بررسی بازی Stronghold: Warlords – یک عقب‌گرد تمام عیار!

بررسی بازی Stronghold: Warlords – یک عقب‌گرد تمام عیار!

کاش زمان به عقب برگردد

۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۳.۹ ذخیره

تجربه دوباره سری Stronghold حس عجیبی داشت. ۲۰ سال از انتشار قسمت اول این سری که همه ما با دوبله نوستالژیک «سرباز کماندار عرب» آن را می‌شناسیم گذشته. Stronghold Crusader یکی از اولین بازی‌های استراتژیکی بود بود که فرصت تجربه‌اش را داشتم. حس مدیریت یک ارتش، ساختن دیواری دور شهر و دفاع از پادشاهی که خودم کنترلش را دست داشتم بی‌نظیر بود. حال پس از ۲۰ سال نوبت به Stronghold: Warlords رسیده. عنوانی که قبل از Age of Empires 4‌ وارد بازار شد تا بتواند برای مدتی طرفداران سبک استراتژیک را سرگرم کند.

این بار قرار است به آسیای شرقی سفر کنیم. قرار است با شخصیت‌های نام‌آشنایی چون چنگیز خان و شوگان مقابله کنیم. وقتی به گذشته نگاهی می‌اندازیم و مسیر پر فراز و نشیب سری Stronghold را می‌بینیم اصلا برایمان تعجبی ندارد که چرا آسیای شرقی برای جدید‌ترین قسمت آن در نظر گرفته شده. بهرحال نباید فراموش کرد که روزی در Stronghold: Legends از اژدها برای سوزاندن دشمنانمان استفاده می‌کردیم! درنتیجه از الان انتظار دیدن جنگل‌های سرسبز و ساختمان‌هایی با معماری‌های خاص آسیای شرقی را داشته باشید.

Stronghold: Warlords
Stronghold: Warlords
 • امتیاز کاربران
  113 ratings6.9/10
 • ژانر استراتژیک
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • سازنده firefly
 • حالت بازی تک نفرهچند نفرهگروهی

همه چیز ختم به ظاهر بازی نمی‌شود. حتی می‌توانیم حضور در آسیای شرقی را با توجه به ذائقه مردم نیز متوجه شویم. چای فوق‌العاده محبوب است و برنج نیز قوت غالب مردم محسوب می‌شود. اما غیر از این تغییرات در محیط بازی در Stronghold: Warlords دیگر با چه چیزی مواجهیم؟ مهم‌ترین تغییر این است که این بار می‌توانید از Warlordها در نبردهایتان استفاده کنید. Warlordها به فرمانروایانی گفته می‌شود که در گوشه‌‌ای از این دنیای بزرگ قلعه‌ای برای خود ساخته‌اند و با پرچمی سفید روی قلعه‌هایشان تلاش می‌کنند درگیر جنگ نشوند.

البته قرار نیست همه چیز به همین سادگی باشد. بهرحال جنگ است و در آن داشتن متحد حرف اول را می‌زند. پس شما می‌توانید حین درگیری با کاربران دیگر در قالب رقابت‌های آنلاین، سراغ هوش مصنوعی بازی هم بروید. اگر بتوانید این فرمانروایان را شکست دهید قلعه‌شان را تسخیر می‌کنید. حال شمایید و انواع و اقسام سفارش‌ها که می‌توانید از Warlordها بخواهید. البته فتح این قلعه‌ها همیشه نیازمند زور و خون‌ریزی نیست. به شما این قابلیت داده شده تا با زبان‌ خوش وارد عمل شوید و بتوانید بدون درگیری و شروع جنگ فرمانروای مورد نظرتان را تبدیل به متحد کنید.

هر Warlord استفاده متفاوتی دارد. یکی می‌تواند منابع شما را تامین کند و یکی سرباز بیشتری به ارتشتان می‌دهد. درنتیجه مهم است بدانید که با توجه به نیازهایتان باید سراغ کدام فرمانروا بروید. ایده اضافه شدن Warlordها به Stronghold: Warlords جالب است. اما پس از ۷ سال انتظار این تنها خواسته‌ای بود که کاربران از استودیو Firefly‌ داشتند؟ بیایید به عقب برگردیم و نگاهی کوتاه به Stronghold 2 بیاندازیم. زمانی که استودیو Firefly نشان داد بازی‌های استراتژیک می‌توانند علاوه بر جنگ شما را درگیر مدیریت شهری هم بکنند.

جزئیات در Stronghold 2 دیوانه کننده بود. هنوز که هنوز است باور اینکه Stronghold 2 سال ۲۰۰۵ ساخته شده برایم سخت است. می‌توانستید ساعت‌ها روی ساختمان‌ها و مردم شهرتان زوم کنید و آن‌ها را که مشغول انجام دادن کارهای روزمره‌شان بودند ببینید. همه چیز ختم به غذا و مسکن نمی‌شد. در Stronghold 2 دزدها حضور داشتند، شهر کثیف می‌شد، موش‌ها فاجعه به بار می‌آوردند و حوصله پادشاهتان سر می‌رفت. درواقع شما بخشی از ذهنتان درگیر ساخت ارتشی قدرتمند بود و بخشی دیگر به مدیریت شهرتان اختصاص پیدا می‌کرد.

شاید بسیاری از کاربران این بخش از سری Stronghold را دوست نداشته باشند. اما باید قبول کنیم این سری بازی‌ها از ابتدا خودشان را با همین شکل معرفی کردند. اگر کسی سراغ Stronghold: Warlords می‌رود انتظار دارد با چنین ترکیبی مواجه شود. اما آیا این انتظار برآورده می‌شود؟ به هیچ عنوان! Stronghold: Warlords چند قدم به عقب برگشته و فرسنگ‌ها از قسمت دوم بازی که ۱۶ سال پیش منتشر شد پایین‌تر است. انتظار داشتم با زوم کردن روی مردم شهرم در Stronghold: Warlords دنیایی متفاوت ببینم. انگار دروازه‌ای به سمت نارنیا باز کرده‌ام و حال می‌توانم این مردم کوچک را ببینم که چطور درگیر روزمرگیشان هستند.

اما خبری از این جزئیات نیست. دیگر مانند گذشته شهر کثیف نمی‌شود، آشوب راه نمیفتد و خبری از نارضایتی مردم بابت ازدیاد دزدها نیست. همه چیز ساده‌تر شده. مردم شما گشنه و ناراضی هستند، یا سیر و خوشحال! البته اهرم‌های دیگری برای ایجاد تناسب میان این دو وضعیت وجود دارد. می‌توانید برایشان معبد بسازید تا روحیه‌شان را افزایش دهید یا یک وسیله شکنجه را وسط شهرتان بنا کنید تا همه عاقبت کم‌کاری را ببینند. تفاوت در چیست؟ در Stronghold 2 شما می‌توانستید یک دزد را میان مردمتان ببینید که دستگیر شده و درنهایت سر از تنش جدا می‌شود. اما Stronghold: Warlords خیلی ساده‌تر به مسائل نگاه می‌کند و خبری از به تصویر کشیدن این حجم از جزئیات نیست.

Stronghold: Warlords

از طرفی ما با پادشاهان متفاوتی از کشورهای متفاوت مواجهیم. اما چرا همان‌طور که شوگانِ ژاپنی می‌تواند در ارتشش از سامورایی‌ها استفاده کند یا نینجاها را به خدمت بگیرد، چنگیز خان هم چنین اجازه‌ای دارد؟ درواقع یک ارتش یکسان برای تمام پادشاه‌ها در نظر گرفته شده. تنها تفاوتی که میان کشورهای مختلف وجود دارد رنگ لباسشان است و بس. هرچه با گذشت زمان انتظاراتمان از Stronghold بالاتر رفته، استودیو Firefly با Stronghold: Warlords به ما ثابت کرد که باید انتظاراتمان را کمتر کنیم. قرار است همه چیز ساده‌تر باشد و این واقعا قابل درک نیست.

بخش داستانی شما را با چالش‌های این پادشاهان آشنا می‌کند. شمایید و سناریوهایی که به مرور زمان سخت‌تر می‌شوند. از فتح قلعه‌هایی بزرگ گرفته تا دوام آوردن در یک دشت بزرگ بدون داشتن منابع اولیه. دقیقا مشابه آنچه در قسمت‌های قبلی تجربه کرده بودیم. بخش آنلاین نیز وجود دارد. تعداد پلیرها بسیار کم است و جوین شدن به یک بازی شانس و صبر زیادی می‌خواهد. اما لازم نیست نگران باشید. همیشه هوش مصنوعی هست تا بهتر از هر پلیر دیگری در دنیا شما را به چالش بکشد.

مدت زمان بازی

داستان اصلی ۱۰ ساعت

درنهایت ما ماندیم و انتظاراتی که برآورده نشد. سناریوهایی که درست پیش نرفتند و جزئیاتی که وجود نداشت. اشتباهات عجیب استودیو Firefly در ساخت Stronghold: Warlords غیرقابل چشم‌پوشی است. شاید به همین خاطر است که کاربران چندان از آن استقبال نکردند و ترجیح دادند منتظر Age of Empires 4 باقی بمانند. بهرحال تجربه Stronghold: Warlords خالی از لطف نیست. هنوز هم می‌توان درگیر شهرسازی شد و درکنارش به دیگر پادشاهان حمله کرد. شاید این یک فرصت تمرینی خوب تلقی شود تا برای بازی‌های استراتژیکی که در راه هستند خودمان را آماده کنیم.


Stronghold: Warlords

خلاصه بگم که…

Stronghold: Warlords با ظاهری جدید برگشته. آسیای شرقی و پادشاهانی چون چنگیزخان و شوگان انتخاب مناسبی برای این بازی استراتژیک محسوب می‌شوند. اما Stronghold: Warlords نتوانسته از تمام پتانسیل‌هایی که داشت به درستی استفاده کند.

Stronghold: Warlords

می‌خرمش…

اگر دوست دارید کنار تجربه یک بازی استراتژیک بخشی از زمانتان را به مدیریت شهری اختصاص دهید Stronghold: Warlords گزینه مناسبی برای شماست.

Stronghold: Warlords

نمی‌خرمش…

روزهای اوج سری Stronghold را فراموش کنید. قرار نیست Stronghold: Warlords ما را به آن دوران طلایی بازگرداند. خبری از جزئیات نیست و همه چیز در ساده‌ترین شکل ممکن به تصویر کشیده شده. چیزی که حداقل پس از ۷ سال از انتشار آخرین نسخه اصلا انتظارش را نداشتیم.

 • امتیاز ویجیاتو60
 • امتیاز کاربران
  113 ratings6.9/10
کپی شد https://vgto.ir/9oo
نظرات (۱۳)
3.9 15 امتیازها
امتیاز مطلب
13 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

حیف واقعا کاشکی این بازی خوبی میشد من هنوز دارم stronghold 2 و stronghold crusader 1 بازی می کنم واقعا بی‌نظیر بودند مخصوصا با دوبله فارسی اگه بازیش کنیم، دارم stronghold legend رو دانلود می کنم چون شنیدم گرافیکش و دوبله اش و کمی از گیم پلی اش شبیه stronghold 2 است.

راستی یک مقاله به نام از بدترین تا بهترین سری stronghold رو بزارید ممنون

دوود دوود دوود دوروودوود دوود دوود، دووود دورودود دوود دوود…
این آهنگ رو مغزم قفل شده، خیلی باحاله

با قدرت میتونم بگم استرانگ هلد ۲ بهترین بازی استراتژیک از هر لحاظی در جهان است
در استزانگ هلد ۲ هیچ نقصی به جز چندتا باگ کوچیک سرباز ها نمیبینیم انم ممکن است چون نسخه اصلی بازی رو استفاده نمیکنیم باگ ها باشد
جنگ های صلیبی ۲ با تمام بازی های استراتژیک متفاوت هست . حتی با چندتا از سری های دیگر مجموعه استرانگ هولد فایرفلای هم متفاوت هست و برتری دارد‌
جنگ های صلیبی ۲ هم از سری های کراسادر استرانگ اولد بهتر بوده همواز افسانه و رویای استرانگ هولد ۳
البته قابل توجه باشد که هیج بازی استراتژیکی نمیتواند جای استرانگوهولد ۲ و ۳ رو بگیره
حتی بازی استراتژیگ Empire earth که ۳ نسخه از خودش داده با کیفیت مورد علاقه کاربران نیست
این جنگ های صلیبی هم که جدید ساختند برای شرق اسیا
اومدن ماست مالی کردن که دهن شاکی ها از فایرفلای رو ببندند که نگن چرا هیچ نسخه ای عرضه نشده است

سرباز کماندار عرب 😑😐😑🥺🥺🥺🥺🥺

من بازی استراتژیک خیلی دوست دارم ولی به جز وارکرافت۳ و جنگ های صلیبی متاسفانه بازی خوب در این سبک پیدا نکردم
اگر سراغ دارید بگید ممنون میشم

یک مدت بشدت به این سری اعتیاد پیدا کرده بودم.
تمام قسمت هاشو جمع کرده بودم و تا وقت خالی گیرم میومد میشستم پای کامپیوتر
خلاصه که اگر مث من جنبه ندارین، سراغ این سری نرین

خدایی مرام گذاشتم همه ویدیو هاتپ هم تو آپارات هم تو یوتیوب لایک کردم
ضمنا این گیم پلی پارت پنج عالی بود 😂😂

امین جان اگه میشه جواب مارو بده به این شماره : ۰۹۰۵۱۰۵۹۵۸۸
مرامی معرفتی زنگ بزنیا

جنگ های صلیبی،از کجا به کجا رسیده

13
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x