ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کتوومن - Banner
کمیک بوک

معرفی کتوومن – سارقی که دل بتمن را ربود

در انگلیسی عبارت کت برگلر (Cat Burglar) وجود دارد. فکر نمی‌کنم معادل دقیقی برای آن در زبان فارسی داشته باشیم اما در صورت ترجمه عبارت «سارق گربه‌ای» به وجود می‌آید. کت برگلرها آن دسته از ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۰

در انگلیسی عبارت کت برگلر (Cat Burglar) وجود دارد. فکر نمی‌کنم معادل دقیقی برای آن در زبان فارسی داشته باشیم اما در صورت ترجمه عبارت «سارق گربه‌ای» به وجود می‌آید. کت برگلرها آن دسته از سارقان هستند که با بالا رفتن از دیوارهای ساختمان و استفاده از ورودهای دور از دسترسی، به محل مورد نظر خود نفوذ کرده، دست به دستبرد می‌زنند و از همین دست مسیرها خارج می‌شوند. همان طور که از نامش می‌توان برداشت کرد، کتوومن (یا زن گربه‌ای) هم یک سارق گربه‌ای محسوب می‌شود.

اما دقیقاً کتوومن کیست و در دنیای دی‌سی و داستان‌های بتمن چه نقشی دارد؟ آیا باید به چشم یک ویلن و دشمن شوالیه تاریکی به او نگاه کرد یا به چشم یک متحد و همکار بتمن؟ شاید حتی شخصی بیش از یک متحد؟ اگر با کتوومن آشنا نیستید، پس این مطلب مخصوص شماست.

شناسنامه کتوومن (Catwoman)

- اولین حضور: شماره ۱ کمیک Batman (انتشار در ماه مارس سال ۱۹۴۰)
- ناشر: دی‌سی
- خالقان: باب کین (Bob Kane) و بیل فینگر (Bill Finger)
- نام واقعی: سلینا کایل (Selina Kyle)
- کمیک‌های پیشنهادی برای مطالعه:
شماره ۱ تا ۴ کمیک Catwoman (انتشار از ماه ژانویه تا آوریل سال ۲۰۰۲)
Catwoman: Selina's Big Score (انتشار در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۲)
Batman: Hush (انتشار از ماه اکتبر سال ۲۰۰۲ تا ماه سپتامبر سال ۲۰۰۳)
شماره ۱۲ تا ۱۶ کمیک Catwoman (انتشار از ماه دسامبر سال ۲۰۰۲ تا ماه آوریل سال ۲۰۰۳)
شماره ۳۷ کمیک Batman (انتشار در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷)


کتوومن کیست؟

کتوومن در کمیک‌های دی‌سی

سلینا کایل کسی است که با نام مستعار کتوومن در دنیای دی‌سی و به طور مشخص خیابان‌های شهر گاتهام شناخته می‌شود. زن گربه‌ایِ دی‌سی اموراتش را با سرقت، دزدی و جرم‌هایی از این دست می‌گذراند. طبق یک قانون کلی، اگر یک لباس مخصوص به تن کنید، اسم مستعار خاص داشته باشید و مرتکب جرم در گاتهام شوید، به نوعی با دنیای بتمن درگیر خواهید شد.

اما کتوومن جایگاه خاصی در دنیای شوالیه تاریکی دارد. این شخصیت همان قدر که می‌تواند یک ویلن باشد، به عنوان یک متحد هم در کنار شوالیه شنل‌پوش گاتهام فعالیت کرده است. سلینا همان قدر که به فکر جیب خود است، گاهی هم همه مادیات را کنار می‌گذارد تا به جبهه آدم خوب‌ها بپیوندد.

شاید این پرسش مطرح شود که بالأخره کتوومن یک شخصیت منفی است یا مثبت؟ احتمالاً درست‌ترین پاسخ برای این پرسش این باشد که او خاکستری‌ترین شخصیتی‌ست که می‌توان در داستان‌های بتمن پیدا کرد. درست است که با یک سارق طرف هستیم، اما این سارق در شهر گاتهام زندگی می‌کند؛ شهری که مسئولان و صاحبان قدرتش عمدتاً فاسدند. پس بهتر است با چشم یک «آدم بد» به کسی که برای بقا دست به سرقت می‌زند نگاه نکنیم.


مطلب پیشنهادی
سون = جاستیس لیگ؟
۹ همتای شخصیت‌های The Boys در دی‌سی و مارول

اوریجین کتوومن

کتوومن در شماره ۱ کمیک Batman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)
کتوومن در شماره ۱ کمیک Batman (برای دیدن سایز کامل روی تصویر کلیک کنید)

زن گربه‌ای از آن دست شخصیت‌های کمیک بوکی است که ریبوت‌ها و بازگویی‌های فراوان صنعت کمیک به او رحم نکرده‌اند. با هر ریبوت و بازگویی، بخشی از داستان سرگذشت سلینا کایل تغییر پیدا می‌کند؛ گاهی تغییرات بزرگ و گاهی تغییرات کوچک.

اما اگر بخواهیم نگاهی کلی به سرگذشت کتوومن بیندازیم با چنین داستانی طرف هستیم: سلینا کایل از دوران کودکی مجبور شد به تنهایی در خیابان‌های گاتهام زندگی کند. همان طور که احتمالاً می‌دانید، گاتهام شهر مهربانی نیست و حتی اگر شخص پرنفوذ، قدرتمند و ثروتمندی هم باشید، بهتر است بدون محافظ در دنیای تاریک گاتهام قدم برندارید. چرا که احتمالاً در حال آخرین قدم‌زنی عمر خود هستید.

پس سلینا برای این که بتواند در خیابان‌های این شهر کثیف و بی‌رحم دوام بیاورد به سمت جرم، جنایت و خلاف کشیده شد. سرقت از افرادی که باعث شده‌اند تا این شهر به این شکل درآید چندان ذهن کتوومن را به خود درگیر نمی‌کند، مخصوصاً اگر قضیه بقای خودش مطرح باشد. به این ترتیب بود که سلینا کایل تبدیل به یکی از بهترین بازیکنان بازی بقا در شهر گاتهام شد.

اما با طلوع شوالیه تاریکی، اوضاع برای این سارق فرق کرد. در ابتدا کتوومن بیش‌تر نقش یک دزد دردسرساز را داشت. اما به مرور و زمان، این شخصیت بیش‌تر به سمت بتمن توازن پیدا کرد. درست است که او را در برابر بتمن هم می‌بینیم اما وقتی اوضاع واقعاً بد باشد، یا شوالیه تاریکی نیاز به کمک داشته باشد، بعید است که کتوومن مقابلش قرار بگیرد.

این اتحادها و همکاری‌های بین گربه و خفاش تا جایی پیش رفت که کتوومن تبدیل به یکی از معشوقه‌های بتمن شد. حتی بسیاری سلینا کایل را بهترین کاندید برای ازدواج با بروس وین می‌بینند.

ولی واضح‌ترین نکته در مورد سلینا این است که او کسی بود که از همان سن کم به تنهایی از دنیای بی‌رحم گاتهام جان سالم به در برد تا حالا در بزرگ‌ترین رویدادهای مربوط به این شهر دخیل باشد.


مطلب پیشنهادی
شوالیه گاتهام کارتونی
نگاهی به تمامی انیمیشن‌های بتمن

قدرت‌ها و توانایی‌های کتوومن

سلینا کایل یک آدم معمولی است و بر خلاف اکثر شخصیت‌های کمیک بوکی، قدرت فرا انسانی ندارد. با این حال توانایی‌ها و مهارت‌هایی به دست آورده تا تبدیل به یکی از ماهرترین سارقان شهر گاتهام شود.

اول از همه، همان طور که در مقدمه به آن اشاره شد، کتوومن به عنوان یک کت برگلر می‌تواند راه‌های نفوذ به محل مورد نظرش را پیدا کند و از آن‌ها، هر چقدر هم این راه‌های نفوذ دور از دسترس باشند، بهره ببرد. در انجام این فعالیت‌ها، سلینا علاوه بر استراتژی و برنامه‌ریزی، مهارت‌هایی مثل ژیمناستیک و صخره‌نوردی نیاز دارد. البته توانایی‌های مربوط به سرقت مثل باز کردن قفل‌ها را نیز نباید فراموش کرد.

اگر هم در حین سرقت به دردسر بخورد، زیاد جای نگرانی نیست. سلینا در مبارزات تن به تن نیز مهارت بالایی دارد. هر چند گاهی به خاطر ضعف فیزیکی‌اش، ترجیح می‌دهد تا به جای درگیر شدن، از مهلکه بگریزد.

زن گربه‌ای یک شلاق را نیز معمولاً به همراه خود دارد. به جز قابلیت‌های بازدارنده و مبارزه‌ای این شلاق، دیده شده که سلینا از آن برای جا به جا شدن بین سطوح مختلف همانند یک طناب نیز بهره ببرد. کتوومن پنجه‌های تیزی را نیز در دستکش‌های خود مخفی می‌کند تا در صورت نیاز مثل یک گربه از آن‌ها یا در درگیری‌ها و یا برای بالا رفتن از سطوح استفاده کند.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دیگر سلینا ذات اغوا کننده اوست که گاهی به او این اجازه را می‌دهد تا با کم‌ترین دردسر به هدف خود برسد و کارش را انجام دهد.


مطلب پیشنهادی
هشدار: با کیت شکار ومپایر وارد شوید!
آشنایی با خون‌آشام‌ها – تشنگان همیشگی خون

زن گربه‌ای خارج از دنیای کمیک‌ها

کتوومن زوئی کراویتز در فیلم The Batman مت ریوز

کتوومن جزو آن دسته از شخصیت‌های دنیای بتمن است که به طور مداوم در اقتباس‌های خارج از کمیک‌ها مورد استفاده قرار گرفته. شاید عمده دلیل آن، همانند خود بتمن، عدم نیاز به جلوه‌های ویژه مخصوص برای این شخصیت باشد و برای همین دردسر کم‌تری برای درست به تصویر کشیدن او وجود دارد. البته نباید بالانس خوب و بد زن گربه‌ای و همین طور رابطه عاطفی او با شوالیه تاریکی را فراموش کرد که به جنبه‌های روایی داستان‌ها نیز می‌افزاید.

در دنیای انیمیشن‌ها از زن گربه‌ای استفاده فراوانی شده است. برای نام بردن از مهم‌ترین آثار با حضور این شخصیت می‌توان به Batman: The Animated Series و Batman: The Brave and the Bold اشاره کرد.

در دنیای سریال‌ها، جولی نیومر ایفاگر نقش کتوومن در سریال Batman (پخش بین سال‌های ۱۹۶۶ تا ۱۹۶۸) بود. مهم‌ترین حضور دیگر زن گربه‌ای در یک اثر تلویزیونی لایو اکشن مربوط به سریال Gotham می‌شود که در آن کمرن بیکوندووا نقش سلینا کایل جوان را بر عهده دارد.

در فیلم‌ها نیز حضور فعال این شخصیت را شاهد هستیم. لی مری‌وثر بازیگر نقش کتوومن در فیلم Batman سال ۱۹۶۶ بود. میشل فایفر به انتخاب تیم برتون در Batman Returns در برابر بتمن مایکل کیتون قرار گرفت. سپس نوبت به هلی بری رسید تا در سال ۲۰۰۴ در فیلم اختصاصی کتوومن با نام Catwoman ایفای نقش کند.

انتخاب کریستوفر نولان برای نقش زن گربه‌ای در فیلم The Dark Knight Rises، آخرین قسمت سه‌گانه بتمن این کارگردان، ان هتوی بود. زوئی کراویتز بازیگری است که در فیلم The Batman به ایفای نقش کتوومن می‌پردازد تا زیر نظر مت ریوز، بتمنِ رابرت پتینسون را همراهی کند.

از سلینا کایل در بازی‌های ویدیویی نیز استفاده شده است. از مشهورترین بازی‌ها با حضور کتوومن می‌توان به سری بازی‌های بتمن آرکهام، سری بازی‌های مبارزه‌ای اینجاستیس، Batman: The Telltale Series و چندین بازی لگو اشاره کرد.


به مطالعه در مورد زن گربه‌ای ادامه دهید


پرسش‌های متداول در مورد کتوومن

نام واقعی کتوومن چیست؟

کتوومن یا زن گربه‌ای اسم مستعاری است که عمدتاً سلینا کایل، یکی از ماهرترین سارقان شهر گاتهام، با آن شناخته می‌شود.

کتوومن یک شخصیت مثبت است یا یک شخصیت منفی؟

سلینا کایل نه دقیقاً یک شخصیت مثبت محسوب می‌شود و نه یک شخصیت منفی. او جایی دقیقاً روی لبه بین این دو دسته از شخصیت‌ها حرکت می‌کند و ذاتی کاملاً خاکستری دارد. هر چند در مواقع بحرانی عمدتاً او را سمت «خیر» می‌بینیم تا «شر».

آیا کتوومن دشمن بتمن است؟

ذات فعالیت‌ها و شغل (!) سلینا کایل باعث شده تا او در برابر شوالیه تاریکی قرار بگیرد و با دشمنان او همکاری کند اما نمی‌توان گفت که کتوومن دشمن بتمن است. چه بسا در موارد زیادی به کمک شوالیه شنل‌پوش گاتهام آمده و حتی رابطه‌ای عاطفی نیز با او برقرار کرده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (13 مورد)
 • 💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗
  💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗 | ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

  یک فکت درباره کتومن :
  خیلی اسکل هایی که به عمرشون یه کمیک هم نخوندن (دور از کاربرای سایت ?) فکر میکنن شخصیت بلک کت از کمیک های اسپایدرمن از روی شخصیت کتومن اسکی گرفته شده و همه خصوصیاتش این اونه اما کاملا در اشتباهن و قضیه بر عکسه وقتی شخصیت کتومن اولین حضور هاش رو تو کمیک های بتمن میگذروند نه آکروبات بلد بود نه با بتمن وارد رابطه میشد و نه لباساش این شکلی بود و یه دزد خیلی معمولی بود که یه کلاه گربه سرش بود و یه شنل سبز و با گربه ها میرفت دزدی ! اما یکم بعد که شخصیت بلک کت تو کمیک های اسپایدی خلق شد اون هم آکروبات بلد بود ، هم دور ور اسپایدی میگشت و هم لباس گربه میپوشید و یکم بعد بود که دیسی شخصیت پردازی کتومن رو ریبوت کرد و از شخصیت بلک کت اسکی رفت!

  • !Spider-Man
   !Spider-Man | ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

   بسی حقیقت بود برای افرادی که نمیدانستند

  • good or bad
   good or bad | ۱۳ اسفند ۱۴۰۰

   خب دوتا اشتباه جزئی
   1.فکت درمورد بلک کت بود بیشتر تا کت وومن
   2.منبعو یادت رفت?

 • Jjj
  Jjj | ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

  مقاله خوبی بود❤
  ولی به شخصه اصلاا ازش خوشم نمیاد خیلی سمج و گیر این و اونه?

 • Sajoorati
  Sajoorati | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

  کتوومن فقط دل بتمن را نربود

  • 💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗
   💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗 | ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

 • Lordofyharnam
  Lordofyharnam | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

  مقاله خوبی بود
  پ ن : چرا من سارقی رو خوندم ساقی ?

  • mohammadrezagamer
   mohammadrezagamer | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

   چون منحرفی ? «شوخی کردم داداش ناراحت نشو»

   • Lordofyharnam
    Lordofyharnam | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

    نه داداش
    دیگه این همه بی جنبه نیستیم ?

    • mohammadrezagamer
     mohammadrezagamer | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

     صحیح بود / سنگین بود ?

  • reza-a-m-p-r
   reza-a-m-p-r | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

   چون ساقیه خوبی داری!???

  • Jjj
   Jjj | ۱۱ اسفند ۱۴۰۰

   تنها نیستی

  • 💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗
   💗♥️alirezaa-j___sch♥️💗 | ۱۲ اسفند ۱۴۰۰

   منم ???

مطالب پیشنهادی