ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سنتینال مارول - Banner

۱۵ گونه‌ی سنتینال در دنیای مارول

اگر می‌خواهید جهش‌یافتگان مارول را شکار کنید، به سراغ این ربات‌ها بروید

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۷ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

اگر جهش‌یافتگانی همچون ایکس-من را در جایگاه فرگشت آتی بشریت در نظر بگیریم، سنتینال‌ها دقیقاً در نقطه‌ی مخالف آن‌ها قرار می‌گیرند. در حالی که ایکس-من بدون استراحت می‌جنگند تا دنیایی که از آن‌ها بیزار است و ازشان می‌ترسد را نجات دهند، سنتینال‌ها در تلاش برای از بین بردن جهش‌یافتگان زندگی‌های فراوانی را نابود کرده‌اند. با این که انسان‌ها ربات‌های سنتینال (Sentinel) را خلق کردند تا وضعیت کنونی‌شان باقی بماند اما این شکارچیان جهش‌یافتگان به مرور تبدیل به ماشین‌های نیرومندتر و مرگبارتری شدند.

هر چند این شگفتی‌های تکنولوژیک به عنوان یادبودهای بلند و بالا از نابردباری بشریت پدید آمدند ولی به نیرویی تبدیل شدند که هم انسان‌ها و هم جهش‌یافتگان را در معرض خطر قرار می‌دهند. اکنون، نگاهی به برجسته‌ترین گونه‌های سنتینال در دنیای مارول می‌اندازیم، بررسی می‌کنیم ویژگی هر کدام چیست و چگونه مایه‌ی نابودی جهش‌یافتگان در طول زمان شده‌اند.

سنتینال‌های ابتدایی

بولیوار ترسک (Bolivar Trask) در شماره‌ی ۱۴ کمیک Uncanny X-Men هنگام یک گفت‌وگو با پروفسور ایکس از نخستین سنتینال‌ها پرده برداشت. هر چند زمانی که او تلاش داشت کنترل دنیا را به دست بگیرد توسط ماشین‌های شکار جهش‌یافتگان خودش کشته شد ولی پسرش لری ترسک (Larry Trask) در کنار استیون لنگ (Stephen Lang) نسل‌های آتی سنتینال‌ها را توسعه و بهبود دادند. آن‌ها همچنین با شرکایی همچون سباستین شاو (Sebastian Shaw) و هنری گیرچ (Henry Gyrich) به عنوان بخشی از پراجکت: وایداویک (Project: Wideawake) همراه شدند.

بیش‌تر سنتینال‌ها اندازه‌ی غول‌آسا و آمیزه‌ی رنگ بنفش و سرخابی خود را از زمان دومین نسل دستگاه‌های لری ترسک حفظ کردند اما هر موج از آن‌ها زرادخانه‌ای کمی متفاوت برای زندانی کردن یا زمین‌گیر کردن جهش‌یافتگان داشت.

مستر مولد

در شماره‌ی ۱۵ کمیک Uncanny X-Men نمایان شد که بولیوار ترسک در کنار سنتینال‌های ابتدایی خود مستر مولد (Master Mold) را هم آفرید؛ یک سنتینال بزرگ‌تر که دیگر سنتینال‌ها را می‌سازد. هر چند بخش‌هایی از مستر مولد در چندین رویداد از بین رفتند ولی مغز الکترونیکی‌اش بازماند و خاطرات استیون لنگ که یک مهندس بیزار از جهش‌یافتگان بود و پس از ترسک برنامه‌ی سنتینال‌ها را به دست گرفت را به خود جذب کرد.

پس از عبور از یک پورتال با نام سیج پریلس (Siege Perilous)، مستر مولد با نیمرود که سنتینالی از آینده بود ترکیب شد تا بسشن (Bastion) خلق شود. بعد از آن، مستر مولد بازسازی شد تا کارش را در تهدید جهش‌یافتگان و هم‌پیمانانشان ادامه دهد.

نیمرود

نیمرود (Nimrod) که سازگارسازی بی‌کرانی دارد همچون یک کابوس شوم از تاریک‌ترین آینده‌ی ایکس-من است که در شماره‌ی ۱۹۱ کمیک Uncanny X-Men پا به دنیای داستان‌ها گذاشت. در ابتدا از زمین-۸۱۱ سربرآورده بود و به دنبال اسکانی (Askani) به دنیای بنیادین مارول وارد شد.

نیمرود که در ظاهر زرادخانه‌ای نامحدود را در اختیار دارد، تهدید نهایی سنتینال‌هاست و ایکس-من را در چندین دنیای گوناگون از بین برده است. با این که یک نسخه از نیمرود با مستر مولد ترکیب شد تا بسشن پدید آید اما نیمرود دیگری به وسیله‌ی گروه بیزار از جهش‌یافتگان با نام ارکیس (Orchis) در دنیای اصلی مارول ساخته شد تا یکی از نقاط عطف تاریخ جهش‌یافتگان در شماره‌ی ۲۰ کمیک X-Men رقم بخورد.

سنتینال‌های پرایم

بر خلاف بسیاری از سنیتینال‌ها، سنتینال‌های پرایم زمانی انسان بودند. در داستان پس‌زمینه‌ی رویداد Operation: Zero Tolerance، بسشن به کمک نانوتکنولوژی آن‌ها را تبدیل به مأموران خفته‌ی ناخواسته‌ی سنتینال کرد. هنگام فعال‌سازی، شخصیت‌های سنتینال‌های پرایم به وسیله‌ی برنامه‌ریزی‌شان بازنویسی شد تا توانایی‌های فرانسانی به دست آورند و بتوانند قدرت‌های جهش‌یافتگان را مختل کنند.

در شماره‌ی ۶۵ کمیک X-Men که این سنتینال‌ها رونمایی شدند، آن‌ها به بسشن کمک کردند تا ایکس-من را دستگیر کند و عمارت ایکس را به دست آورد. برخی از سنتینال‌های پرایم همانند امگا سنتینال یا همان کریما شپندار (Karima Shapandar) به طور مشخص ساخته شده بودند تا منحصراً نیرومند باشند. پس از این که کریما برنامه‌ریزی خود را بازنویسی کرد و به ایکس-من پیوست، توسط همتای خود از یک خط زمانی موازی تسخیر شد و در پایه‌ریزی ارکیس کمک کرد.

سنتینال‌های واید

سنتینال‌های به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا دستگاه‌های بی‌نقص در تنفر از جهش‌یافتگان باشند. ولی سنتینال‌های واید به شکلی تکامل پیدا کردند که خالقشان قصدش را نداشت. به عنوان پیامد تلاشی در ساخت سنتینال‌های خودکفا، واید سنتینال‌ها توسط مستر مولد به وسیله‌ی هر تکنولوژی یا دستگاهی که در نزدیکی بود ساخته شدند.

کاساندرا نووا (Cassandra Nova) که همتای ذهنی پلید پروفسور ایکس است در شماره‌ی ۱۱۴ کمیک New X-Men دو واید سنتینال بزرگ را پدید آورد. با دستور او، این سنتینال‌های واید سرزمین جهش‌یافتگان با نام گنوشا (Genosha) را از بین بردند و ۱۶ میلیون جهش‌یافته را در این حین کشتند. واید سنتینال سه‌چهره‌ای که به گنوشا حمله کرد در پایان خودآگاهی به دست آورد و در هنگام تلاش برای نجات زمین از بین رفت.

نانو-سنتینال‌ها

نانو-سنتینال‌ها یا سنتینایت‌ها در ابتدا توسط بسشن برای آسان کردن پروسه‌ی تبدیل پرایم سنتینال‌ها توسعه یافتند. هر چند آن طور که در شماره‌ی ۱۲۳ کمیک New X-Men آشکار شد، کاساندرا نووا کاربرد آن‌ها را بر اساس نقشه‌های پلیدانه‌ی خود دگرگون ساخت.

به لطف نووا، نانو-سنتینال‌ها تبدیل به ویروسی هوابرد برای جهش‌یافتگان شدند که علائمی همچون آنفلوانزا از خود نشان می‌دانند و می‌توانستند مرگبار شوند. فورج (Forge) تحت تأثیر نووا، نانو-سنتینال‌ها را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد تا هر آن که آلوده می‌کردند را دچار خشمی مرگبار نسبت به جهش‌یافتگان کنند. با این وجود، ایکس-من توانستند به کمک ترینری (Trinary) جلوی پخش شدن جهانی نانو-سنتینال‌ها را بگیرند.

ترای-سنتینال

با این که بیش‌تر سنتینال‌ها برای شکار جهش‌یافتگان ساخته می‌شوند ولی ترای-سنتینال (Tri-Sentinel) همیشه روی اسپایدرمن و دیگر قهرمانان غیرجهش‌یافته متمرکز بود. پس از خط داستانی Acts of Vengeance، لوکی سه نمونه‌ی آزمایشی سنتینال‌ها را با هم ترکیب کرد تا در شماره‌ی ۳۲۹ کمیک The Amazing Spider-Man این غول سه‌چهره و شش‌بازو را پدید آورد.

لوکی به ترای-سنتینال دستور داد تا یک راکتور اتمی را هدف قرار دهد ولی مرد عنکبوتی که در آن زمان توانایی‌های کیهانی کاپیتان یونیورس را در اختیار داشت جلویش را گرفت. پس از همراه شدن با نووا (Nova) برای توقف دوباره‌ی ترای-سنتینال، اسپایدرمن کنترل یک ترای-سنتینال را به دست آورد تا جلوی گروهی از ترای-سنتینال‌ها که می‌خواستند به نیویورک حمله کنند را بگیرد.

سنتینال اسکواد و*ا*ن

پس از این که اسکارلت ویچ در رویداد House of M بیش‌تر جهش‌یافته‌های دنیا را ناتوان ساخت، سنتینال اسکواد و*ا*ن (Sentinel Squad O*N*E) گونه‌ی تازه‌ای از سنتینال‌ها را در کمیک Decimation: House of M - The Day After رونمایی کرد. سنتینال اسکواد و*ا*ن با طراحی‌هایی از تونی استارک که المان‌هایی از سنتینال‌های سنتی را با زرهی مثل آیرون من در هم آمیخته بود شامل خلبان‌هایی همانند جیمز رودز می‌شد که زره‌های غول‌آسای سنتینالی را هدایت می‌کردند.

این زره‌های سنتینالی که قرار بود جایگزین دولتی ابرقهرمانان باشند، در ابتدا از عمارت ایکس نگهبانی و از جمعیت در خطر جهش‌یافتگان محافظت می‌کردند. با این وجود، پس از این که کنترلشان به دست ژنرال رابرت کالاهان افتاد، سنتینال‌های و*ا*ن به شکار جهش‌یافتگان پرداختند و با ایکس-من درگیر شدند.

سنتینال‌های هل‌فایر کلاب

هر چند بیش‌تر رهبران هل‌فایر کلاب جهش‌یافته هستند اما اعضایی مثل سباستین شاو پیوندهای ژرفی با برنامه‌های سنتینال‌ها در طول دوران فعالیت خود داشتند. پس هنگامی که کید کیلگور (Kade Kilgore) و چندین کارخانه‌دار جوان دیگر کنترل هل‌فایر کلاب را در شماره‌ی ۱۶ کمیک Wolverine and the X-Men به دست آوردند، چندین مدل رادیکالی از سنتینال‌ها را توسعه دادند.

در بین سنتینال‌های طراحی‌شده‌ی ماکسیمیلیان فرانکنشتاین (Maximilian Frankenstein) نمونه‌هایی بودند که می‌توانستند در یک چمدان جا شوند یا مجهز به زنجیرهای تانکی بودند. هر چند این تلاش وجود داشت تا برای فروش بیش‌تر سنتینال‌ها احساسات ضدجهش‌یافتگان را تحریک کنند اما گروهی از ایکس-من که از نیروی فینیکس بهره می‌برند این سنتینال‌ها را از بین بردند.

سنتینال‌های این‌هیومن

پس از این که تریگن میست (Terrigen Mist) این‌هیومن‌ها در سراسر دنیا پخش شد و جهش‌یافتگان را به کام مرگ کشاند، کشته شدن سایکلاپس باعث شد تا اما فراست از کنترل خارج شود. به عنوان وایت کوئین، او گروه خود از ایکس-من را برای جنگ با این‌هیومن‌ها آماده کرد و فورج را مجبور کرد تا سنتینال‌های شکارچی این‌هیومن‌ها را بسازد.

هر چند مدوسا به عنوان شهبانوی این‌هیومن‌ها دشمنی با ایکس-من را با پاک کردن تریگن میست برطرف کرد ولی در شماره‌ی ۵ کمیک Inhumans vs. X-Men اما فراست با سنتینال‌های خود به این‌هیومن‌ها یورش آورد. بعد از این که این دستگاه‌های غول‌آسا هزاران این‌هیومن را از بین بردند، این‌هیومن‌ها به کمک دیگر اعضای ایکس-من توانستند جلویشان را بگیرند و نابودشان کنند.

مادر مولد

در حالی که مستر مولدها سنتینال‌ها را می‌سازند، مادر مولد (Mother Mold) سازنده‌ی مستر مولدهاست. در شماره‌ی ۱ کمیک House of X، مادر مولد در مدار دور خورشید ساخته و به ارکیس فورج (Orchis Forge) متصل شد. ارکیس فورج که یک پایگاه بود می‌توانست انرژی خورشیدی را از طریق بقایای سولز همر (Sol's Hammer) تونی استارک مهار کند. برای جلوگیری در ساخت سنتینال‌های نیمرود، چندین عضو ایکس-من کشته شدند تا مادر مولد را از کار بیندازند و آن را به درون خورشید بفرستند. البته این اعضای ایکس-من به لطف پروتکل‌های زنده کردن کراکوآ دوباره به زندگی بازگشتند.

سنتینال زیرو

پروتکل‌های زنده کردن کراکوآ شامل قرار دادن ذهن جهش‌یافتگان از دست رفته در بدن‌های کلون‌شده‌ی تازه‌شان می‌شد. ولورین پس از این که چندین بار این پروسه را پشت سر گذاشت، شماری از بدن‌هایش که شامل اسکلت‌های آداماناتیومی‌اش هم می‌شدند را در سراسر دنیای مارول باقی گذاشت.

ارکیس در شماره‌ی ۲۲ کمیک X-Men اسکلت‌های نابودنشدنی لوگان را گرد هم آورد و آن‌ها را تبدیل به سنتینال‌های زیرو یا سنتینال‌های ولورین کرد. سازمان ارکیس از این سنتینال‌ها به طور مداوم در حمله‌هایشان به آیرون من و ایکس-من بهره برد. بخش‌های غیرآدامانتیومی این سنتینال‌ها بر اساس تکنولوژی استاندارد سنتینال ساخته شده‌اند.

لاتویتیایی‌ها

با این که دکتر دووم یکی از دستگاه‌سازهای کارکشته‌ی دنیای مارول به شمار می‌آید اما بیش‌تر تلاش دارد تا دووم‌بات‌های اندازه‌ی انسان بسازد. البته فرمانروای لاتوریا سنتینال‌های ویژه‌ی خود را که با نام لاتویتیایی‌‌ها (Latviathan) شناخته می‌شوند را در شماره‌ی ۳ کمیک X-Men/fantastic Four رونمایی کرد.

در حالی که دکتر دووم با ایکس-من و فنتستیک فور برای مشخص شدن سرنوشت فرانکلین ریچاردز می‌جنگید، این ربات‌های شبیه به دووم‌های غول‌پیکر را رها ساخت تا انسان‌ها و جهش‌یافتگان را هدف قرار دهند. هنگامی که دووم برای مدت کوتاهی توانایی‌های رو به زوال فرانکلین را بازگرداند، این کاراکتر نیرومند جوان توانست همه‌ی لاتویتیایی‌ها را با یک شلیک انرژیک از بین ببرد.

سنتینال‌های باکس

سال‌ها پیش، گروه ابرقهرمانی کاناداییِ آلفا فلایت (Alpha Flight) یک نابغه‌ی تکنولوژیک با نام راجر باکس (Roger Bochs) که تن‌پوش سایبرنتیک باکس (Box) را توسعه داده بود و استفاده می‌کرد را استخدام کرد. زمانی که ارکیس توانست دولت کانادا را برای شکار جهش‌یافتگان قانع کند، راجر باکس جونیور تکنولوژی ارکیس را با طراحی‌های پدرش در هم آمیخت تا در شماره‌ی ۱ کمیک Alpha Flight سنتینال‌های باکس را بیافریند. این سنتینال‌ها که نسبت به همتایان پیشینشان کوچک‌تر، تندتر و شیک‌تر بودند، مأموریت‌های دپارتمان ایچ (Department H) در شکار جهش‌یافتگان و حتی دستگیر کردن چندین عضو آلفا فلایت را دنبال می‌کردند.

سنتینال‌های استارک

بر خلاف خواسته‌ی تونی استارک، ارکیس از تکنولوژی و ظاهر آیرون من بهره برد تا استارک سنتینال‌ها را بسازد. پس از این که کنترل کمپانی استارک به دست رهبر ارکیس با نام فیلانگ (Feilong) افتاد، ارکیس در شماره‌ی ۵ کمیک Invincible Iron Man بی‌سر و صدا از طراحی‌ها و منابع او در ساخت یک لشکر از استارک سنتینال‌ها استفاده کرد.

این سنتینال‌ها دستگاه‌ها کشتار جهش‌یافتگان نیرومندی هستند که ارکیس در دوره‌ی Fall of X از آن‌ها بهره برد. از حضور در حملات نابودکننده‌ی ارکیس به هل‌فایر گالای کراکوآ تا سرکوب جهانی جهش‌یافتگان، این سنتینال‌های استارک به عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی شناخته می‌شوند که تا کنون در برابر ایکس-من قرار گرفته‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • ❤️ NieR LoveR
    ❤️ NieR LoveR | 4 هفته قبل

    مارول هم خوشش میاد یه ایده رو هزار بار به روش های مختلف و مسخره و بی ربط تکرار کنه و گ.ند.ش رو دربیاره 😒

مطالب پیشنهادی