ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سریال House of the Dragon
سریال

نبرد سریال House of the Dragon و Rings of Power: نکات مثبت و منفی

طرفداران ژانر فانتزی مطمئناً برای این فصل از سریال‌های تلویزیونی هیجان زده‌ شده‌اند، زیرا به زودی دو تا از بزرگترین و محبوب‌ترین فرنچایزهای ژانر فانتزی با بودجه کلان از طریق استریمینگ باز خواهند گشت، ابتدا ...

سارا میرجوادی
نوشته شده توسط سارا میرجوادی | ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۴۹

طرفداران ژانر فانتزی مطمئناً برای این فصل از سریال‌های تلویزیونی هیجان زده‌ شده‌اند، زیرا به زودی دو تا از بزرگترین و محبوب‌ترین فرنچایزهای ژانر فانتزی با بودجه کلان از طریق استریمینگ باز خواهند گشت، ابتدا پیش‌درآمد بازی تاج و تخت، سریال House of the Dragon در ۲۱ اوت ۲۰۲۲ HBO و HBO Max نمایش داده‌ می‌شود. سپس تنها دو هفته‌ بعد، ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت در ۲ سپتامبر ۲۰۲۲ در Amazon Prime Video به نمایش‌ درخواهد آمد‌.

نه تنها هر دو سریال اسپین آف دو مجموعه معروف با شمشیرها و سحر و جادو هستند، بلکه هر دو نیز پیش درآمدهایی هستند که مدت‌ها قبل از رویدادهای آثار محبوب اتفاق می‌افتند (سریال House of the Dragon دویست سال قبل از بازی تاج و تخت است و حلقه‌های قدرت هزاران سال قبل از رویدادهای هابیت). هر دو تنها با فاصله دو هفته، خانه اژدها یکشنبه شب و حلقه‌های قدرت جمعه شب به نمایش در خواهند آمد‌.

در کنار هم بودن این دو مجموعه جالب است زیرا سری کتاب‌های بازی تاج و تخت به عنوان پاسخ و بازآفرینی ژانر فانتزی که ارباب حلقه‌ها آن را کلید زده‌ بود، نوشته شد‌. این در حالی است که تصمیم آمازون برای ساخت سریال ارباب حلقه‌ها تلاشی برای به وجود آوردن‌ موفقیت سریال بازی تاج و تخت برای آمازون پرایم است. به جز این نکته که هر دو این آثار براساس کتاب‌هایی از نویسندگانی هستند که دو R در نام خود دارند (George R.R. Martin و J.R.R. Tolkien)، این دو سریال و فرنچایز ارتباط نزدیکی به هم دارند و در مبادله و رقابت با یکدیگر هستند.

این چیز جدیدی نیست، زیرا دو مجموعه بزرگ علمی تخیلی، جنگ ستارگان و پیشتازان فضا، هر دو مجموعه تلویزیونی خود را پخش کردند. با Obi-Wan Kenobi در چهارشنبه‌ها و Star Trek: Strange New Worlds در پنج‌شنبه‌ها، هر دو توانستند مخاطبان خاص خودشان را پیدا کنند و برای سرویس‌های استریم مربوط خود محبوبیت زیادی به دست بیاورند. هم سریال House of Dragons و هم ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت‌ مزیت‌های زیادی دارند، اما برخی مشکلات نیز آن‌ها را تهدید می‌کنند، بنابراین با ما همراه باشید تا با هم این نکات را بررسی کنیم و ببینیم این دو مجموعه باید بر چه چیزهای غلبه کند.

House of the Dragon یکی از بزرگترین سریال‌های تمام دوران را دنبال می‌کند

سریال House of the Dragon
نمایی از سریال House of the Dragon

باورش سخت است، اما زمانی که بازی تاج و تخت برای اولین بار پخش شد، قسمت اول تنها ۲.۲ میلیون بیننده داشت و فصل اول با ۳.۰۴ میلیون نفر به پایان رسید. تا سال ۲۰۱۹ اولین قسمت از فصل هشتم ۱۱.۷۶ میلیون بیننده داشت. Game of Thrones تبدیل به یک پدیده فرهنگی تمام عیار و رویداد مهم تلویزیونی برای مخاطبان زیادی شد. این اثر بدون شک یکی از موفق‌ترین سریال‌های تلویزیونی قرن بیست و یکم است. آمار نشان می‌دهد که حتی پس از پایان سریال، این اثر در HBO Max هنوز یک موفقیت بی‌چون و چرا برای کسب مخاطب است. مخاطبانی که یا این سریال را برای دیگر مرور می‌کنند یا کسانی که برای اولین بار آن را تماشا می‌کنند.

سریال House of the Dragon خروجی تازه این فرنچایز محبوب است و مطمئناً بینندگانی را که می‌خواهند دوباره آن جهان را ببینند جذب خواهد کرد. این اثر همچنین بر تاریخچه محبوب‌ترین شخصیت فرنچایز و تصاویر نمادین اژدها در برنامه تلویزیونی تمرکز دارد. در حالی که تنها سه سال از پایان بازی تاج و تخت می‌گذرد، طرفداران سریال اصلی و تماشاگران تلویزیون احتمالاً دلشان برای این تجربه فرهنگی مشترک تنگ شده‌ است و امیدوارند که House of the Dragon بتواند دوباره آن را احیا کند.

بازی تاج و تخت باید بر واکنش منفی تماشاگران غلبه کند

نمایی از سریال بازی تاج و تخت

در حالی که بازی تاج و تخت یکی از محبوب‌ترین سریال‌های تلویزیونی تمام دوران بود، یکی از بحث‌برانگیزترین فصل‌های پایانی یک مجموعه تلویزیونی را نیز داشت، با قسمت پایانی بسیار بحث برانگیز. این موضوع خانه اژدها را در موقعیت دشواری قرار می‌دهد چون مجبور است مخاطبانی را که ممکن است پس از قسمت پایانی از فرنچایز ناامید شده‌اند را بازگرداند و اعتماد از دست رفته‌ را احیا کند. این مانع مشابهی است که دو سریال Dexter: New Blood و How I Met Your Father نیز باید بر آن غلبه کنند. هر دو ادامه و اسپین آف سریال‌های محبوب با قسمت‌های پایانی بسیار ناامید کننده هستند.

اخیراً، فرنچایز دنیای جادوگری جی.کی. رولینگ که یکی از موفق‌ترین فرنچایزهای چند رسانه‌ای در جهان بود، با اکران فیلم Fantastic Beast: The Secrets of Dumbledore، شکست سختی را تجربه کرد و در گیشه شکست خورد. این اولین فیلم در مجموعه دنیای جادوگری بود که تنها ۱۰۰ میلیون دلار فروخت. این فیلم احتمالاً به دلیل ترکیبی از واکنش منفی مطبوعات و واکنش ضعیف تماشاگران به دو فیلم قبلی Fantastic Beast آسیب جدی دید.

در حالی که بسیاری از مخاطبان آشکارا از آخرین قسمت بازی تاج و تخت ناراحت بودند و سر و صدای زیادی هم به پا کردند، سریال House of the Dragon احتمالا امیدوار است که خاطرات مثبت مخاطبان با این سریال قوی‌تر از ارتباط منفی آن‌ها با قسمت پایانی این اثر باشد.

سریال حلقه‌های قدرت می‌تواند از فاصله طولانی بین فیلم‌ها بهره ببرد

سریال حلقه‌های قدرت
نمایی از سریال حلقه‌های قدرت

طرفداران ارباب حلقه ها و تالکین عادت دارند بین اقتباس‌ها منتظر بمانند. بین اکران ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه در سال ۲۰۰۳ و هابیت: یک سفر غیرمنتظره در سال ۲۰۱۲ یک فاصله ۹ ساله وجود داشت. اکنون فاصله‌ای مشابه و هشت ساله بین هابیت: نبرد پنج سپاه در سال ۲۰۱۴ و سریال ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت در ۲۰۲۲ وجود دارد.

آن موج نوستالژی برای سرزمین میانی، اولین فیلم هابیت را به موفقیت جهانی و به یکی از موردانتظارترین فیلم های سال ۲۰۱۲ تبدیل کرد. اکنون ترکیبی از مخاطبان وجود دارد که نه تنها هشت سال پس از آخرین فیلم هابیت منتظر مانده‌اند، بلکه همچنین ۲۱ سال پس از اکران ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه در سینماها منتظر کاوش بیشتر سرزمین میانی هستند.

با توجه به اینکه این اولین سریال تلویزیونی بر اساس ارباب حلقه‌ها است و به مخاطبان اجازه می‌دهد هفته به هفته در سرزمین میانی غرق شوند، آمازون پرایم از همان روشی استفاده می‌کند که دیزنی پلاس برای جذب مخاطبان به سریال The Mandalorian استفاده کرد، فرصتی برای تجربه و زندگی در دنیای جنگ ستارگان.

خبری از پیتر جکسون در حلقه‌های قدرت نیست

سریال حلقه‌های قدرت

در حالی که تالکین نویسنده و خالق سرزمین میانی است، دومین شخصیت مهم در فرانچایز ارباب حلقه‌ها بدون شک کارگردان آن یعنی پیتر جکسون است (فران والش و فیلیپا بوینز نویسندگانی که هر شش فیلم را نوشته اند، به همان اندازه مهم هستند اما کمتر به آن‌ها اشاره می‌شود). در حالی که ارباب حلقه ها قبلاً یک مجموعه کتاب موفق و تأثیرگذار بود که در سراسر جهان شناخته شده‌ بود، فیلم‌های پیتر جکسون این مجموعه را به سطح جدیدی از محبوبیت در سراسر جهان تبدیل کرد. ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه یکی از اولین فیلم‌هایی بود که ۱ میلیارد دلار در سراسر جهان به دست آورد. شش فیلم سرزمین میانی او در باکس آفیس جهانی ۵ میلیارد دلار فروش کردند.

حلقه‌های قدرت به زیبایی‌شناسی بصری‌ای که پیتر جکسون در فیلم‌های ارباب حلقه‌ها معرفی کرد، نزدیک است. اولین تلاش بزرگ برای یک فرانچایز لایو اکشن بدون جکسون قطعاً یک کار دلهره‌آور است. وضعیت سریال به عنوان یک پیش درآمد به نفع آن است چرا که می‌تواند تفاوت‌هایی داشته باشد. با این حال، احتمالاً تفاوت رویکردهای مختلف سازندگان این سریال و رویکردهای اقتباسی جکسون از سرزمین میانی بحث برانگیز خواهد و می‌تواند روی موفقیت این سریال تاثیر بگذارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی