ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

PING
آموزش

پینگ چیست و چگونه آن را کاهش دهیم؟

حتی اگر زیاد اهل بازی کردن نباشید، احتمالا حداقل یک بار کلمه پینگ یا Ping به گوشتان خورده است. پینگ با اختلاف یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تجربه‌ها بر بستر آنلاین و به صورت ویژه ...

شکیبا سادات وکیلی
نوشته شده توسط شکیبا سادات وکیلی | ۲۶ دی ۱۴۰۱ | ۲۰:۰۰

حتی اگر زیاد اهل بازی کردن نباشید، احتمالا حداقل یک بار کلمه پینگ یا Ping به گوشتان خورده است. پینگ با اختلاف یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تجربه‌ها بر بستر آنلاین و به صورت ویژه بازی کردن است. این موضوع در بازی‌های رقابتی، می‌تواند حسابی روی نتیجه تاثیر بگذارد.

پینگ

فرقی نمی‌کند قوی‌ترین سخت‌افزار بازی و سریع‌ترین طرح اینترنت موجود را با بالاترین سرعت خریداری کنید، نرخ پینگ پایین عامل برد و امتیازات می‌شود. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که یک اتصال اینترنتی سریع و پاسخگو تنها به سرعت دانلود و آپلود خوب متکی است، اما عوامل بیشتری وجود دارند. در ادامه این مقاله از ویجیاتو به مفهوم پینگ و راه‌های کاهش آن می‌پردازیم.


پینگ (Ping) چیست؟

پینگ یا Ping (کوتاه شده‌ی Packet InterNet Groper) به مدت زمانی که طول می‌کشد تا سیگنال پینگ از کامپیوتر گیمر به سرور بازی منتقل شود و سپس به عنوان پینگ به کامپیوتر گیمر برگردد، اشاره می‌کند.

تصور کنید که در حال رانندگی با ماشین به سمت محل کار هستید. از خانه‌تان شروع می‌کنید، از بزرگراه می‌روید و به هر کجا که کار می‌کنید، می‌رسید. پس از آن، برای بازگشت به خانه در همان مسیر حرکت می‌کنید. در این مثال، می‌توانید خانه خود را به عنوان رایانه بازی خود و محل کار خود را به عنوان سرور بازی در نظر بگیرید. 

پینگ

ماشینی که در حال رانندگی هستید را می‌توانید به عنوان سیگنال یا بسته‌ای از داده‌ها در نظر بگیرید، که از رایانه به سرور بازی ارسال می‌شود. زمانی که ماشین از خانه شما به محل کار شما می‌رود و سپس به خانه شما برمی‌گردد پینگ است.

این سیگنال که برحسب میلی‌ ثانیه اندازه گیری می‌شود، به شما تخمینی از زمان جابجایی یک بسته داده از کامپیوتر تا سرور را می‌دهد. برای مثال در هنگام بازی موقعی که دستور شلیک می‌دهید و پینگتان ۲۰ میلی‌ثانیه است، یعنی در کل ۲۰ میلی‌ثانیه طول می‌کشد تا دستور شما به سرور بازی ارسال شود و پاسخ آن (یعنی شلیک شدن) انجام شود.

پینگ در بازی

Ping زمان رفت و برگشت پیام بین دو دستگاه را اندازه گیری می‌کند و بدین ترتیب سرعت اتصال را نشان می‌دهد. در نتیجه نشان می‌دهد که کاربر با چه سرعتی می‌تواند دستوری را به یک بازی یا برنامه آنلاین ارسال کند و انتظار دیدن پاسخ را چه زمانی داشته باشد.  

چه پینگی برای بازی کردن مناسب است؟

توجه داشته باشید که پینگ به تأخیر دو طرفه (معروف به تأخیر رفت و برگشت) اشاره دارد. اگر به سرورهای بسیار دور دسترسی دارید، طول مسیر انتقال نیز تأثیر مشخصی بر زمان Ping دارد. در دنیای بازی‌های ویدیویی آنلاین، اصطلاح Ping هم همان‌طور که گفتیم، به سیگنالی اطلاق شد که به سرور ارسال می‌شود و درخواست را پاسخ می‌دهد.

پینگ بازی کردن

واضح است که همه گیمرها تا حد امکان پینگ کمتری می‌خواهند. بسیاری از بازی‌های آنلاین زمان Ping شما را همراه با پینگ سایر بازیکنان یا سرورها نشان می‌دهند. اگر Ping شما در حدود ۱۵۰ (یا بیشتر) باشد، تقریباً به دلیل تاخیر در اجرای بازی با مشکل مواجه خواهید شد.  

پینگ بالا در زمانی که زمان‌بندی بسیار مهم است، دارای اهمیت بالایی است. به همین دلیل است که PING کم در بازی‌ها بسیار مهم است، به خصوص در جایی که موقعیت و زمان پاسخ شما در بازی‌هایی مثل تیراندازی‌های اول شخص یا بازی‌های مسابقه‌ای همه چیز است.


پینگ چگونه اندازه گیری می‌شود؟

بنابراین اکنون می‌دانید که پینگ اساساً مدت زمانی است که رایانه شما با سرور بازی ارتباط برقرار می‌کند. اما چگونه اندازه گیری می‌شود؟ خب، Ping به طور کلی در میلی‌ثانیه اندازه گیری می‌شود. در حالت ایده آل هر چه پینگ کمتر باشد، بهتر است. Ping با توجه به مکان سروری که روی آن بازی می‌کنید متفاوت است.

پینگ

اگر سروری را انتخاب کنید که در یک شهر مجاور میزبانی شود، احتمالا پینگ شما کم و در حدود ۱۵ یا ۲۰ میلی‌ثانیه یا کمتر است، که متاسفانه بسیاری از بازی‌ها در ایران سرور ندارند. هرچه دورتر می‌شوید Ping بیشتر می‌شود. پینگ بالا منجر به قطع ارتباط بین دستور شما و اقداماتی می‌شود که در بازی اتفاق می‌افتد. هر چه Ping بالاتر باشد، این بدتر می‌شود.


اصطلاحات «پینگ کم» و «پینگ زیاد» به چه معنا هستند؟

مطابق استانداردهای جهانی زمانی که از پینگ کم صحبت می‌کنم، به مقادیر زیر ۲۰ اشاره داریم. پینگ بین ۵۰ میلی‌ثانیه تا ۱۰۰ میلی‌ثانیه از خیلی خوب تا متوسط ​​متغیر است. در ادامه پینگ ۱۵۰ میلی‌ثانیه یا بیشتر پینگ بالا تلقی می‌شود. اگر Ping شما در محدوده ۲۰۰ میلی‌ثانیه یا بالاتر است، ممکن است مشکلی در شبکه یا سرور شما وجود داشته باشد. این مقدار به تجربه‌ی بازی آسیب خواهد زد.

با این حال پینگ خوب و رایج در ایران چیزی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلی‌ثانیه است. پینگ کم در بازی‌های شوتر اول شخص، بازی‌های استراتژی، بازی‌های مسابقه‌ای و چندنفره به معنای سرعت بالاتر در انتقال داده‌ها و دریافت پاسخ از سرور در بازی است، که در نهایت گیم‌پلی را روان‌تر می‌کند.  

پینگ بازی

کسانی که Ping بالایی دارند به احتمال زیاد با تاخیر در بازی مواجه می‌شوند که در نهایت بر نتیجه بازی تاثیر می‌گذارد. در واقع، در مقادیر بالاتر، سرورهای بسیاری از بازی‌های تیراندازی اول شخص به طور خودکار ارتباط آن بازیکن را قطع می‌کنند. بسیاری از بازی‌های آنلاین زمان پینگ شما و همچنین Ping سایر بازیکنان یا سرورها را نمایش می‌دهند.

حتی بعضی از بازی‌ها آن را با رنگ طبقه‌بندی می‌کنند؛ غالبا رنگ سبز نشان‌دهنده حالت ایده‌آل یا خوب است. اما پینگ زرد یعنی قرار نیست تجربه جالبی داشته باشید. اگر هم پینگتان قرمز رنگ باشد، اگر هم یک درصد توانستید یک بازی پیدا کنید، عملا هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید.


چگونه پینگ را کاهش دهیم؟

متاسفانه راهکاری که تاثیر زیادی در کاهش پینگتان داشته باشد، وجود ندارد. به دلایلی همچون تحریم‌ها، سروری برای اکثر بازی‌ها در ایران وجود ندارد. در نتیجه پینگ‌ها در اکثر بازی‌ها بالاست. در بازی‌های رقابتی یا بازی‌های سریع که به واکنش‌های سریع، دقت و تأخیر پایین نیاز، PING پایین بخش مهمی از این موضوع است.

بدیهی است، که بهترین راه برای کاهش PING انتخاب سروری است که از نظر جغرافیایی به شما نزدیک باشد. هنگام بازی، حتماً از برنامه‌ها یا برنامه‌های دیگری که ممکن است بر شبکه شما تأثیر بگذارد خارج شوید. 

پینگ

این شامل نرم افزارهایی مانند استیم (Steam)، اپیک گیمز (Epic Games) و موارد دیگر است، که ممکن است بازی‌ها را در پس زمینه دانلود کنند. گوگل کروم (Chrome) را ببندید و از سایر برنامه‌هایی که داده‌های شبکه را ارسال می‌کنند، خارج شوید. سایر موارد موجود در خانه را که ممکن است در صورت عدم نیاز از پهنای باند استفاده کنند، خاموش کنید. 

می‌توانید به جای استفاده از اینترنت بی‌سیم و Wi-Fi، با کابل LAN یا اترنت (Ethernet) وصل شوید. اتصال با سیم همواره نتیجه بهتری نسبت به اتصال بی‌سیم به همراه دارد و استفاده از کابل اترنت باعث اتصال محکم و پهنای باند بهتر می‌شود.

به همین دلیل است که در ورزش‌های الکترونیکی (Esports) و رویدادهای رقابتی از LAN استفاده می‌شوند و رایانه‌ها به صورت سیم به یکدیگر متصل هستند. در برخی از ISPها (ارائه‌دهندگان سرویس اینترنت) نیز امکان فعال‌سازی سرویس گیمینگ وجود دارد که می‌تواند در بهبود شرایط گیمینگ آنلاینتان کمک کند.

اگر چنین امکانی برایتان فراهم بود، حتما با ISP خود تماس بگیرید و این سرویس را برای خود فعال کنید. این امکان، اولویت‌بندی ترافیک شبکه را به روش‌های مختلف تنظیم می‌کند. می‌توانید روتر را طوری تنظیم کنید که بازی شما را بر هر چیز دیگری در شبکه خانگی خود اولویت دهد.


کلام آخر

امیدواریم این راهکارها باعث کاهش پینگ بازی و گیم‌پلی بهتری برایتان شود. اگر از روش خاصی برای کاهش Ping استفاده می‌کنید یا در صورت استفاده، از سرویس‌های کاهش‌دهنده، گیم‌پلی بهتری داشتید، با ما به اشتراک بگذارید.

عبارت پینگ یا Ping به چه معناست؟

پینگ در واقع تاخیر زمانی است که طول می‌کشد تا یک اقدام از بازی شما به سرور بازی برسد و ثبت شود یا یک پیام از سرور بازی در دستگاه شما ثبت شود.

پینگ مناسب بازی کردن چقدر است؟

به صورت کلی هرچه پینگ پایین‌تر باشد، برای بازی کردن بهتر است.

چطور می‌توان پینگ را کاهش داد؟

روش‌های کاهش پینگ معمولا مقطعی و با تاثیر گذاری کم هستند؛ با این حال در این مقاله به روش‌های کاهش پینگ اشاره کردیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (11 مورد)
 • iman-generous
  iman-generous | ۲۷ دی ۱۴۰۱

  تشکر ولی عنوان مقاله راجع به کاهش پینگ است و فقط 10 درصد مقاله به روش های کاهش پینگ، اختصاص داشت!

  • Man
   Man | ۲۷ دی ۱۴۰۱

   «پینگ چیست» و چگونه آن را کاهش دهیم.

 • یونس
  یونس | ۲۷ دی ۱۴۰۱

  تو ایران یه چیزی زیاد باشه پینگه

 • IAMNOT GIGACHAD2
  IAMNOT GIGACHAD2 | ۲۶ دی ۱۴۰۱

  پینگ 60 برا رینبو خوبه؟؟؟
  آخه مشکل پکت لاست دارم با این پینگ?

 • Mr. Night
  Mr. Night | ۲۶ دی ۱۴۰۱

  چگونه پینگمان را در ایران کاهش بدهیم : با دو راه میشه
  1 به سختی
  2 گیمر در خواب بیند پینگ گهی بازی کند گه . دیگه بقیه شعر رو حسش نبود بنویسم ?

 • Rich villager
  Rich villager | ۲۱ آبان ۱۴۰۱

  راه حلش استارلینکه

 • aaaa
  aaaa | ۲۱ آبان ۱۴۰۱

  راه حلش اینه که مهارت داشته باشید.
  من دیدم افرادیو که با پینگ افتضاح و مهارت بالا به پینگ میگن نخوندم?
  هیچوقت نباید بسته به شرایط پرو بود پرویی تو خون افراده‌
  یک گیگاچد

 • gods_bandeh
  gods_bandeh | ۲۱ آبان ۱۴۰۱

  متاسفانه الان گیمی نیست ک بخاطرش نگران پینگمون باشیم
  هعی...

  • alpha
   alpha | ۲۷ دی ۱۴۰۱

   از چیزی که تصورشو بکنی بیشتر گیم هست... گیمرشم هست

 • parsa.A22
  parsa.A22 | ۲۱ آبان ۱۴۰۱

  پینگ چیزیه که ایرانی ها خیلی دارن

 • KOUWNENTZ
  KOUWNENTZ | ۲۱ آبان ۱۴۰۱

  گیمر ایرانی : پنیر
  پینگ : کارد

مطالب پیشنهادی