ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اریشم قاضی - Banner
کمیک بوک

معرفی اریشم قاضی – سلستیالی که دستور به نابودی دنیاها می‌دهد

سلستیال‌ها (Celestials) به عنوان خدایانی کیهانی شناخته می‌شوند که روی شکل‌های متفاوت حیات در تمام هستی آزمایشاتی انجام می‌دهند تا زندگی را گسترش دهند. با این که اکثر سلستیال‌ها شبیه به هم هستند اما هر ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۳ آبان ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

سلستیال‌ها (Celestials) به عنوان خدایانی کیهانی شناخته می‌شوند که روی شکل‌های متفاوت حیات در تمام هستی آزمایشاتی انجام می‌دهند تا زندگی را گسترش دهند. با این که اکثر سلستیال‌ها شبیه به هم هستند اما هر کدام از آن‌ها شخصیت مستقل و گاهی نقشی متفاوت دارند. اریشم قاضی نیز یکی از همین سلستیال‌ها و شاید حتی مهم‌ترین آن‌هاست.

اما ارشیم قاضی دقیقاً کیست و چه وظیفه‌ای دارد؟ چه چیزی باعث می‌شود تا او نسبت به بقیه سلستیال‌ها خاص‌تر باشد؟ همراه ما باشید تا سری به دنیای کمیک‌ها بزنیم و نگاهی به اطلاعات موجود از این نژاد مرموز و کم‌تر شناخته شده بیندازیم.

شناسنامه ارشیم قاضی (Arishem the Judge)

- اولین حضور: شماره ۲ کمیک The Eternals (انتشار در ماه می سال ۱۹۷۶)
- ناشر: مارول
- خالق: جک کربی (Jack Kirby)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
The Eternals (انتشار از ماه جولای سال ۱۹۷۶ تا ماه ژانویه سال ۱۹۷۸)
The Eternals (انتشار از ماه اکتبر سال ۱۹۸۵ تا ماه سپتامبر سال ۱۹۸۶)
شماره ۴۱۹ تا ۴۲۴ کمیک Thor (انتشار از ماه می تا اکتبر سال ۱۹۹۰)
Eternals (انتشار از ماه آگوست سال ۲۰۰۶ تا ماه مارس سال ۲۰۰۷)
Eternals (انتشار از ماه آگوست سال ۲۰۰۸ تا ماه می سال ۲۰۰۹)


اریشم قاضی کیست؟

ارشیم رهبر سلستیال‌هاست، یکی از قدیمی‌ترین و قدرتمندترین نژادهای دارای آگاهی دنیای مارول. سلستیال‌ها را می‌توان باغبانانی کیهانی در نظر گرفت که در هستی سفر می‌کنند، به دنبال دنیاهای امیدبخش می‌گردند و به سراغ دستکاری خزانه ژنی ساکنانشان می‌روند.

هدف آن‌ها این است که تنوع ژنتیکی را در هستی گسترش دهند و پایه‌گذار شکل‌های حیات جدیدتر و قدرتمندتر باشند. هر دوی جاودانگان یا همان اترنالز (Eternals) و دیوینت‌ها (Deviants) نیز محصول دستکاری سلستیال‌ها روی اجداد باستانی نسل بشر هستند. با این که انگیزه سلستیال‌ها فرای درک موجودات عادیِ فانی‌ست اما اریشم قاضی و هم‌نژادی‌های او معمولاً نقش آنتاگونیست را در بسیاری از داستان‌ها بازی می‌کنند.

لقب «قاضی» ارشیم نشان دهنده نقش اوست. او قضاوت می‌کند که آیا دنیاهای مورد بررسی نشانه‌های رشد و تکامل دائم از خود نشان می‌دهند یا خیر. اگر اریشم به این نتیجه نرسد، آن دنیاهای نابود می‌شوند. اینجاست که جلاد وفادار ارشیم، با نام اگزیتار (Exitar) وارد ماجرا می‌شود تا کار را یکسره کند.


اوریجین اریشم

اریشم قاضی در شماره ۲ کمیک The Eternals (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
اریشم قاضی در شماره ۲ کمیک The Eternals (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

این سلستیال اولین بار در شماره دوم کمیک The Eternals در سال ۱۹۷۶ توسط جک کربی به دنیای کمیک‌ها پا گذاشت. از سرگذشت ارشیم، همانند خود سلستیال‌ها، اطلاعات زیادی در دسترس نیست.

اما می‌دانیم که این سلستیال در اکثر موارد نقش رهبرگونه‌ای برای دیگر سلستیال‌ها بازی می‌کند. ارشیم به همراه چند سلستیال دیگر وارد زمین ۶۱۶ مارول (دنیای اصلی مارول شد) تا به فعالیتی که وظیفه خود می‌دیدند عمل کنند. همچنین در همین دوره بود که این موجودات با نال (Knull)، خدای تاریکی و خالق سیمبیوت‌ها، درگیر شدند.

از اریشم به عنوان کسی یاد می‌شود که دستور نابود شدن تعداد زیادی از نژاد دیوینت‌های زمین و همچنین غرق شدن منطقه زندگی آن‌ها را داده است.


قدرت‌ها و توانایی‌های اریشم

اریشم قاضی در فورث هاست سلستیال‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
اریشم قاضی در فورث هاست سلستیال‌ها (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

مثل همه سلستیال‌ها، اریشم به قدری قدرتمند است که فقط موجوداتی کیهانی مثل گالاکتوس (Galactus) یا قوی‌ترین خدایان مثل اودین و زئوس می‌توانند با او رقابت کنند.

اکثر سلستیال‌ها هزاران متر ارتفاع داشته، تقریباً نیرویی بی‌نهایت دارند و می‌توانند از انرژی‌ها بهره ببرند. این موجودات از نظر ذهنی به یکدیگر متصل‌اند و می‌توانند به نوعی از انرژی‌ها استفاده کنند که از هیچ چیز یک هستی جیبی به وجود آورند.

هیچکس نمی‌داند که سلستیال‌ها زیر آن زره عظیم و تقریباً غیرقابل نفوذشان چه شکلی هستند. شاید حتی شبیه به انسان‌ها باشند؛ البته به شکل غول پیکر.

هر چند این نژاد جزو قدرتمندترین موجودات دنیای مارول محسوب می‌شوند اما آسیب‌ناپذیر نیز نیستند. گالاکتوسی که به خوبی تغذیه شده می‌تواند در برابر آن‌ها بایستد. حتی موجودات فانی قابلیت از بین بردن سلستیال‌ها با استفاده از سلاح‌های مناسب را دارند.

دوقلوهای آپوکالیپس (Apocalypse Twins)، یوریل (Uriel) و ایمین (Eimin)، توانستند با جادو کردن تبر قدیمی ثور، یارنبیورن (Jarnbjorn)، یک سلستیال را نابود کنند. نال، خدای سیمبیوت‌ها، هم مشهور به سلاخی سلستیال‌هاست. نال از آن جایی از این موجودات متنفر است که آن‌ها در ابتدای هستی خواب او را بر هم زدند.


اریشم قاضی خارج از دنیای کمیک‌ها

اریشم قاضی در فیلم Eternals
اریشم قاضی در فیلم Eternals

به طور کلی سلستیال‌ها نه تنها خارج از دنیای کمیک‌ها، بلکه درون کمیک‌های مارول نیز خیلی زیاد مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. پس جای تعجب ندارد اگر اطلاعات زیادی از این موجودات در دسترس نباشد و آن‌ها را زیاد نبینیم.

با این حال، اریشم قاضی یکی از مشخص‌ترین موجوداتی بوده که در روند بازاریابی فیلم Eternals مورد استفاده قرار گرفته است و طبیعتاً شاهد حضور او در این اثر خواهیم بود. همچنین پیش از این نیز نمایی از این سلستیال را در سری فیلم‌های Guardians of the Galaxy دیده‌ایم.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • KasraGame
  KasraGame | ۱۳ آبان ۱۴۰۰

  اریشم قاضی؟
  ترکیه این?
  یا لری؟

  • am1287
   am1287 | ۱۳ آبان ۱۴۰۰

   لکی هست
   اَریشِم: قسم به ریشمxD

مطالب پیشنهادی