ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی Wasteland 2 – مترجم دردها

نسخه فارسی Wasteland 2 فرصت دوباره‌ای برای تجربه این بازی خوش ساخت است

۸ خرداد ۱۳۹۸ ذخیره

ویستلند 2 که با اسم «برهوت 2» در فروشگاه هیولا عرضه شده، یکی از بازی‌هایی است که از همان آغاز پروژه کیک‌استارتر تا زمان انتشار، بسیاری از پی سی گیمرهای قدیمی انتظارش را می‌کشیدند. بازی هنگام عرضه با واکنش‌های مثبتی روبرو شد و الان هم نسخه ویژه کارگردان آن با زیرنویس تمام فارسی عرضه شده تا افراد بیشتری بتوانند تجربه‌اش کنند.
Wasteland 2 Director’s Cut
 • امتیاز کاربران
  6 ratings6.2/10
 • امتیاز متاکریتیک 81
 • ژانر نقش آفرینی
 • تاریخ انتشار ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • ناشر بازی inXile Entertainment
 • سازنده inXile Entertainment
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا

به طور کلی یکی از دلایلی که بازی‌های نقش آفرینی طرفداران کمتری میان گیمرهای ایرانی دارند، مسئله زبان انگلیسی است و حال این امکان فراهم شده تا عنوانی داستان محور مثل ویستلند 2 که در آن شاهد ساعت‌ها دیالوگ بین کاراکترهای مختلف هستیم، با زیرنویس فارسی قابل تجربه باشد.

البته هر چقدر از این سمت شرایط برای تجربه ویستلند 2 توسط گیمرهای ایرانی فراهم شده، مشکلاتی وجود دارند که باعث می‌شوند نتوان لذت کاملی را از تجربه این بازی که ۵ سال از زمان انتشار رسمی آن می‌گذرد برد.

اینک آخرالزمان

فعالیت‌های هسته‌ای، دنیا را به سمت نابودی کشانده و در این میان شما کنترل چند قهرمان عضو گروهی شبه نظامی را بر عهده دارید که سعی می‌کند با سفر به نقاط مختلف، جان بازماندگان را نجات داده و کنترل محیط را از دست افراد شرور خارج کنند. البته شرایط آن‌چنان فراهم نیست و شما هر از گاهی مجبور می شوید دست به انتخاب‌های سخت بزنید که بعضی از آن‌ها عواقب سنگینی را در پی خواهند داشت.

داستان ویستلند 2 به تدریج از حالت خطی خارج شده و این امکان برای شما فراهم می‌شود که بتوانید بین مسیرهای متفاوتی که در پیش دارید، به دلخواه خودتان دست به انتخاب بزنید. البته بعضی از مواقع، نتیجه انتخاب‌های شما به گونه‌ای خواهد بود که بعضا مسیرهای مشخص‌تری در مقابل شما قرار می‌گیرند. البته در کل، ویستلند 2 در اکثر لحظاتش امکان انتخاب به شما می‌دهد؛ به این معنا که حتی هنگام روبرو شدن با دشمنان می‌توانید روش‌های متفاوتی را برای تعامل با آن‌ها انتخاب کنید و حضور شما در هر منطقه‌ای ممکن است با نتیجه‌ای غیر از آن چیزی که انتظارش را داشتید به پایان برسد.

در ابتدا و برای ورود به دنیای قسمت دوم ویستلند باید تیم خود را تشکیل دهید. در این میان، هم این امکان وجود دارد که کاراکتر مخصوص به خودتان را با ویژگی‌های منحصر به فردش بسازید و هم سراغ کاراکترهای پیش فرض بازی بروید. مانند هر بازی دیگری در این سبک، پیدا کردن تعادلی مناسب بین اعضای گروه در ابتدا کار سختی است و از آن‌جایی که برای پیش‌روی در داستان نیاز به تیمی قدرتمند دارید، این موضوع اهمیت زیادی پیدا می‌کند.

در همین بخش است که پشتیبانی از زبان فارسی در نسخه هیولا بازی یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود. به این معنا که شما راحت‌تر به آموزش‌‌های بازی و توضیحات مربوط به هر شخصیت دسترسی دارید و همین قضیه باعث می‌شود که در صورت عدم تسلط به زبان انگلیسی هم بتوانید انتخاب‌های مناسبی داشته باشید.

بعد از ورود به دنیای ویستلند، وظیفه تیم تازه‌کار شما به اتمام رساندن ماموریت ناتمام توسط رنجری کشته شده خواهد بود. قصه و فضای حاکم بر این سرزمین به داستان‌های آشنایی شبیه است که پیش از این احتمالا در مورد زندگی در یک دنیای آخرالزمانی شنیده‌اید. داستان با یک تعلیق بزرگ آغاز می‌شود که شما را تا میانه‌های قصه و جایی که پیچش‌های بعدی رخ می‌دهند به دنبال خود می‌کشد.

البته برای دنبال کردن قصه ویستلند 2 باید مبارزات بازی را پشت سر بگذارید. به طور خلاصه، ویستلند 2 یک بازی نقش آفرینی کلاسیک با دوربین ایزومتریک است که مبارزات آن به صورت نوبتی دنبال می‌شوند.

هر میدان نبردی در بازی مانند زمین شطرنج عمل می‌کند و شما باید با توجه به المان‌های محیطی دست به جابجایی و استفاده از توانایی‌های کاراکترهای خود بزنید. همان‌طور که پیش از این گفتیم، هر کدام از این کاراکترها ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند و همین قضیه روی الگوی حرکتی آن‌ها در زمین نبرد تاثیر گذار است.

جنگ‌هایی که در ویستلند 2 رخ می‌دهند به گونه‌ای هستند که شما را در معرض تصمیم‌گیری‌های متعدد قرار می‌دهند. بعضی از این تصمیم‌گیری‌ها مربوط به پیش از ورود به محوطه‌ جنگی است. یعنی شما مختار هستید که گروه خود را بین هر نقطه‌ای از جهان ویستلند 2 جابه‌جا کنید. البته باید به این موضوع توجه داشت که منابع آب و آذوقه‌ای که در اختیار دارید محدود بوده و بنابراین هر قدمی که تیم شما بر می‌دارد، هزینه دارد.

بعد از ورود به محیط هم این امکان وجود دارد که دست به تعامل با گروه‌های حاضر در محیط زده یا از همان ابتدا با آن‌ها مبارزه کنید. انتخاب بعدی در مورد چینش قهرمان‌ها در نبردها است. آیتم‌های مختلفی در محیط پراکنده شده‌اند که با به دست آوردن آن‌ها می‌توانید آرایش تیمی خود را کاملا دگرگون کنید.

برای مثال هر از چندگاهی سلاح جدیدی برای یکی از شخصیت‌ها پیدا می‌شود که روی عملکرد و نقش او در تیم، تاثیر قابل مشاهده‌ای خواهد گذاشت. در ضمن جدا از سلاح، هر کدام از این کاراکترها ویژگی‌های مختص به خودشان را دارند. برای مثال یکی از شخصیت‌ها می‌تواند میزان امتیاز سلامتی دیگر اعضای گروه را افزایش دهد.

بعضی از شخصیت‌ها با سرعت کمتری می‌توانند در نقشه جابه‌جا شوند اما در عوض توانایی بیشتری در تحمل گلوله دارند. برخی از نزدیک به دشمنان فاصله می‌زنند و برخی دیگر با وجود آن‌ که سلاح‌های قدرتمندی دارند، اما ممکن است هنگام شلیک، به دیگر اعضای شما که نزدیک درگیری حضور دارند هم آسیب بزنند.

این تنوع در مورد دشمنان بازی هم وجود دارد و همین موضوع باعث می‌شود که شکست دادن بعضی از گروها نیازمند برنامه‌ریزی و تمرین زیاد باشد. در ادامه بازی، باس فایت‌های متنوعی هم به روند گیم‌پلی ویستلند 2 اضافه می‌شوند تا مبارزات تاکتیکال این عنوان رنگ تکرار به خود نگیرند.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۳۹ ساعت
داستان و ماموریت فرعی: ۶۴ ساعت
صد در صد کردن بازی: ۱۱۰ ساعت

فرصت دوباره

نسخه فارسی ویستلند 2 فرصتی دوباره برای افرادی است که پیش از این به هر دلیلی قادر به تجربه این عنوان نبوده‌اند. تقریبا تمام دیالوگ‌ها به فارسی روان ترجمه شده‌اند. کاملا قابل مشاهده است که تیم ترجمه بازی سعی کرده تا حد امکان تغییری در مفهوم دیالوگ‌ها به وجود نیاورده و وفاداری به نسخه انگلیسی را حفظ کند.

البته فونت‌هایی که برای این نسخه از بازی استفاده شده شاید چندان به فضای آخرالزمانی این عنوان هماهنگی نداشته باشند اما با عبور کردن از این مشکل، با محتوای فارسی عظیمی روبرو خواهیم بود که لذت بردن از بازی را برای شما آسان‌تر می‌کند. در کنار زیرنویس فارسی، صدای محیط و کاراکترها همچنان انگلیسی است و همین قضیه باعث می‌شود که همزمان با دسترسی به داستان بازی به صورت فارسی، بتوانید با آن جهانی که سازندگان ویستلند 2 برای شما آماده کرده‌اند هم ارتباط برقرار کنید.

از این موضوعات که بگذریم، ۵ سالی که از زمان عرضه این بازی گذشته، بزرگ‌ترین مانع برای تجربه آن به شمار می‌رود. حتی با وجود آن که نسخه‌ی Director’s Cut بازی به فارسی ترجمه شده که محتوای بیشتر و گرافیک چشم‌نوازتری نسبت به نسخه اصلی دارد، همچنان بسیاری از المان‌های اصلی این بازی کهنه جلوه می‌کنند.

ویستلند 2 در همان زمان عرضه با مشکلاتی نظیر یکنواخت بودن محیط و کم بودن المان‌های شخصی سازی مواجه بود و حال شما ممکن است در حالی سراغ تجربه چنین عنوانی بروید که استانداردهای سبک نقش آفرینی نوبتی طی سال‌های اخیر تغییر کرده و شاید دیگر تجربه عنوانی مثل آن چندان کار آسانی نباشد. در کل اگر با قدیمی‌ شدن برخی از بخش‌های این بازی کنار بیاید، یک تجربه خوب انتظار شما را می‌کشد که به لطف ترجمه مناسبش به زبان فارسی، امکان لذت بردن از بخش‌های مختلف آن بیشتر از گذشته فراهم است.

خلاصه بگم که...

اگر پیش از این به خاطر عدم تسلط به زبان انگلیسی سمت سبک نقش آفرینی نرفته باشید، ویستلند 2 می‌تواند گزینه مناسبی برایتان باشد. در غیر این صورت، شاید صبر کردن برای قسمت سوم این مجموعه تصمیم بهتری نسبت به بازی کردن ویستلند 2 باشد که به خاطر گذر زمان برخی از ویژگی‌های مثبت خود را از دست داده است.

می‎خرمش

ویستلند 2 که حالا با اسم برهوت 2 به صورت قانونی در فروشگاه هیولا عرضه شده، یکی از بهترین تجربه‌های فارسی سازی بازی محسوب می‌شود. به لطف این موضوع ارتباط برقرار کردن با داستان بازی ساده‌تر از گذشته شده و هنوز هم المان‌هایی مثل مبارزات نوبتی بازی و جزییات فراوان گیم‌پلی لذت بخش هستند.

نمی‎خرمش

نباید از این موضوع غافل شوید که پنج‌ سالی از عرضه این عنوان گذشته و طی این سال‌ها بازی‌های مختلفی عرضه شده‌اند که استاندارد سبک نقش‌آفرینی نوبتی را ارتقا داده‌اند. جدا از این‌ها گرافیک بازی چندان مطابق یک بازی نسل هشتمی نبوده و کمی تاریخ انقضا گذشته جلوه می‌کند.

 • امتیاز ویجیاتو82
 • امتیاز کاربران
  6 ratings6.2/10
 • امتیاز متاکریتیک81

کپی شد https://vgto.ir/5p0
نظرات
0 0 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
0 دیدگاه
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
0
دوست داشتید، نظر دهیدx
()
x