ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

سازنده فورتنایت بازی‌های بعدی Playdead ،Remedy و GenDesign را منتشر می‌کند

پس نه، خبری از اینکه سونی رمدی را بخرد نیست

۰

اپیک گیمز (Epic Games) قراردادش با سازندگان را به مرحله جدیدی رساند و در حالی که تا الان فقط نسخه پی‌سی بازی‌های ساخته شده را برای مدتی در انحصار فروشگاهش قرار می‌داد ولی از این به بعد ظاهرا برنامه دارد به عنوان ناشر و سرمایه‌گذار بازی‌های مولتی پلتفرم هم فعالیت کند.

دیروز استودیوی رمدی (Remedy) که ساخت بازی‌های کنترل و مکس پین را در کارنامه دارد، از امضای قراردادی با یک کمپانی بزرگ خبر داد و حالا مشخص شده که این کمپانی بزرگ اپیک گیمز بوده و رمدی هم تنها استودیویی نیست که می‌خواهد با سازنده فورتنایت همکاری کند. با توجه به ویدیویی که اپیک گیمز منتشر کرده آن‌ها وظیفه انتشار و سرمایه‌گذاری روی بازی‌های بعدی رمدی، پلی‌دد (Playdead) و جن‌دیزاین (GenDesign) را به‌عهده گرفته‌اند.

رویکرد اپیک گیمز در زمینه انتشار بازی‌ها اساسا آن مدل [همیشگی] توسعه‌دهنده/ناشر را تغییر می‌دهد و هدفش این است مناسب‌ترین شرایط کاری را به وجود بیاورد تا سازندگان بتوانند تمرکزشان را روی ساخت بازی بگذارند.

آزادی کامل در روند توسعه و داشتن حق امتیاز بازی: سازنده مالکیت IP که می‌سازد را ۱۰۰ درصد در اختیار داشته و کنترل کاملی روی پروژه خودش دارد.

سرمایه‌گذاری کامل روی پروژه: بخش انتشار اپیک گیمز هزینه ۱۰۰ درصدی بازی را می‌دهد. از حقوق سالیانه اعضای استودیو تا قسمت‌های مربوط به بازار مثل بومی‌سازی بازی، بازاریابی و انتشار.

۵۰/۵۰: توسعه‌دهنده سهم عادلانه‌ای از کار خود را به دست می‌آورد، پس از جبران هزینه‌ها سازنده حداقل ۵۰ درصد از سود بازی را به دست می‌آورد.

متن بالا بیانیه‌ اپیک گیمز در رابطه با قراردادها و شرایطش است. تیم سویینی، بنیان‌گذار و مدیرعامل اپیک گیمز گفته این مدل انتشار در واقع چیزی بوده که آن‌ها در گذشته و موقع همکاری با ناشران می‌خواستند و حالا خودشان سعی کرده‌اند این شرایط را برای بقیه فراهم کنند.

نکته اینجاست بازی‌هایی که اپیک گیمز منتشر می‌کند، لزوما در انحصار فروشگاه این کمپانی نخواهند بود و برای بقیه پلتفرم‌ها منتشر می‌شوند. فقط مشخص نیست نسخه کامپیوتر بازی‌ها همچنان در انحصار فروشگاه اپیک گیمز باقی می‌ماند یا به استیم هم می‌آیند.

بازی بعدی رمدی

از بین استودیوهایی که اپیک گیمز با آن‌ها فعالیت دارد، رمدی توضیحات بیشتری ارائه داده و گفته که قراردادش با اپیک گیمز شامل دو بازی می‌شود. اولی یک «بازی کلان‌بودجه مولتی‌پلتفرم» (اصطلاحا AAA) است، دومی پروژه‌ای با «مقیاس کوچک‌تر» توصیف شده و هر دو بازی در یک دنیا جریان دارند.

با این خبر دیگر باید شایعه خرید رمدی توسط سونی و حتی همکاری این دو را متنفی بدانیم. چند وقت پیش بازیکن‌ها در پروفایل لینکدین یکی از اعضای رمدی عبارت XDEV + CoDev را پیدا کرده بودند و با توجه به اینکه XDEV نام یکی از استودیوهای سونی است، بعضی‌ها تصور کردند که این عبارت به همکاری رمدی و سونی اشاره دارد.

رمدی در حال حاضر مالکیت آی‌پی‌های آلن ویک (Alan Wake) و کنترل را در اختیار دارد و هرچند مشخص نشده که این دو پروژه چه هستند ولی خیلی‌ها امیدوارند رمدی قسمت دوم آلن ویک را بسازد.

در رابطه با دو استودیوی دیگر، آنطور که گزارشات نشان می‌دهند پلی‌دد بعد از ساخت اینساید (Inside) پروژه بعدی‌اش را آغاز کرد و اگر اثر جدیدشان شبیه به ویدیوی جدیدی باشد که آن‌ها در توییتر منتشر کرده‌اند، بنابراین دوباره با اثری دو بعدی طرف هستیم. این استودیو لیمبو (Limbo) را هم در کارنامه دارد.

در نهایت به جن‌دیزاین (GenDesign) می‌رسیم که شاید بزرگترین غافل‌گیری بین استودیوهایی باشد که اپیک گیمز وارد همکاری با آن شده است. جن‌دیزاین سابقه همکاری طولانی با سونی دارد و اگر دوران Team ICO را اضافه کنیم، اعضای این استودیو به همراه سونی ژاپن سه بازی Shadow of the Colossus ،ICO و The Last Guardian را منتشر کرده‌اند که هر سه جزو تحسین شده‌ترین بازی‌های صنعت گیم به شمار می‌روند.

فومیتو اوئدا (Fumito Ueda)، کارگردان هر سه بازی بالا مدت‌ها بود که دنبال ناشر برای اثر جدیدش می‌گشت و حالا مشخص شده که اپیک گیمز این وظیفه را به‌عهده گرفته است. با توجه به صحبت‌های اپیک گیمز یکی از این بازی‌هایی که توسط جن‌دیزاین، رمدی و پلی‌دد در دست ساخت قرار دارند تا چند ماه آینده معرفی می‌شوند.

.کپی شد https://vgto.ir/3hw

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...