ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

معرفی ۳ بازی دورهمی برای شب یلدا که به حداقل امکانات نیاز دارند

چند صفحه کاغذ و بادکنک برای طولانی‌ترین شب سال

۲

به ندرت پیش می‌آید که بیشتر اعضای فامیل یا دوستان نزدیک دورهم جمع شوند و تا پاسی از شب بیدار بمانند و فقط یک بار پیش می‌آید که آن شب، طولانی‌ترین شب سال یعنی شب یلدا باشد. این شب آنقدر طولانی است که حتی با خواندن شاهنامه و فال حافظ و شنیدن خاطرات شیرین بزرگان خانواده، وقت کافی برای بازی‌های دورهمی و سرگرمی‌های دسته‌جمعی داشته باشید.

در مطلب قبلی به معرفی ۴ بازی دورهمی پرداختیم که برای تجربه آن‌ها در شب یلدا نیاز به هیچ ابزار و وسیله‌ای ندارید. اما حالا وقت آن رسیده که قلم و کاغذ و چند تا بادکنک آماده کنید چرا که در این مقاله به سراغ بازی‌های دورهمی دیگری خواهیم رفت تا شب یلدای هیجان‌انگیزتری داشته باشید و دستتان برای انتخاب بازی مناسب جمع کاملا باز باشد. پس در ادامه با ویجیاتو همراه باشید تا با این بازی‌ها بیشتر آشنا شویم.

گل واژه

گل‌ واژه که در کشورهای خارجی با نام تنگ ماهی (Fish Bowl)‌ شناخته می‌شود، یکی از آن بازی‌های تیمی بسیار هیجان‌انگیز است که البته مدت زیادی هم به طول می‌انجامد، بنابراین احتمالا فرصتی بهتر از شب یلدا برای تجربه آن با دوستان و خانواده وجود ندارد. اما گل واژه به چه شکل است؟ اول از همه باید به دو تیم تقسیم شوید، بهتر است که تعداد اعضای دو تیم برابر باشد و تیم‌ها هم در یک سطح باشند اما اگر تعدادتان فرد است، اشکالی ندارد و بسته به نظر خودتان می‌توانید فرد اضافه را به صورت تعویضی استفاده کرده یا تیمی یک عضو بیشتر داشته باشد.

بازی گل واژه

بعد از تیم‌کشی، هر تیم باید اسمی برای خود انتخاب کند و روی یک صفحه کاغذ و جدا از هم نام دو تیم را در بالای صفحه یادداشت کنید. حالا به هر فرد ۳ تکه کاغذ بریده شده دهید و از آن‌ها بخواهید که سه کلمه یا عبارت کوتاه (نهایت ۳ کلمه‌ای) را روی کاغذها یادداشت کنند بدون آنکه کسی آن‌ها را ببیند. تعداد کاغذی که به هر شخص می‌دهید، می‌تواند بیشتر هم باشد و تا حد زیادی به تعداد کل افراد و زمانی که می‌خواهید به بازی اختصاص دهید، بستگی دارد.

بعد از نوشتن کلمه‌ها یا عبارات، کاغذها را تا کرده و همه را به یک ظرف شیشه‌ای یا تنگ انتقال دهید. گل واژه ۳ راند دارد و برنده تیمی است که بیشترین امتیاز را در انتها دریافت کند. فرض کنیم نام دو تیم انتخاب شده، «روزیاتو» و «ویجیاتو» باشند و بر حسب توافق یا قرعه، یکی از دو تیم بازی را شروع می‌کند. در راند اول یکی از اعضای تیم ویجیاتو (يا روزیاتو بر حسب قرعه‌کشی) به جلو می‌آید و ظرف حاوی کلمات را در دست می‌گیرد. تیم مقابل تایمر را روی ۱ دقیقه تنظیم می‌کند.

با شروع تایمر، باید از ظرف کاغذی را انتخاب کرده و سپس آن را برای هم تیمی‌های خود شرح دهید بدون آنکه کلمه یا عبارات نوشته شده را به زبان آورید یا به چیزی اشاره کنید. اگر قادر به توضیح دادن کلمه نبودید یا هم‌تیمی‌هایتان نتوانستند آن را حدس بزنند، می‌توانید کاغذ را تا کرده و به ظرف برگردانید و کاغذ دیگری را انتخاب کنید. هر کلمه و عبارتی را هم که به درستی حدس زده شود، باید در بیرون از ظرف قرار دهید. در این مدت زمان یک دقیقه هر چند کلمه‌ای که اعضای تیم‌تان بتواند حدس بزند، امتیازی است که دریافت خواهید کرد. برای مثال اگر تیم شما بتواند ۴ کلمه را درست حدس بزند و از ظرف خارج کند، ۴ امتیاز دریافت کرده و باید آن را در صفحه امتیازها و زیر اسم تیم خود یادداشت کنید.

حالا نوبت به عضوی از تیم مقابل می‌رسد تا همین کار را تکرار کند. راند اول نیز جایی ادامه می‌یابد که تمامی کاغذها از ظرف خارج شوند. دو قانون مهم هم وجود دارند که رعایت آن‌ها به بازی هیجان‌انگیزتر و جالب‌تری منجر می‌شود. اول آنکه هر تیمی باید از تمامی اعضای خودش استفاده کند و از عضوی مشخص بیشتر از دیگران استفاده نکند. همچنین فرض کنید تیمی در شرایطی یک دقیقه‌اش را آغاز می‌کند که تنها ۱ الی ۲ کاغذ در ظرف باقی مانده است، در چنین شرایطی اگر کاغذها تمام شوند و از زمان تیم باقی مانده باشد، این زمان به راند بعدی و بازی مرتبه اول آن تیم اضافه می‌شود.

بازی گل واژه

بعد از تمام شدن کاغذها، همه آن‌ها دوباره به ظرف برگردانده شده و راند دوم آغاز می‌شود. در این راند تیم‌ها برای توصیف کلمه یا عبارت نوشته شده روی کاغذ تنها می‌توانند «یک کلمه» به زبان آورند و اگر تیمی توضیحی بیشتر و خلاف قوانین دهد، باید کاغذ را به ظرف برگردانده و کاغذ دیگری را انتخاب کند. تک کلمه‌ای که به زبان می‌آورید نیز خود نباید بخشی از عبارت روی کاغذ باشد. برای داشتن عملکردی بهتر در راند ۲ بهتر است در راند قبلی به تمامی کلمات و عبارات توجه کنید و آن‌ها را به ذهن بسپارید تا حدس زدن آن‌ها در راند دوم آسان‌تر شود. در این راند هم اگر در توصیف کلمه یا عبارتی مشکل داشتید، می‌توانید کاغذ دیگری را انتخاب کنید. راند دوم نیز تا جایی ادامه می‌یابد که تمامی کاغذها از ظرف بیرون آمده و تمام شوند. یادداشت کردن امتیاز تیم‌ها برای هر نفر را نیز فراموش نکنید.

در راند آخر و سوم، اعضا برای توضیح کلمات و عبارات به هم‌تیمی‌های خود باید تنها پانتومیم اجرا کنند و نکته مهم دیگر این است که امکان تعویض کاغذ وجود ندارد. این راند نیز تا جایی ادامه پیدا می‌کند که همه کلمات از ظرف خارج شوند و در نهایت امتیازها جمع شده و تیمی برنده است که امتیاز کل بیشتری داشته باشد. برای جالب‌تر شدن بازی هم توصیه می‌کنیم که از عبارات غیرمنطقی و خنده‌دار استفاده کنید.

جنگ بادکنکی

برای تجربه این بازی باید به تعداد افراد و حتی بیشتر بادکنک تهیه کنید. به دو تیم تقسیم شوید و بخشی از خانه را به عنوان فضای بازی انتخاب و مشخص کنید. هر عضوی از تیم باید با نخ بادکنکی را به یکی از پاهایش ببندد. بعد از آنکه همگی در فضای بازی قرار گرفتند، بازی آغاز می‌شود و هر تیم باید تلاش کند تا بدون دخالت دست و تنها با پا، بادکنک‌‌‌‌‌های تیم حریف را بترکاند.

بازی با بادکنک

بازی تا جایی ادامه می‌یابد که یکی از دو تیم تمام بادکنک‌های خود را از دست دهد و در آن صورتی تیمی که هنوز بادکنکی به پای اعضایش باقی مانده باشد، برنده خواهد بود. این بازی را می‌توانید مانند بازی‌های ویدیویی اکشن و مولتی‌پلیر به صورت مد Free for All هم بازی کنید. به این شکل که هر فرد نماینده تیم خودش است و همه با هم دشمن‌اند. در انتها شخصی برنده خواهد بود که بادکنک‌اش نترکیده باشد.

از آنجایی که ترکاندن بادکنک‌ها و هر دور از بازی حتی در تعداد افراد بالا بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه طول نمی‌کشد، بهتر است تعداد بادکنک بیشتری تهیه کنید و در چند راند به جنگ یکدیگر بروید.

قاتل

چند سالی می‌شود که مافیا تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های دورهمی در ایران شده و یکی از انتخاب‌های اول هر جمع دوستانه‌ای برای تفریح و سپری کردن زمان است. این بازی به قدری شناخته شده است که نیازی به معرفی و توضیح نداشته باشد اما در این مطلب می‌خواهیم سراغ یکی از بازی‌های مشابه و به مراتب ساده‌تر برویم، بازی دورهمی قاتل یا Murder که البته خود چندین شکل مختلف دارد.

برای اجرای بازی لازم است که یکی از حضار داوطلب شود تا نقش داور و کنترل کننده بازی را بر عهده بگیرد. این شخص باید به تعداد افرادی که بازی می‌کنند، کاغذ سفید تهیه کرده و تنها روی یکی از کاغذها علامت ضربدری بکشد. کاغذها بین بازیکن‌ها تقسیم می‌شوند و شخصی که کاغذ مشخص شده به دستش برسد، قاتل است.

با مشخص شدن قاتل، داور چراغ‌های خانه را خاموش می‌کند و بازی آغاز می‌شود. تمامی افراد باید در فضای اتاق یا خانه در خطی مستقیم حرکت کرده و تنها چرخش‌هایی ۹۰ درجه انجام دهند. به بیان بهتر نحوه قدم زدن هر بازیکن باید به شکلی باشد که انگار در یک شبکه حرکت می‌کنند تا کسی با دیگری برخورد نکند. اما هر زمانی که دو بازیکن از کنار یکدیگر عبور می‌کنند، باید با هم دست دهند.

بازی قاتل

بازیکنی که قاتل است، در صورت تمایل می‌تواند هنگام دست دادن ناخن خود را روی دست طرف مقابل بکشد و در این صورت آن شخص کشته خواهد شد. برای خراب نشدن تجربه بازی، بهتر است که شخص کشته شده حدودا ۱۰ ثانیه‌ای صبر کند و یا با دو سه نفر دیگر دست دهد و سپس خودش را به مرگ بزند. هر چقدر هم که این مرگ دراماتیک‌تر و اغراق شده‌تر باشد، بازی به مراتب بامزه‌تر و جذاب‌تر می‌شود.

بازی آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا یا قاتل همه را بکشد و بازیکنی نماند یا آنکه یکی از مهمانان شب یلدا تشخیص دهد که قاتل چه کسی است. در هر مقطع و لحظه‌ای از بازی، بازیکنان می‌توانند حدس بزنند که چه کسی قاتل است اما اگر حدسشان اشتباه باشد، از بازی حذف و کشته می‌شوند.

.کپی شد https://vgto.ir/20n

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
1 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
پدرام بهادریوحید آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
وحید
مهمان
وحید

مسخره بازی

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...