ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

قبلا در ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

بررسی بازی مختار: فصل قیام – یک قدم رو به جلو

قدم به قدم با قیام مختار

۳ هفته پیش ۴ ذخیره

احساس می‌کنم می‌بایست ابتدای هر بررسی از بازی‌های ایرانی اشاره کرد که به هیچ عنوان نباید صنعت بازی‌سازی داخلی را با نمونه‌های خارجی مقایسه کنیم. گرچه هدف ما رسیدن به استانداردهای جهانی است، اما حین طی کردن این پروسه نباید با مقایسه کاری کنیم تا از سرعت پیشرفت آن کاسته شود. چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است حمایت کاربران از بازی‌سازانی است که تلاش می‌کنند این فاصله را کمتر کنند. بازی‌سازانی مانند استودیو رسانا شکوه کویر که با بازی «سفیر عشق» ثابت کرد نزدیک شدن به استانداردهای جهانی یک رویا نیست و با «مختار: فصل قیام» مهر تاییدی روی این ادعا زد. در ادامه با بررسی دومین قسمت از این سه‌گانه همراه ویجیاتو باشید.

مختار: فصل قیام
 • امتیاز کاربران
  199 ratings7.1/10
 • ژانر اکشن-ماجرایی
 • پلتفرم‌ها پی‌سی
 • سازنده استودیو رسانا شکوه کویر
 • حالت بازی تک نفره

اگر سریال مختار را تماشا کرده باشید خط داستانی بازی و حوادث آن کاملا برایتان آشناست. این بار قرار است کنترل ابو اسحاق را دست بگیرید و برای خون‌خواهی امام حسین (ع) و یارانش علیه یزید قیام کنید. در این بین با شخصیت‌های متعددی از جمله مهران (که در قسمت اول کنترلش را به دست داشتیم)، عبدالله ابن زبیر، ابن زیاد، محمد حنفیه و… مواجه می‌شوید. شخصیت‌هایی واقعی که بخشی از روایت داستان به عهده آنان گذاشته شده و شما را در جریان رویدادهای تاریخی آن زمان قرار می‌دهند. مسئله‌ای که درخصوص بازی‌هایی با داستان‌های واقعی وجود دارد این است که ما تمام اتفاقاتی که قرار است درجریانشان قرار بگیریم را پیشاپیش می‌دانیم. تنها مسئله‌ای که می‌تواند این مسئله را پوشش دهد روایت خلاقانه داستان و بکارگیری صحیح آن برای طراحی مراحل بازی است.

مختار: فصل قیام ۱۲ مرحله دارد. طی این ۱۲ مرحله شما مختار را از اعماق زندان ابن زیاد تا روشن کردن آتش قیام همراهی می‌کنید. اگر سفیر عشق را بازی کرده باشید همه چیز در مختار: فصل قیام برایتان آشناست. همان چهارچوب حفظ شده اما این بار استودیو رسانا شکوه کویر تلاش کرده تا برخی از ایراداتی که به بُعد فنی بازی وارد بود را برطرف کند. برای مثال یکی از بزرگ‌ترین ایرادات سفیر عشق بهینه نبودن آن بود. شما برای اجرای بازی با خیال راحت نیاز به یک سیستم قدرتمند گیمینگ داشتید. اما مختار: فصل قیام درگیر این مشکل نیست. بازی به راحتی و با پرفورمنسی مناسب روی سیستم‌های ضعیف اجرا می‌شود و شما می‌توانید از تجربه آن لذت ببرید. از طرفی مشکل خشک بودن انیمیشن‌های بازی حل شده. کارکتر اصلی بازی یا در واقع مختار حرکاتش را فوق‌العاده نرم‌تر انجام می‌دهد که خودش یک پیشرفت بزرگ محسوب می‌شود.

این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بدانید همچنان بخشی از مراحل مختار: فصل قیام را طی کردن مسافت‌هایی طولانی به صورت پیاده یا با استفاده از اسب تشکیل می‌دهد. به نوعی می‌توان دلیل این کار را نمایش محیط شبیه‌سازی شده و زحمتی دانست که تیم سازنده بازی برایش کشیده‌اند. باز هم برای بازسازی قسمت‌های مختلف محیط از متون تاریخی و تصاویر موجود استفاده شده. اما یکی از بزرگ‌ترین ایرادات سفیر عشق همچنان به قوت خودش باقی است. گرچه محیط بازی بزرگ طراحی شده اما هیچ چیزی برای استفاده از این محیط وجود ندارد. نه می‌توانید با NPCها تعامل داشته باشید نه انجام کارهایی مانند ارتقاء سلاح‌ها به حجره یا لوکیشنی خاص سپرده شده. همچنان شما ناظر زندگی مردم و صحبت‌هایشان با یکدیگر هستید تا زمانی که به نقطه مورد نظر برسید و در این بین اگر کنجکاویتان گل کرد همچنان بازی با برخی آیتم‌های خاص که برای بازیابی سلامتی و ارتقاء سلاح‌ها استفاده می‌شود از شما استقبال می‌کند.

گذشته از این مسائل، مختار: فصل قیام بیشتر از سفیر عشق با باگ‌هایی عجیب همراه است. مشکلات متفاوتی که برخی مواقع باعث می‌شوند به مرگتان راضی باشید بلکه بتوانید دوباره از محل ذخیره شدن کار را آغاز کنید، منتها این بار بدون مشکل پیش آمده. حین درگیری‌ها با شروع شدن انیمیشن حمله دشمنان بهتر است از حمله کردن بپرهیزید چرا که در بیشتر مواقع آسیب به هر دو طرف وارد می‌شود و طبیعتا در این بین شمایید که ضرر می‌کنید. همچنین دیده می‌شود که برخی از آیتم‌های موجود در محیط باعث گیر کردن دشمنان و باقی ماندنشان در نقطه‌ای ثابت می‌شوند. البته این مسئله برای شما خبر خوبی است چرا که حداقل می‌دانید با تعداد کمتری طرف هستید و بعدا می‌توانید به نفراتی که دچار باگ شده‌اند رسیدگی کنید. احساس می‌کنم سهم بیشتری از گیم‌پلی مختار: فصل قیام به مراحل مخفی‌کاری اختصاص پیدا کرده. این مسئله نه تنها باعث ایجاد تنوع در گیم‌پلی نشده بلکه از قسمتی به بعد به شدت خسته‌کننده جلوه می‌کند. درواقع کار به جایی می‌رسد که شما ترجیح می‌دهید در محیط بدویید و توجه سربازها را به خودتان جلب کنید تا سرعت پیشرویتان بالاتر برود.

مدت زمان بازی

داستان اصلی: ۶-۷ ساعت

مشکل دیگری که قسمت مخفی‌کاری مختار: فصل قیام را به شدت تحت تاثیر قرار داده این است که بازی شما را وادار به استفاده از کاورها و پیش رفتن با آن‌ها می‌کند. شما نمی‌توانید از تیر و کمانتان به عنوان ابزاری برای کشتن بی‌سر و صدای دشمنان استفاده کنید. تنها زمانی امکان استفاده از تیر و کمان را پیدا می‌کنید که سربازها متوجه حضور شما شوند و بازی وارد بخش اکشن خودش شود. اینکه هنوز امکان پریدن در بازی وجود ندارد نیز به نوبه خود جالب است. شما باید به نقطه‌ای برسید که مختار نیاز به پریدن دارد و سپس دکمه مربوطه را بزنید تا با انیمیشنی آماده این کار انجام شود! برای درگیری با دشمنانتان می‌توانید از چهار نوع ترکیب سلاح استفاده کنید. شمشیر، شمشیر و سپر، تیر و کمان و دو شمشیر همزمان. تمام این سلاح‌ها از ابتدای کار در اختیارتان قرار نمی‌گیرند و با پیشروی در داستان کم‌کم به شما داده می‌شوند. با توجه به بزرگ‌تر شدن درگیری‌های بازی، مهم است که ارتقاء دادن سلاح‌هایتان را فراموش نکنید. همچنین می‌توانید برخی ضربات ترکیبی را با پرداخت هزینه‌شان فعال کنید. این ضربات روند درگیری‌ها را تغییر می‌دهند و به شما اجازه می‌دهند با سرعت بیشتری دشمنانتان را از بین ببرید.

اگر تمام مشکلات موجود را کنار بگذاریم، می‌توان متوجه شد که مختار: فصل قیام کم‌کم به آن فرمول طلایی بازی‌های اکشن / ماجراجویی نزدیک می‌شود. بهرحال در جریان ۶ ساعت گیم‌پلی بازی لحظات مختلفی از جمله دو باس‌فایت (که جفتشان با یک دشمن و به یک شکل اجرا می‌شود) وجود دارد که می‌تواند تاحدودی یکنواختی را از بین ببرد. اما قرار نیست تمام مشکلات ختم به بخش گیم‌پلی بازی شوند. حتی حضور دوبلورهای بزرگی مانند «منوچهر والی زاده» و «میثم نیکنام» باز هم نتوانسته مشکلات مربوط به دیالوگ‌های بازی را پوشش دهد. این مسئله زمانی به اوج خودش می‌رسد که وارد درگیری می‌شوید و حداقل دو بار از زبان هر سرباز دشمن عبارت «مادرت را به عزایت می‌نشانم» را می‌شنوید! این یکی از نقطه‌ ضعف‌هایی است که در سفیر عشق نیز وجود داشت و متاسفانه راه حلی در مختار: فصل قیام برایش در نظر گرفته نشده.

اما درمورد جلوه‌های بصری مختار: فصل قیام همه چیز متفاوت است. استودیو رسانا شکوه کویر همچون سفیر عشق توانسته به بهترین شکل ممکن این قسمت را پیاده‌سازی کند. مختار: فصل قیام به لطف موتور آنریل انجین زیباست و نورپردازی فوق‌العاده آن اثبات این قضیه را ساده‌تر می‌کند. خوشحالیم که می‌بینیم بازی‌های ایرانی در زمینه‌های گرافیکی به جایی رسیده‌اند که فاصله چشمگیری با استانداردهای جهانی ندارد. به طور کلی می‌توان گفت مختار: فصل قیام یک گام رو به جلو نسبت به سفیر عشق محسوب می‌شود. بسیاری از مشکلات فنی حل شده‌اند و همچنان برخی مشکلات دیگر وجود دارد که امیدواریم در به‌روز‌رسانی‌های آینده بازی برطرف شوند. اما آنچه در ابتدای متن گفتم را فراموش نکنید. اگر دوست داریم فاصله صنعت بازی‌سازی داخلی با استانداردهای جهانی به کمترین میزان ممکن برسد باید از محصولات آن حمایت کنیم.

مختار: فصل قیام با کد نسخه پی‌سی که سازنده بازی در اختیار ویجیاتو قرار داده بررسی شده است.

مختار: فصل قیام

خلاصه بگم که…

مختار: فصل قیام یک گام رو به جلو نسبت به سفیر عشق محسوب می‌شود. بسیاری از مشکلات فنی حل شده‌اند و همچنان برخی مشکلات دیگر وجود دارد که امیدواریم در به‌روز‌رسانی‌های آینده بازی برطرف شوند. اما آنچه در ابتدای متن گفتم را فراموش نکنید. اگر دوست داریم فاصله صنعت بازی‌سازی داخلی با استانداردهای جهانی به کمترین میزان ممکن برسد باید از محصولات آن حمایت کنیم.

مختار: فصل قیام

می‌خرمش…

مختار: فصل قیام پیشرفت محسوسی به نسبت سفیر عشق داشته. این مسئله باعث می‌شود برای تجربه قسمت بعدی بازی هیجان‌زده باشیم. همچنین نباید مسئله مهم حمایت از بازی‌سازان داخلی را نادیده گرفت.

مختار: فصل قیام

نمی‌خرمش…

باگ‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است گذراندن برخی از لحظات بازی را برایتان سخت کنند. از طرفی مشکلات مربوط به دیالوگ‌ها و از طرفی ریتم کند و خسته‌کننده بازی در بعضی از قسمت‌ها جزو نقاط ضعف آن محسوب می‌شوند.

 • امتیاز ویجیاتو65
 • امتیاز کاربران
  199 ratings7.1/10

کپی شد https://vgto.ir/c8f
نظرات (۱۰۶)
4 51 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
106 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات
MOHAMMAD-REZA-MADADI

بازی خوبی به نظر میاد
ولی خو صنعت گیم ایران حمایت نمیشه
وگرنه ما می تونیم بازیهای خفن تری هم بسازیم
خداروشکر که تا همینجا هم اومدیم

am1287

به عنوان یه بازی ایرانی جذاب و هیجان انگیز بنظر میاد(به شخصه فقط تیزرش رو دیدم)
ولی همونطور که دوستان گفتن سوژه مختار دیگه یکم داره خز میشه و ما سوژه مذهبی خوب هم کم نداریم( مثلا پادشاهی سلیمان نبی برای یه بازی استراتژی در سبک stronghold و crusader kings، داستان نوح پیامبر برای یه بازی نقش آفرینی کمپین محور، یا حتی داستان فتح آندلس) در کل اگر از این آثار حمایت بشه، دیر نمیجنبه که شاهد آثار سطح بالاتر هم خواهیم بود و اون موقع به یه منبع رسانه ای بی نطیر برای معرفی کردن فرهنگ و آیین خودمون به دنیا خواهیم داشت. به امید استاندارد های جهانی. یا حق

MOHAMMAD-REZA-MADADI

باورم نمیشه یه بار کامنتت رو لایکیدم

R-you-gamer

عجب……
درسته
واسه اولین بار لایک ⁦ヽ((◎д◎))ゝ⁩

IAmAmir714

من خودم به شخصه از ساخت یه بازی اکشن ادونچر از روی شاهنامه خیلی حمایت میکنم
شاهنامه واقعا پتانسیل بالایی داره

Thunderbolt

از این کامنتت خیلی خوشم اومد
بچه ها ایسلام هم بخشی از تاریخ ایرانه
درسته منابع خیلی داریم و حتی پیامبر ها هم میتونیم بازی بسازیم ولی کاش بهت میگم انقدر یکطرفه نگاه نکن ما ایرانی اسلامی هستیم قرار نیست همش اسلامی باشه و اگر دقت کنی همه ایرلنی رو اول میارن ولی باز حرفتو قبول دارم سبک میخورن به هم

m2003

خب اسلام که به یک مختار ختم نشده به جز مختار کلی رخداد جذاب داره

Thunderbolt

بازی نکردم
ولی طبق چیزایی که دیدم مثل بعضی بازی ها صورتاشون عتیقه نیست
گرافیک خیلی خوبی از نظرم
اگر داستان همون همیشگی باشه داستان قویه
به هر حال با همه مشکلات گام رو به جلو هست شاید در آینده نزدیک ایران هم بتونه حرفی داشته باشه
میگم بنظرتون جهانی میتونه بشه بازی اگر زیر نویس انگلیسی داشته باشه؟

Dear-Johnny-depp

فکر نکنم؛ چون خارجیا زیاد علاقه ای ب بازی ک درباره ی فرد عربه و داستان حماسی و انرمالی نداره ندارن ولی بنظر اگه ی بازی خفن از شاهنامه و شاهان ایران باستان بسازن چون تاریخ ایران باستان و شاهنامه خیلی با ابهته و ی حالت حماسی داره احساس میکنم بخرنش

آخرین ویرایش 22 روز پیش توسط Dear-Johnny-depp
MuhammadAli-is-an-Arab-gamer

داداش الطائر لر مسجدسلیمان که نبود 😐 عرب بود
شخصیت های عربی توی گیم زیادن هم مثبت هم منفی اما اینکه داستان درباره اونا باشه آره کمه

am1287

این کوروش پرستی و شاهنامه پرستی شما همونقدر بده که عرب پرستی دوران جاهلیت بده. ان اکرمکم عند الله اتقاکم. عرب و عجم و روس و ژرمن و اینا هم نداره

Daniella-dimitrescu

من که اصلا نفهمیدم چی گفتی

Ali-hassanvand

کسی اینجا شاهنامه پرست نیست
کوروش پرست نیست
این حرف هات میخرست ما فقط داریم از تاریخ و فرهنگمون دفاع میکنیم

BenitoMussolini

نمیخوای از سایت بری؟😐

Thunderbolt

حالا لازم نیست بری دوران جاهلیت همین الان هم خلیا هستن

reza-a-m-p-r

اینجا نه کسی کوروش پرسته نه نژاد پرست .

به کامنتی هم که ریپلای کردی حرف بدی نزده جناب عالی اشتب برداشت کردی .
ما فقط میگیم تاریخ ایران و داستان های شاهنامه واقا حماسی جذاب هستن پس بازی های خوبی ازشون میشه ساخت .

Daniella-dimitrescu

به نظرم ربطی به عرب و اینها نداره
بازی خوب باشه،میخرنش

pouriae020

فقط بازیش رو نساخته بودن که اونم ساختن

Amir1100ali

مختار تو فیلم و سینما داشت به ****** میدادمون تو بازی ها هم اومد😂😂😂😂

Ali-hassanvand

هنوز بازی رو کامل تموم نکردم
باید بگم که انتظار بیشتری داشتم
خیلی خلاصه براتون توصیف ش میکنم
گیم پلی 🙂
اکشن 🙁
گرافیک 😍
مخفی کاری 😑
دیالوگ ها 😠
باید بگم که انتظار یه پیشرفت بزرگ تر نسبت به سفیر عشق داشتم
.
و اینکه یه سری از دوستان میگن که چرا از تاریخ خودمون بازی نمیسازن
باید بگم که اول ن سنگ انداختن های کشوره و به سادگی مجوز نمیدن
دوما اینکه نمیتونن!
ارتش بزرگ اعراب نهایتا ۱۵ هزار نفر بود بیشتر نمیشد
همین هم به زور داین نشون میدن
چه برسه به ارتش چند صدهزار نفره خشایار
که بعضی مورخ ها میگن تعداد نفرات ارتشش بیشتر از ۱ میلیون بوده!
به نظرم واسه ساختن عظمت تاریخ خودمون یکم تازه کارن

reza-a-m-p-r

نتونستنشون به همین جا خطم نمیشه …. الان با توجه به سطح بازی سازیمون …. اصلا ارزش نداره داستان های بینظیری مثل شاهنامه یا تاریخمون بسازیم چون وقتی خوب از اب در نیان اگر بعد ها بخواییم دوباره بسازیمشون دیگه اوون شکوه اولیشو نداره

Ali-hassanvand

دقیقا

Grand-magus

واقعا درست میگی

MuhammadAli-is-an-Arab-gamer

خراسان به چند هزار نفر فتح شد؟ خیلی از جاهای دیگه چطور؟ الان میگی خوب بیشتر ارتششون عرب نبودن که
منم بت میگم این ارتش ۱ میلیون کاملا فارس بودن؟ بخوای بگی ایرانی منم بت میگم اوناهم اسلامی بودن

amir-hossein379

ببینید این بازی یه قدم رو به جلو برا صنعت گیم ایران بود و این گیم نشون داد ایرانی ها میتونن بازی های خیلی بهتری(حتی در سطح جهانی) بسازن. البته به شرطی که چون اول راه هستن نیایم بازی هایی که ساخته شده(و در آینده ساخته خواهد شد) رو با اساسین کرید و ویچر و… مقایسه کنیم چون تازه اول راه هستن و به طبع تجربه کمتری دارن و همچنین تحریم ها خیلی اذیت شون میکنه. بخاطر همین فعلا سطح توقع مون رو از بازی های ایرانی بیاریم پایین (بازم تاکید میکنم! فقط “فعلا” ؛ چون ممکنه با از بین رفتن تحریم ها[در خواب] و کسب تجربه بیشتر و بزرگتر شدن استودیو ها و اضافه شدن استعدادهای کشورمون، کد نویس ها و بازیساز های ایرانی و غیر ایرانی صنعت گیم ایران پیشرفت کنه و حتی بتونه جلوی نمونه های خارجی مثل اساسین و… حرفی برای گفتن داشته باشه) و با حمایت از اون ها( کرک نکردن شون و اورجینال از سازنده گرفتن) به صنعت گیم ایران کمک کنیم.
به امید روزی که در بحث بازی سازی بتونیم با خارجی ها رقابت کنیم.
به امید اون روز🙂🚩

آخرین ویرایش 22 روز پیش توسط amir-hossein379
reza-a-m-p-r

دقیقا همینطوره .
اشکالاتشون رو نباید نادیده بگیریم ولی نباید مثل پوتک بکوبیم تو سرشون اشکالات باید مطرح بشن تا بیشرفت بیشتر بشه .

مقایسه کردن با عناوین خارجی هم که کلا یه چیز مسخرست.

اگر وضعیت کشور برای این صنعت بهتر بشه قطعا! سرعت پیشرفتمون هم بیشتر میشه .

))) مثلا رشته بازی سازی { الان داریم ولی اصلا به درد نمیخوره ! } به رشته های دیگه دانشگاهی اضافه بشه

))) قوانین سختگیرانه در مورد داستان بازی ها که واقا بعضی هاشون بی منطق وضع شدن و اجرا میشن کنار برن

))) و دولت کمی بیشتر به این صنعت توجه کنه و حمایت کنه .
اینا حداقل چیزایی هستن که باید انجام بشن

amir-hossein379

دقیقا👌👌
اشکالات و باگ ها رو باید گزارش داد تا برطرف بشه ولی به قول شما نباید اشکالات رو با پتک کوبید تو سرشون.چون تو ذوق شون میخوره و دیگه بازی نمیسازن که تجربه کسب کنن و حرفه ای تر بشن.
تو کشور ما اکثر مردم به گیم به چشم یه چیز بیخود و وقت تلف کن و آدم از راه بدر کن نگاه میکنن و تصور بدی نسبت به گیم دارن. بخاطر اینه صنعت گیم کشور مون(نسبت به بقیه جاها) عقب تره.
مردم باید عقیده شون رو راجع به گیم عوض کنن

mmd-mofangi

برای اشکالات و باگ ها میگیم امکانات نداشتن اما برای دیالوگ ها چی اون دیالوگ های فوق افتضاح رو که میتونستن درستش کنن

reza-a-m-p-r

از بس که مختارو دیدیم دیگه برخلاف خودش مخصاف شدیم!!!

mmd-mofangi

به عنوان یک بازی ایرانی اثر خوبیه ولی میتونست روی دیالوگ ها خیلی بیشتر کار بشه

Daniella-dimitrescu

این واقعا به قدم رو به جلو بود
امیدوارم یه روز این صنعت به اندازه ای توی ایران پیشرفت کنه که بتونن بدون تحمل سانسور ها و ایرادهای مسخره،کارشونو جلو ببرن

آخرین ویرایش 22 روز پیش توسط Daniella-dimitrescu
mohammadat85

تا حالا بازی نکردم ولی انقد مختار رو تلویزیون گذاشته که میتونم تمام دیالوگ ها و صحنه هاشو تصور کنم 😐😅

enemyite

من خودم بازی رو تجربه کردم و میتونم بگم بزرگترین مشکلش اینه که وقتی شما بازی رو انجام میدی منابع سیستمت با این که سیستم مورد نیاز رو داره ولی روی کمترین گرافیک هم مشکلاتی داره

Doosty

آفرین به این تیم مثل اینکه بازی واقعا خوبیه
ولی بنظرم زیاد جالب نیست از چیزهای دینی بازی بسازن آدم یه طوری میشه و حس بدی بهم دست میده انگار با اعتقادات داری بازی میکنی حداقل برای من زیاد خوشایند نیست بیای از وقایع مذهبی فرانچایز بسازی اونم اکشن =\

reza-a-m-p-r

منظورت دقیقا چیه ؟!
چه اشکالی داره ؟

Doosty

منظورم اینه از مختار که مربوط به قیام امام حسین(ع) اومدن مجموعه بازی ساخت توی سبک اکشن هک اند اسلش… بازی و اکشن برای اینه که ادرنالین خونت بیاد بالا و لذت ببری یا به قولی برای فان و عشق و حاله بعد مذهب برای تسلی روح و آرامش رستگاری و اینجور چیزاست، ترکیب این دو تا واقعا مصداق ریختن ماست تو قیمه هست. اینجوری بگم شما تو بازی ادرنالین خونت رفته بالا داری از فان بودن بازی لذت میبری یهو دیالوگ‌ها و داستان کاری میکنه که به خودت میای میبینی این الان مربوط به دینه و مذهبته تازه توی دین شیعه ماجرای امام حسین(ع) و مسائل مربوط به اون جزو تراژدی ترین و مهم‌ترین هاست
من آدم خیلی دینی و بسیجی نیستم و همچنین اصراری هم ندارم که حرفم درسته ممکنه شما درست بگید در هر صورت من خودم زیاد از ترکیب گیم و مسائل دین خوشم نمیاد حس خوبی بهم نمیده

reza-a-m-p-r

درسته ترکیب داستان های دینی با بازی خیلی هم چیز جالبی نیست اما باز هم بالاخره چیزیه که تو کشور ما و خیلی جاهای دیگه هم رواج داره و یک موضوع خوب برای ساختن بازی هست .

بالاخره باید یه سوژه واسه بازی ساختن داشته باشن دیگه ! بازی های زیادی بودن که داستان های خوب تخیلی داشتن ولی به دلایل نا معلوم دولت اجازه ی انتشار بهشون نداده .
مثلا بازی شبگرد که جلوشو گرفتن .

این مسعله اصلا درست نیست اما متاسفانه به داستان بازی ها زیاد گیر میدن .
برا همین برای ساختن بازی هایی با محوریت دین میتونن دلایل خوبی داشته باشن .

پ.ن… درضمن خارجی ها هم از اعتقاداتشون زیاد بازی ساختن . مثلا معروفترینشون اساطیر نرث.

ولی من خودم هم خییلی ! اینجوری دوست ندارم .

آخرین ویرایش 22 روز پیش توسط reza-a-m-p-r
Daniella-dimitrescu

اون اساطیر نرث افسانن
نمیشه بهش گفت اعتقاد به نظرم

آخرین ویرایش 21 روز پیش توسط Daniella-dimitrescu
reza-a-m-p-r

اساطیر نرث هفت خدا هستن که یونانی ها بهشون اعتقاد دارن .
به علاوه واییکینگ ها .

Daniella-dimitrescu

ولی فکر کنم در همون حدی باشه که مثلا ما ایرانی ها به سیمرغ اعتقاد دارن😐
اصلا نمیشه گفت واقعیه
و قضیش با اعتقادات مذهبی متفاوته

reza-a-m-p-r

خب دقیق که نمیدونی !
تا جایی که من میدونم داستان اینجوریه حالا نمیدونم دقیقا چقدر اعتقاد دارن .

Daniella-dimitrescu

همه جا با نام افسانه شناخته میشه و خود ویکیپیدا هم جهانی خیالی نامیده اش
شخصیتاشم نوشته که در جهان “خیالی” نورس هستن

آخرین ویرایش 20 روز پیش توسط Daniella-dimitrescu
m2003

داشتند تا جایی که می دونم کسی دیگه نداره

enemyite

اسم شرکتی که روشون کار میکنه منادیان بصیرت هست و بازی هاشون هم بیشتر معلومه که دینی و طبق چیزهایی که من میدونم بازی بعدی این شرکت راجب سردار سلیمانیه و شوتر اول شخصه

Doosty

عجب…منتظر شوتر اول شخمی باید باشیم

Thunderbolt

تقریبا حرفت درسته ولی بنظرم میشه با تغییر سبک ضربه زدن و آهنگ موقع مبارزه حس دوگانگی به آدم نده البته تازه اول راهیم

soul-ninja-15

بعد از اون بازی هم سه گانه کوروش رو میسازن

mmd-mofangi

امام حسین هم بخشی از فرهنگه ایرانه و کوروش و رستم هم همین طور به هردوشون باید پرداخته بشه

Uncle-STULIN

خیلی دوست دارم تجربش کنم ولی مطمئن نیستم سیستمم بتونه اجراش کنه

Mahdix

بازی باگ زیاد داره، اما برای ایران یه پیشرفت خیلی خوبه و امیدوارم موفق باشن

IAmAmir714

تو اینترنت نگاش کردم
خیلی خوب به نظر میرسه ولی دیالوگاش و از همه مهم تر دوبلر هاش افتضاح بودن

mmd-mofangi

منظورت صدا پیشه است دیگه؟؟؟؟؟

mmd-mofangi

بعد اینکه یکی از صداپیشگانش منوچهر والی زاده بود همونی که هاروی دنترو تو شوالیه تاریکی دوبله کرده نتیجه میگیریم مشکل از دیالوگ هاشه نه صدا پیشگان

amir-hossein379

ببین دوبلر ها بد نیستند . استاد والی زاده افتخار ایران تو جهانه و دیگر دوبلر های عزیز( ایران توی بحث دوبله خیلی خوب کار کرده تو جهان حرفی برا گفتن داره)
مشکل از دیالوگ ها و تطبیق دادن اونها با دهن کاراکتر میتونه باشه.( این هم طبیعیه چون تجربه زیادی در ساخت بازی نداشتن)
پس بیا بجای ایراد های الکی ازشون حمایت کنیم تا گیم های بهتری بسازن🙂

IAmAmir714

نه دادا
نمیخوام این بازیو با بازی های ژاپنی و غربی مقایسه کنم
ولی وقتی ادم بازی های خارجی رو میبینه صدا پیشه هاش یجورین که به قیافه کاراکترا هم میخوره
الان تو این بازی یه بابایی میاد همین که حرف میزنه میگیم
پشمام صداش اصلا بهش نمیخوره
چیزی که دارم میگم اینه
صدای صدا پیشه هاش خیلی به ظاهر کاراکترا نمیخوره

ThmasAngelo

دوبلر هاش همیشه فیلم هارو دوبله کردن خیلی بلد نیستن با لب کاراکتر حرف بزنن البته یکی از دلایلش اینه که چیز وسیع و خوبی نداره

Thunderbolt

بنظرم عادیه به موقعش درست میشه
دوبله فک‌مشکل داشته باشیم فقط شاید بخاطر حرکت دهان این مشکل بوجود اومده باشه

-silentstorm-

پسرفت داشته😑🗿

reza-a-m-p-r

بیا پایین!

-silentstorm-

ببین نظر خودمو گفتم🗿😒

Thunderbolt

درسته نظرته و لی دلیلتم بنویس

-silentstorm-

ببین گرافیک و گیم پلی از سفیر عشق افت داشته ولی بازم نسبت به بقیه بازیا خوبه یک مقدارم حوصلت و سر میبره و…. این فقط نظر من نیس چند تا از استریمرام نظرشون همینه

Raptor

مختار شده چهره تبلیغاتی ایران 🤣🤣
ازش هم فیلم ساختن هم سریال هم انیمیشن یه بازی کم بود که اونم ساختن😂😂😂😂

mohammadat85

انیمیشنم ساختن ؟ |: پشمام

Doosty

مختار الان تبدیل شده به برترین فرانچایز ایران😅 اماده باشید قراره در آینده اینا رو شاهد باشیم:
مختار vs جومونگ، مختار اینفینیت، مختار کامبت، سافت ریبوت مختار، مختار رایزینگ، مختار ایترنال و……….!

Thunderbolt

فورزا مختار یادت رفت

BenitoMussolini

مختاربورن😂

Grand-magus

مختار ۲۰۷۷

R-you-gamer

گرند دفت مختارو یادت رفت😐😃😂🤣

BenitoMussolini

مختار کرفت

R-you-gamer

مختار ردمپشن ۲

Daniella-dimitrescu

خیلی خب بیخیال😐

amir-hossein379

رزیدنت مختار😂

am1287

اونوقت الان تو مختار رایزینگ مثلا قراره سوار ماشین فرمول یک بشن با پسر زبیر مسابقه بدن بهم لاک پشت پرت کنن؟!xD

mahdinrz79

در اصل می خواستن سال ۱۳۸۹ یا ۱۳۹۰ پروژه رو بازی مختار رو شروع کنن و مجوز هم گرفته بودن ولی یه مشکلاتی پیش اومده که این اتفاق نیوفتاده طبق گفته های آقای مهدی جعفری جوزانی.

ThmasAngelo

حالا بزار این سریال سلمان فارسی بیاد تا از اون به بعد بجای مختار بشه سلمان فارسی

Thunderbolt

انیمه نساختن

Raptor

ژاپنی ها خ ندارن😂😂😂 نمیشه انیمه ساخت

Thunderbolt

یکم چشمشو بزرگ کنن
عضلانی کرد و خط سیاه مشیدن دورش که ایرانی ها راحت غز این کارا میکنن😜😜😜

BenitoMussolini

جرررر😂

Daniella-dimitrescu

بابا این پروفایلت یه جوریه
یکی بگه این چیه این گذاشته آخه

آخرین ویرایش 22 روز پیش توسط Daniella-dimitrescu
amir-hossein379

یه کراس اوور سمی به سبک فورتنایت😂

آخرین ویرایش 21 روز پیش توسط amir-hossein379
Daeealireza

ویدیو هایی ازش دیدم که واقعا پیشرف داشته نصبت به نسخه بعد ولی یه جاهایی یوبی سافت بازی در اوردن
مثلا بعضی جاهارو از بازی قبلا کپی کردن گذاشتن و باگ های زیاد
ولی از نظر من یک قدم جاه طلبانه رو به جلو برداشته این شرکت بازی سازی

Rdr2

راستی ایکاش قابلیت اینم باز شه که ستاره ای که به مقاله میدیم رو بشه ویرایش کرد،من دستم خورد ۱ ستاره زدم بجای ۵ ستاره

SCORPION8484

آره خداییش ای کاش بشه ویرایشش کرد منم دستم خورد ۳ستاره دادم میخواستم ۵ستاره بدم😐😡

Alireza8405

دمشون گرم
به امید خدا همینطور با قدرت پیش بریم که به سطح جهانی برسیم
دستشون درد نکنه
خدا قوت♥️🌷

Rdr2

ایکاش برای کنسولم منتشر میشد
پ.ن: اولین کامنت،۳۱ دقیقه پس از انتشار مقاله

asalasgari

عمو من یک ثانیع هم دادم سی و یک دقیقههه ؟ ترکوندی من یه سری مقاله ها که بعد دپ دقیقه اس روم نمیشه برم بنویسم بعد تو سی و یک دقیقهههه

ThmasAngelo

تا زمانی که مایکروسافت و سونی در ایران نمایندگی نداشته باشن نباید منتظر نسخه کنسولی بود

Asgary

مثل اینکه قراره بعد از ساخت نسخه سوم،سه گانش به طور کالکشن برای کنسول منتشر بشه

mmd-mofangi

کجا گفتن؟؟

Thunderbolt

فعلا فکر نکن
چون نمایندگی تو ایران ندارن

عزیز من یک ثانیه داشتم سی یه دقیقه
بقول رفیقوم رومون نمیشه توی مقاله بالا سی دیقس بریم

R-you-gamer

می‌خوام اسپید ران کنمش 😂

Bmwman1919

ههههههههه
نمک

R-you-gamer

ممنون ترول عزیز🤗

mmd-mofangi

این یک سال اخیر ترول های سایت خیلی زیاد شده

Grand-magus

این چندماه اخیر

Daniella-dimitrescu

قبلا بدتر بودش

R-you-gamer

آره ممد جان
پ ن : بهت بگم ممد ناراحت نمیشی؟😐
چون لقبت (م_فنگی) خیلی جالب نیست

آخرین ویرایش 22 روز پیش توسط R-you-gamer
mmd-mofangi

نه چرا ناراحت بشم

Daniella-dimitrescu

😐که چی؟

reza-a-m-p-r

هر روز صبح ناشتا مغزتو با صابونو روغن بابونه بشور با سشوار خشکش کن اوکی میشی!

Thunderbolt

یه کامنت از طرف ترول اینجا ثبت گردیده
لطفا از کنارش با آرامش رد شوید

R-you-gamer

بی ام و جان
می‌خوام بهت یه پیام بدم……

asalasgari

کیفیتش خوبه هاا

asalasgari

اونیی کخ دیس داده فازشو خریدیه بنده خدا اومده با این همه فشار یخ گیم با این کیفیت قابل قبول و نسبتا خوب داده بیرون فازت چیه