ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دریمینگ - Banner
کمیک بوک

دریمینگ؛ محل تلاقی رویاها در دنیای دی‌سی

سری کمیک The Sandman خانواده اندلس (Endless) را به مخاطبان معرفی می‌کند؛ هفت موجود خداگونه که تجسم بخش‌های مختلف هستی و زندگی هستند. یکی از اعضای این خانواده دریم (Dream) یا رویا نام دارد. کمیک ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ | ۱۹:۰۰

سری کمیک The Sandman خانواده اندلس (Endless) را به مخاطبان معرفی می‌کند؛ هفت موجود خداگونه که تجسم بخش‌های مختلف هستی و زندگی هستند. یکی از اعضای این خانواده دریم (Dream) یا رویا نام دارد. کمیک The Sandman نیز حول محور او و سرزمینش با نام دریمینگ (The Dreaming) می‌چرخد.

دریم که با نام‌های مختلفی مثل مورفیوس (Morpheus) هم شناخته می‌شود منشأ تمام رویاها، کابوس‌ها و روح خلاق مسئول تمام داستان‌هاست. چنین چیزی باعث می‌شود تا رویا یکی از قدرتمندترین موجودات کیهانی تمام کمیک‌های دی‌سی باشد. او با کنترل کامل روی سرزمینش به طور محدودی حتی این قابلیت را دارد تا خود واقعیت را عوض کند.

اما حتی سرزمین دریمینگ نیز قوانین مخصوص به خودش را دارد که به مرور در سری کمیک The Sandman توضیح داده می‌شوند. در این مطلب به سراغ معرفی دریمینگ، مقایسه‌اش با دنیای بیداری و قوانین این سرزمین می‌رویم.


دریمینگ چیست؟

دریمینگ نام سرزمین تقریباً بی‌انتهای مورفیوس، رویایِ خانواده اندلس است. این سرزمین بخشی از دریم است که بر اساس حال و هوا و خلق و خوی صاحبش تغییر پیدا می‌کند. بدون حضور رویا، دریمینگ به آرامی از بین می‌رود و خراب می‌شود. اتفاقی که در اولین فصل کمیک The Sandman وقتی رویا توسط انسان‌ها زندانی شده بود افتاد. اما وقتی مورفیوس در دریمینگ باشد، نه خودش و نه هیچ موجود فانی در این سرزمین دچار آسیبی نمی‌شوند.


مطلب پیشنهادی
پارودی شخصیت‌های سرشناس
۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

دریمینگ چگونه با دنیای بیداری ارتباط برقرار می‌کند؟

سرزمین دریمینگ مثل آینه‌ای از دنیای مادی رفتار می‌کند که با نام ویکینگ ورد (Waking World) یا دنیای بیداری شناخته می‌شود. تمام دنیاهایی که مولتی‌ورس دی‌سی را تشکیل می‌دهند درون ویکینگ ورد قرار دارند. دریم یک بار اعلام کرد که موجودات دارای آگاهی یک سوم از زندگی خود را در دریمینگ سپری می‌کنند و هر بار که به خواب می‌روند وارد این سرزمین می‌شوند.


مطلب پیشنهادی
نخستین دشمنی که در برابر سوپرمن دیوید کورنسوت قرار می‌گیرد
۱۴ شخصیت که می‌توانند ویلن فیلم Superman: Legacy باشند

آیا کسی می‌تواند به دریمینگ سفر کند؟

در چندین شماره کمیک The Sandman تأیید شد که تمام موجودات زنده که به قدری دارای آگاهی هستند که خواب ببینند می‌توانند در هنگام خواب وارد این سرزمین بشوند. این اتفاق به طور مستقیم‌تر در شماره ۱۸ کمیک The Sandman با داستانی با نام A Dream of a Thousand Cats رقم خورد.

در این داستان نشان داده شد که زمانی گربه‌ها موجودات قالب مولتی‌ورس بودند تا این که یک هزار انسان گرفتار رویای یک دنیا را به وجود آوردند که در آن خودشان به جای گربه‌ها ارباب هستند تا این که این رویای مشترک واقعیت را تغییر داد. دیگر شماره‌های The Sandman به رویای دیگر حیوانات مثل سگ‌ها نیز اشاره می‌کند.

خدایان دنیای دی‌سی (که گفته شده در ابتدا به عنوان رویا به وجود آمدند تا این که به قدری از پرستش شدنشان قدرت گرفتند که در ویکینگ ورد تجلی پیدا کردند) نیز می‌توانند به راحتی وارد دریمینگ شوند. هر چند خیلی کم این کار را می‌کنند چرا که از تحت کنترل دریم بودند می‌ترسند.


مطلب پیشنهادی
شوالیه‌ی تاریکی آزمند
۷ ویلن که بتمن از دیگر قهرمانان دزدید

بزرگ‌ترین قوانین دریمینگ

در طی کمیک The Sandman,، برخی از قوانین مربوط به سرزمین دریمینگ مشخص می‌شود. از همه مهم‌ترینشان این است که دریم نمی‌تواند جان هیچ موجود دارای آگاهی را بگیرد. البته یک استثنا وقتی وجود دارد که در مواردی نادر یک موجود فانی تبدیل به گرداب رویا می‌شود. به این ترتیب قدرت رویای شفاف او می‌تواند خطر نابود کردن واقعیت را داشته باشد. اتفاقی که در داستان مربوط به رز واکر (Rose Walker) رقم خورد. این ممنوعیت همچنین برای ساکنان دریمینگ نیز وجود دارد. برای همین است که مورفیوس به دنبال از بین بردن یک کابوس با نام کورینتیان (The Corinthian) می‌رود که پس از سفرش به دنیای بیداری شروع به کشتن انسان‌ها می‌کند.

البته این ممنوعیت کشتن به جای این که باعث ضعف پادشاه رویاها شود او را تبدیل به یک رقیب بسیار ترسناک‌تر می‌کند. رویا یک موجود با تصورات بی‌پایان است تا به این ترتیب مجازات‌های او خلاقانه و بی‌رحمانه باشند. بهترین نمونه آن نفرین بیدار شدن ابدی است. با این نفری یک فانی برای بقیه زندگی‌اش به خوابی می‌رود که در آن از یک کابوس در حالی بیدار می‌شود که به یک کابوس دیگر وارد شده است. دریم همچنین تنها کسی است که اجازه دستکاری دریمینگ را دارد و هر کسی که خودش رویا یا کابوسی را به وجود آورد مجازات می‌کند.

موجوداتی فانی که در دریمینگ می‌میرند هم این قابلیت را دارند تا به جای زندگی پس از مرگی که انتظارشان را می‌کشد تبدیل به ساکنان این سرزمین شوند. متیوی کلاغ (Matthew the Raven) که در اصل مت کیبل (Matt Cable) از سری کمیک Swamp Thing بود یکی از بهترین نمونه‌ها در این مورد است. قابیل (Cain) و هابیل (Abel)، سکانان خانه راز (House of Mystery) و خانه اسرار (House of Mystery) نیز به همین شکل هستند. این دو شخصیت در دنیای سندمن فرصت یک زندگی دوباره به عنوان دو داستان‌گو را به دست آورده‌اند.

روح موجودات فانی هم می‌توانند در دریمینگ باقی بمانند؛ چیزی که برای هکتور هال (Hector Hall) اتفاق افتاد. با این وجود مورفیوس اجازه چنین چیزی را نمی‌دهد و هر روحی که قسم به خدمت به او را نخورده باشد به زندگی پس از مرگش می‌فرستد. گفته می‌شود خدایانی که می‌میرند نیز به دریمینگ بازمی‌گردند اما این که دقیقاً پس از آن چه اتفاقی برایشان می‌افتد مشخص نیست. ممکن است به عنوان رویا از آن‌ها یاد شود یا تبدیل به ساکنان این سرزمین شوند.

سرزمین دریمینگ و شخصیت‌های ساکن در آن همچنین ملزوم به انجام قوانین سنتی مهمان‌نوازی هستند. به این ترتیب، یک میزبان می‌بایست نیازها و محافظت از مهمان‌هایش را برطرف کند در حالی که مهمان‌ها نیز باید نسبت به میزبان و قوانین سرزمین او احترام قائل شوند. رویا تمام موجوداتی فانی که وارد دریمینگ می‌شوند را به عنوان مهمان‌های خود می‌شناسد و هر خطری نسبت به سلامتی آن‌ها را به چشم یک حمله به خودش می‌بیند.

این اتفاق باعث شد تا دریم در یک اتفاق نادر خارج از صفحات کمیک The Sandman حاضر شود و در شماره ۲۲ و ۲۳ کمیک JLA با جاستیس لیگ آمریکا همکاری کند تا با یک تهاجم به زمین از طریق دریمینگ که توسط یک موجود تلپاتیک به نام استاروی فاتح (Starro the Conqueror) انجام می‌شد را بگیرد.


با دنیای دی‌سی بیش‌تر آشنا شوید

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی