ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

معرفی ونوم – موجود فضایی چسبناک

یکی از چندین سیمبیوت مارول

۱
انارگیفت

برای یک ویلن سخت است تا بدون بزرگ‌ترین رقیبش، یعنی قهرمان داستان، بدرخشد. هر قهرمانی با دشمنانش تعریف می‌شود و شخصیت هر ویلنی نیز با وجود یک قهرمان معنا پیدا می‌کند. اما اگر قرار باشد فقط یکی از ویلن‌های اسپایدرمن از این قانون تبعیت نکند، آن ویلن ونوم خواهد بود.

ونوم از همان اولین حضورش در دنیای کمیک‌ها به عنوان یکی از منطقی‌ترین راه‌ها برای محافظت از لباس ابرقهرمانان در برابر بریدگی و دیگر صدمات، تا تبدیل شدنش به یک موجود فضایی عجیب و غریب که هم‌نژادهای ترسناکی نیز دارد، و مطمئناً تا تقابل‌هایش با اسپایدرمن به عنوان دشمن شماره یک‌اش، ماجراهای زیادی را پشت سر گذاشته.

در این مطلب قصد داریم شما را با سیمبیوتِ (Symbiote) ونوم آشنا کنیم. با ما در ویجیاتو همراه باشید.

ونوم؛ یک ایده برای حل یکی از رایج‌ترین مشکلات ابرقهرمانان

ونوم بیش‌تر به عنوان یکی از رقبا و ویلن‌های اسپایدرمن شناخته می‌شود. با این حال، اوریجین و سرآغاز این موجود فضایی، ترکیب جالبی از شانس و نیاز است.

در سال ۱۹۸۲، مارول از مخاطبان خود خواسته بود که برای کمیک‌هایش ایده جدید بدهند. از همین رو یکی از طرفداران با نام رندی شولر (Randy Schueller) ایده لباس سیاهی برای اسپایدرمن که از مولکول‌های ناپایدار تشکیل شده‌اند را مطرح کرد. مارول برای این ایده اولیه و ساده شولر ۲۲۰ دلار پرداخت کرد و حدوداً دو سال بعد لباس سیاهی را به تن اسپایدی پوشاند.

اما طبق گفته جان بیرن، ایده خامی که تبدیل به ونوم می‌شد خیلی قبل‌تر به عنوان راه‌حلی برای یکی از بزرگ‌ترین و رایج‌ترین مشکلات لباس ابرقهرمانان شکل گرفته بود. این مشکل به طور مداوم در فیلم‌ها، سریال‌ها، کمیک‌ها و بازی‌ها ویدیویی اقتباس شده از این دسته شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد: ابرقهرمانِ داستان وارد نبردی عظیم شده و لباسش دقیقاً مثل خودش تکه‌تکه و پاره‌پاره می‌شود. با این حال در قسمت بعدی داستان و به فاصله کوتاه از این نبرد عظیم، شاهد این هستیم که لباس مورد نظر مثل روز اولش شده.

بیرن که در آن زمان همراه با کریس کلیرمونت روی شخصیت آیرون فیست (Iron Fist) کار می‌کرد، متوجه این اتفاق غیرمنطقی شد. او در این باره نوشت:

«من با این تصور که دنی رند [هویت واقعی آیرون فیست] یک گوشه با سوزن و نخ بنشیند خیلی خوشم نمی‌آمد. پس… پیشنهاد دادم که لباسش از نوعی متریال بیولوژیکی ساخته شده باشد که به جای وصله خوردن، «ترمیم» شود. هیچوقت از این ایده برای آیرون فیست استفاده نکردیم، و سال‌ها بعد، بعد از این که اسپایدرمن لباس فضایی سیاهش را در [خط داستانی] Secret Wars به تن کرد، راجر استرن خواست که ببینم می‌توان از آن ایده استفاده کنم، و این مورد را اضافه کرد که لباس نوعی سیمبیوت است.»

ترکیب ونوم و اسپایدرمن

ترکیب ونوم و اسپایدرمن

ایده خلق یک سیمبیوت از رابطه همزیستی (سیمبیوتیک – Symbiotic) که در طبیعیت بین دو موجود زنده می‌بینیم (مثل رابطه دلقک‌ماهی و شقایق‌های دریایی) شکل گرفته است. بر اساس رابطه همزیستی، موجودات زنده با یکدیگر ارتباطی برقرار می‌کنند که هر دویشان از آن سود می‌برند.

تبدیل ونوم به یک سیمبیوت از ایده بیرن شروع شد و بعد از آن استرن تکمیلش کرد. در نهایت اما دیوید میشلینی و تاد مک‌فارلن افسار را به دست گرفتند و ونوم را به عنوان شخصیتی کاملاً مستقل، به همراه یک نژاد فضایی با نام سیمبیوت‌ها، خلق کردند.

زندگی سیمبیوت‌ها، مثل معنی نامشان، نیازمند به یک موجود زنده دیگر است. آن‌ها موجودی را به عنوان میزبان اتخاب کرده و به آن موجود، یک سری ابرقدرت می‌دهند (مثلاً بعضی از قابلیت‌های ونوم قدرت و سرعت فرا انسانی و همینطوری توانایی تغییر شکل است) و در عوض از میزبانشان نیروی زندگی می‌گیرند.

وقتی در مورد ونوم صحبت می‌شود، منظور بیش‌تر ترکیب این سیمبیوتِ خبیث با ادی براک (Eddie Brock) است اما باید توجه کرد که این سیمبیوتِ سیاه فقط ادی را به عنوان میزبان انتخاب نکرده و چندین شخصیت دیگر نیز با او ترکیب شده‌اند که مشهورترین آن‌ها خود پیتر پارکر است.

مشهورترین ماجراهای ونوم حول محور یک ویلن (و گاهی آنتی هیرو) با نام ادی براک می‌چرخد
تام هاردی در نقش ادی براک در فیلم Venom

تام هاردی در نقش ادی براک در فیلم Venom

در حالی که ونوم در طی حضورش در دنیای کمیک‌ها چندین میزبان داشته اما آن میزبانی که معمولاً هم خود سیمبیوت و هم مخاطبان سراغش را می‌گیرند، ادی براک است.

بخشی از دلیل محبوبیت براک، اشتراکاتش با پیتر پارکر محسوب می‌شود: براک مثل پیتر یک ژورنالیست بود که از طرفی اسپایدرمن را عامل شکست شغلی‌اش می‌داند. براک فکر می‌کرد که یک پرونده قتل پیچیده را حل کرده اما مشخص شد که منبعش نادرست بوده. وقتی اسپایدرمن قاتل واقعی را شناسایی می‌کند، براک شغلش را از دست می‌دهد و مجبور می‌شود برای امرار معاش به ژورنالیسم تبلویدی و زرد روی بیاورد. همین اتفاق باعث شده تا ادی، اسپایدرمن را به عنوان عامل شکستش بداند و به چشم دشمن او را ببیند.

داستان زندگی ادی براک و ارتباطات او با اسپایدرمن به طرزی پیش می‌رود که با قالب معمولی و همیشگی ابرقهرمان/ابرویلن جور در نمی‌آید. اسپایدرمن با انجام کاری ابرقهرمانی بدون داشتن ارتباط مستقیمی با ادی، باعث شد تا شغل او از دست برود. ادی نیز به اشتباه تمام این اتفاقات (حتی روند ژورنالیسم خود در چک نکرد و اعتماد زیاد به منبع‌اش) را تقصیر اسپایدرمن می‌بیند. یک ارتباط عجیب و غریب که در نهایت به ضرر هر دو شخصیتی است که حداقل در ابتدای کار هدفی مشترک داشتند.

اما یک مورد دیگر که باعث خاص و جذابیت ونوم شده، رفتار او به عنوان یک آنتی هیرو و یا بهتر است بگوییم آنتی ویلن است. کمیک بوک‌های دهه ۹۰ پر بود از شخصیت‌هایی «حاشیه‌دار» که نه کاملاً خوب بودند و نه کاملاً شر. به عنوان مثال مک‌فارلن، که بخشی از شهرتش را به خاطر کار با شخصیت اسپایدرمن به دست آورده، بعدها کمیکی به نام اسپاون (Spawn) را خلق کرد. این کمیک در مورد یک ویجلنتی شیطانی با همین نام بود که در دهه ۹۰ به شدت محبوب شد.

در این دوره، شخصیت‌هایی که روی مرز خیر و شر راه می‌رفتند بین مخاطبان به محبوبیت رسیده بودند. قهرمان‌هایی که با روش‌های نابودگرانه یا قتل‌های زیاد کار خود را پیش می‌بردند (مثل ولورین و پانیشر) و شخصیت‌های شروری که وجدانی بیدار داشتند (مثل مگنیتو و حتی ددپول) جزو این شخصیت‌ها به حساب می‌آمدند. ونومِ ادی براک نیز جزو همین شخصیت‌ها قرار می‌گرفت که رفتار و روش‌هایش از نظر اخلاقی کاملاً ثابت و مشخص نبود. یک روز با ونومی طرف بودیم که مردم را نجات می‌داد و روز دیگر جان عده‌ای دیگر را به خطر می‌انداخت.

وقتی که ونوم به عنوان یکی از ترسناک‌ترین رقبای اسپایدرمن معروف شد، بعضی از نویسندگان تصمیم گرفتند بیش‌تر به اخلاقیات ادی براک بپردازند. کمیک Venom: Lethal Protector (انتشار از ماه فوریه تا جولای سال ۱۹۹۳) که توسط میشلینی و مارک بگلی خلق شده بود، ونوم را به شکل یک ویجلنتی به تصویر می‌کشد که از افراد فقیر و بی‌خانمان سان فرانسیسکو محافظت می‌کند. (شخصیت ونوم در فیلم Venom با بازی تام هاردی هم شبیه به این نسخه از کمیک‌ها است.)

البته این رفتار ونوم منطقی هم به نظر می‌رسد. ادی براک بعد از ماجرای رسوایی واترگیت، به کار ژورنالیسم علاقه‌مند شده بود و می‌خواست از این شغل برای انجام کارهای خوب، مبارزه با جرم و رسوا کردن افراد فاسد استفاده کند. با این حال مجموعه‌ای از اتفاقات ناخوشایند او را در مسیری قرار دادند که دیگر راه بازگشتی نداشت.

اما چون یک سیمبیوت فضایی با براک ترکیب شده، به او توانایی و قدرت‌های شگفت انگیز داده و ادی را به سمت خواسته‌های تاریک و شر می‌کشاند به این معنی نیست که آن ژورنالیسم خوب باید هر چیزی که قبلاً برایش جنگیده بود را دور بیاندازد.

کمیک Venom: Lethal Protector حتی ونوم را در برابر دیگر سیمبیوت‌ها که اخلاقیات را کم‌تر رعایت می‌کنند و جنبه انسانی کم‌تری دارند نیز قرار می‌دهد. همین باعث شد تا نویسندگان ونوم بتوانند یک طیف اخلاقی را تعریف کنند که در آن ونوم بیش‌تر به سمت مثبت تمایل داشته باشد.

تقابل ونوم و کارنیج

تقابل ونوم و کارنیج

شاید بتوان کارنیج (Carnage) را به عنوان مهم‌ترین شخصیت در ایجاد جنبه قهرمانی ونوم در نظر گرفت. این سیمبیوت که از خودِ ونوم حاصل شده، یک قاتل سریال دربند با نام کلیتوس کسدی (Cletus Kasady) را به عنوان میزبان انتخاب کرده. کلیتوس قرار است در فیلم Venom: Let There Be Carnage با بازی وودی هرلسون نیز حضور داشته باشد. کارنیج نسبت به ونوم خشن‌تر، بیش‌تر متمایل به قتل و سادیست‌تر است و حضورش نشان می‌دهد که چقدر ونوم شخصیت انسان‌وارانه‌تری دارد.

در کمیک‌ها، اسپایدرمن و ونوم با یکدیگر همکار کرده‌اند تا کارنیج را شکست داده و بشریت را نجات دهند؛ همان مثال معروف که می‌گوید «دشمنِ دشمن، من، دوست من است». با این که گاهی اوقات اسپایدی و ونوم با یکدیگر همکاری می‌کنند اما خیلی طول نمی‌کشد تا سیمبیوت سیاه مارول دوباره به شخصیت آشوب‌طلب و خرابکارش برگردد و تبدیل به دشمن درجه یک اسپایدرمن شود.

منبع: VOX

.کپی شد https://vgto.ir/4og

1
نظر تو چیه ؟

avatar
1000
1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه
sia آخرین نویسندگان دیدگاه
  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
sia
مهمان
sia

لطفاً کارکتر استفانی براون( اسپویلر) هم معرفی کنید

ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...