بررسی بازی Blood will be Spilled – غرب ناقص وحشی

بررسی بازی Blood will be Spilled – غرب ناقص وحشی

باگ، باگ و یک دنیا گلیچ

۱۲ تیر ۱۳۹۸ ذخیره

Blood will be Spilled آنقدری باگ‌ها و مشکلات فنی جدی و مهم دارد که بارها مجبور خواهید شد بازی را از آخرین چکپوینت ریستارت کنید، البته تازه اگر سیستم چک‌پوینت درست کار کند و شما را اشتباهی به عقب نفرستد. اما خب از طرفی الیاس توفکسیس (Elias Toufexis)، گوینده شخصیت به یاد ماندنی آدام جنسن از سری بازی Deus Ex، اینجا هم نقش صداپیشه شخصیت اصلی را دارد و به لطف طراحی هنری چشم‌نواز بازی، فراموش کردن اتمسفر غرب وحشی خاص آن کار آسانی نیست. در ادامه با ویجیاتو همراه شوید.
Blood will be Spilled
 • امتیاز کاربران
  2 ratings3.5/10
 • امتیاز متاکریتیک 70
 • ژانر اکشنپلتفرمرنوبتی
 • تاریخ انتشار ۸ خرداد ۹۸
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • ناشر بازی Doublequote
 • سازنده Doublequote Studio
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای نوجوانان
تلفیق ژانرهای مختلف در دنیای ویدیو گیم، یکی از آن دست ریسک‌هاییست که بیشتر از استودیوها و بازی‌سازان مستقل بر می‌آید. گاهی این تلفیق به قدری درست و حساب شده صورت می‌گیرد که محصول نهایی در عین بدیع بودن، سرگرم کننده است و تیم سازنده هم پاداش ریسک‌پذیریش را دریافت می‌کند. برخی اوقات ژانرهای اولیه سازگاری چندانی با هم ندارند و واکنش بینشان به آن فرآورده مورد نظر منتهی نمی‌شود و مهم‌تر از همه بارها پیش می‌آید که این ترکیب به ظاهر رویایی عنوانی می‌سازد که در هیچ کدام از ژانرهایش حرفی برای گفتن ندارد. داستان Blood will be Spilled همین مورد آخر است.

ترکیب سبک‌های پلتفرمر دو بعدی و مبارزات نوبتی و تاکتیکی واقعا ایده جذابی است اما نه وقتی هیچ کدام به درستی کار نمی‌کنند. بیاید از بخش‌های پلتفرمر بازی شروع کنیم که بزرگترین ایراد بازی به حساب می‌آیند. حرکات و انیمیشن‌های جک، شخصیت اصلی بازی، به اندازه‌ای کند و آهسته است که بالا رفتن از نردبان‌ها و پریدن از روی موانع بیشتر از آنکه چالش به شمار رود، آزار دهنده و طولانی احساس می‌شود.

از طرفی دیگر به نظر می‌رسد سازندگان Blood will be Spilled هیچ اطلاعاتی از تجربه کاربری و طراحی مکانیک‌های بازی نداشتند چرا که برای بالا رفتن از هر نردبان و حرکت دادن هر آیتمی حتما باید در نقطه‌ای مناسب قرار بگیرید و دکمه‌ای مشخص را فشار دهید. هیچ کدام از بخش‌های پلتفرمر بازی نیز چالشی به تجربه نهایی شما اضافه نمی‌کنند و اگر هم دشواری‌ای باشد، به خاطر طراحی بد و باگ‌های بازیست. البته باید اعتراف کرد گاهی این باگ‌ها و گلیچ‌ها به کمکتان هم می‌آیند. عنکبوتی بزرگ و خطرناک تعقیب‌تان می‌کند؟ بار دیگر بازی را بارگذاری کنید تا دیگر بیخیال دنبال کردن شما شود. خلاصه کلام، پلتفرمر Blood will be Spilled بخشی کاملا اضافی است که هیچ‌وقت به آن نیازی نداشتید.

اما وقتی به مبارزات می‌رسیم، همه چیز تا چند درجه بهتر می‌شود. دشمنان بازی نسبتا تنوع خوبی دارند، باس‌فایت‌ها متفاوت و تقریبا منحصر به فرد هستند و خط داستانی درگیر کننده Blood will be Spilled نیز هیجان مبارزات را بالاتر می‌برد. مبارزات نوبتی و تاکتیکی بازی را می‌توان الگویی مستقیم از سری SteamWorld دانست، به این صورت که در هر نوبت خود می‌توانید به صورت محدود کاراکتر خود را حرکت دهید یا با آیتم‌های مختلف دشمنان را نشانه بروید اما در عمل و کیفیت بلاد ویل بی اسپیلد با الگویش همچنان فرسنگ‌ها فاصله دارد.

سیستم نشانه‌گیری به صراحت افتضاح است. بیشتر اوقات بازی به حرکات ماوس شما واکنشی نشان نمی‌دهد و تلاش برای پرتاب کردن آیتم‌های پرتابی مثل دینامیت از سخت‌ترین کارهاست. متاسفانه هیچ کدام از حرکات دشمنان را نمی‌توان رد کرد و بیشتر مبارزات بالانس و متعادل نیستند. برخی از آن‌ها به قدری آسان است که با ده‌ها اشتباه هیچ مشکلی برایتان پیش نیاید و گاهی نیز Blood will be Spilled شما را در بدترین حالت و بدون هیچ کمکی با تعداد زیادی دشمن رها می‌کند.

هوش مصنوعی بازی نیز به شکل عجیبی غیر قابل پیش‌بینی است. گاهی دشمنان چنان تصمیمات درست و حساب شده‌ای می‌گیرند که برای لحظه‌ای به ماهیت کامپیوتری آن‌ها شک می‌کنید اما باقی اوقات مانند ویدیو زیر آن‌ها با کشتن اتفاقی یکدیگر کارتان را راحت‌تر می‌سازند. اما با وجود تمامی این مشکلات و حتی رابط کاربری نه چندان دوستانه بازی، مبارزات نوبتی و تاکتیکی Blood will be Spilled حداقل از پلتفرمر بازی بسیار جذاب‌تر است و احتمال بیشتری وجود دارد که شاید بتواند شما را تا انتها دنبال خود بکشد.

اما از ایرادات که بگذریم، وقتش رسیده این پاراگراف‌های آخر را به بهترین قسمت بازی اختصاص دهیم؛ بخش‌هایی که شاید به خاطر آن‌ها ارزشش را داشته باشد حدود ۶ ساعت باگ و گلیچ را تحمل کنید. مورد اول، صداگذاری شخصیت‌هاست که شنیدن همه دیالوگ‌ها را تا انتها لذت‌بخش می‌کند. صداپیشه جک که تکلیفش مشخص است و انتظاری کمتر از شاهکار هم نداشتم وقتی فهمیدم گویندگی شخصیت اصلی را بر عهده دارد. اما باقی کاراکترها نیز توسط گویندگانی با استعداد و خوب صداگذاری شدند که داستان ساده و سر راست بازی را جذاب‌تر می‌کنند.

از حیث طراحی محیط و فضاسازی هم شاید در نگاه اول، غرب وحشی که در آن حشرات به روی هم تفنگ می‌کشند؛ عجیب و نامانوس به نظر برسد اما سازندگان با ریزه‌کاری‌های خود در دیزاین محیط و کاراکترها اتمسفری ساختند که تا حدودی یادآور اتمسفر انیمیشن تحسین شده Rango است.

در نهایت باید گفت که Blood will be Spilled از لحاظ بصری و صوتی تجربه‌ای دلنشین و دوست‌داشتنی است اما مشکلات گیم‌پلی تقریبا لحظه به لحظه اجازه نمی‌دهند از این زیبایی‌ها لذت ببرید. البته باید این نکته را هم در نظر داشت که احتمال دارد این ایرادات با بروزرسانی‌های بعدی مرتفع شوند اما در حال حاضر گیم‌پلی کوتاه و ناقص بازی ارزش ۱۵ دلار را ندارد.

خلاصه بگم که...

ساخته استودیو مستقل Doublequote Studio تلفیق دو ژانر جذاب است که روی کاغذ ایده‌ای بکر به نظر می‌رسد اما حرکات کند و انیمیشن‌های آرام بازی، بخش‌های پلتفرمر را بیشتر به عذابی پایان نا‌پذیر تبدیل می‌کنند و مبارزات نوبتی هم نه بالانس بوده و نه کنترل خوبی دارند. به تمام این‌ها، مجموعه‌ای از باگ‌های مختل کننده را نیز اضافه کنید. مهم‌ترین دلیلی که شاید به خاطر آن بتوان تجربه Blood will be Spilled را به کسی توصیه کرد؛ داستان نسبتا جالب، فضاسازی و شخصیت‌سازی خوب است.

می‎خرمش

اگر از طرفداران بازی‌های نوبتی و پلتفرمر هستید و می‌توانید با مشکلات ریز و درشت Blood will be Spilled بسازید؛ در نهایت چند ساعتی سرگرم خواهید شد و احتمالا از بخش‌هایی هم لذت می‌برید. حالت دیگر این است که عاشق فضای غرب وحشی هستید که در این صورت واقعا شانس در خانه‌تان را زده چرا که قرار است با شخصیت‌هایی باحال با صداگذاری عالی و گرافیک هنری دوست‌داشتنی رو به رو شوید. آخرین نکته اینکه بازی کرک شده و می‌توانید آن را با حجمی کم دانلود کنید اما تصمیمش با شماست.

نمی‎خرمش

همانطور که در بررسی هم خواندید، Blood will be Spilled مملو از ایرادات و مشکلات مختلفی است که حتی بیشتر آن‌ها می‌تواند تجربه‌تان از بازی را کاملا مختل کنند. به نظرم این یکی از آن عناوینی نیست که ارزش وقت و سرمایه شما را داشته باشد، به خصوص اگر گزینه‌‌های دیگری از قبل در ذهن دارید.

 • امتیاز ویجیاتو50
 • امتیاز کاربران
  2 ratings3.5/10
 • امتیاز متاکریتیک70

کپی شد https://vgto.ir/5oe
نظرات
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x