ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

معرفی بازی با کاغذ - Banner
سرگرمی

بازی با کاغذ: ۵ بازی دورهمی ساده با قلم و کاغذ

همیشه ممکن نیست که به کنسول‌های بازی و سیستم‌های گیمینگ دسترسی داشته باشید. اما نیاز به سرگرمی و بازی چیزی نیست که صرفاً با این موار رفع شود. بازی با کاغذ برای بازی هم ممکن ...

حسین آدینه
نوشته شده توسط حسین آدینه | ۳ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۹:۰۰

همیشه ممکن نیست که به کنسول‌های بازی و سیستم‌های گیمینگ دسترسی داشته باشید. اما نیاز به سرگرمی و بازی چیزی نیست که صرفاً با این موار رفع شود. بازی با کاغذ برای بازی هم ممکن است و اگر در یک جمع باشید تجربه این دست سرگرمی‌ها می‌تواند بیش‌تر از بازی‌های ویدیویی لذت بخش باشد.

بیشتر این بازی‌ها را می‌توانید به راحتی با اعضای خانواده تجربه کنید و به افراد زیادی نیاز ندارند، از طرفی برای تجربه آن‌ها تنها به قلم و کاغذ نیاز دارید که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. پس در ادامه با ویجیاتو همراه باشید تا نگاهی به این بازی های کاغذی داشته باشیم.


اسم فامیل

اسم فامیل یک بازی هیجان انگیز با کاغذ در جمع‌ها

مثل همه بازی های کاغذی، هر چه تعداد نفرات حاضر بیشتر باشند سرگرمی و هیجان بازی بیشتر خواهد شد. برای تجربۀ این بازی کاغذی کافی است به تعداد همه افراد یک ورق کاغذ و یک قلم تدارک ببینید. سرعت عمل و حضور ذهن اصلی‌ترین فاکتورها برای پیروزی در این سرگرمی دسته جمعی به شمار می‌روند.

هر بازیکن می‌بایست صفحه کاغذش را به تعدادی ستون دسته‌بندی کرده و بالای هر کدام اسم، فامیل، میوه، غذا، شهر یا کشور، حیوان، اشیا و غیره بنویسد. توجه کنید به جز اسم و فامیل که در این بازی سنت و اجباری است، مابقی دسته‌ها را می‌توان به صورت کاملاً توافقی انتخاب کرد. برخی علاوه بر گزینه‌های بالا از قسمت‌هایی مثل رنگ، ماشین، گل و گیاه، ورزش و غیره استفاده می‌نمایند که در واقع مسابقات را سخت‌تر و چالش برانگیزتر می‌کنند.

پس از آماده سازی لازم یک حرف به صورت تصادفی (ترجیحاً حرف اول یک کلمه از یک صفحۀ کتاب) انتخاب شده و همه می‌بایست تمام ستون‌های یاد شده را با استفاده از کلماتی که با آن حرف شروع می‌شوند پُر کنند. هر کسی که زودتر از همه، تمام ستون‌ها را نوشت می‌تواند بازی را متوقف کرده و جلوی ادامۀ بازی بقیه را بگیرد.

هر کس که ستونی را با کلمه‌ای صحیح پر کرده بود، 10 امتیاز دریافت می‌کند و اگر ستون خاصی را هیچکس نتوانسته بود بنویسد و فقط یک نفر موفق شده بود ستونش را پُر کند، 15 امتیاز نصیبش خواهد شد. اگر هم نفراتی از یک کلمه یکسان استفاده کرده بودند 5 امتیاز خواهند گرفت. پیروزِ مسابقۀ دورهمی آن شب هم کسی است که مجموعاً امتیازات بیشتری کسب کرده.

نقطه بازی

یکی از ساده‌ترین اما جالب‌ترین بازی‌های دورهمی همان نقطه بازی است که در دوران مدرسه حتماً در انتهای دفترهایتان تجربه کرده‌اید. ماهیت نقطه بازی دو نفره است، اما طبیعتاً می‌توان آن را با تعداد نفرات بالاتر نیز انجام داد، البته در این صورت باید کاغذ بزرگتری در اختیار داشته باشید تا بازی خیلی زود تمام نشود.

قوانین این بازی فکری در خانه با کاغذ خیلی ساده هستند، کافی است یک ورق کاغذ را به مقدار دلخواه به صورت منظم نقطه گذاری کنید و هر کس یک رنگ قلم منحصر به فرد را برای خودش انتخاب نماید. به نوبت هر نفر یک خط بین دو نقطه کشیده تا تمام صفحه پر شود. توجه کنید در صورت کنار هم قرار گرفتن 3 خط، نفر بعدی می‌تواند خط چهارم را رسم کرده و خانۀ شکل گرفته را مال خود نماید. سپس او جایزه گرفته و می‌تواند خط دوم را هم خارج از نوبت بکشد.

بنابراین هدف اصلی این است که با زیرکی خطوط را به نحوی رسم کنیم که بیشترین خانه‌های ممکن نصیب خودتان شده و تا حد امکان شانس خانه درست کردن رقیب‌تان را کاهش دهید. بدیهی است در نهایت کسی که بیشترین تعداد خانه را در اختیار دارد پیروز رقابت خواهد بود.

دوز

تجربه دوز بازی با کاغذ

دوز یک بازی دونفره خانگی با کاغذ است که می‌توان آن را فقط دو نفره بازی کرد، اما در هر صورت یکی از هیجان انگیزترین و محبوبترین روش‌ها برای سرگرمی است.

برای تجربه این بازی کافی است جدولی سه در سه روی کاغذ بکشید و یک نفر شکل دایره و دیگری شکل ضربدر را انتخاب کند. شروع کننده توافقی یا نوبتی است و هر کدام از طرفین می‌بایست تلاش کنند یکی از ردیف‌های عمودی، افقی یا اوریب را با شکل انتخابی‌اش پُر کنند. ناگفته نماند احتمال مساوی شدن در این بازی نیز بالا است.

اسم روی پیشانی

در این سبک بازی با کاغذ، اکثرِ جمعیت حاضر در مقابل یک نفر قرار می‌گیرند و او کسی است که می‌بایست حدس و گمانِ خوبی داشته باشد. برای انجام این بازی جمعیت قالب روی یک کلمه خاص به توافق رسیده و آن را روی یک برگه کاغذ کوچک می‌نویسند و آن را روی پیشانی نفر منتخب می‌چسبانند.

حال او باید با روشی مشابه با بازی بیست سوالی، به پرسش و کنجکاوی پرداخته و کلمه‌ای که روی کاغذِ روی پیشانی‌اش نوشته شده را حدس بزند. بهتر است برای اینکه بازی سرگرم کننده‌تر و بعضاً خنده‌دار شود، کلمۀ انتخاب شده مضمونی طنز یا یادآور خاطره‌ای خاص مرتبط به طرف مقابل باشد.

داربازی (حدس حروف کلمه)

یکی از جالب‌ترین بازی‌های دورهمی که می‌توان آن را دو نفره یا بیشتر تجربه کرد، داربازی یا همان بازیِ حدس حروف تشکیل دهنده یک کلمه یا عبارت است.

برای تجربه این سرگرمی جذاب ابتدا یک کلمه را مد نظر قرار داده و روی کاغذ به تعداد حروف آن خط تیره (به عنوان جای خالی) می کشیم. حال طرف مقابل می‌بایست با انتخاب حروف مناسب جاهای خالی را پر کند تا کلمه نهایی را حدس بزند.

برای چالش برانگیزتر شدن این بازی یک چوبۀ دار نیز در کنار خطوط می‌کشند؛ به ازای انتخاب هر حرف اشتباه، یک عضو از بدن انسانی که به دار آویخته شده کشیده می‌شود. وقتی تمام اعضای بدن این انسان مفلوک تکمیل شود و هنوز کلمه مورد نظر درست حدس نزده شده باشد، طرف مقابل می‌بازد.

گفتنی است اگرچه این بازی در جهان به داربازی یا Hangman معروف است، می‌توان به جای استفاده از شمایل چوبۀ دار، به صورت کاملاً توافقی از هر نوع ترفندی برای نمایش محدودیت دفعات انتخاب حرف استفاده نمود. مثلاً گاهی اوقات از یک درخت با تعداد معینی از شاخ و برگ یا همان اعضای بدن یک انسان اما بدون چوبۀ دار استفاده می‌کنند. علت استفاده از دار در واقع تزریق هیجانی است که مخاطب با حدس دقیق‌تر و هوشمندانه‌تر از حلق آویز شدنِ خودش جلوگیری نماید.


پرسش‌های متداول

برای تجربه این بازی‌ها به چه چیزی نیاز داریم؟

این بازی‌ها فقط به قلم و کاغذ و یا هر چیزی شبیه به آن‌ها نیاز دارید. و البته تعداد همراه و هم‌بازی هیجان را بیش‌تر می‌کند.

آیا فقط می‌توان از قلم و کاغذ برای این بازی‌ها استفاده کرد؟

نه؛ هر چیزی که کاربرد شبیه به قلم و کاغذ برایتان داشته باشد کاربردی است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (10 مورد)
 • Niyay
  Niyay | ۱۴ آذر ۱۳۹۹

  سرگرمی های تک نفره ???

 • Niyay
  Niyay | ۱۴ آذر ۱۳۹۹

  نام بازی های قلم و کاغذی یه نفره برای سرگرمی

 • Rosy
  Rosy | ۲۴ مرداد ۱۳۹۹

  باو خيلي چرت بود همشون تكراري بودن. در ضمن،،،، واقعا چجوري اين ليست رو بدون نوشتن مافيا نوشتين؟؟؟ -___-

 • amir
  amir | ۲۵ تیر ۱۳۹۹

  چرت

 • MAHSA
  MAHSA | ۷ خرداد ۱۳۹۹

  همه تکراری بودن بازی های جدید پلیز

 • مصطفی
  مصطفی | ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  خوب بود

 • helen
  helen | ۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  خوب بود ولی این بازی ها رو همه بلدن

 • PARSA07GH
  PARSA07GH | ۳ فروردین ۱۳۹۹

  سلام.مطلب عالی بود.این داربازیو معلم زبان ما انجام میداد‌.میگفت هر کی حلق آویز شه باید شیرینی بیاره من بخورم???

 • امین
  امین | ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

  بازی های جذابی معرفی کردین
  بین این ها من فقط با اخری آشنایی نداشتم

  • حسین آدینه
   حسین آدینه | ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

   خوشحالم که راضی بودین؛ مطالب دیگه‌ای هم در رابطه با بازی‌های سرگرم کننده دورهمی تو راهه

مطالب پیشنهادی