چگونه دانلودها را در پلی استیشن 4 مدیریت کنیم؟

مشکلی که خیلی‌ها به آن دچارند

۳

حجم بازی‌های ویدیویی در نسل هشتم بیش از حد زیاد شده. زمانی بود که سنگین‌ترین بازی‌ها نهایت ۱۰ یا ۱۵ گیگابایت حجم داشتند اما حالا میانگین حجم بازی‌ها روی پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان به ۳۰ الی ۳۵ گیگ می‌رسد. خیلی از ما هم بازی‌هایمان را به شکل دیجیتالی تهیه و از طریق خود کنسول دانلود می‌کنیم.

اصلا از حجم اولیه بازی‌ها که بگذریم، بازی‌ها گاهی بروزرسانی‌های بسیار سنگینی هم دریافت می‌کنند. پچ روز اول برخی از بازی‌ها بعضا ۱۰ گیگ حجم دارد و دانلود این بروزرسانی‌ها برای بهبود عملکرد بازی، رفع مشکلات و لذت بردن از ویژگی‌های آنلاین اغلب ضروری است.

در نتیجه در نسل هشتم حجم فایل‌هایی که ما گیمر‌های ایرانی باید دانلود کنیم بسیار بالا رفته، در حالی که هنوز خیلی از ما از اینترنت‌های حجمی استفاده می‌کنیم.

در کنسول‌های نسل هشتمی هم سیستمی برای مدیریت این دانلودها در نظر گرفته شده. شما می‌توانید دانلودهایتان را متوقف کنید و با شروع ساعات رایگان آن‌ها را مجددا از سر بگیرید. یعنی در واقع این سیستم‌های مدیریت دانلود در حالت ایده آل باید این گونه کار کنند.

اما عده‌ای از کاربران کنسول پلی استیشن 4، گزارش داده‌اند که این سیستم مدیریت دانلود در بسیاری از مواقع به درستی کار نمی‌کند. بعضا دیده شده که بازیکنان دانلود‌هایشان را متوقف می‌کنند اما کنسولشان به صورت کاملا خودکار و خود سر، دانلود را ادامه می‌دهد. به همین خاطر، در این مقاله می‌خواهیم سیستم مدیریت دانلود پلی استیشن 4 را بررسی و تا حد ممکن، این اسب وحشی را رام کنیم.

سیستم مدیریت دانلود پلی استیشن 4

اول از همه اجازه دهید که به بدیهیات اشاره کنیم. هر دانلودی که آغاز می‌شود، اعم از دریافت بروزرسانی سیستم عامل، دانلود بازی‌ها و یا دریافت بروزرسانی‌های بازی‌ها، وارد لیست دانلود‌ها می‌شود. لیست دانلود‌ها در بخش اعلانات کنسول پلی استیشن 4 قرار دارد.

پلی استیشن 4

منوی اعلانات یا Notifications: اغلب اولین گزینه مربوط به دانلودها است و وضعیت آخرین فایل دریافتی را نمایش می دهد

برای مشاهده لیست محتویات در حال دانلود، کافی است که در منوی بالایی پلی استیشن، وارد بخش اعلانات یا Notifications شوید. در این بخش لیستی از اعلانات، شامل آخرین پیام‌ها، درخواست‌های دوستی و دانلودها را مشاهده می‌کنید.

پلی استیشن 4

با فشردن کلید Options در لیست اعلانات، منویی باز می شود که در آن می توانید با انتخاب Downloads، لیست فایل های در حال دریافت را ببینید

در حالت عادی، اولین گزینه لیست اعلانات باید به دانلود‌ها اختصاص داده شده باشد. آیکن دانلود‌ها با فلشی رو به پایین مشخص است. در صورتی که گزینه مربوط به دانلود‌ها را پیدا نکردید، کلید Options را بفشارید و Downloads را انتخاب کنید.

پلی استیشن 4

برای متوقف کردن هر دانلود، کافی است روی آن رفته، ضربدر را بزنید و گزینه Pause را برگزینید

خب حالا لیست محتویات در حال دانلود پیش روی شما است. برای متوقف کردن هر دانلود، کافی است روی آن رفته، ضربدر را بزنید و گزینه Pause را برگزینید. برای ادامه دادن دانلود همین فرایند را طی کنید، ولی این باز گزینه Resume را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که با انتخاب Cancel and Delete، فرایند دانلود به کل متوقف می‌شود و تمامی فایل‌هایی که تا پیش از این دانلود شده بودند از حافظه کنسول شما حذف می‌شوند.

خب این بدیهیات مربوط به سیستم دانلود بود، اما همان طور که اشاره کردیم برخی از کاربران با این سیستم مشکل دارند و گزارش داده‌اند که دانلود‌هایی که متوقف کرده بودند، به صورت خودکار و بدون دخالت آن‌ها از سر گرفته شده‌اند. در ادامه سعی می‌کنیم که چندین راهکار برای مقابله با این مشکل ارائه دهیم.

جلوگیری از ادامه یافتن سرخود دانلود‌ها

گاها دیده شده که با رفتن کنسول به وضعیت Rest Mode دانلود‌ها ادامه پیدا می‌کنند. اتفاقا اکثر کاربران در ساعات رایگان مصرف، اینترنت وضعیت کنسول خود را در حالت Rest قرار می‌دهند تا کنسول بدون مصرف برق زیاد، محتویات مورد نیاز کاربر را دریافت کند.

اما برخی از بازیکنان در طول روز، کنسول خود را به دلایل مختلف، مثلا برای شارژ کردن کنترلرها در وضعیت Rest قرار می‌دهند. طبیعتا در این زمان دانلود شدن فایل‌ها مطلوب کاربر نیست و دانلود‌ها باید در وضعیت متوقف باقی بمانند.

راهکار این است که اتصال کنسول به اینترنت در وضعیت Rest Mode را قطع کنید. به این منظور وارد تنظیمات یا Settings کنسولتان شوید از بین تنظیمات موجود، گزینه Power Saving Settings را انتخاب کنید.

به Settings کنسول رفته و Power Saving Settings را انتخاب کنید

پلی استیشن 4

وارد بخش Set Features Available in Rest Mode شوید

در بین تنظیمات موجود وارد بخش Set Features Available in Rest Mode شوید. همان‌طور که از نام این بخش پیدا است، در این قسمت می‌توانید مشخص کنید که کدام فیچر‌ها و قابلیت‌های کنسول در وضعیت Rest Mode کار کنند و کدام‌ها غیر فعال شوند.

پلی استیشن 4

با برداشتن تیک Stay Connected to the Internet، کنسول تان دیگر در وضعیت Rest فایلی دانلود نمی کند

برای قطع اتصال پلی استیشن 4 به اینترنت در وضعیت Rest Mode، تیک Stay Connected to the Internet را بردارید. به این ترتیب دیگر کنسول شما در حالت Rest به اینترنت متصل نمی‌ماند و در نتیجه بازی‌ها و بروزرسانی‌ها را هم دانلود نمی‌کند.

فراموش نکنید که در ساعات رایگان مصرف، اگر می‌خواهید که کنسولتان بازی‌ها و بروزرسانی‌ها را از شبکه دریافت کند، خلاف این فرآیند را طی کنید و Stay Connected to the Internet را تیک بزنید. همچنین به بخش دانلود‌ها رفته و دانلود‌های مورد نیاز را ادامه دهید. حالا می‌توانید با خیال راحت کنسولتان را در وضعیت Rest Mode قرار دهید.

در برخی از مواقع گزارش شده که با روشن شدن کنسول و یا با ورود به بازی‌ها، دانلود‌ها ادامه می‌یابند. هر وقت که کنسولتان را روشن کردید، پیش از هر چیزی سری به بخش دانلودها بزنید و مطمئن شوید که تمامی دانلودها در وضعیت Pause قرار دارند. وقتی هم که وارد بازی‌ها شدید، پس از چند لحظه به منوی کنسول برگردید و مجددا چک کنید که دانلود‌ها از سر گرفته نشده باشند.

جلوگیری از دانلود شدن اتوماتیک بروزرسانی‌ها

مشکل دیگر این است که پلی استیشن به صورت اتوماتیک شروع به دانلود کردن بروزرسانی بازی‌ها و بروزرسانی سیستم عامل می‌کند. در حالی حالی که حواستان نیست، دانلود‌ها شروع می‌شوند و قبل از این که متوجه شوید، نیمی از ترافیک اینترنتتان مصرف می‌شود.

پلی استیشن 4

خبر خوب این است که می‌توانید جلوی شروع اتوماتیک دانلود‌ها را بگیرید. برای این کار وارد تنظیمات یا Settings کنسول شوید. گزینه Settings و سپس Automatic Downloads را انتخاب کنید.

پلی استیشن 4

در این قسمت دو مورد Game Updates Automatic Downloads و  System Software Automatic Downloads وجود دارد که مورد اول به دانلود اتوماتیک بروزرسانی بازی‌ها و مورد دوم به دانلود اتوماتیک بروزرسانی سیستم عامل اختصاص یافته. تیک این موارد را بردارید تا دیگر پلی استیشن به صورت خودکار دانلود بروزرسانی بازی‌ها و سیستم عامل را شروع نکند.

امیدواریم که این مقاله به نجات ترافیک اینترنت محدودتان کمک کرده باشد. اگر نکته‌ای هست که به نظرتان از قلم ما جا مانده، آن را حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

.کپی شد https://vgto.ir/1oq

3
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
3 نویسندگان دیدگاه
madrezaشسیشسیrasoul آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
madreza
مهمان
madreza

اقا کسی میدونه اگه بازی های هکی بخوایم فقط اپدیت کنیم قفل میشه یا نه؟ خواهشا یکی جواب بده

rasoul
مهمان
rasoul

چطور میشه یه بازی تو یه تایم خاص قرار بدیم که دانلود بشه

شسیشسی
مهمان
شسیشسی

امکان تنظیم زمان دانلود خاص نداره

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...