ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گرین لنترن
کمیک بوک

معرفی هال جوردن – شناخته شده‌ترین گرین لنترن دی‌سی

[vc_row][vc_column][vc_separator color="green" style="shadow" border_width="5"][vc_empty_space height="10px"][vc_column_text] در روشن‌ترین روز، در تاریک‌ترین شب؛ هیچ شرارتی از چشم من پنهان نخواهد بود. بگذارید کسانی که قدرت شرارت را می‌پرستند، از نیروی من آگاه شوند: روشنایی گرین لنترن! عهدنامه ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

[vc_row][vc_column][vc_separator color="green" style="shadow" border_width="5"][vc_empty_space height="10px"][vc_column_text]

در روشن‌ترین روز، در تاریک‌ترین شب؛ هیچ شرارتی از چشم من پنهان نخواهد بود. بگذارید کسانی که قدرت شرارت را می‌پرستند، از نیروی من آگاه شوند: روشنایی گرین لنترن!

عهدنامه اعضای ارتش گرین لنترن (Green Lantern) به خوبی اهداف این گروه را که به نوعی پلیس‌های فضایی هستند، بیان می‌کند. گرین لنترن‌ها به واسطه قدرت اراده رسوخ ناپذیرشان می‌توانند بر تمام ترس‌های کوچک و بزرگ موجود در دنیا غلبه کنند.

اما در بین تمام افرادی که عضو این گروه پلیس فضایی هستند، هال جوردن از بقیه برجسته‌تر و مشهورتر است. جوانی که پس از مرگ گرین لنترن قبل از خودش، شایسته به دست آوردن حلقه لنترن‌ها شد.

  • اولین حضور: شماره 22 کمیک Showcase (ماه اکتبر سال 1959)
  • ناشر: دی‌سی
  • خالقان: جان بروم و گیل کِین

[/vc_column_text][vc_empty_space height="10px"][vc_separator color="green" style="shadow" border_width="5"][vc_empty_space height="10px"][vc_column_text]

هال جوردن (Hal Jordan) فرزند یک خلبان آزمایشی به نام مارتین جوردن است. هال بسیار پدرش را تحسین می‌کرد و او را الگوی خودش قرار داده بود.

اما او در همان دوران کودکی مجبور شد تا با بزرگ‌ترین ترس‌ها و وحشت‌هایش رو به رو شود و به آن‌ها غلبه کند. مارتین جوردن در یکی از پروازهای آزمایشی‌اش دچار سانحه‌ای می‌شود و هال سقوط هواپیما و در نهایت جان دادن پدرش را در سن و سال کم به چشم می‌بیند.

با توجه به علاقه‌ای که نسبت به پدرش داشته و احترامی که برای او قائل بوده، تصمیم می‌گیرد با وجود مخالفات خانواده‌اش راه مارتین را ادامه دهد.

هلِ خردسال در دستان الگوی زندگی‌اش؛ مارتین جوردن
هالِ خردسال در دستان الگوی زندگی‌اش؛ مارتین جوردن

هال جوردن با پشتکاری که به خرج می‌دهد بالاخره می‌تواند به هدف خود برسد و خودش نیز تبدیل به خلبان هواپیماهای نظامی شود، آن هم در سن نسبتاً پایین.

با این وجود سرنوشت او با اتفاقی کاملاً جدا از خودش رقم می‌خورد. یک موجود فضایی به اسم آبین سور (Abin Sur) که یکی از اعضای ارتش گرین لنترن‌ها بوده، در لحظات آخر عمرش به روی زمین سقوط می‌کند. بعد از مرگ هر گرین لنترن، حلقه‌ای که واسط اجرای قدرت‌هایشان است شروع به گشتن برای شایسته‌ترین جانشین می‌کند. همین اتفاق هم بعد از مرگ آبین سور برای حلقه‌اش می‌افتد.

حلقه آبین سور برای جانشینش هال جوردن را به خاطر توانایی‌اش در غلبه پیدا کردن به ترس‌های بزرگ انتخاب می‌کند تا هال در مسیر تبدیل شدن به نه تنها یکی از بزرگ‌ترین ابرقهرمانان کره زمین، بلکه تبدیل به یکی از برترین اعضای ارتش گرین لنترن‌ها شود. حلقه خودش و توانایی‌هایش را به هال جوردن معرفی می‌کند و این گونه هویت گرین لنترن به او اعطا می‌شود.

میراث آبین سور به هل جوردن؛ حلقه گرین لنترن‌ها
میراث آبین سور به هال جوردن؛ حلقه گرین لنترن‌ها

او برای تبدیل شدن به یک گرین لنترن ماهر و آشنایی کامل با نحوه کار حلقه‌اش و همینطور دیگر اعضای ارتش گرین لنترن‌ها، به مرکز فرماندهی‌شان هدایت می‌شود. جایی که می‌فهمد هزاران گرین لنترن دیگر در دنیا وجود دارند و هر کدام وظیفه محافظت از موجودات زنده بخشی از هر کهکشان در برابر شرارت‌ها را بر عهده دارند.

هال جوردن در حین پشت سر گذاشتن آموزش‌هایش متوجه می‌شود که استادش، سینستور (Sinestro)، از قدرت‌هایش سوء استفاده می‌کند و سعی در مطیع کردن دیگران دارد. این اتفاق باعث بروز درگیری بین هال و سینسترو شده که نتیجه آن شکست سینسترو و اخراج شدنش از ارتش گرین لنترن‌ها توسط رهبران ارتش (موجوداتی به اسم «محافظانِ هستی» - Guardians of the Universe) است.

این پایان کار سینسترو نیست و او تبدیل به دشمن قسم خورده ارتش گرین لنترن‌ها می‌شود. با استفاده حلقه Qward قدرت‌هایی شبیه به قدرت‌های اعضای گرین لنترن به دست می‌آورد که به جای استفاده از نیروی اراده، از ترس تغذیه می‌کنند. این گونه بود که هال جوردن در همان اولین روزهای تبدیل شدنش به یک گرین لنترن از هویت پلید سینسترویِ با سابقه پرده‌برداری می‌کند و باعث می‌شود یکی از برترین ویلن‌های دنیای کمیک بوک‌های دی‌سی معرفی شود.

هل در برابر کسی که زمانی استادش محسوب می‌شد و از اعضای بلند مرتبه گرین لنترن‌ها بود
هال در برابر کسی که زمانی استادش محسوب می‌شد و از اعضای بلند مرتبه گرین لنترن‌ها بود

هال به عنوان یک گرین لنترن از تمامی قابلیت‌هایی که حلقه‌اش به او می‌دهد بهره می‌برد. مهم‌ترین آن‌ها علاوه بر توانایی پرواز، ساخت سازه‌ها به وسیله روشنایی سبز قدرت اراده‌اش است. هر گرین لنترنی به کمک حلقه و اراده‌اش می‌تواند هر جسم و سازه‌ای که تصور می‌کند را خلق کند. تنها چیزی که این توانایی را محدود می‌کند، قدرت تخیل و اراده ضعیف است.

هال جوردن یکی از قدرتمندترین نیروهای اراده در بین تمام موجودات زنده دنیا را دارد و به همین دلیل هم است که ترکیب نور سبز گرین لنترن‌ها با قدرت اراده‌اش می‌تواند او را تبدیل به یکی از قدرتمندترین موجودات کل دنیا کند. این ویژگی را هم بارها و بارها ثابت کرده و موجودات شرور خطرناکی را توانسته از پای درآورد. حتی در دوره‌ای که شرارت به وجودش رسوخ کرده بود و قصد نابودی دنیا را داشت فقط یک ورژن از خودش که از زمان گذشته آمده بود توانست در برابرش ایستادگی کند.

حلقه علاوه بر قدرت‌های فیزیکی، به حاملش دانش ارائه می‌کند و به سوالاتی که توسط صاحبش از او پرسیده می‌شود، پاسخ می‌دهد.

حلقه یک گرین لنترن که منبع تمام قدرت‌های فیزیکی‌اش است
حلقه یک گرین لنترن که منبع تمام قدرت‌های فیزیکی‌اش است

با وجود تمام این قدرت‌ها و توانایی‌ها اما هال جوردن هم به عنوان انسان و هم به عنوان یک گرین لنترن نقاط ضعفی دارد. به عنوان یک انسان معمولی، کم‌تر دیده‌ایم که او کله‌شقی را کنار گذاشته و با برنامه پیش برود. به عنوان یک گرین لنترن نیز او مثل دیگر هم نوعانش نقطه ضعف شاید عجیبی به رنگ زرد دارد و سازه‌هایش نمی‌توانند تأثیری روی اشیاء به رنگ زرد بگذارند.

بعد از مدتی استفاده از هر حلقه (یا استفاده برای ساخت سازه‌های بزرگ و قدرتمند)، حلقه توانایی کامل خود را از دست می‌دهد و به اصطلاح باید شارژ شود. شارژ هر حلقه هم به کمک یک وسیله به نام «باتری حلقه» انجام می‌شود که در اکثر داستان‌هایی که سراغ داریم به شکل یک فانوس طراحی می‌شوند. تا زمان شارژ مجدد هر حلقه، هال نمی‌تواند از قدرت‌های گرین لنترنی‌اش استفاده کند و تبدیل به یک انسان معمولی می‌شود.

گرین لنترن در اکثر داستان‌ها یکی از اعضای اصلی جاستیس لیگ شناخته می‌شود؛ چه این گرین لنترن هال جوردن باشد چه یکی دیگر از گرین لنترن‌های دیگر. به طور کلی کم‌تر شاهد جاستیس لیگی بدون یک گرین لنترن بوده‌ایم. خود هال جوردن هم در کنار شخصیت‌های بتمن، سوپرمن، واندروومن، فلش (بری آلن)، مارشن منهانتر (Martian Manhunter) و آکوامن (Aquaman) یکی از اعضای پایه‌گذار جاستس لیگ محسوب می‌شود. با این وجود رابطه دوستی نزدیکی را نیز با گرین ارو (Green Arrow) برقرار کرده و می‌توان از او و فلش به عنوان بهترین دوستان ابرقهرمانی هال جوردن یاد کرد.

فانوس سبز (گرین لنترن) در کنار پیکان سبز (گرین ارو)
فانوس سبز (گرین لنترن) در کنار پیکان سبز (گرین ارو)

هر چند به خاطر وظایف فضایی خودش گاهی اوقات در هنگام مأموریت جاستیس لیگ شاید در دسترس نباشد که بتواند به آن‌ها کمک کند. در هر حال او عضو ارتشی فضایی است که وظیفه محافظت از جان تمام موجودات زنده در بخش‌های مختلف فضا را بر عهده دارند. او خوب می‌داند که گروه جاستیس لیگ می‌تواند از پس اکثر خطراتی که زمین را تهدید می‌کنند برآید ولی هر وقت هم اعضای لیگ به او نیاز پیدا کنند، برای انجام وظیفه‌اش به آن‌ها می‌پیوندد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Reza_Dark
    Reza_Dark | ۲۲ مرداد ۱۳۹۹

    بسیار عالی بیشتر معرفی کنید شخصیت هارو... عالی خسته نباشی??

مطالب پیشنهادی