ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شیریک - Banner
کمیک بوک

معرفی شیریک – معشوقه کارنیج

شخصیت‌های مکمل این فرصت را می‌دهند تا شخصیت اصلی داستان از جنبه‌های متفاوت بررسی شود و حتی به شکل‌های مختلف توسعه پیدا کند. این دسته شخصیت‌ها شامل انواع دوست و دشمن می‌شوند. اما گاهی اوقات ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۵ مهر ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

شخصیت‌های مکمل این فرصت را می‌دهند تا شخصیت اصلی داستان از جنبه‌های متفاوت بررسی شود و حتی به شکل‌های مختلف توسعه پیدا کند. این دسته شخصیت‌ها شامل انواع دوست و دشمن می‌شوند. اما گاهی اوقات این آنتاگونیست داستان است که یک شخصیت مکمل برای خودش پیدا می‌کند. شیریک نیز برای کارنیج (Carnage) تقریباً چنین جایگاهی دارد.

مخاطبان با کارنیج به عنوان یک آدمکش بی‌رحم، پوچ‌گرا، وحشی و قدرتمند آشنا هستند که به هیچ چیزی اهمیت نمی‌دهد و فقط دوست دارد خون به پا کند. اما وقتی صحبت از شیریک می‌شود، وضعیت فرق می‌کند. کارنیج با تمام جنبه‌های منفی و بی‌رحمی‌هایش، کسی را دارد که برایش مهم است. همین باعث می‌شود کارنیجی را ببینیم که انتظارش را نداریم.

شناسنامه شیریک (Shriek)

- اولین حضور: شماره ۱ کمیک Spider-Man Unlimited (انتشار در ماه می سال ۱۹۹۳)
- ناشر: مارول
- خالقان: تام دی‌فالکو (Tom DeFalco) و ران لیم (Ron Lim)
- نام واقعی: فرانسیس لوئیز بریسن (Frances Louise Barrison)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۳۹۰ تا ۳۹۳ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار از ماه ژوئن تا سپتامبر سال ۱۹۹۴)
Carnage (انتشار از ماه دسامبر سال ۲۰۱۰ تا ماه آگوست سال ۲۰۱۱)
Deadpool vs. Carnage (انتشار از ماه ژوئن تا آگوست سال ۲۰۱۴)
شماره ۱۵۷ کمیک Venom (انتشار در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷)
Web of Venom: Cult of Carnage (انتشار در ماه ژوئن سال ۲۰۱۹)


شیریک کیست؟

سر منشأ بسیاری از ویلن‌های دیوانه و آشفته مرد عنکبوتی، موسسه ریون‌کرفت (Ravencroft) است؛ تقریباً مکانی معادل تیمارستان آرکهام برای دنیای مارول. شیریک نیز از این جا کار خود را آغاز می‌کند. پس از ملاقات با یکی دیگر از افراد ساکن موسسه، کارنیج، مسیر زندگی شیریک به سمت سوپرویلن شدن منحرف می‌شود. فرقی نمی‌کند با کارنیج یک گروه تشکیل دهد یا خودش به تنهایی فعالیت کند، شیریک را می‌توان یکی از مرگبارترین دشمنان مرد عنکبوتی و ونوم (Venom) به حساب آورد.

با این حال، فعالیت‌های مجرمانه شیریک از دوران کودکی سختش سرچشمه می‌گیرند. نداشتن فردی مناسب به عنوان مادر، عطش شیریک نسبت به جرم و تشکیل یک خانواده سوپرویلنی برای خود را تحریک می‌کند.اوریجین شیریک

شیریک در شماره ۱ کمیک Spider-Man Unlimited (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
شیریک در شماره ۱ کمیک Spider-Man Unlimited (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

نام واقعی شیریک فرانسیس بریسن است؛ هر چند از هویت پوششی ساندرا دیل (Sandra Deel) نیز استفاده کرده. در دوران کودکی، به فرانسیس توجه نمی‌شد و مادرش از او سوء استفاده می‌کرد تا باعث این شود که فرانسیس به سمت جرم و جنایت و اعتیاد به مواد مخدر برود.

فرانسیس در واقع یک جهش‌یافته بود اما یکی از آن دسته جهش‌یافته‌های نادر که قدرت‌ها و توانایی‌هایش به صورت طبیعی و با افزایش سن خود را نشان ندادند. در عوض، ترکیبی از شلیک شدن به سرش توسط یک افسر پلیس و در معرض بُعد دارک‌فورس (Darkforce Dimension) قرار گرفتن به لطف قهرمانی با نام کلوک (Cloak)، باعث نمایان شدن قدرت‌های فرانسیس بودند.

شیریکی که به تازگی دوباره متولد شده بود، در ابتدا به دست موسسه ریون‌کرفت افتاد اما در طی فرار کارنیج آزاد شد و با این فرزند قدرتمند ونوم یک گروه تشکیل داد. این اتحاد باعث دردسر بسیاری از قهرمان‌ها و شخصیت‌های دنیای مارول شده است.


قدرت‌ها و توانایی‌های شیریک

به طور خلاصه، قدرت‌های جهش‌یافتگی شیریک این قابلیت را به او می‌دهند تا امواج صوتی را تحت اختیار داشته باشد. او می‌تواند از این توانایی به شکل‌های جالبی استفاده کند. همان طور که از نامش مشخص است، شیریک این قابلیت را دارد که امواج صوتی نابود کننده‌ای را به سمت دشمنانش روانه کند. همچنین او می‌تواند از این انرژی برای اهداف تدافعی بهره ببرد؛ چیزی مثل ساخت سپرهای صوتی یا حتی پرواز کردن.

با این وجود، چیزی که باعث می‌شود شیریک واقعاً یک رقیب خطرناک شود این است که او می‌تواند تاریک‌ترین بخش‌های ذهن هر شخص را ببیند و از توانایی‌هایش برای استفاده از احساسات آن‌ها در رسیدن به اهداف خود بهره ببرد. شیریک خیلی راحت می‌تواند بزرگ‌ترین ترس هر کس را به بازی بگیرد.

از طرف دیگر، از آن جایی که شخصیت‌های سیمبیوتی مثل ونوم نسبت به امواج صوتی خیلی آسیب پذیر هستند، شیریک رقیب سرسختی برای ونوم و هم‌نژادی‌های او هم محسوب می‌شود.


رابطه شیریک با کارنیج

شیریک اولین بار در طی خط داستانی Maximum Carnage در سال ۱۹۹۳ پا به دنیای کمیک‌ها گذاشت و همین داستان نحوه رابطه او با کارنیج را مشخص کرد. اکثراً کارنیج را به عنوان پاسخ فرانچایز مرد عنکبوتی به جوکر می‌دانند (یک ویلن روانی خطرناک که انگیزه‌اش فقط آشوب و خون‌ریزی است)، پس خیلی عجیب نیست که شیریک را نیز به عنوان هارلی کویینِ کارنیج در نظر گرفت.

هر دوی شیریک و هارلی کویین، زن‌هایی هستند که از نظر ذهنی ثبات ندارند و عاشق یک سوپرویلنِ خطرناکِ زندانی شده می‌شوند. وقتی که شیریک توسط کارنیج آزاد شد، او را به عنوان همسر خودش برگزید. ویلن‌های دیگری که کارنیج و شیریک برای رسیدن به اهدافشان در طی خط داستانی Maximum Carnage با خود همراه می‌کنند، داپل‌گنگر (Doppelganger)، دیموگابلین (Demogoblin) و کاریون (Carrion)، فرزندان این زوج در چشم شیریک هستند. در اعماق وجودش، این زن شدیداً می‌خواهد یک خانواده تشکیل دهد تا دوران کودکی ناراحت کننده‌اش را جبران کند.

تفاوت کلیدی رابطه بین کارنیج و شیریک با جوکر و هارلی کویین این است که کارنیج در ظاهر، واقعاً خیلی به معشوقه‌اش اهمیت قائل می‌شود؛ آن هم با وجود دیدگاه پوچ‌گرایانه‌اش نسبت به زندگی. در سری کوتاه Deadpool vs. Carnage به وضوح می‌توان چنین چیزی را شاهد بود. جایی که ددپول وقتی کارنیج را شکست می‌دهد که او را فریب داده که شیریک را کشته است.

حضور شیریک در کمیک‌های مرد عنکبوتی نیز مثل خود کارنیج پررنگ و کم‌رنگ شده است. این شخصیت به طور موقت، پس از این که کارنیج ظاهراً در شماره ۲ کمیک New Avengers در سال ۲۰۰۴ از بین رفت، محو شد. وقتی کلتوس کسدی (Cletus Kasady) در سری ۲۰۱۰ کمیک Carnage بازگشت، به مخاطبان اطلاع داده شد که فرانسیس بریسن به لطف یکی از روان‌شناسان موسسه ریون‌کرفت با نام دکتر تنیس نیوس (Tanis Nieves) در حال بهبود بود. متأسفانه، بازگشت معشوقه‌اش باعث به سرانجام نرسیدن این روند شد. شیریک برای مدت کوتاهی با بخشی از سیمبیوت کارنیج ترکیب شد و توانایی‌های جدیدی به دست آورد. هر چند این سیمبیوت خیلی زود دکتر نیوس را به عنوان میزبان انتخاب کرد تا شخصیت جدیدی با نام اسکورن (Scorn) خلق شود.

علاقه شیریک به کارنیج در نهایت باعث نابودی او شد. در یکی از حضورهای اخیرش در کمیک Absolute Carnage: Lethal Protectors، شیریک خودش را داوطلبانه قربانی کرد تا کارنیج بتواند کدکس سیمبیوت درون بدنش را به دست آورد و یک قدم به برقراری ارتباط با خدای سیمبیوت‌ها، نال (Knull)، نزدیک شود.شیریک خارج از دنیای کمیک‌ها

شیریک با بازی نائومی هریس در فیلم Venom: Let There Be Carnage
شیریک با بازی نائومی هریس در فیلم Venom: Let There Be Carnage

به طرز عجیبی، شیریک در سریال انیمیشنی دهه ۹۰ مرد عنکبوتی یا حتی اسپین‌آف آن اثر با نام Spider-Man Unlimited که پر از سیمبیوت‌ها بود، حضور نداشت. در عوض، این شخصیت در چندین قسمت از سریال انیمیشنی Ultimate Spider-Man حضور داشت که شامل خطوط داستانی چند قسمتی مثل The New Sinister 6 و The Symbiote Saga می‌شد.

شیریک خیلی زود پس از معرفی در دنیای کمیک‌ها در بازی‌های ویدیویی مورد استفاده قرار گرفت. او یکی از باس‌فایت‌های اصلی بازی Maximum Carnage کنسول‌های سوپر نینتندو و سگا جنسیس بود؛ یک بازی که مستقیماً از روی همین خط داستانی کمیک‌ها ساخته شده بود. او در نسخه Wii، پلی استیشن ۲ و PSP بازی Spider-Man 3 دوباره در دنیای بازی‌های ویدیویی حضور پیدا کرد. با این که این بازی در ظاهر از روی فیلم Spider-Man 3 اقتباس شده بود اما این نسخه‌های بازی شامل شخصیت‌ها و خطوط داستانی مختلفی می‌شد که در فیلم استفاده نشده بودند. یکی از آن‌ها مربوط به شیریک بود که به عنوان همسر مایکل موربیوس (Michael Morbius) معرفی شد و قدرت‌هایش را به علت قرار گیری در معرض لباس سیمبیوتی اسپایدرمن به دست آورده بود.

اولین حضور لایو اکشن این شخصیت مربوط به فیلم Venom: Let There Be Carnage می‌شود و ایفای نقش او بر عهده نائومی هریس است. این فیلم روی رابطه فرانسیس بریسن با کلتوس کسدی و سرگذشت مشکل‌دارش تمرکز می‌کند.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (27 مورد)
 • eylasv
  eylasv | ۱۲ مهر ۱۴۰۰

  بنظر من پانچلان کسدی بیشتر بهش میاد آخه جوکر هارلی همش میزنه

 • Amirrip2
  Amirrip2 | ۶ مهر ۱۴۰۰

  شیریک =شرک

  • Dear-Johnny-depp
   Dear-Johnny-depp | ۶ مهر ۱۴۰۰

   واییییی منم تا خواستم بخونم جونم درومد هی می‌خوندم شرک ??‍♀️

  • Matin-Artorias
   Matin-Artorias | ۶ مهر ۱۴۰۰

   حق?

  • AmirRu
   AmirRu | ۶ مهر ۱۴۰۰

   حق الکامنت

 • Matin-Artorias
  Matin-Artorias | ۵ مهر ۱۴۰۰

  موجودی که نه عقل داره نه انسانیت،عشق داره!
  اون وقت بعضی از انسانها که هم عقل دارن هم انسانیت اصلا عشق تو وجودشون نیست...

  • soul-ninja-15
   soul-ninja-15 | ۶ مهر ۱۴۰۰

   داداش هیچ انسانی نمیتونه عشق نداشته باشه
   غریزی تو وجود انسان هست

   مطالعات خود را افزایش دهید

 • Amir234
  Amir234 | ۵ مهر ۱۴۰۰

  ابن شخصیت تو فیلم ونوم ۲ قراره حضور داشته باشه که البته هممون میدونیم اینو
  امیدوارم شخصیت پردازی خوبی تو این فیلم ازش شاهد باشیم

 • !Spider-Man
  !Spider-Man | ۵ مهر ۱۴۰۰

  《هارلی کویین کلتوس کسدی》چه خفن
  توی فیلم ونوم ۲ هم حضور داره،امیدوارم خوب نشونش بدن.نقشش رو هم خانوم هریس بازی میکنه

 • Daeealireza
  Daeealireza | ۵ مهر ۱۴۰۰

  اقا رنگ پوستش مثل گچه چرا تو فیلم سیاه پوسته:/

 • Brainless
  Brainless | ۵ مهر ۱۴۰۰

  برای کسایی که خبر ندارن اسکین کارنیج توی بتل پس این سیزن فورتنایت هست?

  • pouriae020
   pouriae020 | ۵ مهر ۱۴۰۰

   پس اضافه شدن اسکین عباس بوعذار قطعیه ??

   • soul-ninja-15
    soul-ninja-15 | ۵ مهر ۱۴۰۰

    بعد از اسکین مه لقا خانم اضافش میکنن

    • Matin-Artorias
     Matin-Artorias | ۶ مهر ۱۴۰۰

     کی همه رو اسنایپ میکنه؟
     مه لقا خانم?
     کی بیشتر کیل میکنه؟
     مه لقا خانم???

  • AmirRu
   AmirRu | ۶ مهر ۱۴۰۰

   منتظر اسکین خاله شادونه میمانیم...

   • reza-a-m-p-r
    reza-a-m-p-r | ۱۰ مهر ۱۴۰۰

    خدا بسه دیگه خسته شدیم..........................!

مطالب پیشنهادی