ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اونجرز در برابر ایکس من - Banner
کمیک بوک

آیا اونجرز می تواند ایکس من را در یک مبارزه شکست دهد؟

در تقابل اونجرز در برابر ایکس من کدام گروه پیروز خواهد شد؟ آیا برترین قهرمانان زمین می‌توانند از پس جهش‌یافته‌های مارول برآیند یا این اتفاق برعکس می‌افتد؟ بحث تقابل اونجرز و ایکس من یکی از ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۵ مهر ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

در تقابل اونجرز در برابر ایکس من کدام گروه پیروز خواهد شد؟ آیا برترین قهرمانان زمین می‌توانند از پس جهش‌یافته‌های مارول برآیند یا این اتفاق برعکس می‌افتد؟ بحث تقابل اونجرز و ایکس من یکی از موضوعات محبوب بین مخاطبان کمیک بوکی محسوب می‌شود.

از همان زمانی که این دو گروه در کمیک‌های مارول معرفی شدند (هر دو گروه در سال ۱۹۶۳ پا به دنیای کمیک‌ها گذاشتند) این سوال برای طرفداران پیش آمد که در نبرد اونجرز در برابر ایکس من کدام گروه پیروز می‌شود. خیلی طول نکشید تا مارول پاسخ این پرسش را بدهد.

اونجرز و ایکس من اولین تقابلشان را فقط یک سال بعد، در سال ۱۹۶۴ میلادی و در شماره ۹ کمیک Uncanny X-Men تجربه کردند. از آن تقابل به بعد نیز چندین بار شاهد جلوی هم قرار گرفتن این دو گروه بوده‌ایم؛ البته اگر بیخیال نبردهای تک به تک اعضای این تیم‌ها شویم.

اما چه کسی در نبرد بین اونجرز و ایکس من پیروز شد؟ برای پاسخ به این پرسش باید به سراغ سال‌ها تقابل این دو گروه در کمیک‌های مارول برویم. پس همراه ما باشید.


شماره ۹ کمیک Uncanny X-Men

کاور شماره ۹ کمیک Uncanny X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۹ کمیک Uncanny X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

شماره ۹ کمیک Uncanny X-Men در سال ۱۹۶۴، جهش‌یافته‌های نوجوان را برای اولین بار بر سر راه اونجرز قرار داد. اعضای ایکس من در این تقابل شامل بیست (Beast)، جین گری (Jean Grey)، سایکلاپس (Cyclops)، انجل (Angel) و آیس‌من (Iceman) می‌شد که در برابر اعضای کلاسیک اونجرز با حضور کاپیتان آمریکا، ثور، آیرون من، واسپ (Wasp) و هنک پیم (Hank Pym)، البته با هویت جاینت من (Giant-Man)، قرار می‌گرفتند.

این دو گروه وقتی با هم جنگیدند که اونجرز حضور یک فضایی شرور با نام لوسیفر (Lucifer) که وسیله‌ای نابود کننده در یک صحرا مخفی کرده بود را حس کرد.

وقتی اونجرز به صحرا رسید، متوجه شد که ایکس من هم در آن جا حضور دارد. در حالی که رهبر آن‌ها، پروفسور ایکس (Professor X)، در حال تقابل با لوسیفر بود، از تیمش می‌خواهد تا جلوی اونجرز را بگیرند؛ چرا که دخالت آن‌ها ممکن است منجر به فعال شدن دستگاه شود.

بدون هیچ درنگی، ایکس من کار خود را شروع کرد و با این که این قهرمانان جوان نتوانستند در برابر ابرنابغه‌ها، ابرسربازها و حتی یک خدا پیروز شوند اما توانستند آن قدر در برابر آن‌ها مقاومت کنند تا اگزویر (Xavier) از پس لوسیفر برآید.

با تمام این اوصاف اما به نظر داستان، اونجرز را به عنوان گروه برتر به تصویر کشید و اگر مبارزه ادامه می‌داشت، ایکس من به احتمال زیاد شکست می‌خورد.شماره ۵۳ کمیک Avengers

کاور شماره ۵۳ کمیک Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۵۳ کمیک Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

دومین نبرد بین اونجرز و ایکس من چند سال بعد و در سال ۱۹۶۸ به وقوع پیوست. در شماره ۴۹ کمیک Avengers، ویلن‌های سابق ایکس من که تبدیل به عضوی از اونجرز شده بودند، یعنی اسکارلت ویچ (Scarlet Witch) و کوئیک‌سیلور (Quicksilver)، پس از این که واندا در یک درگیری آسیب می‌بیند دوباره به انجمن برادری جهش‌یافته‌های شرورِ (Brotherhood of Evil Mutants) مگنیتو (Magneto) می‌پیوندند.

سپس ادامه این داستان در چند شماره از کمیک Uncanny X-Men ادامه پیدا می‌کند که در آن سایکلاپس رد کوئیک‌سیلور و اسکارلت ویچ را که به مگنیتو پیوسته‌اند می‌زند. قسمت نهایی این ماجرا در شماره ۵۳ کمیک Avengers اتفاق می‌افتد که در آن ایکس من و اونجرز در طی شکار دوقلوها دوباره با هم رو به رو می‌شوند.

اونجرز و ایکس من تصمیم می‌گیرند تا با هم همکاری کنند، متحدان خودشان را بیابند و به سراغ مگنیتو بروند. اما وقتی ارباب مغناطیسم را پیدا می‌کنند، او از وسیله‌ای برای کنترل ذهن ایکس من استفاده و آن‌ها را مجبور به مبارزه با اونجرز می‌کند.

با کنار گذاشته شدن اسکارلت ویچ و کوئیک‌سیلور، اعضای اونجرز شامل بلک پنتر (Black Panther)، هاوک‌آی (Hawkeye)، جاینت من و واسپ می‌شد که در برابر سایکلاپس، جین گری، آیس‌من و بیست قرار گرفتند. در این مقطع انجل پیش از شروع مبارزه توسط اونجرز زندانی شده بود.

با یک تغییر وضعیت نسبت به اولین مبارزه‌شان، این بار ایکس من کسانی بودند که توانستند اونجرز را شکست دهند. در انتها اما انجل با فرار از دست اونجرز توانست ایکس من را از کنترل ذهنی نجات دهد تا تمام این قهرمانان برای شکست مگنیتو با هم متحد شوند.

کمیک The X-Men Vs. The Avengers

کاور شماره ۱ کمیک The X-Men vs. the Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک The X-Men vs. the Avengers (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در طی سال‌های بعدی، ایکس من و اونجرز چند بار دیگر با یکدیگر رو به رو شدند که معمولاً به عنوان متحد بوده‌اند. حتی بیستِ ایکس من به عضویت اونجرز نیز درآمد. وضعیت این دو تیم دوستانه‌تر شده بود و همکاری‌های بیش‌تری از آن‌ها می‌دیدیم.

با این حال در سری کوتاه کمیک The X-Men Vs. The Avengers سال ۱۹۸۷، اونجرز بار دیگر در برابر ایکس من قرار گرفت. مثل اکثر اوقات، باز هم مگنیتو در وسط این غائله بود.

اونجرز با شخصیت‌های کاپیتان آمریکا، بلک نایت (Black Knight)، مونیکا رمبو (Monica Rambeau)، دکتر دروید (Doctor Druid)، شی هالک (She-Hulk) و ثور به دنبال این بود که مگنیتو را به خاطر جرایم فراوانش دستگیر کند تا محاکمه شود. آن‌ها او را در محلی پیدا کردند که سعی داشت بخش‌هایی از ایستگاه فضایی سابقش با نام استروید ام (Asteroid M) که روی زمین سقوط کرده بود را احیا کند.

ایکس من که در این دوران متحد مگنیتو بود، او را در حالی پیدا می‌کند که هم اونجرز و هم یک تیم روسی با نام سویت سوپر سولجرز (Soviet Super-Soldiers) به دنبال دستگیر کردن ارباب مغناطیسم بودند.

مگنیتو، ایکس من که شامل شخصیت‌های روگ (Rogue)، دزلر (Dazzler)، ولورین، استورم (Storm) و هاوک (Havok) بود را برای فرار خودش هدایت می‌کند تا یک نبرد سه جانبه شکل بگیرد. با این حال، این تقابل سه جانبه پس از یک سری درگیری تبدیل به یک نبرد نهایی بین دو تیم می‌شود. اما قبل از این که این دو گروه با همدیگر بجنگند، مگنیتو نشان می‌دهد که می‌تواند هر دو گروه را شکست دهد. او اونجرز و ایکس من را در سر جای خود متوقف می‌کند اما در نهایت رضایت می‌دهد تا برای جرایمش محاکمه شود. البته نتیجه محاکمه مگنیتو تبرئه شدن او بود.

سخت است که یک برنده در این نبرد پیدا کرد. مگنیتو توانست هر دو گروه را زمین‌گیر کند ولی با توجه این که او از متحدان ایکس من بود، می‌توان برتری نبرد را به جهش‌یافته‌ها نسبت داد. ولی از طرف دیگر خواسته اونجرز نیز برآورد شد و کاپیتان آمریکا توانست مگنیتو را قانع کند تا مسئولیت گذشته شرورانه‌اش را قبول کند. در این صورت اونجرز برنده اصلی این تقابل محسوب می‌شود.

کمیک Avengers: The Children's Crusade

کاور شماره ۱ کمیک Avengers: The Children's Crusade (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک Avengers: The Children's Crusade (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پس از وقایع کمیک Avengers: Disassembled که اسکارلت ویچ به عنوان یکی از اعضای پرسابقه اونجرز (که در این مقطع هنوز به عنوان یک جهش‌یافته شناخته می‌شد) به گروه خیانت کرده، آن را از هم متلاشی می‌کند و حتی چند عضو اونجرز را نیز می‌کشد، قهرمانان باقی‌مانده به همراه اعضای ایکس من یک مجمع تشکیل می‌دهند تا سرنوشت واندا را مشخص کنند. با این حال، قبل از این که آن‌ها بتوانند کاری کنند، کوئیک‌سیلور از اسکارلت ویچ می‌خواهد که واقعیت را دوباره بنویسد تا دنیای House of M به وجود آید که در آن جهش‌یافته‌ها نژاد برتر هستند و قهرمانان انسان‌ها در خطر.

وقتی واقعیت دوباره به حالت عادی بازمی‌گردد، واندا یک ورد می‌خواند که اکثر جهش‌یافته‌ها قدرت خود را از دست می‌دهند و سپس خودش ناپدید می‌شود. در سال‌های بعد، با وجود تنش‌های به وجود آمده با این وقایع، اونجرز و ایکس من می‌توانند یک صلح پریشان را برای سال‌ها حفظ کنند.

اما اوضاع وقتی دگرگون می‌شود که پسران واندا با نام‌های ویکان (Wiccan) و اسپید (Speed)، که ارواح احیا شده دوقلوی‌های جادویی اسکارلت ویچ هستند، گروه یانگ اونجرز (Young Avengers) را در کمیک Avengers: The Children's Crusade در یافتن مادرشان هدایت می‌کنند. مشخص می‌شود که او از زمان کمیک Avengers: Disassembled تحت کنترل دکتر دووم (Doctor Doom) بوده است.

با آزاد کردن اسکارلت ویچ از کنترل دکتر دووم، یانگ اونجرز واندا را دوباره بازمی‌گردانند. اما وقتی که اونجرز و ایکس من می‌فهمند که او دوباره بازگشته است، هر دو گروه به دنبالش می‌آیند. اونجرز می‌خواهد واندا را به خاطر اتفاقات پیش آمده سرزنش کند و ایکس من نیز قصد دارد به خاطر این که اسکارلت ویچ تقریباً تمام جهش‌یافته‌ها را محو کرده بود، او را از بین ببرد.

کل ماجرا در یک سری تقابل بین ایکس من، اونجرز، اسکارلت ویچ، مگنیتو و دکتر دووم در جریان است که جای برنده‌ها و بازنده‌ها در هر درگیری عوض می‌شود. در نهایت یانگ اونجرز به این درگیری‌ها پایان می‌دهد و مشخص می‌کند که واندا مسئول مستقیم کارهایش نبوده چرا که تحت تأثیر دکتر دووم قرار گرفته بود. اونجرز و ایکس من نبرد خود را کنار می‌گذارند اما کینه از یکدیگر را نه.

می‌توان این تقابل را یک تساوی در نظر گرفت. هر چند اگر یانگ اونجرز دخالت نمی‌کرد نمی‌شد مشخص کرد که یک نبرد کامل چه نتیجه‌ای می‌داشت.کمیک Avengers vs. X-Men

کاور شماره ۱ کمیک Avengers vs. X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک Avengers vs. X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

در کمیک Avengers vs. X-Men سال ۲۰۱۲، هر دو گروه اونجرز و ایکس من متوجه بازگشت فینیکس فورس (Phoenix Force) شدند و هر کدام از آن‌ها تصمیم گرفت که چطور با این موجود برخورد کند.

ایکس من قصد دارد قصد دارد فینیکس فورس را گیر انداخته و پس از جادوهای اسکارلت ویچ که آن‌ها را از بسیاری از قابلیت‌هایشان غارت کرده بود، دوباره جهش‌یافته‌ها را قدرتمند کند. اما اونجرز می‌خواهد قبل از این که فینیکس فورس بتواند تبدیل به یک دارک فینیکس (Dark Phoenix) دیگر شود، آن را نابود کند.

این دو گروه روی ماه با هم می‌جنگند و ایکس من نسبت به اونجرزی که هم با آن‌ها می‌جنگند و هم در حال سر هم کردن وسیله‌ای برای نابودی یا محدود کردن فینیکس فورس است، برتری پیدا می‌کند. در نهایت، اونجرز وسیله خود را فعال می‌کند اما به جای نابودی فینیکس، آن را تبدیل به پنج قسمت می‌کند که به سایکلاپس، نیمور (Namor)، اما فراست (Emma Frost)، کلوسوس (Colossus) و مجیک (Magik) می‌پیوندد و آن‌ها را تبدیل به فینیکس فایو (Phoenix Five) می‌کند.

فینیکس فایو از فینیکس فورس استفاده می‌کنند تا دنیا را آن طور که می‌خواهند بسازند. نتیجه این اقدام درگیری‌هایی با اونجرز و همچنین یک نبرد بزرگ بین واکاندا و آتلانتیس می‌شود.

در نهایت، این دو گروه تفاوت‌های خود را کنار می‌گذارند تا فینیکس فایوی که لحظه به لحظه کنترل خود را بیش‌تر از دست می‌دهند، متوقف کنند. هوپ سامرزِ (Hope Summers) ایکس من که قبلاً میزبان فینیکس فورس بوده است، با اسکارلت ویچ همراه می‌شود تا فینیکس فورس را به کمک قابلیت‌های جهش‌یافتگی‌اش جذب کند. سپس اسکارلت ویچ این منبع نیرو را به سمت واکاندا منعکس می‌کند تا جادویش را معکوس کرده و دوباره به جهش‌یافته‌ها قدرت دهد، آن هم قبل از این که فینیکس فورس دوباره به فضا برگردد.

از آن جایی که ایکس من توانستند نبرد اصلی را ببرند و به هدف خود در استفاده از فینیکس فورس در نجات جهش‌یافته‌ها برسد، عنوان برنده این تقابل اونجرز در برابر ایکس من به جهش‌یافته‌ها می‌رسد.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • Amir17Developer
    Amir17Developer | ۱۵ مهر ۱۴۰۰

    اقوی صفری عاشق ای جور مقالاتم
    بازم بزارین

مطالب پیشنهادی