ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

جک کربی - Banner
کمیک بوک

نگاهی به میراث جک کربی در انتشارات مارول

جک کربی، یکی از خالقان افسانه‌ای صنعت کمیک بوک، آثار ماندگار زیادی از خود به جای گذاشته است؛ مثل فنتستیک فور، هالک، ثور و ایکس من. فعالیت چند دهه‌ای کربی باعث شده تا میراث او ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۷ شهریور ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

جک کربی، یکی از خالقان افسانه‌ای صنعت کمیک بوک، آثار ماندگار زیادی از خود به جای گذاشته است؛ مثل فنتستیک فور، هالک، ثور و ایکس من. فعالیت چند دهه‌ای کربی باعث شده تا میراث او امروزه در جایگاه بلندی بایستد. میراث جک کربی چه در گذشته، چه در حال و چه در آینده به وسیله شخصیت‌های او، اتفاقات هیجان انگیزی‌اش و روایت‌هایی جسورانه، منبع الهام خوانندگان بوده، هست و خواهد بود.

جک کربی علاوه بر فعالیت‌هایش خارج از انتشارات مارول، یکی از ستون‌های محوری شکل‌گیری و پیشرفت این انتشارات به غولی که امروز می‌شناسیم بوده است. در این مطلب به مهم‌ترین آثار و میراثی که از جک کربی در انتشارات مارول ثبت شده است نگاهی می‌اندازیم.


استاد دوران نقره‌ای

کاور شماره ۱ کمیک Fantastic Four (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک Fantastic Four (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

با همکاری استن لی و با پایه‌گذاری زمینه جدید برای کمیک‌های ابرقهرمانی، جک کربی وظیفه طراحی اولین خانواده مارول را به عهده گرفت و مسیری را آغاز کرد که بعدها به عنوان دوران نقره‌ای مارول شناخته شد. موفقیت فنتستیک فور پایه‌ریز تبدیل شدن مارول به عنوان یکی از برترین انتشارات دنیای کمیک ها شد و اسم جک کربی نیز به عنوان استادِ کارِ خودش، زیر این اثر ثبت شد.

به لطف فنتستیک فور، کربی و لی به موفقیت بزرگی با برند مارول دست پیدا کردند تا بتوانند گشت و گذار عمیق‌تری در محدوده روایت‌های خیالی داشته باشند. یکی از بزرگ‌ترین آثار در ران Fantastic Four آ‌ن‌ها، آرک داستانی The Coming of Galactus بود که نشان داد این گروه قرار است پس از معرفی سیلور سرفر (Silver Surfer)، شخصیتی که امروزه نیز مورد علاقه مخاطبان است، با یک سرنوشت آخرالزمانی دست و پنجه نرم کنند.

اترنالز

کاور شماره ۱ کمیک The Eternals (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک The Eternals (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

تخیلات کربی وقتی که در سال ۱۹۶۷ کمیک The Eternals را خلق کرد، در اوج قرار داشت. یک مجموعه کمیک جدید که توسط خود جک کربی نوشته و طراحی شده بود و شامل نژادی خداگونه درگیر در یک کشمکش با نژاد پست‌تر دوینت‌ها (Deviant) و همچنین خالقان خود، سلستیال‌ها (Celestial)، می‌شد. هر اترنال از محدوده خود شاهد شروع و از بین رفتن تمدن‌ها بوده است. این موجودات شخصیت‌هایی جاودان هستند که قدرت‌های عجیب و گاهی وحشتناک دارند.

فرد پشت هیولاها

کاور شماره ۸۹ کمیک Strange Tales (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۸۹ کمیک Strange Tales (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پیش از دوران نقره‌ای کمیک‌ها، کربی در انتشارات تایملی (Timely) و اطلس کامیکز (Atlas Comics)، اسامی سابق مارول، آثار تحسین برانگیزی را خلق کرده بود. با آثار تحسین برانگیز خود با موضوعات عجیب و غریبِ هیولایی در کمیک‌های Tales To Astonish، Strange Tales و Journey Into Mystery، کربی مخاطبان را با شخصیت‌هایی غیرعادی مثل گروت (Groot) و فین فنگ فوم (Fin Fang Foom) آشنا کرد. برای آشنایی با فین فنگ فوم باید به شماره ۸۹ کمیک Strange Tales (انتشار در ماه اکتبر سال ۱۹۶۱) بروید تا با یک هیولا به شکل یک اژدهای غول‌پیکر که از کهکشانی دیگر آمده مواجه شوید.

در سال ۱۹۷۸، جک کربی یک هیولای دیگر را با سری کمیک Devil Dinosaur معرفی کرد. این سری کمیک دنبال کننده روایت یک تیرانوسوروس رکس قرمز رنگ و همراهش، مون بوی (Moon-Boy)، در یک داستان ماقبل تاریخی است. جک کربی در ران کاملاً خاص خود کلی اتفاقات دایناسوری را در این کمیک به تصویر کشید.

غیرعادی‌ترین نوجوانان تمام دوران

کاور شماره ۱ کمیک X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور شماره ۱ کمیک X-Men (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

پس از موفقیت کمیک The Incredible Hulk، لی و کربی یک تیم جدید از قهرمانان با قدرت‌های درونی را توسعه دادند. در ابتدا قرار بود نام این مجموعه The Mutants باشد اما از نام مرموزتر X-Men استفاده شد و شامل یک تیمِ بیش‌تر متشکل از نوجوانان بود.

استعداد فوق العاده کربی در طراحی شخصیت در سری Uncanny X-Men قابل مشاهده است؛ یک کمیک گروهی که داستان قهرمانان جوانی که به دلیل قدرت‌های عجیب و منزوی‌کننده‌شان در پیدا کردن جایگاهشان در جامعه دچار مشکل شده بودند را روایت می‌کند. در این داستان، سنتینال‌های (Sentinel) شکارچی جهش‌یافته‌ها به دنیای مارول معرفی می‌شوند و شبیه کابوس‌هایی از آینده پا به دنیای کمیک‌ها می‌گذارند.

نبردهای دویست ساله کاپیتان آمریکا

کاور کمیک Captain America: Bicentennial Battles (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کاور کمیک Captain America: Bicentennial Battles (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

تولید دویست سالگی آمریکا آن هم با افسانه‌ای زنده از جنگ جهانی دوم! کربی برای کمیک Captain America: Bicentennial Battles که مخصوص دویست سالگی پایه‌گذاری ایالات متحده بود به استعدادهایش تکیه و یک داستان گذر از زمان درباره کاپیتان آمریکا خلق کرد. چه چیزی می‌توانست از این شاعرانه‌تر باشد که استیو راجرز با بنجامین فرانکلین، یکی از پدران بنیان‌گذار ایالات متحده آمریکا، ملاقات کند؟

پیش از این کمیک، کربی و لی، کاپیتان آمریکا را از یخ بیرون آوردند و او را به دنیای مدرن ملحق کردند. با احیا شدن از سرزمین‌های یخ زده قطب شمال، استیو راجرز در شماره ۴ کمیک Avengers به عضویت گروهی از قدرتمندترین قهرمانان زمین درآمد و خیلی زود در برابر ساب مارینر (Sub-Mariner) بد اخلاق قرار گرفت.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Raptor
    Raptor | ۸ شهریور ۱۴۰۰

    ایشون هر جا پا گذاشته شاهکار ارائه داده

  • Lord-Vader
    Lord-Vader | ۸ شهریور ۱۴۰۰

    حتما به میراث جک کربی در انتشارات دی‌سی هم بپردازید.

مطالب پیشنهادی