ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

تظاهرات آمریکا چه تاثیری روی آینده سری GTA می‌گذارد؟

ویدیو گیم: بهانه اول سیاست‌مدارها

۳۱
انارگیفت

سال ۲۰۲۰ یا ۱۳۹۹ خودمان، بی‌توجه به تمام میم‌هایی که از آن می‌سازیم، به مزخرف و افتضاح بودن خودش ادامه می‌دهد. بعد از کرونا، آتش‌سوزی‌های عجیب اخیر و اتفاقات تراژدیک اجتماعی مختلف که دیگر متاسفانه انگار به آن‌ها عادت کرده‌ایم، حالا نژادپرستی پلیس آمریکا و خشونت بی‌موردش این روزها خشم مردم را برافروخته است.

اما در این مطلب نمی‌خواهم در مورد تظاهرات آمریکا یا مشکلات دیگر خودمان صحبت و آن‌ها را تحلیل کنم، هر چند به شخصه خوشحال می‌شوم در باب این مسائل هم با یکدیگر گفت‌و‌گو کنیم اما بیاید برای شروع در مورد سرگرمی مورد علاقه‌مان صحبت کنیم و اینکه چطور دولت‌مردان از آن به عنوان بهانه‌ای برای توجیه اشتباهات خودشان استفاده می‌کنند. این رویکرد به کشور خاصی و آمریکا هم محدود نمی‌شود، دیگر خودتان با موارد داخلی کاملا آشنا هستید.

در این مطلب در مورد تظاهرات آمریکا می‌نویسم چون می‌تواند روی ساخت بازی‌های مورد علاقه‌مان تاثیر بگذارد.  دیر یا زود که این تظاهرات به پایان یا نتیجه‌ای برسد، بسیار محتمل است که سیاست‌مداران تاثیر منفی بازی‌های ویدیویی را به عنوان دلیل به خشونت کشیده شدن اعتراضات معرفی کنند. همانطور که در طول سالیان مختلف ترجیح دادند مقصر اصلی تیراندازی‌های مدارس را باز‌ی‌های ویدیویی خشن بدانند و چشمشان را روی این حقیقت ببندند که به لطف متمم دوم قانون اساسی، دسترسی به سلاح گرم به اندازه خرید کنسول راحت است.

توییت اکانت راکستار

ترجمه توییت «صبر کن ببینم، درست فهمیدم؟ سازنده سری GTA که معادله مواد، شلیک به پلیس و ایجاد خشونت رو تمجید می‌کنه، می‌خواد به میراث جورج فلوید احترام بذاره؟»

راستش را بخواهید، این بار حتی قبل از آنکه نوبت به سیاست‌مداران برسد، بخشی از مردم خود این چرخه تکراری را آغاز کرده‌اند. به غیر از میم‌های بسیاری که در مورد نزدیک بودن این تظاهرات با رایگان شدن GTA V تا به امروز ساخته شده‌اند، راکستار روز گذشته تصمیم گرفت به احترام مرگ دردناک جورج فلوید و حمایت از اعتراضات اخیر، سرور‌های خودش را برای دو ساعت خاموش کند.

اما زیر این توییت راکستار، به راحتی می‌توانید ده‌ها منشن با لایک‌های قابل توجه را ببینید که می‌گویند سری GTA خود یکی از عوامل اصلی به وجود آمدن این شرایط است. اما خوشبختانه همانقدر که متمم دوم قانون اساسی ریشه بسیاری از مشکلات اصلی آمریکا به حساب می‌آید، متمم اول آن‌ها یا همان «آزادی بیان» هم عاملی است که تا به امروز به خاطرش بازی‌هایی چون GTA که سیاست‌های کشورشان را به سخره گرفتند، توانسته‌اند به حیات ادامه دهند.

اما این فشارها از سمت حکومت، رسانه‌ها و مردم بی‌تاثیر نیست و اتفاقا راکستار و باز‌ی‌هایش به شکل طعنه‌آمیزی در گذشته از این انتقادها هم آسیب دیده‌اند و هم بخش اعظمی از محبوبیتشان را مدیون آن هستند. مثال این محبوبیت را می‌توان در حواشی انتشار GTA 3 و GTA Vice City دید. زمانی که یکی از وکیل‌های معروف فلوریدا به نام جک تامپسون (Jack Thompson) تلاش داشت تا این دو بازی را به عنوان عامل تاثیرگذار در چندین پرونده قتل به دست نوجوانان کم سن و سال معرفی کند. حتی در همان روزها هیلاری کلینتون نیز بازی‌های ویدیویی و محتوای آن‌ها به خصوص سری GTA را محکوم کرد و خواستار تحقیقات بیشتر در این زمینه شد.

بازی GTA 3

هر دو نسخه GTA 3 و Vice City در زمان خودشان به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند.

این شکایت‌ها نه تنها هیچ کدام به نتیجه‌ای نرسیدند، بلکه حتی جامعه غیرگیمر دنیا را هم به سمت این سری سوق دادند چرا که همه می‌خواستند بدانند این سری بازی که سیاست‌مداران از آن این چنین انتقادهای شدید می‌کنند، چه ویژگی‌ها و محتوایی دارد. اما همان قدر که راکستار از این حواشی توانست به نفع خود استفاده کند، در چندین مورد مهم دیگر هم از ‌آن‌ها آسیب‌هایی جدی دید. فروش هر دو نسخه سری Manhaunt در بسیاری از کشورها ممنوع شد، این سری درجه سنی Adults Only را دریافت کرد و حتی راکستار مجبور شد برای ادامه فروش بازی در برخی نقاط قسمت‌های زیادی از نسخه دوم را حذف کند.

اگر با سیستم درجه‌بندی سنی ESRB آشنا باشید، احتمالا دیده‌اید که تقریبا تمامی بازی‌ها در یکی از سه رده «مناسب برای همه»، «مناسب برای بالای ۱۳ سال» و «مناسب برای بالای ۱۷ سال» قرار می‌گیرند. اما درجه‌بندی آخر این سیستم Adults Only است که کمتر عنوانی چنین درجه‌ای را کسب می‌کند. بازی‌هایی که این درجه‌بندی سنی را داشته باشند، در بسیاری از فروشگاه‌ها برای فروش گذاشته نشده و حتی روی کنسول‌های سونی و مایکروسافت نیز عرضه نمی‌شوند.

از سری من‌هانت هم که بگذریم، راکستار یکی از بزرگترین شکست‌های مالی و حقوقی‌اش را پیرو عرضه GTA San Andreas برای کامپیوترهای شخصی تجربه کرد. موضوع از این قرار بود که راکستار  ظاهرا تنها مدتی قبل از عرضه بازی تصمیم گرفته بود که برخی از قابلیت‌های بازی از جمله امکان برقراری رابطه جنسی را از GTA San Andreas حذف کند اما به دلیل کمبود وقت، کدهای مربوط به این قسمت در بطن بازی باقی ماندند و تنها دسترسی کاربران به آن‌ها محدود شد. اما با عرضه بازی روی کامپیوتر، مادسازها توانستند به این کدها دسترسی پیدا کرده و آن را به صورت یک ماد عرضه کنند.

نتیجه انتشار این ماد یک کابوس به تمام معنا برای راکستار بود. ESRB تصمیم گرفت به صورت موقت دوباره بازی را درجه‌بندی سنی کند و به آن درجه «تنها بزرگسالان» را داد تا زمانی که راکستار نسخه دوم و اصلاح شده‌ را عرضه کند. از طرفی برادران هاوزر مجبور شدند پول خرید تمامی نسخه‌های فروش رفته در آمریکا را به خریدارانش برگردانند و در نهایت شکایتی هم که از راکستار و Take-Two به خاطر این محتوا شده بود، بعد از چندین سال با یک مصالحه ۲۰ میلیون دلاری به ضرر راکستار به پایان رسید.

بیشتر بخوانید:

در واقع شاید متمم اول قانون اساسی اجازه دهد تقریبا در مورد هر موضوعی که خواستید و با هر محتوایی بازی بسازید اما تضمین نمی‌کند که بتوانید در برابر فشار انتقادها و شکایت‌ها دوام بیاورید و محصول خود را به دست بیشتر مخاطبین برسانید. تازه تمام این‌ها در مورد یک کشور خاص است.

بنابراین اگر فشار مثلث دولت، مردم و رسانه‌ها با توجه به وقایع اخیر روی بازی‌های ویدیویی و گل سرسبد همیشگی آن‌ها یعنی GTA بیشتر شود، احتمالش بسیار بالاست که آینده این سری محبوب دستخوش تغییراتی قابل توجه شود. شاید معیارهای سیستم‌های رده‌بندی سنی تغییر کند و GTA 6 با محتوایی یکسان دیگر عنوانی مخصوص بزرگسالان رده‌بندی شود. شاید راکستار در واکنش به انتقادات شدید تصمیم بگیرد این سری را به کشور یا خط زمانی متفاوتی ببرد و البته این احتمال هم وجود دارد که هیچ کدام از این اتفاقات نیافتد و نسخه بعدی GTA از گذشته هم آزادی عمل بیشتری به مخاطبینش بدهد.

خشونت و بازی‌های ویدیویی

هر اتفاقی بیافتد، به نظرم نقش ما به عنوان طرفداران و مخاطبین اصلی این بازی‌ها مشخص و بسیار حیاتی است. چطور فیلم‌های سینمایی خشن و اسلشر به عنوان مقصر شناخته نمی‌شوند؟ چون دیوار بازی‌های ویدیویی بسیار کوتاه‌تر از صنعتی چون سینما است و البته حدس می‌زنم گردش مالی بسیار بالای حوزه بازی در چند سال اخیر حداقل کمی این دیوار را بلندتر کرده باشد.

رده‌بندی سنی سری GTA اجازه تجربه و خرید بازی به هر شخصی زیر سن ۱۷ و ۱۸ سال را نمی‌دهد، همانطور که تماشای یک فیلم خشونت‌آمیز به افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود و مسئولیت تماشای آن و عواقبش بر عهده خانواده و خود شخص است. هر انسان بالغ با سنی بیشتر از این محدوده  باید توانایی تشخیص واقعیت از خیال و بازی را داشته باشد. برای همین با اتحاد در کنار هم می‌توانیم به سیاست‌مداران نشان دهیم که بهتر است به دنبال بهانه دیگری برای تصمیمات اشتباه خودشان باشند.


.کپی شد https://vgto.ir/4ll

31
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
11 نظرات
20 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
17 نویسندگان دیدگاه
m.n1383141M.17468435پدرام بهادریamiralialahM.y آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
m.n1383141
مهمان
m.n1383141

من از ۸ سالگی دارم بازی میکنم . هر بازی که بگی هم بازی کردن حتی خشن تریناشو مثل : گاد اف وار ۴ یا مکس پین ۳ و gta v و مرتال کمبت و اساسین کرید و… اما اصلا خشونتی توی من به وجود نیومد! اما من ۲ تا پسر خاله و ۱ پسر عمو دارم که هیچی تا به حال بازی نکردن ولی الان انگار کریتوس هستن!!!
ما تو بازی ها یه چیزایی یاد گرفتیم که هیچ جای دنیا بهمون نگفتن. بازی کردن خشونت نیست ، خیلیا مفهوم این جمله رو نمیفهمن…

amiralialah
مهمان
amiralialah

به سادگی خریدن کنسول؟؟؟؟
ساده تره دایی من آمریکاست میگه اونجا تو هایپر مارکتاشون تفنگ کالیبر زیر ۷ می فروشن دقت کنید توی مغازه

M.y
مهمان
M.y

به جای این گیر دادنای الکی بهتره به ریشه رسیدگی بشه یعنی به خانواده ای و جامعه ای که فرد توش بزرگ میشه

یاسین
مهمان
یاسین

دوستان الکی جو ندین تا وقتی که محصول داره پول می سازه و صادر میشه و سود داره برای کشور امریکا هیچ مانعی براش وجود نداره که بازم تولید شه و حتی کوچک ترین اثری از شرایط بپذیره ۱۰۰ میلیون فردش کم نیست!

عرشیا
مهمان
عرشیا

من مافیا رو از ”۳” سالگی بازی می‌کنم، جذب داستانش شدم و همیشه حتی دلم نمیاد توش آدم بکشم

Y.M
مهمان
Y.M

سلام GTA V رو این سیستم بدون لگ اجرا میشه؟؟؟؟؟
پردازنده : intel core i7_8550u cpu @ 1.80ghz 1.99ghz
رم : ۸ گیگ
گرافیک : ۴ گیگ
ویندوز ۱۰ پرو ۶۴ بیت

Hosein-b-z-i
مهمان
Hosein-b-z-i

داداش فکر کنم مقالشو همین امروز تو سایت زدن برو بخون

Y.M
مهمان
Y.M

لطفا یکی جواب بده

Hosein-b-z-i
مهمان
Hosein-b-z-i
Shahin
مهمان
Shahin

تقریبا بدون لگ چون من با رم ۴ بدون لگ بازی میکنم خیالت راحت باشه اگه لگ داشت تو نت جستجو کن

M.17468435
مهمان
M.17468435

اره

m.n1383141
مهمان
m.n1383141

راحت اجرا میشه . مطمعن باش

Hosein-b-z-i
مهمان
Hosein-b-z-i

خسته نباشید اقا پدرام مثل همیشه عالی ول ی یه سوال داشتم اون شخصی ک صداش توی فان دیشب بود و باشما بازی میکرد همون شخصی نیست که من فکر میکنم ممنون میشم اگه جواب بدین از دیشب ذهنم درگیره🙂🙏🙏

Canon
مهمان
Canon

سیاست یعنی قدرت… و اخلاق جایی در سیاست نداره و تمام قدرت ها بر اساس منافع ملی جنایت میکنن ولی خیانت نه… و معدود هستن کسایی مثل شما که هر دوتاش رو دارن و در مقابل کارشون اینه که برای توجیه هر دو خیانت و جنایت تون برید دنبال جنایت یه سیستم دیگه!

Hosein-b-z-i
مهمان
Hosein-b-z-i

داداش کلا سایتو اشتباهی اومدی فک کنم

Javad
مهمان
Javad

عجب
من اولین بازی که با اجازه داداشم رو pc بازی کردم در سن ده سالگی بود و حدود پنج سال بازیش کردم ولی تا الان که ۱۶ سالمه بین پسر عمو هام بی آزار ترینشون شناخته میشم 😐
تازه من قوه تخیل خیلی قوی ای داشتم ولی هیچ وقت این بازی رو به عنوان واقعیت قبول نداشتم
اگر چه ادما با هم فرق دارن ولی سیاست مدارا دیگه شورشو در اوردن.
مردم هم باور کردن.
بنظرم یکی باید به پدر و مادرا یکم توضیح بده
هنوز یادمه بابام در باره خشونت کالاف دو که داشتم باهام صحبت میکرد

Sackboy
مهمان
Sackboy

به نظر من این مسأله یه کم مربوط به میزان واقع گرایی بازی هم می‌شه. مثلاً تو کال آف تو خیلی راحت آدم می‌کشی و حس چندان خاصی هم نداری، ولی اگر تریلر های last 2 رو دیده باشه، انقدر شخصیت پردازی دشمن های بازی قویه و انقدر نحوه‌ی مرگ و دست و پا زدنشون رئاله که قطعا می‌تونه روی سن های پایین تر تاثیر منفی بذاره. همین تریلر گیم پلی آخری که ازش نشون دادن، اون دختره که PS Vita دستشه رو می‌کشه، من خودم کلی دلم به حالش سوخت! حالا تو تصور کن یه بچه ۱۰، ۱۲ ساله… ادامه مطلب »

witcherpunk
مهمان
witcherpunk

برو تو پست های دیگه هم تعریف کن از بازی

سینا
مهمان
سینا

مرسی پدرام جان خیلی مقاله خوبی بود. متاسفانه هنوز تفکر عوام گونه همینه که بازی ها جوان ها رو از راه بدر میکنن در حالیکه بارها روانشناس ها و جامعه شناس ها با تحقیق و پژوهش خلاف این باور رو ثابت کردن. در ضمن تو امریکا معمولا به خاطر رسانه های بسیار فعال چنین اخباری منتشر میشه که سیاست مدارها ضد بازی ها جبهه گرفتن در حالیکه میدونیم کشورهایی مثل استرالیا و آلمان حتی اجازه منتشر شدن بعضی از بازی ها رو حتی بعد از سانسور شدن ندادن (کلا رفتار اروپایی ها خیلی عجیبه چون در حالیکه خیلی از کشورهای… ادامه مطلب »

Canon
مهمان
Canon

ما که با خوندن همون چند خط اول مقاله سفارشی شما تهوع بهمون دست داد و بقیشو گذاشتیم واسه همکاراتون ولی خواستیم بهتن بگیم همون GTA5 تو داستان انلاینش میدونین چند بار اسم ایرانو در کنار کره شمالی به چه شکلی میاره؟ شماها به هر جا چنگ میندازین یا مسخره میشین یا … بهتون بازم از رو نمیرین :))

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...