ورود به ویجیاتو

بازیابی رمز عبور

ورود با شبکه‌های اجتماعی

کاربر جدید هستی؟ ثبت نام کن

ثبت‌نام در ویجیاتو

ثبت نام با شبکه‌های اجتماعی

قبلا تو ویجیاتو ثبت نام کردی؟ وارد شو.

بازیابی رمز عبور

میتونی وارد ویجیاتو بشی یا ثبت نام کنی

معرفی مرد عنکبوتی – شهروند دلسوز نیویورک

قدرت زیاد مسئولیت زیاد هم به همراه دارد

۰

«خیلی خب، بیاید یک بار دیگه و برای بار آخر این کار رو کنیم. اسم من پیترپارکره. یه عنکبوت رادیواکتیوی منو نیش زد و تبدیل به اسپایدرمن شدم. خیلی‌هاتون بقیه‌ش رو می‌دونید. تبدیل به قهرمان شهر شدم، عاشق شدم، شهر رو نجات دادم، با یه سری شرور جنگیدم، یه سری آدم رو نجات دادم، دوباره شهر رو نجات دادم و دوباره و دوباره و دوباره.

با وجود همه این ماجراها اما من عاشق اسپایدرمن بودنم. خب، کیه که نباشه؟ مهم نیست چقدر شکست بخورم، من باز هم برمی‌گردم چون تنها چیزی که بین این شهر و نابودی قرار داره خود منم.»

  • اولین حضور: شماره 15 از کمیک بوک‌های Amazing Fantasy (ماه آگوست سال 1962)
  • ناشر: مارول
  • خالقان: استن لی و استیو دیتکو

پیتر پارکر (Peter Parker)، فرزند ریچارد و مری پارکر، در دوران کودکی پدر و مادر خود را بر اثر سانحه‌ای از دست می‌دهد؛ از همین رو سرپرستی او به عمو بن (برادرِ پدرش) و عمه مِی‌اش واگذار می‌شود. بن و می فرزندی نداشتنند، پس پیتر را مثل پسر خودشان می‌دیدند و او را بزرگ کردند. پیتر هم مثل هر پسر بچه دیگری بزرگ شد، البته کمی سر به زیرتر و سر در کتاب‌تر از بقیه. به حدی سر به زیر که گاهی توسط افرادی امثال فلش تامسونِ (Flash Thompson) قلدر اذیت می‌شد.

زندگی او روندی نسبتاً عادی داشت تا این که یک روز توسط عنکبوتی آلوده به مواد رادیواکتیو نیش زده شد. این نیش به نظر ساده آغاز تغییر همیشگی زندگی پیتر پارکر بود. بلافاصله بعد از نیش خوردن تغییرات پیتر شروع می‌شوند و او کم کم قدرت‌های جدیدی را در خود کشف می‌کند.

وقتی پیتر پارکر توسط عنکبوت رادیواکتیوی نیش زده می‌شود.

وقتی پیتر پارکر توسط عنکبوت رادیواکتیوی نیش زده می‌شود.

بعد از این حادثه او متوجه می‌شود که واکنش‌هایش نسبت به اتفاقات پیرامونش سریع‌تر شده و حتی قبل از این که این اتفاقات بیفتند، می‌تواند آن‌ها را پیش بینی کند. با ترکیب عکس العمل‌ها و واکنش‌های سریعی که حالا به آن‌ها دست پیدا کرده، پیتر پارکر با این قدرت پیش‌بینی می‌تواند از خطرات احتمالی فرار کند. حتی متوجه می‌شود که می‌تواند مثل یک عنکبوت به سطوح مختلف بچسبد و از در و دیوارها بالا برود.

پیتر پارکر بر خلاف اکثر ابرقهرمان‌های داستان کمیک بوک‌ها به منابع بی‌نهایت یا ثروت کلان دسترسی ندارد. بنابراین با پیش زمینه علمی نسبتاً قوی‌اش تصمیم می‌گیرد برای خودش تجهیزات جدیدی اختراع کند تا هر چه بهتر و بیش‌تر بتواند از توانایی‌های تازه کشف شده خود استفاده کند.

مهم‌ترین ساخته او هم دو مچ بند به نام‌های وب شوتر (Web Shooter) بودند که به پیتر اجازه می‌دادند به نوارهایی بسیار شبیه به تارهای عنکبوت دسترسی داشته باشد. پیتر هویت اسپایدرمن را هم برای جلوگیری از شناخته شدنش توسط دیگران برای جلوگیری از آسیب دیدن احتمالی اطرافیانش خلق می‌کند.

نمونه قدیمی وب شوترها در دنیای کمیک بوک

نمونه قدیمی وب شوترها در دنیای کمیک بوک

البته پیتر پارکر از همان روز اول با وجود قدرت‌های جدیدی که به دست آورده بود تصمیمی برای ابرقهرمان شدن نداشت. او از قدرت‌هایش برای اهداف خودش استفاده می‌کرد تا این که یک روز شوم این سرنوشت را عوض کرد.

او به یک سارق برمی‌خورد اما از متوقف کردن او امتناع می‌کند و راه خودش را پیش می‌گیرد. همین تصمیم باعث می‌شود که لحظه‌ای سرنوشت ساز در برابر او قرار گیرد. وقتی دوباره پیش خانواده خود بازمی‌گردد متوجه می‌شود که عمو بن توسط همان سارق به قتل رسیده.

همین اتفاق باعث می‌شود که پیتر متوجه شود «قدرت زیاد مسئولیت زیاد هم دارد» و تصمیم می‌گیرد هویت اسپایدرمن را تبدیل به یک ابرقهرمان کند تا با استفاده از قدرت‌های خودش، جلوی از دست رفتن جان انسان‌های بی‌گناه دیگر را بگیرد.

دنیای جدیدی که پیش روی پیتر پارکر با هویت اسپایدرمن قرار می‌گیرد، باعث دردسرهای زیادی می‌شود که زندگی او را به عنوان یک انسان عادی و یک ابرقهرمان تحت الشعاع قرار می‌دهد.

عمو بن، کسی که بیش از هر انسانی در زندگی پیتر پارکر تأثیر داشت.

عمو بن، کسی که بیش از هر انسانی در زندگی پیتر پارکر تأثیر داشت.

هر چند زندگی پیتر قبل از مرگ عمو بن تعریف چندانی نداشته اما بعد از مرگ او اوضاع بدتر هم می‌شود. بنابراین پیتر نیاز به شغلی داشت تا بتواند خرج خودش را در آورد. با این فکر به سراغ جیمز جونا جیمسون و دفتر مطبوعاتی او می‌رود تا به عنوان عکاس مخصوص اسپایدرمن شروع به فعالیت کند؛ زیر دست کسی که شاید از هر فرد دیگری بیش‌تر از اسپایدرمن متنفر باشد.

پیتر تحصیلش را در کنار کار و فعالیت‌های ابرقهرمانی خود ادامه داد. حاصل آن آشنا شدن با هری آزبورن و گوئن استیسی بود که در آینده او تأثیرات زیادی گذاشتند، یکی به عنوان بهترین دوست و دیگری به عنوان معشوقه.

ظهور یک ابرقهرمان بدون پیدا شدن سر و کله چند شرور بی‌معنی است و این مورد برای پیتر پارکر در بدترین نوع خود اتفاق افتاد. گرین گابلین، که در واقع پدر هری آزبورن است، یکی از مشهورترین و اولین شرورهایی بود که شروع به نابودی زندگی اسپایدرمن کرد.

مرگ گوئن استیسی، معشوقه اسپایدرمن که به نوعی خود او هم مقصر است.

مرگ گوئن استیسی، معشوقه اسپایدرمن که به نوعی خود او هم مقصر است.

در یکی از درگیری‌های این دو شخصیت، گوئن استیسی (Gwen Stacy) هم وارد ماجرا می‌شود که حاصل آن به وقوع پیوستن دومین تراژدی بزرگ زندگی پیتر پارکر است. گوئن از ارتفاعی بلند پرت می‌شود و تلاش اسپایدرمن در نجات او باعث مرگش می‌شود. وقتی در لحظات آخر سقوط، تار اسپایدرمن به گوئن می‌رسد به علت سرعت زیاد، نوسان حاصل از توقف گوئن باعث مرگش می‌شود.

اندوه بزرگی پیتر را در برمی‌گیرد اما با این وجود او نهایتا مسیر دو گانه همیشگی زندگی‌اش به عنوان یک عکاس و ابرقهرمان را پیش می‌گیرد. مسیری که او را به افرادی چون مری جین واتسون، دبرا وایتمن و فلیشیا هاردی می‌رساند.

با وجود تمام غم‌ها و مصیبت‌هایی که پیتر پارکر در زندگی تجربه کرده اما هویت اسپایدرمنِ او تقریباً همیشه یک شخصیت شاد و شنگول بوده و مثل ددپول حتی در هنگام سخت‌ترین مبارزات هم نمی‌تواند جلوی دهنش را بگیرد. او مدام در حال حرف زدن و متلک انداختن به رقبایش است تا هم حواس آن‌ها را پرت و هم روحیه خود و اطرافیانش را حفظ کند.

اسپایدرمن حتی در همین سن کم یکی از قدرتمندترین ابرقهرمانان دنیای کمیک بوک‌های مارول محسوب می‌شود، هم از لحاظ هوش، هم از لحاظ قدرت بدنی و هم از لحاظ روحیه خستگی ناپذیرش. او با اکثر گروه‌های ابرقهرمانی بزرگی مثل اونجرز، فنتستیک فور و ایکس من همکاری کرده و بخشی از آن‌ها بوده.

نه تنها این گروه‌های ابرقهرمانی، بلکه اسپایدرمن همکاری‌های زیادی با قهرمان‌ها، ویجلنتی‌های و حتی ضد قهرمان‌هایی مثل دردویل، ددپول، پانیشر و بلک کت داشته. اسپایدرمن نه فقط متحد، حتی خانواده‌ای از اسپایدی‌های دیگر را هم در پشت خود دارد. چیزی شبیه به خانواده خفاشیِ بتمن.

البته اسپایدرمن با تمام این همکاری‌ها بیش‌تر در مبارزات تکی خود شرکت می‌کند و سعی می‌کند نیویورک، محل زندگی‌اش را تا جای ممکن امن نگه دارد. جایی که شرورهایی قدرتمند همیشه سعی در اثبات برتری خود دارند. اکثر شرورهای اسپایدرمن جزو شرورهای برتر دنیای کمیک بوک‌های مارول محسوب می‌شوند و تقابل‌های آن‌ها با این ابرقهرمان همیشه جذاب بوده‌اند.

تعدادی از شرورهای اسپایدرمن

تعدادی از شرورهای اسپایدرمن

با وجود تمام این دردسرها اما هر وقت از سوی دیگران شخصیت‌ها کمکی از اسپایدرمن خواسته می‌شود به ندرت به آن‌ها جواب منفی می‌دهد و نهایت تلاش خود را برای کمک به برقراری آرامش در دنیا می‌کند. حتی اگر به خاطر تجربه و سن کم نداند که مسیری که پیش گرفته راه است یا چاه.

.کپی شد https://vgto.ir/ar

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...