ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دارک‌فورس مارول - Banner
کمیک بوک

دارک‌فورس مارول چیست؟

دنیای مارول پر است از ابعاد موازی که خوانندگان به همراه کاراکترهای این انتشارات برای جست‌وجو و گشت‌وگذار به آن‌ها سر می‌زنند. در هر کدام از این بُعدها می‌توان موجودات، قوانین و حتی دشمن‌های گوناگونی ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

دنیای مارول پر است از ابعاد موازی که خوانندگان به همراه کاراکترهای این انتشارات برای جست‌وجو و گشت‌وگذار به آن‌ها سر می‌زنند. در هر کدام از این بُعدها می‌توان موجودات، قوانین و حتی دشمن‌های گوناگونی را یافت. با این وجود بُعد دارک‌فورس (Darkforce Dimension) مارول بیش‌تر در سایه‌ها پنهان مانده است.

بعد دارک‌فورس را با دارک دایمنشنِ (Dark Dimension) دورمامو اشتباه نگیرید. این بعد به تازگی در رویداد Blood Hunt مارول سر از سایه‌ها بیرون آورده است تا کمک‌حال یورش خون‌آشام‌ها باشد. در شماره‌ی ۱ کمیک Blood Hunt دیده شد که کاربران بعد دارک‌فورس تبدیل به پورتال‌هایی شدند که نیروی این بعد را آزاد می‌کنند تا جلوی خورشید گرفته شود و حمله‌های ومپایرهای مارول با دردسر کم‌تر پیش رود.

دارک‌فورس چیست؟

دارک‌فورس که از ماده‌ی تاریک تشکیل می‌شود، یک نیروی فرابُعدی‌ست که از بعد دارک‌فورس سربرآورده است و گرما، نور، انرژی و همه‌ی نیروی زندگی را به خود جذب کند. از جنبه‌ی دیداری همچون یک مهِ گازی-شکل به نظر می‌آید که با توانایی‌های کلوک (Cloak) دیده شده است. البته این ماده‌ی منفی می‌تواند شکل جامدی به خود بگیرد، همان گونه که دارک‌ستار (Darkstar) می‌تواند با استفاده از این خاستگاه انرژی جنگ‌افزارهای شلیک‌شونده بسازد. کسانی که از دارک‌فورس بهره می‌برند حتی می‌توانند وارد این گستره شوند تا بین مکان‌های گوناگون تلپورت کنند.

کاربران دارک‌فورس

با این که بسیاری تلاش کرده‌اند تا انرژی دارک‌فورس را به وسیله‌ی تکنولوژی، دست‌ساخته‌های جادویی یا توانایی‌های جهش‌یافتگی کنترل کنند ولی بیش‌ترشان با پیامدهای طولانی مدت یا تهدید‌کننده‌ی زندگی رو به رو شدند. آن طور که در شماره‌ی ۱۹ کمیک Nova و تبدیل مارکوس دنیلز به بلک‌اوت (Blackout) دیده شد، قرار گرفتن طولانی در معرض دارک‌فورس اکثراً مایه‌ی ناپایداری ذهنی هم می‌شود.

هر چند این فیزیکدان توانست از این ماده برای پرواز، ایجاد شلیک‌های انرژیک و تلپورت استفاده کند اما عقلانیتش را از دست داد و سپس توسط مون‌ستون (Moonstone) برای جنگیدن با اونجرز مسلح شد. بعداً، بلک‌اوت به دست بارون زیمو شست‌وشوی مغزی داده شد تا در سری Secret Empire سال ۲۰۱۷ یک گنبد دارک‌فورسی روی منهتن برای گیر انداختن انتقام‌جویان پدید آورد.

شاید از بین همه‌ی کاربران دارک‌فورس این کلوک باشد که از همه سرشناس‌تر است؛ او بیش‌تر هنگام پدیدار شدن بلک‌اوت یا دیگر کاراکترهایی که از دارک‌فورس سوءاستفاده می‌کنند توسط اونجرز فراخوانده می‌شود. هر چند کلوک می‌تواند به طور مداوم دارک‌فورس را کنترل و مهار کند ولی نیاز دارد تا از انرژی روشنایی یا نیروهای زندگی که به بعد دارک‌فورس منتقل کرده است تغذیه کند.

به علاوه، او کنترل شکل فیزیکی خود را از دست داده است و بیش‌تر همچون یک موجود لمس‌ناپذیر ظاهر می‌شود. پس از رویدادهای شماره‌ی ۳۲ تا ۳۴ کمیک New Warriors، کاربران دارک‌فورس همانند کلوک توانایی‌های بهبودیافته و کنترل بیش‌تر روی قابلیت‌های فرابعدی خود به دست آوردند چرا که توازن بین لایت‌فورس، دارک‌فورس و زمین-۶۱۶ به سود آن‌ها تغییر یافت.

در بعد دارک‌فورس چه چیزی وجود دارد؟

رازهای فراوانی درباره‌ی ساکنان و اوریجین بعد دارک‌فورس وجود دارند. در شماره‌ی ۲۷۵ کمیک Avengers، خوانندگان نخستین بار پس از فرستاده شدن مونیکا رمبو توسط بلک‌اوت به این گستره و تغذیه از قابلیت‌های الکترومغناطیسی او توانستند نگاهی به بعد دارک‌فورس داشته باشند.

به دلیل نبود نور و ویژگی‌های تخلیه‌کننده‌ی زندگی در این قلمرو، افراد زیادی نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی در آن دوام بیاورند تا بفهمند چه کس یا چیز دیگری در بعد دارک‌فورس زندگی می‌کنند. شخصیت‌هایی که وارد این گستره شده‌اند آن را به شکل سرد، تاریک و خسته‌کننده که یادآور بزرگ‌ترین کابوس‌هایشان است توصیف کرده‌اند.

در شماره‌ی ۱ سری ۱۹۸۵ کمیک Cloak and Dagger آشکار شد که پردتور (Predator) که یک شیطان تغییرشکل‌دهنده است و از زندگان تغذیه می‌کند در بعد دارک‌فورس قرار دارد و از نیروی زندگی و ترس‌های افرادی که کلوک آن‌ها را در این گستره قرار می‌دهد نیرو می‌گیرد.

همچنین شماره‌ی ۲ کمیک War of Kings: Ascension درخت سایه‌ها (Tree of Shadows) را در بخشی خالی از این گستره با نام نال اسپیس (Null Space) به تصویر کشید. فرترنتی آو رپتورزِ (Fraternity of Raptors) امپراتوری شی‌آر (Shi'ar) پیش‌تر با اسکرال‌ها بر سر مالکیت درخت سایه‌ها جنگیده‌اند تا پرسش‌های بیش‌تری حول محور پیوندهای بیگانه‌ی بعد دارک‌فورس مطرح شوند.

تنها یک چیز درباره‌ی این گستره قطعی‌ست: بعد دارک‌فورس مارول یک خلأ کهنه و بی‌رحم است که زندگی نمی‌تواند برای مدتی طولانی در آن جریان داشته باشد. بدین گونه، پنهان شدن خورشید در رویداد Blood Hunt به وسیله‌ی دارک‌فورس می‌تواند چالشی ترسناک برای قهرمانان دنیای مارول باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی