ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

Superman: Year One - Thumbnail
کمیک بوک

سه تغییر بزرگ سوپرمن در کمیک بوک Superman: Year One

شاید با خود فکر می‌کنید که تا به حال داستان سرآغاز سوپرمن را مثل کف دستتان بلد شدید اما باید به عرضتان برسنام نویسندگان کمیک بوک‌ها همیشه جا برای تغییرات کوچک و بزرگ در داستان‌هایشان ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۰

شاید با خود فکر می‌کنید که تا به حال داستان سرآغاز سوپرمن را مثل کف دستتان بلد شدید اما باید به عرضتان برسنام نویسندگان کمیک بوک‌ها همیشه جا برای تغییرات کوچک و بزرگ در داستان‌هایشان باز می‌کنند. همین مورد را می‌توان در شماره‌ی نخست کمیک بوک Superman: Year One دید.

کمیک بوکی که فرانک میلر آن را نوشته و جان رومیتا جونیور تصویر سازی آن را به عهده دارد و داستان شکل گیری ابرقهرمانی به اسم سوپرمن در دنیای کمیک بوک‌های The Dark Knight Returns را روایت می‌کند.

در این مقاله قصد داریم شما را با تغییراتی که سرآغاز داستان سوپرمن در اولین شماره‌ی کمیک بوک Superman: Year One نسبت به داستان‌های دیگرش دارد آشنا کنیم. پس در ادامه با ویجیاتو همراه باشید.

قدرت جدید سوپرمن

سوپرمن همیشه به عنوان یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان دنیای داستان‌های دی‌سی شناخته شده اما خیلی به ندرت اتفاق می‌افتد که در کمیک بوک‌ها به هوش بالای کلارک کنت توجه شود.

با این حال فرانک میلر و جان رومیتا، کال-الِ (Kal-El) نوزاد را به شکل یک موجود آگاه به تصویر کشیدند، یک کودک که نابودی کریپتون را به چشم خود دیده و همان طور که سفرش به سمت کره‌ی زمین پیش می‌رود، هوشمندتر هم می‌شود. کالِ جوان وقتی که به زمین می‌رسد توانایی کامل نسبت به کنترل قوای فکری خود را به دست آورده.

این کمیک بوک حتی این ایده را می‌پروراند که او از تله پاتی استفاده می‌کند تا به جاناتان کنت پیشنهاد قبول کردن سرپرستی خودش را بدهد.

نمایش این هوش ماورایی باز هم در اولین شماره‌ی Superman: Year One به چشم می‌آید و خالقان این اثر سعی در به تصویر کشیدن کلارک کنت به عنوان پسری که در تلاش است تا با محیط خیلی کُند و معمولی‌اش در اسمالویل منطبق شود، می‌کنند.

کمیک بوک Superman: Year One مشخص می‌کند که سوپرمن به خاطر ذهنش و نه به خاطر توانایی‌های بدنی‌اش، نسبت به مردم زمین یک غریبه محسوب و طرد می‌شود.

حالا این پرسش مطرح می‌شود که اگر قرار باشد لکس لوتر در یکی از این کمیک بوک‌ها وارد داستان شود، فرانک میلر و جان رومیتا چگونه می‌توانند از این ویژگی برای تقابل او با سوپرمن استفاده کنند.

کال-ال نوزاد با قدرت ذهن تکامل یافته (برای دیدن تصویر با سایز کامل روی آن کلیک کنید.)
کال-الِ نوزاد با قدرت ذهن تکامل یافته (برای دیدن تصویر با سایز کامل روی آن کلیک کنید.)

سوپرمن در مقابل قلدرها

شماره‌ی 1 کمیک بوک Superman: Year One پیش زمینه‌ای برای هیچ کدام از شرورهای مشهور سوپرمن را نمی‌چیند. به جای این کار، به ریشه‌های دوران طلایی شخصیت سر می‌زند و او را در نقش فردی محافظ از انسان‌های ضعیف در برابر قلدرها به نمایش می‌کشد.

این شماره، کلارک کنت را در حالی نشان می‌دهد که با عده‌ای از دانش آموزان غیراجتماعی دبیرستان اسمالویل دوست می‌شود و سعی در حمایت از آن‌ها در برابر گروهی از قلدرها می‌کند. این قلدرها به قدری روی مسئولان مدرسه و حتی مأموران پلیس نفوذ دارند که انگار کاملاً از جریمه و مجازات در امان‌اند.

حتی در این مورد سرآغاز حرفه‌ی ژورنالیسم کلارک کنت را هم می‌بینیم. او با لانا لانگ همکاری می‌شود تا خلاف‌های این قلدرها را بر ملا و سعی کند عدالت برای آن‌ها برقرار شود. نتیجه‌ی این کار هم منجر به بحث برانگیزترین صحنه‌ی شماره‌ی اول Superman: Year One می‌شود.

قلدرها به لانا حمله و اقدام به تجاوز جنسی به او می‌کنند تا این که کلارک به نجاتش می‌رسد و این قلدرها را حسابی ادب می‌کند. اما مطمئناً این صحنه نشانی واضح از تاریک بودن این ورژن از دنیای کمیک بوک‌های دی‌سی نسبت به کمیک بوک‌های معمولی است.

سوپرمن به ارتش می‌پیوندد

اولین کمیک بوک منتشر شده از Superman: Year One با تغییری مهم از سرآغاز سوپرمن به اتمام می‌رسد. در حالی که اکثر ورژن‌هایی که از سوپرمن دیدیم، او بعد از فارغ التحصیل شدن از دبیرستان به دور دنیا سفر می‌کند و اسمالویل را ترک می‌کند اما در این کمیک بوک برای پیوستن به نیروی دریایی نام نویسی می‌کند.

کلارک به پدرش می‌گوید که می‌خواهد دنیا و اقیانوس‌ها را ببیند. جاناتان کنت خوش حال می‌شود که پسرش می‌خواهد از قدرت‌هایش بیش‌تر استفاده کند و فقط هدفش بردن مسابقات فوتبال نباشد اما مادر او نگران است که دولت ایالات متحده‌ی آمریکا کنترل پسرش را به دست بگیرد و از او یک «ماشین جنگی» بسازد.

شاید حق با او است که نگران باشد، با توجه به این که ما در کمیک بوک The Dark Knight Returns آینده‌ی سوپرمن را دیده‌ایم. در این کمیک بوک با یک سوپرمن میان سال طرف هستیم که به عنوان دست راست رئیس جمهور وقت ایالات متحده‌ی آمریکا، ریگان، خدمت می‌کند و به سراغ ویجلنتی‌های سرکش (مثل خود بتمن) و کسانی که در امور نظامی کشور دخالت می‌کنند، می‌رود.

حالا باید منتظر بمانیم و ببینیم که در شماره‌ی دوم کمیک بوک Superman: Year One (که قرار است در ماه آگوست امسال عرضه شود.) نقش کلارک کنت به عنوان یک سرباز نیروی دریایی ایالات متحده‌ی آمریکا چگونه پیش می‌رود.

کلارک کنتِ جوان به ارتش ایالات متحده‌ی آمریکا می‌پیوندد (برای دیدن تصویر با سایز کامل روی آن کلیک کنید.)
کلارک کنتِ جوان به ارتش ایالات متحده‌ی آمریکا می‌پیوندد (برای دیدن تصویر با سایز کامل روی آن کلیک کنید.)
IGN
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی