیکه

 • یونس
  یونس | ۲۷ دی ۱۴۰۲

  خیلی ترسناکه

 • AMIR83
  AMIR83 | ۲۷ دی ۱۴۰۲

  کاراکتر gwenpool هم می تونست تو لیست باشه

مطالب پیشنهادی