بازی‌های رومیزی چگونه شما را باهوش‌تر می‌کنند؟ [قسمت سوم]

روش‌هایی که بردگیم‌ها روی ذهن ما تاثیر گذاشته و آن را پرورش می‌دهند

۰

سوالی که همیشه برای کسانی که به این حوزه از بازی‌ها علاقه‌مند هستند، پیش می‌آید این است که آیا واقعا بازی‌های رومیزی و بازی کردن ‌آن‌ها موجب پیشرفت ذهنی خواهد شد؟ اگر بخواهیم در یک کلمه جواب دهیم؛ بله! ولی از آن‌جایی که ما از کنار مسئله به این مهمی به سادگی نخواهیم گذشت، امروز به تحلیل و موشکافی چرایی این موضوع خواهیم پرداخت.

بردگیم‌ها می‌توانند ذهن شما را پرورش بدهند، عوامل پیرشدگی زودرس ذهن را کند کنند، آموزش فرادرسی را برای شما به ارمغان بیاورند و مهارت‌های اجتماعی‌تان را پیشرفت دهند. مطمئنا بردگیم‌ها نمی‌توانند جایگزین تحصیلات معمول باشند و نیاز به آن‌ها را برطرف کنند ولی می‌توانند شتاب‌دهنده فوق‌العاده برای آن‌ها لقب بگیرند.

هر چند آن‌ها ذهن شما را پرورش می‌دهند ولی از شما یک نابغه نخواهند ساخت، پس بیایید روش‌هایی را که این پدیده دوست‌داشتنی از طریق آن‌ها به ما کمک می‌کنند، بررسی کنیم. در قسمت اول این مطلب به ۴ مورد از این موارد اشاره کردیم که می‌توانید از اینجا مطالعه کنید و در قسمت بعد هم تا مورد ۱۰ پیش رفتیم که می‌توانید از اینجا آن‌ را بخوانید؛ پس با ما و قسمت سوم و آخر این مطلب همراه باشید.

11. مهارت‌های ریاضی

هرچند بازی‌ای مثل مونوپولی به شما حساب دیفرانسیل آموزش نمی‌دهد، ولی برای شما بستری فراهم می‌کند که در دل آن صدها حساب‌های ریز و سرانگشتی انجام می‌شود. تکرار این اعمال باعث می‌شود تا ذهن شما پرورش داده شود تا ریزجابه‌جایی‌ها را به بهترین نحو بتواند تشخیص دهد و سریع‌تر آن‌ها را محاسبه کند. این نکات باعث می‌شود با اعتماد به نفس بیشتری به حساب‌های شخصی و روزانه خود برسید و به کودکان در تکلیف‌های ریاضیشان کمک کنید.

بیشتر بازی‌هایی که تولید انبوه هستند، زیاد روی افزایش مهارت‌های ریاضی شما تمرکز نمی‌کنند. خوشبختانه بازی‌هایی هستند که با محوریت علمی ساخته می‌شوند و هدف آن‌ها بالا بردن اطلاعات علمی بازیکنان است؛ البته انتظار نداشته باشید که بتوانید تعداد زیادی از این بازی‌ها را در طاقچه فروشگاه‌های بردگیم پیدا کنید.

12. برهان و منطق فضایی

مانند چیزی که راجع‌ به مسائل و مشکلات قدرت تجسم گفتیم، بسیاری از بردگیم‌ها توضیحات نوشتاری یا گفتاری در مورد محیط و مکان‌هایی که در آن‌ها هستید، به شما می‌دهند که ذهن شما نیاز دارد تا آن‌ها را تجسم کند. شما باید در تخیلتان مکان‌ها، افراد و رویدادها را بازسازی کنید. ذهن شما این جهان‌ها را در ۳ بعد تصویرپردازی می‌کند و اجازه می‌دهد تا منطق فضایی-مکانی مغزتان به وسیله جستجو و گردش در این فضاها و یا طرح استراتژی‌های حمله گروهی به شکل ذهنی پیشرفت کند.

بازی‌های نقش‌آفرینی این بستر را فراهم می‌کنند تا دنیایی با جزییات بالا با مشخصات اجتماعی و اقتصادی، ادیان و نظام‌های سیاسی، فرهنگ و جغرافیای منحصر به فرد برای شما بازسازی شود. عمق این دنیاها به اندازه خلاقیت افرادی که آن‌ها را می‌سازند، پیش می‌رود. همین نکات باعث می‌شود تا مشکلات زندگی واقعی شما را که نیاز به استدلال‌های فضایی دارند، به راحتی درک و فصل کنید و با اشیا در بعد فضا خیلی راحت‌تر برخورد داشته باشید.

افرادی که در فضاهای تجسمی و خیالی بازی می‌کنند، فرای محدودیت‌های بازی‌های رومیزی می‌توانند بهتر اشیا گم‌شده خود را در پشت فضاهای مسدود پیدا کنند. در سطح‌های بالاتر این افراد می‌توانند بهتر با اطراف خود رابطه برقرار کنند و سرنخ‌های معماهای فضایی را پیدا و حل کنند.

13. تفکر عمیق

قابلیت تمرکز و درگیر کردن ذهن در تفکر ژرف و عمیق برای زمان‌های طولانی و متمادی، یک خصیصه فرار است که باید همیشه تمرین و صیقل داده شود. تفکر عمیقی را که توسط اساتید بزرگ شطرنج نیاز است، در نظر بگیرید. بابی فیشر (Bobby Fischer) چهارده ساله از همین طریق و با تمرین و حذف عوامل حواس پرت‌کن از فضای ذهنی خود، خودش را به یک متفکر خارق‌العاده تبدیل کرد.

بازی‌هایی که پایه آن‌ها بر اساس استراتژی نهادینه شده است برای تقویت ساختاری تمرکز بازیکن ساخته می‌شوند، در حالی که المان‌های رقابتی خستگی و فرسایش بازی را از بین می‌برند و باعث می‌شوند تا بازیکن در کار خودش عمیق‌تر شود. این نکته به طور ملموسی می‌تواند فضای فکری بازیکن را در خارج از دنیای بازی نیز تغییر دهد و روی بهره کاری، عادات مطالعه و برنامه‌ریزی شخصی تاثیرگذار باشد.

14. همذات پنداری

فیلم‌های اکشن برآن هستند تا به شما نشان دهند آدم‌بدها تک بعدی هستند و برای اهداف شوم و رذل خود مرتکب جنایت می‌شوند. بازی‌های رومیزی هم می‌توانند از این سندروم رنج ببرند؛ هرچند یک سیستم بازی خوب و یا یک گیم‌مستر خوب می‌تواند به بازیکنان اجازه دهد که به طور عمیقی راجع‌ به گذشته و پیشینه ضدقهرمان داستان کاوش کنند. بازیکنان شاید نتوانند با رفتارهای شرورانه یک کاراکتر بد کنار بیایند ولی می‌توانند با رنج و مسئله‌ای را که باعث شده آن‌ها به این حال و روز بی‌افتند، درک و با آن هم‌ذات پنداری کنند.

همه چیز از سیاست‌های جهانی تا روابط شخصی می‌توانند از این دیدگاه‌ها و نقطه نظرات مختلف بهره‌مند شوند و بازیکنان می‌توانند ظرفیت هم‌ذات پنداری و درک اطرافیان خود را افزایش دهند و با پرسپکتیوهای ذهنی دیگران راحت‌تر کنار بیایند. همچنین راهی برای پیدا کردن نقاط مشترک و مانور دادن روی آن‌ها نیز پیدا کنند.

بردگیم‌ها این امکان را می‌دهند تا هر کس خارج از کالبد شخصیش فکر و عمل کند، موقعیت‌ها را از دیدگاه‌های جدیدی بررسی کند، صبور باشد و در رابطه با حرکات و رفتار دیگران و این‌که آن‌ها چه برنامه‌ای دارند تامل کند. به زبان ساده بازی‌ها به بازیکنان یاد می‌دهند تا قدرت پذیرش و هم‌ذات پنداری داشته باشند.

15. پرورش ذهنی کودکان

ذهن کودکان همانند بزرگسالان می‌تواند از تمام نکات گفته شده بهره‌مند شوند، صد البته که آن‌ها در برهه حیاتی‌تری از زندگیشان قرار دارند. یکی از نکات مهم برای کودکان فراگیری قدرت تمرکز و توجه کردن برای زمان‌های طولانی هم‌‎زمان با رشد آن‌ها است. فواید بازی کردن بازی‌‎های رومیزی با کودکان هم‌چنین روی مسائلی هم‌چون یادگیری نوبت، برخورد منطقی، قدرت جا به جایی، منطق فضایی، هماهنگ‌سازی چشم و دست، قابلیت‌های زبانی، روابط اجتماعی و غیره تاثیرگذار است.

برای این‌که از اهمیت بیشتر این پدیده بگوییم، لازم به ذکر است که بردگیم‌ها در درمان بیماریهای حوادثی هم‌چون تصادف که قابلیت هایی مثل قدرت جا‌به‌جایی، منطق فضایی و برخورد منطقی آن‌ها آسیب دیده به کار می‌رود. بازی‌های تعاملی باعث می‌شوند تا فرد آسیب دیده از نظر ذهنی فرای درد خودش فکر کند و قدرت حرکتی خودش را بهبود دهد. همین نکات قابل تعمیم به کودکان نیز هست.

جمع بندی

تحقیقات نشان می‌دهند تا انواع مختلف بازی‌های رومیزی روی بخش‌های مختلفی از ذهن تاثیر می‌گذارند. بازی‌هایی که روی حافظه تمرکز دارند باید با آن‌هایی که در سبک استراتژی و تمرکز عمیق هستند تمیز داده شوند. بازی‌های مبتنی بر همکاری مانند گلوم‌هیون (Gloomhaven) و دانجن اند درگنز (Dungeons & Dragons)، بخش های دیگری از ذهن را تحت تاثیر می‌گذارند.

چوب جادویی برای افزایش هوش واقعیت وجود ندارد و همه چیز از تکرار و تمرین می‌آید. هر ذهن به طور خاص خودش عمل می‌کند، ولی تمرینات ذهنی می‌توانند هر کسی را فارغ از سن و گروه‌بندی بهره‌مند سازند. هر چند فعالیت‌های زیادی هستند که نکات ذکر شده را به شما ارائه می‌دهند ولی می‌توان گفت بازی‌های رومیزی تنها مدیومی است که اکثر آن‌ها را یک‌جا دارد.

در رابطه با انتخاب بردگیم مربوط به حوزه فعالیت ذهنی مورد نظرتان دقت کنید. انتخاب کنید که کدام از روش‌های ذکر شده بیشتر مناسب شماست و بازی‌های مبتنی بر آن حوزه را انتخاب کنید.

.کپی شد https://vgto.ir/l5

نظر تو چیه ؟

avatar
1000
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
ورود
بارگذاری...
ثبت نام
بارگذاری...