ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

الکترو - Banner
کمیک بوک

معرفی الکترو – دشمن برقی مرد عنکبوتی

مرد عنکبوتی از آن دسته شخصیت‌های کمیک بوکی است که یک گالری پر و پیمان از ویلن‌ها را در مقابل خود می‌بیند. از دکتر اختاپوس (Doctor Octopus) گرفته تا گرین گابلین (Green Goblin) و کینگ‌پین ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۱ آذر ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

مرد عنکبوتی از آن دسته شخصیت‌های کمیک بوکی است که یک گالری پر و پیمان از ویلن‌ها را در مقابل خود می‌بیند. از دکتر اختاپوس (Doctor Octopus) گرفته تا گرین گابلین (Green Goblin) و کینگ‌پین (Kingpin). طبیعی است که با وجود این همه دشمن، شخصیتی مثل الکترو چندان بین مخاطبان شناخته نشده باشد.

با این حال، الکترو را می‌توان یک دشمن قدرتمند در نظر گرفت. شاید اگر این ویلن جزو دشمنان یکی دیگر از قهرمانان مارول می‌بود که ویلن‌های سرشناس کم‌تری دارد، از او استفاده‌های پررنگ‌تری می‌شد. در هر صورت، سرنوشت نام الکترو را با اسپایدرمن گره زده است.

اما الکترو کیست و چرا می‌توان او را یکی از دست کم گرفته شده‌ترین ویلن‌های مرد عنکبوتی در نظر گرفت؟ در این مقاله می‌خواهیم به این پرسش پاسخ دهیم و شما را با این دشمن اسپایدرمن بیش‌تر آشنا کنیم.

شناسنامه الکترو (Electro)

- اولین حضور: شماره ۹ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار در ماه فوریه سال ۱۹۶۴)
- ناشر: مارول
- خالقان: استن لی (Stan Lee) و استیو دیتکو (Steve Ditko)
- نام واقعی: مکسول «مکس» دیلون (Maxwell "Max" Dillon)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۴۲۲ تا ۴۲۳ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار از ماه آوریل تا می سال ۱۹۹۷)
شماره ۶۱۲ تا ۶۱۴ کمیک The Amazing Spider-Man (انتشار از ماه نوامبر تا دسامبر سال ۲۰۰۹)
شماره ۸ تا ۱۲ کمیک Spidey (انتشار از ماه جولای تا نوامبر سال ۲۰۱۶)
Sinister War (انتشار از ماه جولای تا سپتامبر سال ۲۰۲۱)


الکترو کیست؟

الکترو در کمیک‌های مارول

همان طور که می‌دانید و به آن اشاره شد، مرد عنکبوتی یک لیست طولانی از انواع و اقسام ویلن‌ها، دشمنان و شخصیت‌هایی که با آن‌ها جنگیده دارد. الکترو نیز جزو همین دسته از شخصیت‌هاست اما عمدتاً در بین تمام این اسامی خیلی به چشم نمی‌آید.

معمولاً الکترو را هنگامی می‌بینیم که به عنوان عضوی از سینیستر سیکس (Sinister Six) به همراه دیگر ویلن‌ها در مقابل اسپایدرمن قرار می‌گیرد. با این حال، دیده شده که گاهی به صورت مستقل نیز به فعالیت‌های شرورانه دست بزند و برای مرد عنکبوتی دردسر ایجاد کند.


اوریجین الکترو

الکترو روی کاور شماره ۹ کمیک The Amazing Spider-Man (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
الکترو روی کاور شماره ۹ کمیک The Amazing Spider-Man (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

الکترو که با هویت مکسول دیلون به دنیا آمده بود، اوریجینی شبیه به سرگذشتش در فیلم The Amazing Spider-Man 2 دارد. پدرش او و مادرش را ترک کرده بود و مکسول نیز به همراه مادر تنهایی که بیش از حد از او مراقبت می‌کند زندگی می‌کرد.

دیلون به عنوان مهندس برق فعالیت می‌کرد اما در حین انجام دادن برخی تعمیرات، به طور اتفاقی مورد اصابت رعد و برق قرار می‌گیرد که منجر به نوعی جهش‌یافتگی می‌شود. به این ترتیب، مکسول روی نیروهای الکتریکی کنترل پیدا می‌کند.

او که در ابتدا کنترل کاملی روی توانایی‌های جدیدش نداشت، فعالیت‌های شرورانه‌اش را با دزدیدن تکنولوژی استارک برای تقویت قدرت‌های الکتروکینتیک خود آغاز کرد. دیلون با هویت الکترو پس از درگیر شدن در برخی جنایت‌های شنیع، به اشتباه به عنوان مرد عنکبوتی شناسایی می‌شود تا به آتش دشمنی جی. جونا جیمسون (J. Jonah Jameson) و رسانه‌ها با اسپایدی هیزم بیش‌تری بریزد.

در بین این همه ویلن قدرتمند اسپایدرمن، الکترو را می‌توان یکی از قدرتمندترین دشمنان مرد عنکبوتی در نظر گرفت. هر چند این شخصیت با سینیستر سیکس بد نام همراه بوده اما چندین بار نیز پس از منحل شدن این گروه به صورت مستقل و به امید به دست آوردن قدرت بیش‌تر به فعالیتش ادامه داده است.

از مهم‌ترین فعالیت‌های مجزای الکترو می‌توان به تلاش در به دست آوردن کنترل نیروگاه برق نیویورک اشاره کرد. هر چند در نهایت مرد عنکبوتی توانست او را متوقف و متقاعد کند تا زندگی مجرمانه‌اش را کنار بگذارد. البته از آن وقت به بعد، هنوز هم الکترو هر از چند گاهی دوباره به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد و باعث دردسر پیتر پارکر می‌شود.


قدرت‌ها و توانایی‌های الکترو

در کمیک‌ها، الکترو قابلیت این را دارد تا مقادیر بسیار زیادی نیروی الکتریکی ایجاد کند؛ طبق برخی تئوری‌ها این مقدار حتی تا یک میلیون ولت هم می‌رسد. جرقه‌های ایجاد شده توسط دیلون معمولاً از نوک انگشتان دستش انتشار پیدا می‌کنند اما این ویلن قدرتمند می‌تواند این انرژی را نسبتاً به راحتی هدایت و با آن بازی کند. به این ترتیب، به تأثیرگذاری حملات و فاصله موثر آن‌ها افزوده می‌شود.

وقتی که بدن مکسول به طور کامل شارژ شده باشد او به استقامت، پایداری و سرعت اضافه دست پیدا می‌کند. در برخی از نسخه‌های این شخصیت دیده شده که الکترو قابلیت سوار شدن بر روی نیروهای الکتریکی و پرواز را نیز دارد.

در سال‌های اخیر، الکترو این توانایی را از خود نشان داده که می‌تواند از دستگاه‌ها، انرژی جذب کند و به صورت ذهنی وسایل الکتریکی اطرافش را تحت کنترل بگیرد. همچنین دیده شده که مکسول دیلون بتواند از میدان‌های مغناطیسی نیز استفاده کند؛ قابلیتی که شاید شما را به یاد مگنیتویِ (Magneto) ایکس من بیندازد.

در ابتدا، این گونه تعریف شده بود که الکترو نسبت به آب نقطه ضعف دارد اما او آن قدر قدرت دارد که بتواند مقادیر زیادی از آب را تبخیر کند تا امکان برق گرفتگی‌اش کاهش پیدا کند. علاوه بر این، دیلون می‌تواند جریانات الکتریکی درون مغز را نیز به بازی بگیرد؛ مهارتی که نه تنها در برابر اسپایدرمن، بلکه در تقابل با نیت گری (Nate Grey)، یک سایکیک سطح امگا، هم به کار می‌آید.


الکترو خارج از دنیای کمیک‌ها

الکتروی جیمی فاکس در دنیای سینمایی مارول

با وجود دست کم گرفته شدن این ویلن در اکثر مواقع، اما الکترو جزو محبوب‌ترین شخصیت‌های سازنده‌ها در مدیوم‌های مختلف محسوب می‌شود. در انواع مدیوم‌ها می‌توان دید که این دشمن مرد عنکبوتی یا در کنار سینیستر سیکس یا به صورت تکی مورد استفاده قرار گرفته است.

جای تعجبی هم ندارد، جلوه‌های بصری قدرت‌ها و توانایی‌های الکترو او را تبدیل به یک کاندید مناسب برای آثار بصری می‌کند. برای همین است که یک لیست بلند بالا از انواع انیمیشن‌ها و بازی‌های ویدیویی را می‌توان پیدا کرد که این شخصیت در آن‌ها حضور داشته است. هر چند عموماً از او به عنوان یک دشمن درجه چند استفاده می‌شود و در بازی‌های ویدیویی نیز معمولاً نقش یک مینی‌باس‌فایت یا باس‌فایت میانه بازی دارد.

اما شاید پررنگ‌ترین استفاده غیرکمیک بوکی از الکترو مربوط به آثار لایو اکشن با ایفای نقش جیمی فاکس باشد. جیمی فاکس ابتدا در فیلم The Amazing Spider-Man 2 نقش الکترو را ایفا کرد. این نسخه از الکترو تفاوت‌هایی با الکتروی کمیک‌ها داشت، به خصوص از نظر ظاهری.

با این حال، جیمی فاکس به دنیای سینمایی مارول نیز راه یافته است تا بار دیگر نقش این دشمن مرد عنکبوتی را ایفا کند. این نسخه از الکترو ظاهری شبیه‌تر به کمیک‌ها دارد و در کنار دیگر ویلن‌های اسپایدی مثل سندمن (Sandman) و لیزارد (Lizard) قرار می‌گیرد.


پرسش‌های متداول در مورد الکترو

الکترو دشمن کدام قهرمان است؟

الکترو با نام واقعی مکسول «مکس» دیلون یکی از ویلن‌هایی است که عمدتاً در برابر مرد عنکبوتی قرار می‌گیرد؛ چه به صورت مستقل و چه با همراهی دیگر ویلن‌ها.

قدرت‌های الکترو چیست؟

الکترو، همان طور که از نامش مشخص است، توانایی‌های دارد که به واسطه آن‌ها می‌توان از نیروهای الکتریکی بهره ببرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (10 مورد)
 • bestgamer021
  bestgamer021 | ۲۲ آذر ۱۴۰۰

  کسایی که مثل من خوره ی شخصیت اسپایدرمن باشن قطعا می دونن الکترو چه شخصیتیه

 • !Spider-Man
  !Spider-Man | ۲۱ آذر ۱۴۰۰

  معرفی خوبی بود
  الکترو جزو برترین دشمن های مردعنکبوتیه ولی علاوه بر اون بعضی مواقع جلوی دردویل هم ظاهر شده.جالبه بدونید یه بار قدرت الکترو تا حدی افزایش پیدا کرد که اسپایدرمن نمیتونست با لباس عادیش اون رو شکست بده برای همین یه لباس مخصوص و(عایق)ساخت که بتونه با الکترو مبارزه کنه.اسم لباس insulated spidey بود.
  و اینکه ظاهر الکتروی دنیای کامیک آبی رنگه و زرد نیست.یه نسخه مونث از الکترو هم وجود داره به اسم فرانسلین فرای که عضو شش خبیث و سندیکای شرارته
  با تشکر

  • amir-hossein1389
   amir-hossein1389 | ۲۱ آذر ۱۴۰۰

   نسخه مونث?
   پس دیگه طبیعیه که منتظر جیمز باند مونث باشیم?

  • !Spider-Man
   !Spider-Man | ۲۱ آذر ۱۴۰۰

   اصلاح میکنم
   (رنگ الکتروی دنیای آلتیمیت آبیه و دنیای اصلی زرد)

 • Matin-Artorias
  Matin-Artorias | ۲۱ آذر ۱۴۰۰

  تا حالا دو بار باهاش روبرو شدم
  یه بار توی shattered dimensions
  یه بار هم توی ultimate

 • Asgary
  Asgary | ۲۱ آذر ۱۴۰۰

  یه سوال داشتم،الکترو اول به وجود اومد یا الکتروکیوشنر تو جهان دی سی(امیدوارم درست نوشته باشم)چون به نظرم یکی از اینا از اون یکی کپی شده?

  • Siavash-777-AAA
   Siavash-777-AAA | ۲۲ آذر ۱۴۰۰

   آخه هیچ شباهتی به هم ندارن

   • Asgary
    Asgary | ۲۲ آذر ۱۴۰۰

    جفتشون از برق استفاده میکنن?

    • Siavash-777-AAA
     Siavash-777-AAA | ۲۲ آذر ۱۴۰۰

     چه ربطی داره آخه
     چون من پروفایلم شرکه یکی دیگه هم شرکه یعنی ما از هم کپی کردیم؟

 • abolfazlakbaripur88ABOL
  abolfazlakbaripur88ABOL | ۲۱ آذر ۱۴۰۰

  کوچیک بودم خیلی ازش میترسیدم...?

مطالب پیشنهادی