ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شهرهای دی‌سی + دنیای واقعی - Banner

شهرهای دی‌سی در دنیای واقعی کجا قرار دارند؟

در دنیای دی‌سی شهرهای محل فعالیت کاراکترها اکثراً نام‌های خیالی دارند، ولی در بیش‌تر موارد خیالی بودنشان تنها به نام محدود می‌شود

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۹:۰۰

نویسندگان روش‌های گوناگونی برای داستان‌نویسی دارند. برای شماری همه‌چیز از خیالاتشان سرچشمه می‌گیرد، عده‌ای از دنیای واقعی و زندگی خود الهام می‌گیرند و بعضی کاملاً بر اساس همین دنیا می‌نویسند. بدین گونه پدیده‌های داستانی می‌توانند به روش‌های گوناگون شکل بگیرند. برای همین گاهی المان‌هایی آشنا را در داستان‌ها می‌بینیم و بعضی اوقات عناصری کاملاً بیگانه. ولی درباره‌ی دنیای دی‌سی چطور؟ آیا شهرهای دی‌سی کاملاً خیالی هستند یا در دنیای واقعی وجود دارند؟

درست است که شهرهایی با نام‌های گاتهام یا متروپلیس را در دنیای واقعی نمی‌شناسیم اما چنین چیزی به این معنا نیست که این شهرهای دی‌سی کاملاً خیالی هستند. در پدیدآوردن شماری از شهرهای دنیای کمیک‌های دی‌سی از شهرهای واقعی الهاماتی گرفته یا به طور کامل از آن‌ها استفاده شده است. در این نوشتار به سراغ ریشه‌ی شهرهای دی‌سی در دنیای واقعی می‌رویم.


امنستی بی (Amnesty Bay): جایی که فانوس دریایی تام کری، پدر آکوامن، قرار دارد و یک محله‌ی ماهی‌گیری که آرتور و مرا فرای آتلانتیس آن را خانه صدا می‌کنند. کاملاً در ایالت ساحلی مین قرار دارد.

بلاهیون (Blüdhaven): محل فعالیت نایتوینگ پس از سوا شدن از بتمن که طبق خواسته‌ی نویسنده در فاصله‌ی نزدیکی در جنوب، غرب یا جنوب غربی گاتهام قرار دارد (نگاهی به توضیحات گاتهام سیتی بیندازید).

بلو ولی (Blue Valley):محل زاده شدن والی وست و جایی که برای نخستین بار با استار گرل در Stars and S.T.R.I.P.E. رو به رو می‌شویم. آن گونه که در روایت اوریجین The Flash: Year One - Born to Run والی وست گفته می‌شود در ایالت نبراسکا قرار دارد.

سنترال سیتی (Central City): محل زندگی بری آلن شهر دوقلوی کیستون جی گریک است که هر کدام از آن‌ها در دو سمت مرز کانزاس-میزوری قرار دارند. آن گونه که در شماره‌ی ۱۸۸ کمیک The Flash نمایش داده شد، سنترال سیتی در بخش میزوری‌ست و کیستون سیتی در سمت کانزاس.

کوست سیتی (Coast City): باب روزاکیس در دهه‌ی ۷۰ شهر هال جوردن را در کالیفرنیا قرار داد. در حالی که The Atlas of the DC Universe پل کوپربرگ این شهر را در کالیفرنیای شمالی نزدیک سن فرانسیسکو قرار می‌دهد ولی ماجرای خبر نابودی‌اش در داستان Reign of the Supermen، کوست سیتی را در کالیفرنیای جنوبی، در جنوب سانتا باربارا قرار داد.

داکوتا سیتی (Dakota City): دواین مک‌دافی به عنوان یکی از پایه‌گذاران مایلستون کامیکز محل زندگی آیکون، استتیک و هاردور را در میشیگان قرار داد و این شهر را بر اساس دوران رشدش در دیترویت طراحی کرد.

فاست سیتی (Fawcett City): پیش از نیو ۵۲، فاست سیتی جایی بود که کاراکترهایی که دی‌سی از انتشارات فاست به دست آورده بود در آن جا حضور داشتند که شامل خانواده‌ی شزم هم می‌شد. سری کوتاه JSA vs. Kobra این شهر را در مینه‌سوتا قرار داد. اکنون ری‌لانچ کمیک Shazam! مارک وید فاست سیتی را به عنوان بخشی از فیلادلفیا واقع در پنسیلوانیا در نظر می‌گیرد.

گیتوی سیتی (Gateway City): محل فعالیت واندر وومن در دهه‌ی ۹۰ و همچنین واندر گرلِ کاساندرا سنداِسمارک، اسپکتر و نخستین مستر ترفیک یعنی تری اسلون. به طرز نمایانی در کالیفرنیا قرار گرفته است و شباهت‌های ظاهری‌اش با سن فرانسیسکو به طور مشخص‌تر نشان از کالیفرنیای شمالی دارد.

گاتهام سیتی (Gotham City): به طور کلی گاتهام سیتی در ابتدا قرار بود همان نیویورک باشد تا این که در سال ۱۹۴۰ و شماره‌ی ۴ کمیک Batman در پس ماسک یک هویت خیالی فرو رفت. در بیش‌تر موارد محل دقیق شهر گاتهام نامشخص باقی می‌ماند. ولی زمان‌هایی که به آن اشاره می‌شود، بیش تر منابع آن را در نیوجرسی قرار می‌دهند. این منابع شامل Amazing World of DC Comics، شماره‌ی ۵۰۳ کمیک Detective Comics (که به طرز آشکاری آن را ۲۰ مایل جنوب ساحل جرسی قرار داد)، Atlas of the DC Universe و فیلم Suicide Squad سال ۲۰۱۶ هستند.

هپی هاربر (Happy Harbor): خانه‌ی نخست جاستیس لیگ آمریکا و سپس یانگ جاستیس. JLA: Year One یکی از منابع فراوانی‌ست که این شهر را در رود آیلند قرار می‌دهد.

هاب سیتی (Hub City): خانه‌ی شخصیت‌هایی که دی‌سی از چارلتون کامیکز در دهه‌ی ۸۰ به دست آورد که شامل کاراکترهایی همانند بلو بیتل و کاپیتان اتم می‌شود. هاب سیتی در سری The Question دنی اونیل به طور کامل مورد کند و کاو قرار گرفت. خود دنی نوشت که نگارشش از این شهر بر اساس سنت لوئیس شرقی است تا Atlas of the DC Universe هاب سیتی را در ایلینوی قرار دهد.

آیوی تاون (Ivy Town): یک شهر دانشگاهی که خانه‌ی ری پالمر و جانشینش در نقش اتم، رایان چوی، است. آن طور که شماره‌ی ۲۸ کمیک Titans بیان کرد آیوی تاون در ماساچوست قرار دارد.

کیستون سیتی (Keystone City): به مورد کیستون نگاه بیندازید.

متروپلیس (Metropolis): در بین همه‌ی شهرهای دنیای دی‌سی، مکان متروپلیس از همه شناورتر است. جری سیگل و جو شوستر در ابتدا متروپلیس را بر اساس محل زندگیشان در کلیولند ایجاد کردند ولی نویسندگان و هنرمندان آتی نیویورک سیتی را به عنوان خاستگاه الهامشان برگزیدند. در ساخته‌هایی مثل Superman: The Animated Series و Smallville، متروپلیس در کانزاس دیده می‌شود. ولی در پیوستگی کمیک بوکی، متروپلیس بیش‌تر در ایالت دلاور و نزدیکی دلاور بی قرار دارد تا در آن سوی آب‌ها از شهر همسایه‌اش یعنی گاتهام سیتی وجود داشته باشد. این پیوند پیش‌تر در Amazing World of DC Comics مورد اشاره قرار گرفت و سپس در Atlas of the DC Universe تأیید شد. اما این روزها بیش‌تر منابع همانند داستان Death of Superman اشاره دارند که متروپلیس در ایالت نیویورک قرار دارد.

میدوی سیتی (Midway City): یک شهر موزه‌ای بزرگ که پیش‌تر محل زندگی هاوک‌من، هاوک‌گرل و دووم پاترول بود. در ابتدا از نظر دیداری بر اساس شیکاگو طراحی شده بود اما پرسش و پاسخ‌های مربوط به دنیای دی‌سی، Atlas of the DC Universe و The Shadow War of Hawkman تونی ایزابلا آن را در میشیگان قرار دادند.

میدویل (Midvale): محل قرارگیری یتیم‌خانه‌ی میدویل که سوپرگرل چندین سال ابتدایی‌اش در زمین را آن جا گذراند. محل دقیق میدویل آشکار نیست اما جایی در دامنه‌های متروپلیس قرار دارد.

نشنال سیتی (National City): به عنوان محل زندگی مدرن سوپرگرل در کمیک‌ها و سریال، نشنال سیتی یک نسخه‌ی خیالی از شهری با همین نام در منطقه‌ی کلان‌شهری سن دیگو است.

اپال سیتی (Opal City): محل وقوع سری Starman جیمز رابینسون که این تای-اینِ Identity Crisis اپال سیتی را در ایالت مریلند قرار می‌دهد.

ازما گپ (Ozma Gap): محل فعالیت گلکسی که بر اساس پیرامون رادیو تلسکوپ گرین بنک در دنیای واقعی الهام گرفته شده است. این شهر کوچک را می‌توان در ویرجینیای غربی یافت.

پالمرا سیتی (Palmera City): خانه‌ی تازه‌ی بلو بیتل تد کورد و خایمه ریس که هر چند در فیلم Blue Beetle سال ۲۰۲۳ انگار بر اساس میامی طراحی شده است اما کمیک‌ها این شهر را در شرق تگزاس و در نزدیکی محل زندگی خایمه در ال پاسو قرار می‌دهند.

پارتاس (Parthas): یک محله‌ی کوچک در بخش روستایی اوهایو که در بیش‌تر مواقع توسط تکنولوژی بیگانه از بقیه‌ی دنیا پنهان مانده بود. پارتاس محل زندگی پناهنده‌های فضایی و خانواده‌هایشان از سراسر هستی است و همچنین دریمر در این جا به دنیا آمد.

پلاتینوم فلتس (Platinum Flats): پلاتینوم فلتس برای مدت کوتاهی و از شماره‌ی ۱۱۶ کمیک Birds of Prey در سال ۲۰۰۸ به عنوان محل فعالیت بردز آو پری شناخته می‌شد. این شهر مستقیماً در بخش سیلیکون ولی ایالت کالیفرنیا قرار دارد.

پورت ازویگو (Port Oswego): این شهر که محل زندگی یکی از کاراکترهای تازه‌ی دی‌سی با نام نائومی مک‌دافی به شمار می‌آید به طرز آشکاری در اورگن قرار دارد.

اسمالویل (Smallville): مشخصاً کانزاس. البته محل دقیق اسمالویل دیرتر از چیزی که تصور می‌کنید مشخص شد. کانزاس نخستین بار در فیلم Superman سال ۱۹۷۸ به عنوان محل قرارگیری مزرعه‌ی خانواده‌ی کنت معرفی شد (هر چند فیلم‌برداری این ساخته در آلبرتایِ کانادا پیش رفت) و سپس در سال ۱۹۸۶ و سری Man of Steel جان بیرن در کمیک‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

سنت روچ (St. Roch): این شهر در سری Hawkman سال ۲۰۰۲ به عنوان خانه‌ی تازه‌ی کارتر و کندرا در لوئیزیانا رونمایی شد.

استار سیتی (Star City): در طول دهه‌ها، گرین ارو بیش‌تر ماجراهای خودش را یا در سیاتل واقع در ایالت واشینگتن گذرانده است یا در شهر خیالی استار سیتی که در منابع ابتدایی در کالیفرنیای شمالی قرار داشت. هر چند در سری Green Arrow سال ۲۰۱۶ این دو مکان با توضیح این که استار سیتی یکی از نام‌های خود سیاتل است با هم در آمیختند.

ونیتی (Vanity): محل زندگی کاراکتر ازتک که جایی در اورگن قرار دارد.

مکان دنیای دی‌سیمکان الهام‌بخش/محل قرارگیری
امنستی بیایالت مین
بلاهیوننزدیکی گاتهام
بلو ولیایالت نبراسکا
سنترال سیتیایالت میزوری‌
کوست سیتیایالت کالیفرنیا
داکوتا سیتیایالت میشیگان
فاست سیتیپیش‌تر ایالت مینه‌سوتا، اکنون فیلادلفیایِ پنسیلوانیا
گیتوی سیتیایالت کالیفرنیا
گاتهام سیتیایالت نیوجرسی
هپی هاربرایالت رود آیلند
هاب سیتیسنت لوئیسِ ایلینوی
آیوی تاونایالت ماساچوست
کیستون سیتیایالت کانزاس
متروپلیسپیش‌تر شهر کلیولند، بعداً شهر نیویورک، سپس ایالت دلاور، اکنون ایالت نیویورک
میدوی سیتیابتدا شهر شیکاگو، سپس ایالت میشیگان
میدویلدامنه‌های متروپلیس
نشنال سیتی نگارش خیالی نشنال سیتیِ کالیفرنیا
اپال سیتیایالت مریلند
ازما گپایالت ویرجینیای غربی
پالمرا سیتیایالت تگزاس
پارتاسایالت اوهایو
پلاتینوم فلتسسیلیکون ولیِ کالیفرنیا
پورت ازویگوایالت اورگن
اسمالویلایالت کانزاس
سنت روچایالت لوئیزیانا
استار سیتیپیش‌تر ایالت کالیفرنیا، اکنون نام خیالی سیاتلِ واشینگتن
ونیتیایالت اورگن
DC
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • ❤️ NieR LoveR
  ❤️ NieR LoveR | 4 هفته قبل

  خوبه
  واقعا برام مهم بود گاتهام و متروپلیس کجان
  کاش موقعیت دقیق آتلانتیس و جزیره بهشت رو هم نوشته بودن

  • محمدرضا صفری
   محمدرضا صفری | 4 هفته قبل

   آتلانتیس و تمیسکیرا «شهر» به شمار نمیان ولی آتلانتیس دی‌سی معمولاً یه جایی تو ژرفای اقیانوس اطلس قرار داره. تمیسکیرا اما لوکیشن‌های گوناگونی به خودش دیده تو طول زمان.

مطالب پیشنهادی