ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی Wasteland 3 – جهنم یخ‌زده

درخشان‌تر از همیشه

۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ذخیره
۳ دیدگاه

گرچه سری بازی‌های Wasteland از نظر داستانی الهام‌بخش فرانچایز Fallout بوده‌اند، اما هیچوقت نتوانستند از زیر سایه ساخته محبوب بتسدا خارج شوند. لغزش بزرگ بتسدا و اتفاقات ناگواری که برای سری فالوت طی چند سال گذشته افتاد سرانجام این فضا را به Wasteland داد تا بتواند خودی نشان دهد. سال گذشته The Outer Worlds ما را مهمان دنیای پساآخرالزمانی خود کرد و امسال نوبت به Wasteland 3 رسیده. اما این بار دیگر خبری از بیابان‌های گرم و سوزان نیست. شال و کلاه به تن کنید و آماده شوید چرا که در دنیای Wasteland نوبت به زمستان رسیده!

از نظر افرادی که سری Wasteland را تجربه کرده‌اند کار استودیو inXile Entertainment برای قسمت سوم فوق‌العاده بوده است. تمام نظرات و بررسی‌ها درخصوص بازی یک نکته مشترک دارند. اینکه Wasteland 3 نسبت به نسخه پیشین خود از همه نظر پیشرفت کرده. درنتیجه اگر تابحال بنا به هر دلیلی سراغ سری Wasteland نرفته‌اید، نسخه سوم بازی می‌تواند نقطه شروع جذابی برای شما باشد. گرچه داستان بازی ادامه نسخه پیشین را روایت می‌کند، اما می‌توانید گذشته را فراموش کنید و کار را از همین نقطه آغاز کنید.

Wasteland 3
Wasteland 3
 • ژانر نقش آفرینی
 • تاریخ انتشار ۰۷ شهریور ۱۳۹۹
 • پلتفرم‌ها ایکس‌باکس وانپلی‌استیشن 4پی‌سی
 • ناشر بازی Deep Silver
 • سازنده inXile Entertainment
 • حالت بازی تک نفره
 • درجه سنی بازی مناسب برای ۱۷ سال به بالا

انفجارهای هسته‌ای پیاپی دنیا را به نابودی کشانده. بسیاری از مردم مرده‌اند و باقی نیز برای زنده ماندن به گروه‌هایی مختلف تقسیم شده‌اند. گروه‌هایی  که اکثرا با هم دشمنی دارند و از هر راهی برای آسیب زدن به یکدیگر استفاده می‌کنند. شما عضو گروهی از رنجرها به نام Team November هستید که در این دنیای ویرانه تلاش می‌کنید صلح و آرامش را برقرار کنید. پس از اتفاقات قسمت دوم بازی و به درخواست فردی به نام Patriarch، راهی قسمت‌های شمالی ایالت کلرادو می‌شوید.

هدف از این تغییر مکان این است که بتوانید با Patriarch همکاری کنید و او نیز در عوض سرپناهی را به گروه رنجرها اختصاص دهد. اما همه چیز مطابق نقشه پیش نمی‌رود و در مسیر حرکت به سمت شمال، رنجرها با شبیه‌خون گروهکی تحت عنوان Dorsey مواجه می‌شوند. نفرات زیادی از رنجرها در این درگیری جان خود را از دست می‌دهند و تنها دو کارکتری که شما کنترلشان را به دست دارید همراه با تعداد محدود دیگری جان سالم به در می‌برند.

حرکت به سمت شمال ادامه پیدا می‌کند و شما درنهایت با Patriarch دیدار می‌کنید. فرماندار منطقه شمالی که نام حقیقی‌اش Saul Buchanan است. وضعیت در کلرادو نیز بهتر از نقاط دیگر دنیا نیست. برف و یخبندان همراه با خرابی‌های گسترده به مردمی که روز و شبشان را با خطر حمله Dorseyها می‌گذرانند فشار وارد کرده و از طرفی ایالت کلرادو در انتظار یک حمله بزرگ است. سه فرزند Saul Buchanan از او جدا شده‌اند و هر کدام به عضویت گروهکی دیگر درآمده‌اند.

گروهک‌هایی که قصد جان Saul Buchanan را دارند و می‌خواهند ایالت کلرادو را تصاحب کنند. درواقع درخواست کمک Saul Buchanan از رنجرها به همین خاطر بوده. او از شما که تنها بازمانده Team November هستید می‌خواهد فرزندانش را صحیح و سالم به او برگردانید و این شروع داستان Wasteland 3 است. جایی که ماجراجویی شما برای آشنایی با صدها شخصیت و لوکیشن مختلف شروع می‌شود تا بتوانید صلح و آرامش را در این جهنم یخ‌زده برقرار کنید.

یک شروع طوفانی در انتظار شماست

Wasteland 3 طوفانی آغاز می‌شود. بستر داستانی مناسبی که برای بازی درنظر گرفته شده از همان ابتدا مخاطب را در فکر فرو می‌برد. آیا برگرداندن هر سه فرزند Saul Buchanan امکان‌پذیر است؟ یا قرار است در میانه راه با تراژدی‌هایی دردناک روبه‌رو شویم؟ اما داستان اصلی بازی و ماجرای Saul Buchanan تنها چیزی نیست که قرار است ذهن شما را به خود مشغول کند. در بطن دنیای Wasteland 3 صدها داستان دیگر وجود دارد که در قالب مراحل فرعی و حتی رویارویی‌هایی ساده روایت می‌شوند.

درواقع همان ماجراجویی وسیعی که از یک بازی نقش آفرینی انتظار داریم. برای این ماجراجویی می‌توانید چهار عضو اصلی برای تیمتان همراه با دو همراه یا Companion در نظر بگیرید. اینکه کنترل دو شخصیت به شما سپرده شما درواقع بخاطر بخش کوآپ بازی است. سری Wasteland همیشه به المان‌های طنزش معروف بوده و اگر در میانه راه یک گربه یا مرغ رباتی (Cyborg Chicken) به تیمتان اضافه شدند اصلا تعجب نکنید. گرچه بستر داستانی بازی حوادثی دردناک شامل قتل، غارت، فقر، بی‌امنیتی و… را شامل می‌شود، اما این اتفاقات فانتزی و طنز به زیبایی فضای بازی را کمی تغییر می‌دهند.

Wasteland 3

ماجراجویی شما مملو از انتخاباتی است که می‌توانند سرنوشت شخصیت‌های بازی را تغییر دهند. Wasteland 3 از همان ابتدا به شما نشان می‌دهد که قرار نیست با انتخاب‌هایی بی‌تاثیر و تو خالی سرتان را گرم کند. برخی از این نتایج به صورت آنی روی بازی تاثیر می‌گذارند و تاثیر برخی دیگر نیز به مرور زمان مشخص می‌شود. یکی از زیبایی‌های دنیای Wasteland همین است. صدها داستان به طور موازی پیش می‌روند و درنهایت تمام این اتفاقات در چند پایان‌بندی متفاوت به آخر می‌رسند.

همان سیستم مبارزات قدیمی با تغییراتی کوچک

به همین خاطر شما این اجازه را دارید با بخش اعظمی از مردم کلرادو صحبت کنید. درد دلشان را بشنوید و اگر کمکی از دستتان برمی‌آید، دریغ نکنید. در این بین درگیر شدن با دزدها یا اعضای گروهک Dorsey امری کاملا طبیعی است. اینجاست که ناگهان از محیط آزاد و نامحدود Wasteland 3 فاصله می‌گیرید و با یک بوردگیم روبه‌رو می‌شوید که پیش رویتان قرار می‌گیرد. سیستم مبارزات Wasteland 3 همان نوبتی کلاسیک است، اما تغییرات کوچکی داشته که ما را به شدت یاد XCOM 2 می‌اندازد.

هر کارکتر برای حرکت کردن در فضای درگیری و انجام دادن فعالیتی مانند شلیک کردن نیازمند استفاده از امتیازهایی تحت عنوان Action Point است که به او داده شده. در زمانی معین می‌بایست کارکترهایتان را حرکت دهید و به پشت کاور برسانید. این اولین و مهم‌ترین کاری است که باید پیش از شلیک کردن انجام دهید. سپس نوبت به انتخاب هدف مورد نظرتان می‌رسد. سلاح کارکترتان را انتخاب کنید و اینجاست که آتش‌بازی شروع می‌شود. قرار نیست همه چیز مطابق برنامه پیش برود و باید قبول کنید که گلوله‌ها خطا می‌روند.

Wasteland 3

حتی ممکن است گلوله اسنایپ یکی از کارکترهایتان به کاور دشمن برخورد کند و او یک راند را بی‌هیچ آسیبی بگذراند. زمانی که نوبت شما تمام شود، دشمنانتان کار را شروع می‌کنند. این پروسه آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا یکی از طرفین شکست بخورد و نفراتش کشته شوند. البته قرار نیست همیشه رویارویی شما با دشمنانتان ختم به درگیری شود. سیستم دیالوگ‌های بازی به شما اجازه می‌دهد تا اگر پیش‌نیاز لازم را داشته باشید، کار را با صحبت کردن ختم به خیر کنید.

هر کارکتر خصوصیات خاص خود را دارد

مانند هر بازی نقش آفرینی دیگری در Wasteland 3 می‌توانید خصوصیات کارکترهایتان را ارتقاء دهید. این خصوصیات در دسته‌بندی‌های مختلف قرار می‌گیرند و هر کارکتر ممکن است تعدادی از آن‌ها را داشته باشد. درنتیجه برای داشتن بهترین تیم همیشه می‌بایست نیم‌نگاهی به خصوصیات کارکترهایتان داشته باشید. در این ماجراجویی نفرات زیادی را پیدا می‌کنید که حاضرند با شما هم سفر شوند. انتخاب این همسفرها از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند ریتم بازی را برای شما با تغییری بزرگ روبه‌رو کند.

شخصیت‌پردازی در Wasteland 3 حرف اول را می‌زند. کارکترهای شما تنها افرادی هستند که هیچ پیش زمینه داستانی ندارند. اما مردمان دیگری که با آن‌ها مواجه می‌شوید هر یک با بک‌استوری خاصشان شما را مجذوب خود می‌کنند. اینجاست که صداگذاری بی‌نقص بازی خود را نشان می‌دهد و تبدیل به یکی از مهم‌ترین و برترین قسمت‌های بازی می‌شود. از طرفی موسیقی متن زیبای Wasteland 3 را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. یک هارمونی زیبا میان دنیایی یخ‌زده و خونین که به بهترین شکل شما را در طول بازی همراهی می‌کند.

مدت زمان بازی

داستان اصلی ۳۶ ساعت
قابل افزایش تا ۵۰ ساعت

لوت کردن یکی از ارکان اصلی گیم‌پلی Wasteland 3 را تشکیل می‌دهد. صندوقچه‌های لوت در اقصی نقاط دنیای بازی حضور دارند و شما می‌توانید اجساد باقی مانده روی زمین را نیز بگردید. با این کار آیتم‌های مهمی پیدا می‌کنید که می‌توانند در ادامه مسیر بسیار موثر باشند. این بار تمام کارکترهای شما یک اینونتوری مشترک دارند و این طراحی جدید کار را برای سر و سامان دادن به آیتم‌ها بسیار ساده‌تر کرده.

وقتی از یک دنیای پساآخرالزمانی صحبت می‌کنیم مهم‌ترین چیز برای ما فضاسازی است. اینکه بتوانیم حس حضور در دنیایی مخروبه که در آن امید روز به روز کمرنگ‌تر می‌شود را حس کنیم. خوشبختانه Wasteland 3 در ارائه این دنیا نیز بی‌نقص کار کرده. اتفاقات مختلفی در سرتاسر ایالت کلرادو رخ می‌دهد که شما نیز می‌توانید در آن‌ها مشارکت کنید. از اتفاقات بد پیش‌گیری کنید و حتی فرزند زنی که بخاطر جرمی کوچک در حال اعدام است را نجات دهید. دنیای مخروبه Wasteland 3 به لطف طراحی بصری قابل قبول آن ملموس‌تر از هر زمان دیگری است.

درواقع همین طراحی است که به شما انگیزه مضاعفی برای سر زدن به اقصی و نقاط دنیای بازی را می‌دهد. Wasteland 3 سرتاسر به همین منوال پیش می‌رود. شمایید و مردمانی که نیازمند کمک هستند، گروهک Dorsey که با بی‌رحمی‌ تمام دست به قتل و کشتار دسته‌جمعی می‌زند و درگیری‌ها و لوت‌ کردن‌ها و انتخاب‌های مهمی که سرنوشت بازی را تغییر می‌دهند. Wasteland 3 نمونه بارز یک نقش آفرینی کلاسیک است که می‌تواند ساعت‌ها شما را مجذوب خود کند. البته اگر به حضور در این دنیا علاقه‌مند باشید.


Wasteland 3

خلاصه بگم که…

در آخرین روزهای این تابستان گرم سر زدن به دنیای یخ زده کلرادو و تجربه بی‌نظیر نقش‌ آفرینی کلاسیکی که Wasteland 3 در اختیارمان قرار می‌دهد فوق‌العاده است. اگر طرفدار این سبک هستید، به هیچ عنوان Wasteland 3 را از دست ندهید.

Wasteland 3

می‌خرمش…

دنیای بزرگ و پویا، داستان‌سرایی جذاب و پر افت و خیز، سیستم درگیری نوبتی و استاندارد، طراحی بصری زیبا و هر چیز دیگری که از یک نقش آفرینی کلاسیک انتظار دارید!

Wasteland 3

نمی‌خرمش…

چند ساعت ابتدایی Wasteland 3 برای آن دسته از کاربرانی که تابحال تجربه نقش آفرینی‌های کلاسیک را نداشته‌اند گیج‌کننده و طاقت‌فرساست. همچنین اگر علاقه‌ای به تجربه این سبک ندارید، بهتر است سراغ Wasteland 3 نروید.

 • امتیاز ویجیاتو88
 • امتیاز کاربران
  14 ratings8.5/10
 • امتیاز متاکریتیک86

کپی شد https://vgto.ir/6fy
نظرات (۳)
0 0 امتیاز
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
3 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
DARK6969

چقد از این سیستم نوبتی بدم میاد خیلی رو مخه

shayan yazd

پس نقد avengers چیه