ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

چگونه اسپایدرمن شایسته به دست گرفتن پتک ثور شد؟

آیا اسپایدی می‌تواند شایسته این مسئولیت هم باشد؟

۲
انارگیفت

با این که اسپایدرمن در دنیای سینمایی مارول کم‌تر از انگشتان یک دست به طور کامل با ثور ملاقات داشته اما این نوجوان مسئولیت پذیر نشان داده که از طرفداران خدای رعد دنیای مارول است. در صحنه‌ای کوتاه از Spider-Man: Homecoming دیدیم که پیتر پارکر در حالی که یک چکش چوبی در جلوی آینه به دست گرفته، وانمود می‌کند که ثور است.

اما آیا تا به حال این اتفاق افتاده که پتک ثور در دست مرد عنکبوتی قرار بگیرد؟ دنیای کمیک‌ها به ما چه می‌گوید؟ در این مطلب نگاهی می‌اندازیم به نزدیک‌ترین موقعیتی که یک نسخه از اسپایدرمن شایسته به دست گرفتن میولنیر شده است.

در دنیای سینمایی مارول تماشا کردیم که در یک لحظه پیتر پارکر در موقعیت به دست گرفتن میولنیر قرار داشت؛ وقتی که کاپیتان آمریکا پتک را به سمت او پرتاب می‌کند تا اسپایدی از موقعیتی خطرناک فرار کند. مطمئناً از روی این لحظه کوتاه نمی‌شود در مورد شایسته بودن اسپایدرمن قضاوت کرد، چون خود کاپیتان آمریکا هم قبلاً در Avengers: Age of Ultron در حالی دیده شد که شایستگی کامل به دست گرفتن میولنیر را نداشت. برای همین سری به دنیای کمیک‌ها می‌زنیم، جایی که اوضاع کمی پیچیده‌تر از چیزی است که می‌توانید تصور کنید.

در شماره ۴۰ کمیک Marvel Adventures: Spider-Man (انتشار در ماه ژوئن سال ۲۰۰۸) که وقایع آن در دنیایی جدا از جهان اصلی مارول جریان دارد، شاهد این بودیم که پیتر پارکر توانست برای مدت کوتاهی یک پتک ازگاردی را به دست بگیرد که بسیار شبیه به میولنیر بود.

در این داستان، انچنترس (Enchantress) از اسپایدرمن به عنوان یک مهره استفاده کرد تا مسیر خودش به ازگارد را هموار کند. این ساحره به اسپایدی یک نسخه ساختگی از کلاهخود و پتک ثور داد و او را فرستاد تا با جنگجویان ازگاردی مقابله کند.

با این که اسپایدرمن به طرز شگفت انگیزی مبارزه را در دست داشت، سر و کله ثور واقعی پیدا شد و میولنیر اسپایدرمن را طوری با یک دست نابود کرد که انگار با یک اسباب بازی طرف بود.

نابود شدن پتک تقلبی ثور به دست ثور اودین‌سان

نابود شدن پتک تقلبی ثور به دست ثور اودین‌سان

شاید پیتر پارکر تا به حال فرصت این را نداشته که بتواند در دنیای اصلی مارول، یا حتی در اکثر دنیاهای موازی، میولنیر را به طور کامل به دست بگیرد اما یک اسپایدرمن دیگر وجود دارد که به نوعی موفق به انجام این کار شده.

در دهه ۹۰ میلادی، مارول یک سری کمیک تحت عنوان Marvel 2099 منتشر کرد که نسخه‌های متفاوت و جدیدی از شخصیت‌های مشهور خود را در دنیایی آینده‌وارانه با نام ۲۰۹۹ به تصویر می‌کشید. شخصیت پرچم‌دار این دنیا، میگوئل اُهارا (Miguel O’Hara) بود؛ دانشمند جوانی که قربانی یک آزمایش ژنتیکی شد و جهش یافته تا تبدیل به اسپایدرمن ۲۰۹۹ شود. با این که میگوئل هم در نهایت یک قهرمان شد ولی در این جا با اسپایدرمنی متفاوت با پیتر پارکر طرف هستیم.

تفاوت‌های پیتر و میگوئل از توانایی‌هایشان شروع می‌شود. اسپایدرمن ۲۰۹۹ به جای اسپایدرسنس، دید بهبود یافته دارد که به او اجازه می‌دهد نسبت به لیزرها و تجهیزاتی نظامی که از رهگیری لیزری بهره می‌برند واکنش نشان داده و از آن‌ها فرار کند. او می‌تواند به طور طبیعی از بدنش تار تولید کند و همچنین روی انگشتان دست و پایش چنگال‌های ریز قابل جمع شدن دارد که به او اجازه حرکت روی سطوح یا آسیب زدن (چه به سطوح و چه به اشخاص) را می‌دهد.

تمام این توانایی‌ها باعث شدند تا میگوئل نسخه‌ای مرگبارتر از اسپایدرمن باشد که معمولاً در روزها اولیه فعالیتش به عنوان اسپایدرمن، قتل هم انجام دهد؛ البته بیش‌تر بر اثر حادثه و نه از روی عمد.

اخلاقیات میگوئل نیز در ابتدای فعالیتش کاملاً متفاوت از پیتر بود؛ البته با توجه به وضعیت محل زندگی (و دوره تاریخی) او که پر بود از آدم‌های فاسد، طماع و خود بین، چندان عجیب به نظر نمی‌رسد.

اسپایدرمن ۲۰۹۹ و دنیای آینده‌وارانه‌ای که در آن زندگی می‌کند

اسپایدرمن ۲۰۹۹ و دنیای آینده‌وارانه‌ای که در آن زندگی می‌کند

با این که ماجراجویی‌های میگوئل آن‌قدرها هم شاد نیستند ولی او به مرور با ارتباط برقرار کردن با انسان‌های کم‌شانس و بیچاره محل زندگی خود، متوجه می‌شود که سمبل اسپایدرمن برای آن‌ها چه معنی‌ای می‌تواند داشته باشد و همین دلیلی می‌شود تا او وجدان و اخلاقیات خود را تقویت کند.

بسیاری از انسان‌های این دوره، اسپایدرمن را به چشم «قاصد ثور» می‌دیدند و باور داشتند که روزی خدای رعد نیز به زمین بازمی‌گردد. در نهایت اما ثور واقعی هیچوقت به دنیای آن‌ها سر نزد اما پتک او، میولنیر، چرا.

میگوئل در طول فعالیتش به عنوان اسپایدرمن توانست با بسیاری از افراد پلید و فاسد مبارزه کند اما در نهایت دنیای ۲۰۹۹ مارول با بالا آمدن سطح دریاها و حمله نژاد فضایی فالانکس‌ها به انتهای حیات خود رسید. با این حال اسپایدرمن ۲۰۹۹ به همراه چندتن از انسان‌ها و ابرقهرمانان دیگر از تمام این بلاها جان سالم به در بردند.

کمیک 2099: Manifest Destiny (انتشار در ماه مارس ۱۹۹۸) به عنوان اپیلوگ دنیای ۲۰۹۹ منتشر شد. در این کمیک، داستان بسیاری از شخصیت‌های ۲۰۹۹ طوری به اتمام رسید که طرفداران راضی باشند. اما ماجرای میگوئل اُهارا به طرز عجیبی پیش رفت.

بعد از این که میگوئل از بلاهای پیش آمده جان سالم به در برد، تقریباً هویت اسپایدرمنی خودش را کنار گذاشت. با این حال او توانست بدن کاپیتان آمریکای اصلی، یعنی استیو راجرز را پیدا کند. استیو که بار دیگر و این بار در قرن بیست و دوم زنده شده، مجبور است با یک تغییر زمان دیگر کنار بیاید و دوباره قهرمانان این دوره تاریخی را نیز هدایت کند.

این بار، استیو به جای این که دوباره کاپیتان آمریکای همیشگی شود، تصمیم می‌گیرد تا میولنیر را به دست بگیرد؛ پتکی که خیلی وقت پیش در کمیک‌ها شایستگی به دست گرفتنش را اثبات کرده بود. با به دست آوردن توانایی‌های ثور، استیو راجرز تبدیل به قهرمان شماره یک این دنیا می‌شود.

در حالی که قهرمانان این دنیا با رهبری او به فضا می‌روند و مأموریت خود را انجام می‌دهند اما استیو راجرز در بحبوحه نبرد به فضای بی‌انتها پرت می‌شود. به عنوان آخرین عمل خود، استیو پتک ثور را برای میگوئل می‌فرستد. با این که میگوئل توانایی و قدرتی که به چشم بیاید به دست نمی‌آورد اما او می‌تواند پتک را به دست بگیرد.

میگوئل با این تصور که او با هدف ساختن و نه تخریب به عنوان فردی شایسته برای به دست گرفتن میولنیر انتخاب شده، تصمیم می‌گیرد که جامعه انسان‌ها را به دورانی بهتر هدایت کند. هر کسی که مخالف او است، اجازه پیدا می‌کند تا سعی در بلند کردن میولنیر کند. وقتی هیچ کدام از مخالفان نمی‌توانند پتک را به دست بگیرند، میگوئل جامعه انسان‌ها را نه تنها بازسازی می‌کند بلکه با برقراری صلح، روشن فکری و اخلاقیات به عنوان چارچوب بشریت جدید، بهبود می‌بخشد. همین باعث می‌شود تا با گذشت زمان، نسل بشر از موجوداتی طماع، به نژادی روشن فکر تبدیل شوند که به دیگر سیارات و اهالی آن‌ها کمک می‌کنند.

هر چند میگوئل به واسطه میولنیر تبدیل به خدای رعد نمی‌شود اما به نوعی جاودانگی دست پیدا می‌کند. او سال‌هایی طولانی را مشغول هدایت نسل بشر می‌شود، هر چند او سالخورده شده و سنش بالا می‌رود اما از یک انسان عادی خیلی بیش‌تر عمر می‌کند.

در نهایت استیو راجرز دوباره بازمی‌گردد و میگوئل نیز با رضایت، پتک ثور را به او پس می‌دهد و احتمالاً دوباره تبدیل به موجودی کاملاً فانی می‌شود.

ماجرای اسپایدرمن ۲۰۹۹ روایتگر داستان شخصیتی است که از ابزاری در دنیایی فاسد به یک قانون شکن و در نهایت رهبر و ناجی نسل بشر تبدیل شد؛ همین روند نشان می‌دهد که او چه قدر شایسته به دست گرفتن میولنیر است.

البته دنیای کمیک‌ها را نمی‌توان دست کم گرفت؛ چرا که داستان اسپایدرمن ۲۰۹۹ بعد از اتمام کمیک 2099: Manifest Destiny هم بارها مورد تغییر قرار گرفت و حتی دیدیم که نسخه‌ای از میگوئل خط زمانی خودش را رها می‌کند تا در دنیاییِ موازیِ دیگری بازنشسته شود و زندگی جدیدی با مری جین واتسون آغاز کند. میگوئل اُهارای دیگر نیز به دنیای اصلی مارول پیوست و با پیتر پارکر متحد شد.

در نهایت دیدیم که اسپایدرمن ۲۰۹۹ توانست تبدیل به یکی از معدود افراد در کنار استیو راجرز، بتا ری بیل، جین فاستر و حتی خود ثور اودین‌سان شود که شایسته به دست گرفتن میولنیر بوده‌اند.

از طرف دیگر، تصمیم میگوئل در به کار گیری پتک ثور برای ساخت و ساز به جای وسیله‌ای برای نبرد و نابودی، او را شخصیتی جلوه می‌دهد که می‌داند چه طور باید از پتک ثور استفاده شود. کاری که حتی خود ثور هم در اکثر مواقع به خوبی از عهده آن برنمی‌آید!

شما فکر می‌کنید اسپایدرمن اصلی دنیای مارول شایسته به دست گرفتن میولنیر، پتک ثور، باشد یا خیر؟ دیدگاه‌هایتان را به ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: Screen Rant

.کپی شد https://vgto.ir/4ve

2
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
2 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه
استیو راجرزhosein آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
استیو راجرز
مهمان
استیو راجرز

به احتمال بسیار زیاد اسپایدرمن لایق پتک ثور نیست . 😉 شما میخواین چی رو به چی ربطش بدین ؟!؟!؟!؟! اینا فقط مسخره بازیه . از همون مقاله ی بیخودی که در مقایسه بین ثور و شزم نوشتید ، میشه راحت جهت گیری و موضعتون رو تشخیص داد و اینکه با چه شخصیت هایی لج هستید . ! 😂😉 اولا که قوانین دنیا های موازی و متناوب خیلی با دنیای اصلی فرق میکند و در آن دنیا ها خیلی از مسائل به گونه دیگری است . دوما شما فکر کردین هرکی که یکمی فرد خوبی باشه لایق پتک ثور است… ادامه مطلب »

hosein
مهمان
hosein

داخل اون فیلم کپ خودش از عمد بلند نمیکنه….وگرنه لیاقتش رو داشت و میتونست بلند کنه

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...