ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دکتر اختاپوس - Banner
کمیک بوک

با ۵ دکتر اختاپوس متفاوتِ مرد عنکبوتی آشنا شوید

می‌توان گفت که دکتر اختاپوس (Doctor Octopus) یکی از بزرگ‌ترین ویلن‌های مرد عنبکوتی است. دیگر دشمن‌های اسپایدرمن مثل گرین گابلین (Green Goblin) و ونوم (Venom) با دکتر اختاپوس بر سر جایگاه برترین دشمن اسپایدی بودن ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۵ آذر ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

می‌توان گفت که دکتر اختاپوس (Doctor Octopus) یکی از بزرگ‌ترین ویلن‌های مرد عنبکوتی است. دیگر دشمن‌های اسپایدرمن مثل گرین گابلین (Green Goblin) و ونوم (Venom) با دکتر اختاپوس بر سر جایگاه برترین دشمن اسپایدی بودن رقابت دارند. با این حال، هیچ ویلنی مثل دکتر اختاپوس نتوانسته هویت اسپایدی را از بین ببرد و کنترل بدنش را به دست بگیرد.

اما اوتو اکتاویوس تنها کسی نیست که با هویت دکتر اختاپوس در دنیای مارول شناخته می‌شود. اکثر مخاطبان اوتو اکتاویوس را به عنوان دکتر اختاپوس می‌شناسند اما خبر ندارند که شخصیت‌های دیگری نیز در دنیای مارول وجود دارند که از بازوهای مشهور دکتر اختاپوس استفاده کرده‌اند.

در این مطلب قصد داریم سراغ ۵ شخصیت برویم که با این بازوها بلای جان اسپایدرمن شده‌اند.


اوتو اکتاویوس (Otto Octavius)

دکتر اختاپوس اوتو اکتاویوس

از وقتی که استن لی و استیو دیتکو دکتر اختاپوس را در شماره ۳ کمیک The Amazing Spider-Man معرفی کردند، این شخصیت به عنوان یکی از شاخص‌ترین دشمنان مرد عنکبوتی در نظر گرفته شد.

او سینیستر سیکس (Sinister Six) را دور هم جمع کرد، نزدیک بود با زن عمو می ازدواج کند و در نهایت نیز توانست کاری کند که هیچ کدام از دشمنان اسپایدرمن پیش و حتی پس از آن انجام نداده بودند: اوتو اکتاویوس توانست مرد عنکبوتی را شکست دهد و کنترل بدنش را به دست بگیرد.

پس از سال‌ها مبارزه با اسپایدرمن، بدن اوتو فرای احیا آسیب دیده بود. بنابراین او تصمیم گرفت تا ذهن خودش را با ذهن پیتر عوض کند تا به جای خودش، پیتر بمیرد. در نهایت و با وجود پیروزی‌اش در برابر مرد عنکبوتی اما پیتر توانست پس از اتمام خط داستانی Superior Spider-Man، بدنش را پس بگیرد.اولیویا اکتاویوس (Olivia Octavius)

دکتر اختاپوس اولیویا اکتاویوس

در سال ۲۰۱۸، انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse یک نسخه متفاوت از دکتر اختاپوس را معرفی کرد؛ یک زن که برای کینگ‌پین (Kingpin) کار می‌کرد. یا به طور دقیق‌تر الکمکس (Alchemax)؛ یک سازمان که باعث خلق اسپایدرمن ۲۰۹۹ (Spider-Man 2099) می‌شود.

با این که نقشه‌ها و سرنوشت نهایی‌اش مشخص نشده اما اولیویا اکتاویوس قصد داشت تا جهان های موازی مارول را برای منافع شخصی خودش کند و کاو کند. آخرین بار که او دیده شد، یک کامیون با اولیویا برخورد کرد.

البته با توجه به این که دکتر اختاپوس به طور مداوم با اسپایدرمن می‌جنگد، پس خیلی بعید به نظر می‌رسد که با تصادف با یک کامیون از بین رفته باشد. در یک سکانس حذف شده از Spider-Man: Into the Spider-Verse دیده می‌شود که این دکتر اختاپوس به درون یک پورتال می‌رود اما فعلاً باید دید که در دنباله این انیمیشن با نام Spider-Man: Across the Spider-Verse خبری از اولیویا اکتاویوس می‌شود یا خیر.

کارولین ترینر (Carolyn Trainer)

دکتر اختاپوس کارولین ترینر

قبل از این که کارولین ترینر تبدیل به لیدی اختاپوس (Lady Octopus) شود، با عنوان دکتر اختاپوس در شماره ۴۰۶ کمیک The Amazing Spider-Man معرفی شد. در طی وقایع Clone Saga، ظاهراً کین (Kaine)، یکی از کلون‌های مرد عنکبوتی، با شکاندن گردن اوتو باعث مرگش شد.

پیش از بازگشت اوتو اما یک دکتر اختاپوس جدید پدیدار شد، دختر همکار قدیمی اوتو با نام سووارد ترینر (Seward Trainer). کارولین نام دکتر اختاپوس را به خود گرفت و بازوهایش را بر اساس بازوهای اوتو طراحی کرد. همچنین کارلوین یک سپر دفاعی نیز به تجهیزات خودش اضافه کرده بود.

ترینر سپس با متحد شدن با هند (Hand) کمک می‌کند تا اوتو احیا شود. پس از احیای اوتو، کارولین تبدیل به دستیارش شد و مسیر ویلن بودن را نیز ادامه داد.

لوک کارلایل (Luke Carlyle)

زره لوک کارلایل

در شماره ۴۳ کمیک The Amazing Spider-Man، لوک کارلایل به عنوان یک کلاهبردار معرفی شد که توانسته بود خودش را به عنوان رئیس یک شرکت بزرگ جا بزند. او اکتاویوس را قانع کرد که این فرصت را برایش مهیا می‌کند تا از هوشش برای اهداف کاربردی و قانونی بهره ببرد.

پس از سال‌ها جنگ با مرد عنکبوتی، به نظر چنین پیشنهادی خیلی برای اوتو خوشایند بود. به این ترتیب، لوک توانست دکتر اختاپوس را استخدام کند. با این حال، کارلایل فقط می‌خواست اکتاویوس را فریب دهد. لوک با دزدیدن تجهیزات اوتو و ارتقا دادن آن‌ها، تبدیل به دکتر اختاپوس برتر شد که زرهی پیشرفته به تن می‌کرد و یک جفت بازوی اضافه نیز داشت.

کارلایل در نهایت وقتی شکست خورد که دکتر اختاپوس وضعیت را به اسپایدرمن توضیح داد و این دو با کمک هم زره لوک را از بین بردند. این نسخه از دکتر اختاپوس فقط در چهار شماره کمیک‌ها حضور داشت و هیچ میراث ارزشمندی از خود به جا نگذاشت.کلون اوتو اکتاویوس

کلون دکتر اوتو اکتاویوس

اوتو اکتاویوس اصلی از بین رفت اما هنوز هم به شکل یک کلون به حیات ادامه می‌دهد. در طی نبرد با اینهریتورس (Inheritors) در خط داستانی Spider-Verse، اتو اکتاویوس متوجه می‌شود که سرنوشت او مرگ به دست اسپایدرمن هنگام بازپس‌گیری بدنش است.

اکتاویوس اما تصمیم می‌گیرد تا مرگ را فریب داده و آگاهی‌اش را به یک کلون انتقال دهد که با تکنولوژی ۲۰۹۹ ساخته شده و دی‌ان‌ای اوتو را با دی‌ان‌ای اسپایدرمن ترکیب می‌کند.

البته به لطف یک معامله با مفیستو (Mephisto)، اوتو اکتاویوس به ظاهر اصلی‌اش به عنوان دکتر اختاپوس برمی‌گردد. به این ترتیب، این دشمن سرشناس مرد عنکبوتی باز هم به عنوان یک تهدید به زندگی خود ادامه می‌دهد؛ آن هم بعد از این که یک بار دیگر محدودیت‌های واقعیت را جا به جا کرد و از مرگ بازگشت.


به مطالعه ادامه دهید:

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • Amir234
  Amir234 | ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  مقاله خوبی بود اما به نظرم میتونستید دکتر اختاپوس های بهتری رو تو لیست بزارید مثلا به جای اولیویا اکتاویوس میتونستید یک دکتر اختاپوسی رو بزارید که توی کمیک ها خلق شده باشه و اینجوری بهتر بود
  اما در کل ممنون بابت مقاله

 • reza-a-m-p-r
  reza-a-m-p-r | ۱۶ آذر ۱۴۰۰

  یسیاربسیار از این کپی ها متنفرم .
  خیلی مسخرست که از شخصیت این همه مشابهش رو میسازن

 • !Spider-Man
  !Spider-Man | ۱۵ آذر ۱۴۰۰

  مقاله خوبی بود،ممنون.
  خب دکتر اختاپوس که نیازی به معرفی نداره دیگه همه میشناسنش.من فقط یه چیزی بگم و اونم اینه که اولیویا اکتاویوس(اگر اشتباه نکنم)اولین بار توی بازی spider-man shattered dimensions به وجود اومد.
  دکتر اختاپوس دنیای آلتیمیت هم میتونست توی لیست حضور داشته باشه.
  با تشکر

 • Masiha-mh
  Masiha-mh | ۱۵ آذر ۱۴۰۰

  سلام
  البته ما تو دنیا های مختلف مارول میلیارد ها دکتر اختاپوس داریم. به نظرم اولیویا تو این لیست جایی نداشت چون اصلا تو دنیای کمیک خلق نشده. در حالی که بقیشون تو کمیکا خلق شدن و لیست یه جوریه! به نظرم چندان دقیق نبود ولی به هرحال تعاریفت و نگارش مقاله قابل تحسینه! خسته نباشید.

 • KasraGame
  KasraGame | ۱۵ آذر ۱۴۰۰

  من: چه باحال
  اسپایدرمن: چه بد
  پ.ن: سایت دومم به مشکل خورد? دارم رو سومی کار میکنم ?

مطالب پیشنهادی