بررسی بازی art of rally – تصادفی که تاریخ را تغییر داد

بررسی بازی art of rally – تصادفی که تاریخ را تغییر داد

رالی در دنیایی موازی

۱۶ مهر ۱۳۹۹ ۵ ذخیره

به خاطر بیماری‌اش تب شدیدی داشت، آنفولانزا یا هر ویروس دیگری که او را درست قبل از چنین اتفاق به این مهمی از پا انداخته بود. اما او بی‌باک‌تر و کله‌شق‌تر از آن بود که بخواهد کناره‌گیری کند. تقریبا چیزی در دنیا نبود که از آن بترسد، به جز هیولای ۵۰۰ اسب بخاری‌اش که موقع حرکت آسفالت زیرش را ذوب می‌کرد.

نتایجش در چند استیج اول نشان می‌داد که بیماری تاثیری روی عملکردش نگذاشته است. اما در مسابقه توردو کورسا آن هم در حالی که تنها ۷ کیلومتر از مسیر را پشت سر گذاشته بود، وارد پیچ چپ‌گرد خطرناکی شد که دیگر هیچ وقت از آن بیرون نیامد. ماشین S4 لانچیا‌ قدرتمند‌ش از جاده‌ای که حفاظ نداشت خارج شد و با سقف فرود آمد. تنها چند ثانیه طول کشید تا تمام ماشین آتش بگیرد، منفجر شود و جان هنری تویوونن، راننده ۲۹ ساله فنلاندی و کمک راننده‌اش را بگیرد.

تویوونن در مصاحبه‌ای قبل از مرگش گفته بود:

«این واقعا خود مرگه. با این ماشین‌های سریعی که ۰ تا ۱۰۰ رو تو ۲.۹ ثانیه میرن و ۰ تا ۲۰۰ کیلومتر رو ۹.۵ ثانیه. منظورم اینه که اون استیج‌هایی کوتاه ۵۰ تایی یا بیشتر، اینکه همزمان باید به یادداشت‌های کمک راننده گوش بدی که جمعیت کجا وایسادن، کجا آب جمع شده، این واقعا نشدنیه. هیچ ذهنی تو دنیا وجود نداره بتونه انقدر سخت کار کنه.»

مرگ هنری به همراه چندین اتفاق دلخراش دیگر قبل از آن در نهایت FIA را مجبور کرد تا مسابقات رالی گروه B را ممنوع کند. گروهی که بیشتر طرفداران ورزش رالی از آن به عنوان دوره طلایی یاد می‌کنند. زمانی که محدودیت‌ها به قدری کمتر شد که مهندسان و تیم‌های شرکت کننده توانستند برخی از پیشرفته‌ترین و پرسرعت‌ترین ماشین‌های رالی را بسازند. امروزه دیگر خبر از گروه B نیست اما نه در بازی art of rally. بازی جدید استودیو Funselektor Labs شما را وارد دنیایی موازی می‌کند که در آن گروه کشنده اما جذاب B زنده است. اما این تنها ویژگی art of rally نیست. در ادامه با بررسی کامل ویجیاتو همراه باشید.

بازی art of rally

زیبایی مطلق

art of rally یکی دیگر از آن عناوینی است که به خاطرشان عاشق بازی‌های مستقل هستم. این بازی‌ها ایده‌های بکر و جدیدی را به واقعیت تبدیل می‌کنند که تا آخر عمر نمی‌توان انتظار آن‌ها را از کمپانی‌ها و استودیوهای بزرگ‌تر دانست. art of rally واقعا یک بازی ریسینگ و در مورد رالی است، ماشین‌های واقعی رالی (البته با اسامی متفاوت) را دارد و مهم‌ترین هدف‌ شما هم رسیدن به خط پایان در سریع‌ترین زمان ممکن است.

بیشتر بخوانید:

اما تمام مسابقات art of rally در دنیای مینیمال بی‌نهایت زیبا اتفاق می‌افتد که از همان اولین مسابقه تا انتها چشمانتان را نوازش می‌دهد. خودروها انگار ماشین‌هایی اسباب‌بازی هستند که با طرح‌های خوش‌رنگ ویژه‌شان شما را مجذوب خود می‌کنند، البته به شرطی که قبل از آن توانسته باشید از منظره‌های خوش آب و رنگ بازی چشم بردارید که انگار از دل یک نقاشی بیرون آمده‌اند. البته باید اعتراف کرد که مشکل ناپدید شدن و بارگذاری نصف و نیمه تکسچرهای دوردست در برخی از استیج‌ها گاهی کمی آزار دهنده است.

حتی تماشاگران مسابقات هم مستطیل‌هایی بلند قامت و بامزه هستند که درست مثل واقعیت بخش‌هایی از مسیر را کامل اشغال کرده‌اند. البته راستش را بخواهید، ممکن است چند مسابقه‌ای طول بکشد تا با این اتمسفر جدید و متفاوت خو بگیرید، به خصوص به خاطر دوربین ثابت بازی که نمایی دور و از بالا دارد. شاید حتی در ابتدا از نبود حالت‌های دوربین دیگر گلایه کنید اما خیلی زود متوجه می‌شوید که انتخاب این نما چقدر در لذت بردن از جهان دلربا بازی تاثیر دارد.

سازندگان بازی آنقدر روی استفاده از چنین نمایی اصرار داشتند که حتی توانستند با یک ویژگی جالب مهم‌ترین نقطه ضعف این زاویه دوربین را هم برطرف کنند: نقاط کوری که دید شما به خاطر ساختمان‌ها، درخت‌ها و منظره‌ها مختل می‌شود. در چنین شرایطی بازی به نوعی روی خودرو شما زوم و اطراف آن را خالی می‌‌کند تا به راحتی بتوانید جاده را دنبال کنید.

معجزه موسیقی

بازی art of rally

art of rally مثل هر بازی هنری مستقل دیگر می‌داند برای آنکه بتواند در ذهن شما ماندگار شود، باید تمام حس‌های شما را درگیر خود کند. استیج‌های بازی که از جنگل‌های آلمان تا جاده‌های یخی نوروژ را شامل می‌شود، با رنگ‌بندی بی‌نظیر و دوست‌داشتنی‌شان حس بینایی شما را اسیر خود می‌کنند و موسیقی الکترونیک هیجان‌انگیز بازی هم اجازه نمی‌دهد ثانیه‌ای از شور و شوق بیافتید.

ترکیب مسابقات رالی با موسیقی الکترونیکی که یادآور بازی‌هایی چون Hotline Miami است و پیست‌هایی که گویی به دست یک هنرمند چیره‌دست کشیده شده‌اند، واقعا ایده عجیبی است اما در هر صورت نتیجه نهایی این فرمول متفاوت، سرگرم کننده و موفقیت‌آمیز است.

کمی فراتر از رالی

با وجود آنکه تعداد کشورها و لوکیشن‌های art of rally در حد انگشتان یک دست است و خیلی زودتر از تمام شدن بخش Career بازی، استیج‌ها تکراری می‌شوند؛ اما همچنان سازندگان با اضافه کردن بخش‌های مختلف و لیست بسیار کاملی از خودروها موفق شده‌اند تا تجربه بازی را حتی بعد از ده‌ها ساعت هم زنده نگه دارند.

بازی art of rally

بعد از تمام کردن تمامی مسابقات گروه‌های ۲، ۳، ۴، B، S و A می‌توانید سری به بخش Free Roam بازی بزنید. جایی که به تمامی جاده‌ها و مسیرهای لوکیشن‌های art of rally دسترسی دارید و حتی می‌توانید چالش‌های اختصاصی این بخش را انجام دهید. ایونت‌های روزانه و هفتگی آنلاین بازی هم فرصت خوبی هستند تا ببینید در یک شرایط خاص و مشخص به رقابت بازیکن‌های دیگر بپردازید.

این بخش‌ها در کنار خودروهای متنوع بازی که هر کدام ده‌ها رنگ‌بندی مختلف دارند و برای آزاد کردن برخی از آن‌ها باید مسابقات را بدون استفاده از دکمه ریستارت به پایان برسانید، همگی باعث می‌شوند تا art of rally مثل خیلی از بازی‌های ریسینگ دیگر زودتر از آنچه باید جذابیتش را از دست ندهد. اما با تمامی این وجود نمی‌توانم منکر شوم که به خاطر پتانسیل بالای بازی، چقدر جای خالی مسابقات رالی‌کراس (چه آنلاین و چه با هوش‌مصنوعی)‌ احساس می‌شود.

بازی art of rally

خلاصه بگم که…

بازی art of rally مثل بهشتی برای طرفداران بازی‌های ریسینگ است تا در آن چند ساعتی آرامش بگیرند. یک بازی رالی با تمامی خودروهای جذاب گروه‌های مختلف اما با اتمسفری دل‌نشین و دوست‌داشتنی که تا مدت‌ها شما را شیفته خود نگه می‌دارد.

بازی art of rally

می‌خرمش

به نظرم برای لذت بردن از art of rally نیازی نیست که حتما طرفدار بازی‌های ریسینگ یا ورزش رالی باشید. همین که اگر به دنبال یک بازی متفاوت می‌گردید یا می‌خواهید پای تجربه عنوانی بنشینید که ذهنتان را آرام می‌کند، دلایل کافی برای خرید بازی هستند.

بازی art of rally

نمی‌خرمش

با اینکه به نظرم باید سعی کنید همیشه پیش‌قضاوت‌هایتان را نسبت به بازی‌های مستقل کنار بگذارید اما خب واقعی افرادی هم وجود دارند که بازی‌های کامل و با گرافیک واقع‌گرایانه را ترجیح می‌دهند. از طرفی این احتمال وجود دارد که آنقدر به اتومبیل و ماشین‌سواری علاقه نداشته باشید که حتی اتمسفر دوست داشتنی بازی هم نظرتان را عوض نکند.

  • امتیاز ویجیاتو85
  • امتیاز کاربران
    13 ratings7.7/10
  • امتیاز متاکریتیک78

کپی شد https://vgto.ir/6qb
نظرات (۸)
5 1 امتیاز
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
8 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

نسخه کودکس ۵ گیگ نسخه گوگ ۱.۵ گیگ نسخه فیت گرل ۹۰۰مگ
این یعنی چی اخه ؟؟
گند زدن با عرضه این نسخه هاشون

Caleb bood

بازیش رو از gog گرفتم با این مطلب راهنما دیگه بنظرم ارزش بازی کردن رو داشته باشه!

اسم اون بازی ایرانی یادم اومد ، سفیر عشق

سلام اقا پدرام خسته نباشید.
میدونم ربطی ب مطلب نداره ها ولی همینجا ارسال کردم شرمنده فکر کنم سایت مشکل دار شده :(( ((البته اگه مشکل از من نباشه هم با سیستم تست کردم هم موبایل))روی ارسالنظر که میزنی صفحه رفرش نمیشه نظرتو نمایش بده..باید خودت دستی رفرش بدی :/

آخرین ویرایش 3 سال پیش توسط Alireza2007
8
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x