بررسی بازی Disco Elysium – این دنیای پر رمز و راز

بررسی بازی Disco Elysium – این دنیای پر رمز و راز

یکی از برترین نقش آفرینی‌های سال را بیشتر بشناسید

۱۰ آذر ۱۳۹۸ ۵ ذخیره

تاثیر مارکتینگ بر ذهنیت ما از محصولات اطرافمان را نمی‌توان نادیده گرفت. نمونه بارزش را می‌توانیم در رفتار خودمان پیدا کنیم که بارها و بارها محصولی با برندی شناخته را به محصولی با کیفیت‌تر ترجیح داده‌ایم. این ماجرا فقط مختص صنایع مصرفی نیست و می‌توان تاثیر پررنگش را روی صنعت بازی‌سازی نیز مشاهده کرد. جایی که گرچه تلاش شده به بازار بازی‌های ایندی یا مستقل توجه ویژه‌ای شود، اما رسیدن به موفقیت و دستیابی به سهمی قابل قبول از این بازار بزرگ همچنان آرزویی دست نیافتنی برای بازی‌سازان تازه‌ وارد محسوب می‌شود.
صحبت از جوایز و توجه به چنین عناوینی نیست، منظور من این است که ذهن ما همچنان تحت سلطه عناوین و برندهای معروفی است که این روزها روی بازار بازی‌های ویدیویی حکومت می‌کنند. برای مثال اگر Disco Elysium را بجای استودیو ZA/UM بتسدا یا یوبیسافت ساخته بودند، سرتاسر اینترنت مملو از تعریف و تمجیدهای پی‌در‌پی از زیبایی و عمق این بازی می‌شد.

یا حداقل، در زمینه کسب نمرات از منتقدها یا نامزدی در رشته‌های The Game Awards موفق‌تر عمل می‌کرد‌، گرچه هم‌اکنون نیز عملکرد بازی ماورای انتظاراتمان بوده است. برخورد با چنین نقش‌آفرینی بکر و خوش‌ساختی مانند Disco Elysium آن هم در سالی که چراغ این سبک حسابی کم فروغ بود و به جز The Outer Worlds ،Kingdom Hearts III و چند عنوان دیگر اسامی پر زرق و برقی به همراه نداشت، مانند رسیدن به گواراترین آب در خشک‌ترین کویر جهان بود. آبی که بسیاری از تشنگان با دیدگاه سرابی دروغین از کنارش گذشتند و لحظه‌ای به آن فرصت اثبات ندادند.

در وصف Disco Elysium، کفه ترازو به سمت تعریف و تمجید سنگین‌تر است تا انتقاد. قطعا هیچکس انتظارش را هم نداشت تا اولین تجربه استودیو ZA/UM این چنین موفق از آب دربیاید و علاوه بر نظرات مثبت کاربران در فروشگاه استیم، نمرات فوق‌العاده‌ای را نیز از منتقدان کسب کند. در ادامه با بررسی ویجیاتو همراه باشید تا دلایل موفقیت Disco Elysium را مرور کنیم.

مانند آنچه در The Witcher 2: Assassins of Kings تجربه کرده بودیم، این بار هم فراموشی دستاویزی شده تا کاربر با انگیزه و دقت بیشتری به دنبال پیدا کردن حقیقت باشد. در هتلی ناشناس و درحالیکه از گذشته خود هیچ چیزی به خاطر ندارید بیدار می‌شوید. حتی ساده‌ترین اطلاعات از اینکه کجا هستید، چه کسی هستید و اصلا در این هتل چه می‌کنید به شما داده نمی‌شود تا خودتان برای پیدا کردن هر یک راهی مخصوص پیدا کنید.

Disco Elysium
disco elysium
 • امتیاز کاربران
  13 ratings9.2/10
 • امتیاز متاکریتیک 90
 • ژانر نقش آفرینی
 • تاریخ انتشار ۲۳ مهر ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • ناشر بازی ZA/UM
 • سازنده ZA/UM
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا
Disco Elysium
تفاوت Disco Elysium با تمام آثار مشابه این است که نحوه شکل دادن شخصیت را به خود کاربر می‌سپارد. سیستم دیالوگ‌های بی‌نظیر بازی با حجم باورنکردنی آزادی عملی که در انتخابشان به شما داده می‌شود باعث شده تا برای پیدا کردن اطلاعات، بتوانید خودتان را فردی باهوش و زیرک یا آدمی صاف و ساده نشان دهید‌. برخورد دیگران نیز با شما در گرو عملکرد شما در تعامل با آن‌هاست. طبیعیست که یک فراموشی ناگهانی برای بسیاری از مردم شهر باورپذیر نیست و از این رو، ممکن است با انتخاب سیاستی اشتباه در انتخاب دیالوگ‌‌ها خود را آدمی کم‌عقل و غیرقابل اعتماد معرفی کنید.

دوربین بازی ایزومتریک است و عملا با یک اثر Point and Click یا اشاره و کلیک با المان‌هایی طلایی از سبک نقش‌آفرینی مواجهیم. تلفیق هنرمندانه و هوشمندانه این المان‌ها با یکدیگر آنقدر دقیق و دوست‌داشتنی انجام شده که از همان ابتدای کار شما را درگیر خود می‌کند. گرچه در برخورد با چنین اثر گسترده‌ای جلوه‌های بصری آخرین چیزیست که نظرمان را به خود جلب می‌کند، اما Disco Elysium حتی در این قسمت و در شکل دادن دنیایی با جلوه‌های بصری خاص و کلاسیک فوق‌العاده عمل کرده.

از آنجایی که بخش بزرگی از لذت تجربه Disco Elysium وابسته به ندانستن هسته اصلی داستان و پیدا کردن تکه‌های پازل مربوطه به مرور زمان است، آن را برایتان اسپویل نمی‌کنم تا شاید از روی علاقه‌مندی، روزی به سراغ تجربه‌اش بروید و هر تکه را خودتان پیدا کرده و در سر جای اصلی‌اش قرار دهید.

در محیط Disco Elysium آیتم‌ها و لوکیشن‌های زیادی برای تعامل یا سر زدن وجود دارد. آزادانه در نقشه بزرگ بازی حرکت کرده و برای پیدا کردن پاسخ سوالاتتان با آدم‌های حاضر در اقصی نقاط محیط صحبت می‌کنید‌. آدم‌های متفاوتی که در محیط شهر مشاهده می‌کنید، پس‌زمینه داستان و شخصیت‌پردازی خاص خود را دارند. با دلی آکنده از اندوه، برایتان لب به سخن می‌گشایند و مدت‌ها پیش شما از مشکلات جامعه، فقر، سیاست و شکاف طبقاتی می‌نالند.

سیستم دیالوگ Disco Elysium براساس مکالمات و پیشروی شما در بازی آپدیت می‌شود. این بدین معنیست که همواره موضوعات جدیدی برای صحبت کردن با افراد تکراری برای پیدا کردن اطلاعات بیشتر وجود دارد. از طرفی، شما برای صحبت کردن و اندیشیدن درخصوص اتفاقات و حوادث پیرامونتان نیازی به حضور مردم ندارید. شاید بتوانیم از Disco Elysium به عنوان اولین بازی ویدیویی یاد کنیم که هر یک از حواس پنج‌گانه و احساسات انسان را در غالب یک شخصیت به تصویر کشیده.

ممکن است خودتان را سرگرم گفتگویی با قوه بصریتان ببینید، زمانی‌ که صحنه‌ای را دیده‌اید و برای تحلیل آن سخت در فکر فرو رفته‌اید. وقتی که ترس به سراغتان می‌آید و تلاش می‌کند تا رعب و وحشت را به دلتان بیاندازد یا وقتی ماهیچه‌های بدنتان در انجام دادن امری فیزیکی، شما را تشویق و حمایت می‌کنند. یا حتی وقتی که یاس و ناامیدی سایه‌اش را روی شما فرو می‌اندازد تا با از بین بردن کریستال‌های امیدتان، شما را در تاریکی وجوتان غرق کرده و بازی‌ را برایتان ناتمام بگذارد‌‌.

Disco Elysium
درست شنیدید، یکی از راه‌های شکست در بازی از بین رفتن امیدتان است. البته مانند تمام بازی‌های ویدیویی نوار سلامتی نیز در Disco Elysium وجود دارد که با تمام شدن شما را راهی صفحه Game Over‌ کند. اما مهم‌ترین نکته این است که انتخاب‌ها و درکل نحوه برخورد با حواس و احساساتتان در نحوه پیشروی و موفقیت شما تاثیر بسزایی دارند.

درواقع می‌توان از این شخصیت‌های مجازی به عنوان قابلیت‌ها و خصوصیات ویژه شما یاد کرد که می‌توانید ارتقایشان داده و آن‌ها را قوی‌تر یا کاربردی‌تر کنید‌. البته قوی‌تر شدن یک حس یا قابلیت فیزیکی به معنای موفقیت دائم در استفاده از آن نیست. استودیو ZA/UM برای از دست نرفتن جذابیت در این قسمت، نوعی پارامتر شانس به بازی اضافه کرده. ممکن است شخصیت شما از قدرت بدنی بالایی برخوردار باشد و حتی گفتگو با ماهیچه‌هایتان نیز این امر را تایید کند! اما حین انجام کار یا پریدن از نقطه‌ای، ناگهان سیستم شانس به ضررتان کار می‌کند و درنتیجه شما از انجام دادن فعالیت مورد نظرتان باز می‌مانید‌.

اما آن روی سکه این است که هیچوقت فرصت آزمایش کردن یا استفاده از خصوصیتی که ضعیف است را از دست نمی‌دهید. برای مثال ممکن است دروغ‌گوی خوبی نباشید، حتی احساساتتان این امر را تایید کنند و باز شما شانستان را امتحان کنید و در گول زدن فرد مقابلتان، موفق عمل کنید. غیرقابل پیش‌بینی بودن Disco Elysium  آنقدر جذاب و هیجان‌انگیز است که خود می‌تواند یکی از عواملی محسوب شود که کاربران را از تجربه‌اش خسته نمی‌کند.

در محیط Disco Elysium آنقدر جزئیات و راه‌های متفاوت برای تعامل با اشیاء‌ یا افراد مختلف وجود دارد که تیم سازنده برای جا نمادن چیزی از چشم‌های ‌کاربران، کلید مخصوصی را در نظر گرفته تا محیط را برایتان اسکن کند. اشیائی که از محیط پیدا می‌کنید، می‌توانند منبع درآمد یا سرنخی برای حل مشکلاتتان باشند. چرخه شبانه‌ روز در بازی باعث می‌شود تا در ساعات مختلف روز، شاهد حوادث متفاوتی باشید. برای مثال شب هنگام، می‌توانید در مسابقات آوازخوانی کافه شرکت کنید، با برخی افراد در لوکیشن‌هایی خاص ملاقات کنید یا برای گذراندن شب، با استفاده از درآمدتان اتاقی کرایه کنید.

Disco Elysium از آن دسته بازی‌هایی است که هر چه بیشتر برایش زمان بگذارید، بیشتر شما را مجذوب خود می‌کند. آنقدر موضوع برای صحبت کردن، مکان برای کنکاش، آیتم برای جمع‌آوری، افراد متنوع برای تعامل، معماهای ریز درشت برای حل کردن و چالش‌های ذهنی برای شرکت کردن وجود دارد که بازی می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند.

قطعا Disco Elysium یکی از بهترین اتفاقاتی است که در سال ۲۰۱۹ برای صنعت بازی‌های ویدیویی رخ داده. بعید نیست که شاهد دریافت جایزه‌ای برای آن در The Game Awards و درخشش در این مراسم مهم باشیم. درنهایت اگر از صبر و حوصله بالایی برخوردارید، علاقه‌مند به سبک نقش‌آفرینی هستید و معلومات انگلیسی بالایی دارید، در تجربه Disco Elysium حتی ذره‌ای شک به دلتان راه ندهید.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۲۰.۵ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۲۸ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۳۵.۵ ساعت

خلاصه بگم که...

به جرئت می‌توانیم از Disco Elysium به عنوان یکی از به یاد ماندنی‌ترین بازی‌های نقش آفرینی چند سال اخیر یاد کنیم. ارائه داستانی جذاب و پیچیده در کنار روایت بی‌نقص و کنجکاو کننده Disco Elysium باعث می‌شود تا کاربران از زمانی که برای تجربه‌اش صرف می‌کنند لذت ببرند. سیستم دیالوگ‌ بی‌نقص و گستره باور نکردنی موضوعاتی که برای صحبت کردن در نظر گرفته شده، قطعا برای دوست‌داران این سبک تکرار نشدنی خواهد بود.

disco Elysium
می‎خرمش

اگر به مجموعه‌ای شامل المان‌هایی از سبک کلیک و اشاره، نقش آفرینی و داستان‌محور علاقه‌مندید، یا حتی هرکدام از آن‌ها را دوست دارید، هیچ دلیل قانع کننده‌ای وجود ندارد که نخواهید Disco Elysium را تجربه کنید. محتوای در نظر گرفته شده برای بازی آنقدر جذاب و بکر است که می‌تواند ساعت‌ها شما را مشغول خود کند، بدون اینکه لحظه‌ای احساس خستگی کنید. در نظر داشته باشید که برخورداری از معلومات انگلیسی و حوصله خواندن متون طولانی، یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای Disco Elysium محسوب می‌شوند.

disco elysium
نمی‎خرمش

اگر به بازی‌های داستان محور علاقه‌ای ندارید و حوصله سر و کله زدن با شخصیت‌ها مختلف، دنبال کردن مکالماتی طولانی و فکر کردن و استراتژی ریختن در تعامل و برخورد با کارکترهای اطرافتان را ندارید، حتی لحظه‌ای فکر تجربه Disco Elysium را هم نکنید!

disco Elysium
 • امتیاز ویجیاتو95
 • امتیاز کاربران
  13 ratings9.2/10
 • امتیاز متاکریتیک90
کپی شد https://vgto.ir/5le
نظرات (۵)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

حقش بهترین بازی سال بود که outer world نذاشت

عالی باید تجریش کرد❤??

اول از همه دمتون گرم خیلی با این بررسی حال کردم و صد حیف که انگلیسی بلد نیستم و واقعا نمیدونم از کجا باید شروع کنم
دوم بازم دمتون گرم لطفا از بازی های بیشتر هم بررسی برید دمتون گرم

مرسی از متن خوبت. حتما سعی می‌کنم این بازی رو تجربه کنم. یه چیزی که فراموش شده و برای عناوین نقش آفرینی به شدت مهمه. مدت زمان مورد نیاز برای اتمام بازی/ ماموریت‌های فرعی و صد درصد کردن بازیه. این جدول رو خیلی دوست داشتم میگذاشتین. خلاصه که معرفی/بررسی خوبی بود ممنونم.

5
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x