بررسی بازی God of War Ragnarok

بررسی بازی God of War Ragnarok

آخرالزمان به سبک سانتامونیکا

۲۳ آبان ۱۴۰۱ ۳.۳ ذخیره

چند فرنچایز را در دنیای بازی‌های ویدیویی می‌شناسید که بتوانند طی سالیان سال حضور، هر بار طرفداران خود را سورپرایز کنند؟ چند شخصیت را سراغ دارید که اعتبار نامشان هیچوقت خدشه‌دار نشده باشد؟ چند استودیو بازی‌سازی را می‌شناسید که هیچوقت طرفدارانشان را ناامید نکرده باشند؟ کم، مطمئنا خیلی کم. اما همه ما حداقل یک جواب را برای این ۳ سوال می‌دانیم. هر بار انتشار نسخه جدیدی از سری خدای جنگ (God of War) مانند انقلابی در دنیای ویدیوگیم بوده. هر بار کریتوس پا به میدان نبرد گذاشته طرفدارانش را به وجد آورده. هر بار استودیوی سانتامونیکا نسخه‌ای جدید از خدای جنگ را معرفی کرده انتظار برای رسیدن به آن سخت و سخت‌تر شده. اما آیا گاد اف وار رگناروک (God of War Ragnarok) توانسته این روند رویایی را ادامه دهد؟

God of War Ragnarok
بازی God of War Ragnarok
 • امتیاز کاربران
  216 ratings8.2/10
 • امتیاز متاکریتیک 94
 • ژانر اکشن-ماجراییاکشن-نقش‌آفرینی
 • پلتفرم‌ها پلی استیشن 5پلی‌استیشن 4
 • ناشر بازی سونی
 • سازنده سانتا مونیکا
 • حالت بازی تک نفره

برای منی که از بچگی با بازی خدای جنگ بزرگ شده‌ام، خشم کریتوس و روحیه انتقام‌جویانه‌اش را دیده‌ام و در مسیرش برای فتح کوه‌های المپ همراهی‌اش کرده‌ام پذیرفتن تغییرات God of War 2018 فوق‌العاده سخت بود. فارغ از بحث گیم‌پلی و مکانیزم‌های جدیدی که باید به آن عادت می‌کردم، شخصیتی که از کریتوس می‌دیدم برایم قابل باور نبود. کریتوس که زمانی حاضر بود برای گرفتن انتقام خود و خانواده‌اش از هر کسی عبور کند تبدیل به فردی محتاط و آرام شده بود. قابل درک است، کریتوس از سایه گذشته‌اش می‌ترسد و نمی‌خواهد فرصت جدیدی که برای یک زندگی مسالمت‌آمیز به دست آورده از بین برود. اما مگر می‌شود به این راحتی گذشته را فراموش کرد و کنار گذاشت؟

[این بررسی بدون اسپویلر از God of War Ragnarok نوشته شده] در قسمت قبل فهمیدیم فِی (Faye – همسر کریتوس) پس از مرگش او و پسرش آترئوس (Atreus) را راهی یک ماجراجوی عجیب می‌کند. هدف این است که آن‌ها خاکستر فِی را به بالاترین نقطه زمین یعنی ارتفاعات Jötunheim (سرزمین غول‌ها) ببرند. در این مسیر با بالدر (Balder) و فریا (Fraye) آشنا می‌شوند. فریا ابتدا دوست و همراه کریتوس و آترئوس است اما پس از مرگ بالدر به دستان کریتوس قسم می‌خورد که انتقام پسرش را از او می‌گیرد. آخرین چیزی که در God of War 2018 متوجه می‌شویم این است که همسر کریتوس از نسل غول‌هاست و در بین قومش از آترئوس به عنوان لوکی (Loki) یاد می‌کرده. این اطلاعات از طریق دیوار نوشته‌هایی به دست می‌آید که تمام مسیر کریتوس و آترئوس را به تصویر کشیده‌اند. همچنین یک تصویر دیگر در کنار این پیش‌بینی‌ها وجود دارد؛ مرگ زودهنگام کریتوس.

مرگ بالدر زمستانی سخت به اسم Fimbulwinter را آغاز می‌کند. برای سه سال سرمایی شدید روی برخی از رِلم‌ها (۹ سرزمین اساطیر نورث) حکمفرما شده و با شروع گاد اف وار رگناروک متوجه می‌شوید که این زمستان بالاخره رو به پایان است. شاید این خبر خوبی به نظر برسد، اما طبق پیش‌بینی‌ها پایان Fimbulwinter به معنای شروع رگناروک (Ragnarok) یا همان پایان جهان است. حال کریتوس تصمیم گرفته برای حفظ جان آترئوس از رگناروک دوری کند، اما از طرفی انتقام‌جویی فریا و کنجکاوی آترئوس در مورد خاندان و آینده‌اش و همچنین نقشی که لوکی در رگناروک ایفا می‌کند باعث می‌شود این اتفاق ناممکن به نظر برسد.

تا اینجای کار مرگ سه نفر به پای کریتوس نوشته شده، بالدر و پسران ثور (Thor – خدای رعد) به نام‌های Móði و Magni. به ماجراهای پیشین اودین (Odin – خدای خدایان و پدر بالدر) و تور را هم اضافه کنید تا متوجه شوید بازی گاد اف وار رگناروک تا چه اندازه در داستان‌پردازی دستش باز است.

گیم‌پلی گاد آف وار رگناروک تغییرات زیادی به خود ندیده. اگر از منتقدان گیم‌پلی نسخه پیشین بودید و تصور می‌کردید در رگناروک معجزه‌ای رخ می‌دهد، در اشتباه بودید. تقریبا تمام مکانیزم‌های بازی مشابه نسخه قبلی است و سانتامونیکا تصمیم گرفته با همان فرمول سابق پیش برود. خوشبختانه این بار از ابتدای بازی Blades of Chaos را به همراه دارید تا به یاد گذشته بتوانید آن را در هوا بچرخانید و از تکه‌پاره شدن دشمنان لذت ببرید. همچنین Leviathan Axe یا تبر کریتوس که به دست دو دوارف مشهور یعنی براک (Brok) و سیندری (Sindri) ساخته شده‌ نیز همچنان همراه کریتوس است. یکی از مشکلات بزرگی که گیم‌پلی God of War 2018 داشت بی‌ارزش بودن Parry کردن حمله دشمنان بود. این بار در رگناروک تلاش شده تا با اضافه شدن شیلدهای جدید که هر کدام افکت‌هایی خاصی همراه دارند این مسئله تاحدودی جبران شود.

از طرفی سیاست سانتامونیکا در قبال بازی God of War Ragnarok «بیشتر بهتر است» بوده. در این بازی رلم‌ها، دشمنان، باس‌فایت‌ها، مراحل فرعی، پازل‌ها، آرمورها و تجهیزات، لوت‌ها و رازهای بیشتری وجود دارد. این یعنی گاد اف وار رگناروک فوق‌العاده بزرگ است و تکمیل کردن آن زمان زیادی می‌برد. مراحل فرعی بازی به نسبت نسخه پیشین جذاب‌تر شده‌اند، اما همچنان به پای عناوین دیگری مانند The Witcher 3 نمی‌رسند. شاید این مقایسه برایتان عجیب باشد، اما گاد آو واری که امروز می‌بینیم حاصل «سندروم ویچر ۳» است که برای مدتی دنیای بازی‌های ویدیویی را احاطه کرده بود. بازی‌های زیادی مانند سری اساسینز کرید و گاد آف وار تصمیم گرفتند دنباله‌روی موفقیت ویچر ۳ باشند و المان‌های نقش‌ آفرینی را به بازی اضافه کنند. این مسئله برای اساسینز کرید ساده‌تر بود تا گاد آو واری که با یک انقلاب بزرگ مواجه شد. به همین خاطر است که هنوز برای خیلی از طرفدارهای قدیمی سری مانند خودم این المان‌های نقش آفرینی جا نیفتاده‌اند و همچنان گنگ به نظر می‌رسند. به طور کلی پیشرفت رگناروک به نسبت نسخه قبلی در حد و اندازه پرشی که از God of War 1 به 2 دیده بودیم نیست.

مدت زمان بازی

داستان: ۲۲ ساعت
تکمیل کردن: ۴۵ ساعت

برخی از مشکلات God of War 2018 به واسطه سیاست جدید سانتامونیکا برطرف شده‌اند. تنوع پایین دشمنان و انیمیشن‌های مربوط به کشتن آن‌ها به لطف بیشتر شدنشان بهتر شده. این بار نه تنها شاهد همراهان جدید در ماجراجویی‌هایتان خواهید بود، بلکه برای اولین بار در تاریخ این سری کنترل شخصیتی جز کریتوس را هم به دست می‌گیرید. آترئوس به اندازه‌ای بزرگ شده که بتواند از پس خودش در ماجراجویی‌هایش بربیاید. قطعا بازی کردن با آترئوس به جذابیت کریتوس نیست. سبک گیم‌پلی بازی در این حالت کاملا متفاوت می‌شود و شما از تیروکمان آترئوس برای هدف قرار دادن دشمنان از دور و نزدیک استفاده می‌کنید.

المان‌های نقش آفرینی در خدای جنگ رگناروک بیشتر شده‌اند. این بار ماکسیمم لول‌های موجود برای ارتقاء تجهیزات و قابلیت‌هایتان افزایش پیدا کرده و بر حسب زره‌ها و دستورهایی که برای ساختشان پیدا می‌کنید می‌توانید بیلدهای مختلفی بسازید و امتحان کنید. البته این مسئله همچنان مختص کریتوس است و درخصوص آترئوس یا سایر همراهانتان صدق نمی‌کند. المان ماجراجویی در بازی به لطف بزرگ‌تر شدن محیط‌ها و امکان حضور در هر ۹ رلم فوق‌العاده جذاب‌تر شده. حال می‌توانید سوار بر سورتمه یا قایق در بیشتر رلم‌ها سفر کرده و از راز‌هایی که در گوشه گوشه آن‌ها جا داده شده پرده‌‌برداری کنید.

دیگر باید دوربین وان‌شات را یکی از امضاهای سری گاد آو وار بدانیم. در بازی God of War Ragnarok نه تنها شاهد استفاده مجدد از این استایل بلکه تکامل آن نیز هستیم. ترنزیشن بین برخی از صحنه‌ها مانند کابوس‌هایی که کریتوس در خواب می‌بیند و وصل شدنشان به بیداری آنقدر حرفه‌ای و زیبا کار شده که می‌توانیم از بازی به عنوان یک کلاس کارگردانی در دنیای بازی‌های ویدیویی یاد کنیم. از نظر گرافیکی بازی به نسبت نسخه بهینه‌ شده‌ای که برای پی‌سی منتشر شده بود هم پیشرفت داشته. رگناروک بی‌نهایت زیباست و اگر آن را روی PS5 تجربه کنید قطعا بهترین تجربه بصری عمرتان می‌شود. برخی از نماها و مناظر بازی به قدری زیبا هستند که جای خالی Photo Mode را به طور مکرر به شما یادآوری می‌کنند. کاش این قابلیت هر چه سریع‌تر به آن اضافه شود تا بتوانیم برخی از لحظات بازی God of War Ragnarok را قاب کنیم.

حتی بین نسلی بودن بازی آنقدرها دست و بال سانتامونیکا برای ساخت آن را نبسته. همینکه می‌توانیم خدای جنگ: رگناروک را روی PS4 تجربه کنیم مانند یک معجزه‌ است و البته باید از سیاست سونی در این خصوص تشکر کنیم. پلی استیشن ۴ فصل بی‌نظیر دیگری را با یکی از بهترین انحصاری‌های سونی پشت سر گذاشت تا دوران طلایی این کنسول به یاد ماندنی همچنان ادامه داشته باشد. به طور کلی از نظر هنری God of War Ragnarok مطابق انتظارات ظاهر می‌شود. قایم کردن لودینگ بازی حین سفر کردن بین رلم‌‌ها یکی دیگر از دستاوردهای دوست‌داشتنی سانتامونیکاست که به خوبی گیمرها را با ریتم بازی همراه می‌کند.

چرا داستان بازی گاد اف وار رگناروک پاشنه آشیل آن است؟

تعریف و تمجید از God of War Ragnarok کافیست. حال باید یک سوال مهم را پاسخ دهیم؛ آیا بازی همان شاهکار بی‌نقصی است که نمرات متاکریتیک به ما می‌گویند؟ به هیچ عنوان. رگناروک یک پاشنه آشیل بزرگ دارد که باعث می‌شود نتوانیم از آن به عنوان یک بازی بی‌نقص یاد کنیم. این پاشنه آشیل داستان بازی و نحوه روایت آن است. پیش از شروع بازی و برحسب انتظاراتی که از چهارچوب آن داشتم تصور می‌کردم قرار است با داستانی مانند God of War 3 مواجه شوم. یک دریای خون از خدایان ازگارد که پس از شروع رگناروک به دست کریتوس جاری می‌شود. اما نویسندگان بازی اصلا حامی خشونت پیشین خدای جنگ و هویت اصلی او نیستند و تا جای ممکن تلاش می‌کنند تا کریتوس را از سایه آن خدای جنگی که می‌شناختیم خارج کنند.

بازی God of War Ragnarok
حضور دو خدای جنگ در کنار یکدیگر اتفاق جالبی است

روایت بازی به ۳ قسمت تقسیم می‌شود. ۱۰ ساعت ابتدایی بازی به قدری کند پیش می‌رود که تمام هایپ و شور و اشتیاق مخاطبانش را می‌کشد. هیچ اطلاعاتی بیشتر از آنچه در تریلرها و پیش از انتشار بازی دیده بودیم به شما داده نمی‌شود و این سکوت محض به مرور زمان خسته‌کننده می‌شود. قسمت دوم بازی کمی جذاب‌تر می‌شود؛ محیط‌های بیشتر، شخصیت‌های متنوع و مکانیزم‌های جدید. در نهایت هم به پایان بازی می‌رسیم که بر خلاف انتظار، فوق‌العاده ناامید کننده ظاهر می‌شود. بازی God of War Ragnarok آن عنوانی نخواهد بود که سالیان سال در ذهن مخاطبانش نقش ببندد. دلیل اصلی آن هم پشت کردن نویسندگان داستان به ریشه‌های آن است.

برای من فریاد‌های نشئت گرفته از خشم کریتوس حین بالا رفتن از کوه المپ، خشونت افسار گسیخته او برای انتقام‌جویی از خدایان، مشت‌های گره کرده‌اش حین کشتن زئوس، نترسیدن از مرگ و بی‌رحمی بی حد و مرز او به‌یادماندنی بود. سال‌های سال که بگذرد باز هم گیمرها از کریتوس به عنوان خشمگین‌ترین شخصیت دنیای بازی‌های ویدیویی یاد می‌کنند. این تصویری است که به هیچ عنوان در رگناروک از او نمی‌بینیم و بیشتر از پیش به این پی می‌بریم که شاید دوران او رو به اتمام است.

مشکل گاد اف وار رگناروک جسارت از بین رفته نویسندگانش است. دقیقا مانند اتفاقی که برای فصل‌های پایانی سریال گیم آو ترونز رخ داد. صدها سناریو در ذهن مخاطب نقش می‌بندد که بهتر از چیزی است که در بازی تجربه‌ کرده و متاسفانه جای خالی همه آن‌ها در داستان حس می‌شود. امید بسیاری از طرفداران سری به بازگشت کریتوس سابق در قالب خدای جنگ رگناروک بود. اما حتی رگناروکی که بازی به تصویر می‌کشد نسخه شخصی‌سازی شده سانتامونیکاست و با آنچه در اساطیر نورس اتفاق می‌افتد کیلومترها فاصله دارد.

خدای جنگ یکی از محبوب‌ترین‌های من در دنیا گیم بوده است، با این حال God of War Ragnarok نتوانسته به اندازه‌ی تجربه‌های قبلی برایم لذت بخش باشد. بازی یک عنوان میان نسلی با مکانیزم‌های مشابه نسخه‌ی قبلی، تنوع بیشتر المان‌های نقش آفرینی، گستره‌ی متنوع‌تر از دشمنان، جهان بزرگتر برای ماجراجویی و تمرکز بیشتر بر بخش داستانی عرضه شده است. برخلاف آنچه در تریلرها دیده بودیم، خبری از آن کریتوس کلاسیک و مبارزات خونین و هیجان انگیز سابق نیست. بازی در ساعات اولیه روالی کند و خسته کننده دارد که حتی پایان‌بندی قابل توجه نیز نمی‌تواند این مشکل را بپوشاند. در نهایت God of War Ragnarok یک بازی باکیفیت ساخت بالا با المان‌های نقش آفرینی پررنگ است؛ اما آن خدای جنگی که می‌شناختیم، نیست!

شیرین منظری

بازی God of War Ragnarok با نسخه پلی‌استیشن ۵ که سونی در اختیار ویجیاتو قرار داده بررسی شده است.

بازی God of War Ragnarok

خلاصه بگم که…

اشتباه نکنید، بازی God of War Ragnarok همچنان یکی از بهترین بازی‌های سال است. شاهکاری که تجربه آن برای تمام طرفداران این سری بازی‌ها اجباری است. تنها نکته‌ای که درخصوص بازی وجود دارد این است که شما باید کریتوس جدید را بپذیرید تا بتوانید از داستان آن لذت ببرید. اگر دنبال کریتوس سابق می‌گردید، در رگناروک پیدایش نمی‌کنید.

بازی God of War Ragnarok

می‌خرمش…

اگر قسمت اول بازی را تجربه کرده‌اید که هر چه سریع‌تر سراغ رگناروک بروید. داستان کریتوس و آترئوس همچنان ادامه دارد و این فصل جدید از ماجراجویی آن‌ها می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند.

بازی God of War Ragnarok

نمی‌خرمش…

اگر God of War را تجربه نکرده‌اید یا در مورد داستان آن چیزی نمی‌دانید تجربه رگناروک یک اشتباه بزرگ است. رگناروک ادامه‌دهنده مسیر قسمت پیشین است و بسیاری از اتفاقات آن مستقیما از گذشته نشئت می‌گیرد.

 • امتیاز ویجیاتو80
 • امتیاز کاربران
  216 ratings8.2/10
 • امتیاز متاکریتیک94

کپی شد https://vgto.ir/j9c
نظرات (۱۰۸)
3.3 43 امتیازها
امتیاز مطلب
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
108 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین بیشترین امتیاز
دیدگاه درون خطی
نمایش تمام نظرات

یکی از بدترین نقد هایی که تو عمرم دیدم بودش
خودم دارم بازی رو تجربه می‌کنم و با چشم خودم میبینم که چقدر پیشرفت کرده نسبت به قبل و بازی آنقدر جذابه که اصلا از تجربش خسته نمیشه آدم بعد میگید بازی خسته کنندست ؟؟
نسخه ۲۰۱۸ اومد و از هر نظر همه چیز رو عوض کرد ، شما که تو کل نقد داری میگی : من فقط دنبال کریتوس خشمگین و … هستم
همون بهتر بازی رو تجربه نکنی چون بعد از نسخه قبل همه چی تو این فرانچایز تغییر کرد
اگه همون ایده قبلی رو پیش می‌گرفت شکست میخورد و همین امثال شما باز هم می‌گفتید بازی همش تکراره و کریتوس همش تکراریه
بسه دیگه ، مثلا اومدن یه تغییراتی تو شخصیت کریتوس بدن حالا شما مشکل دارید ؟

یعنی چی کسایی که بازی قبلی رو تجربه نکردن اشتباه که رگناروک رو بازی کنن !!! این بازی هر جوری حساب کنی یه خیلی عالیه . هر کسی که کمی خوشش از بازی های اکشن ماجراجویی میاد عمرش به فناست اگه اینو بازی نکنه

نقد زیبایی بود آقای بهتویی
من تنها دلیل خشونت گم رو برا جذب مخاطب بیشتر می دونم چون که بازی افراد کوچکتر رو جذب کنه باید خشونت کمتری داشته باشهاین صدق انیمه های مثل وان پیس کرد
که خیلی از صحنه های تو مانگا با سانسور توی انیمه حضور داشت
و خوب سیاستشون شاید از نظر گیمر ها اشتباه باشه
اما خوب کسی که یه چیزی رو میسازه پولشو می خواد نه محبوبیت
با تشکر?
ولی به شخصه خودم نه سه گانه هاول نه با جدیده حال می کنم?(نظر شخصی)

واسه منی که نسخه یک تا سه و همچنین نسخه PSP رو تجربه کردم و دیوانه وار عاشق اتمسفر-سبک مبارزه و همچنین اساطیر باستانی یونان شدم این تغییر جهت ناگهانی GOW 2018 و همچنین نسخه رگناروک به شدت آزار دهندس و هیچجوره نمیتونم با دو نسخه اخر GOW ارتباط بگیرم.
اگر این سبک داستان و بازی رو در قالب یه فرنچایز دیگه میدیدم قطعا برام جذاب تر بود ولی کریتوس به این شکل برام قابل قبول نیست
اگر بخوام در قالب یک بازی جدا از سه نسخه اصلی اول این فرنچایز بهش نگاه کنم بازی محشریه ولی در قالب خدای جنگ یونان در کل کمترین ارتباطی با یونان باستان و خدای جنگ داره

پ.ن:نظر شخصی بنده هست لطفا تعصبی نقد نکنید

بازی فوق العاده بود داستان عالی و روایت خوب با شخصیت پردازی عالی کاراکتر ها در کنار گیمپلی و سیستم کامبت عالی و باس فایت های زیبا و خفن، که به لطف گرافیک و موسیقی عالی بازی از همه نظر بازی عالی هستش. واقعا من لذت بردم و امیدوارم که تجربش کنید.

اما یه صحبتی با دوستانی که به تغیرات کم بازی خصوصا در گیمپلی ایراد میگرن دارم:
ببیند تغیر همیشه چیز مثبتی نیست. بازی ها باید سعی کنن که بهتر باشن که این بازی از نسخه قبلیش بهتر بود همین گیمپلی هم تنوع بیشتری داشت یکم سبک تر شده بود و خلاصه یه آپگرید کامل شده بود، نه اینکه دقیقا همون باشه(قابل توجه دوستانی که میگن این فقط یه DLC هست). بین نسخه های قبل از God of War 2018 مگه هر نسخه چقدر فرق میکرد؟ بین God of War 1تا نسخه دوم مگه چقدر فرق کرد؟ درسته بهتر و کامل تر بود ولی فرق آنچنانی نداشت حتی تا نسخه سوم هم همین روند بود، چرا کسی ایراد نمی گرفت؟ متاسفانه گیمر های الان بشدت دنبال چیز های جدید و تغیرات عجیب و غریب هستن، حتی توی ویجیاتو یه ویدیو ساختن که چرا بازی ها کمتر حال میدن چون تغیر و خلاقیت توشون کمتره.
دلیل نمیشه تو یه گیم پلی عالی ساختی برای بازی بعدی بزاریش کنار. شما بشین الدن رینگ رو با دارک سولز مقایسه کن از خیلی نظر شبیه هم هستن(از طراحی منو تا گیم پلی و bonfire ها ) دلیل نمیشه بگیم آقا اینطوریه؟ پس این بازی آشغاله. God of War: Ragnarok شاید گیمپلی و قالب بازی شبیه نسخه قبل باشه اما ادامه اون داستانه و بشدت کامل تره شخصیت های جدید زیادی توشون هست مثل(اودین، ثور، تیر، تورد، آنگربودا، فریر، سیف و . . .) که بعضی هاشون مثل اودین، ثور یا تیر رو توی نسخه قبل خیلی بهشون پرداختن و آماده شده بودن که نقششون رو تو این بازی انجام بدن. خیلی اتفاقات هیجان انگیز و خفن توی روند بازی میفته که بعضا خیلی هاشون رو اصلا انتظار ندارین، یا همچنین اتفاقات غم انگیز و یا صحنه های احساسی بین آتریس و کریتوس. خلاصه از نظر روایت و داستان پردازی بازی عالی عمل میکنه و به جرات میتونم بگم از ۵ تا از بهترین داستان های که من تو بازی هایی که تجربه کردم رو داشت، اونم در کنار سیستم مبارزاتی عالی بازی که از نسخه قبل وجود داشت و توی این نسخه بهبود پیدا کردن

ممنونم که تا اینجا خوندید، و معذرت میخوام که خیلی طولانی شد.

از ۱۰ نمره ۸ یا ۸/۵ براش نمره خوبیه اگر خیلی اصرار بر نمره بالا دادن باشه ۹

سلام خسته نباشید
حقیقتا من خودم ایکس باکس فنم و سریز ایکس دارم ولی روی پی سیم نسخه ۴ رو بازی کردم قبلا بچه بودم پلی ۲ داشتم گاد ۱ و ۲ رو تموم کردم خب…گیم پلی هاش رو دیدم فیزیک خیلییی قویتر شده بود و اون فایت ثور و کریتوس ثور بشکن میزد چکش میومد
خلاصه که بگم بهترین هک اند اسلش سال هست شاید یه سریا فک کنن الدن هم هک اند اسلشه ولی الدن ار پی جیه اما توی فایت ها ۲۰۱۸ بهتر بود
سال بعد هم به یاری خدا استارفیلد میاد و به نظر من گوتی میشه به احتمال زیاد توی گیم اواردز هم ازش چیزایی ببینیم

اسپویل گاد آف وار رگناروک
.
.
.
.

.

.
.
.
.
.
.
.
هنوز نمیتونم باور کنم کریتوس از جون تور گذشت?
یا اینکه تور از جون کریتوس گذشت
نمیشه آقا نداریم همچین چیزی

خب الدن رینگ گوتی شد:)

والا تو یه سایتی ما گفتیم بازی فوق العاده حوصله سربر هست هرچی فحش بود خوردیم الان جناب بهتویی هم بامن هم نظره غیر داستان من سه مشکل دیگه دیدم تو بازی یکی مجبورت میکنه هرزگردی کنی تو محیط و کارهای بیهوده کنی و مبارزات تکراری برا گرفتن یه ضندوق دومی معماهای ساده که تاز آتریوس هموناروهم اکثرا لو میده سوم تنوع پایین سلاح ها شما همون دو سلاحی رو داری که تو نسخه قبل هم داشتی هر بازی این ضعف هارو داشت منتقدها لهش میکردن

امتیاز ویجیاتو ۸۰ ! البته خب بازی اون قدر ها نسبت به نسخه قبلی خودش تغییری نداشته ( البته تغییرات رو میشه در بعضی از بخش های بازی دید ) و هم اینکه داستان بازی یکی از نا امید کننده ترین ها بود . انتظار داشتم یه اتفاق هیجان انگیزی ته بازی بیوفته که این اتفاق نیوفتاد ?

قانون نانوشته سری God of War: فکر نسخه ی بعدی

ممنون از نقد خوبتون آقای بهتوئی
یه درخواست دارم حالا که “آقومحسن” (!) نیست و تحریریه دست شماست، نمیخواید فکری به حال مقاله های آخر هفته کنید؟!
– خیلی هامون که اینجاییم دانش آموز و بعضا دانشجوییم، پنجشنبه جمعه ها هم بهترین زمان برای بازی کردن و فیلم دیدن! اون موقع یه فیلم و گیم رو توصیه میکردن اعضای تحریریه و خود کاربران.-

سلام من یه سوال دارم
چرا کسی جواب منو نمیده تو این دنیا
میخوام مورتال کمبت ۱۱ بگیرم
اگه نسخه معمولیش رو بگیرم میتونم با پیشرفت او کاراکتر و اسکین هایی که تو نسخه آلتیمیت هست را باز کنم؟

ممنون آقای بهتویی بخاطر بررسی خوبتون ❤️

ولی بنظرم امسال جنگ سختی رو بین الدن رینگ و گاد آف وار رگناروک رو شاهدش باشیم

موسیقی بازی رسما یه لول رفته بالاتر و احساساتتون رو قلقلک میده

:Unpopular opinion
حس میکنم میتونست یه dlc واسه نسخه ی ۲۰۱۸ باشه

آخرین ویرایش 1 سال پیش توسط Matin-Artorias

انتظار نداشتم بعد از لست اف اس ۲ دیگه بازی وجود داشته باشه که از نظر احساسی بتونه منو شوکه کنه تا اینکه رگناروک رو تجربه کردم

نقد بسیار عالی نظرتون در مورد نقد سایت های همسایه مثلا گیمفا چیه؟

! Ragnarok, twilight of the gods …

به نظرم این کم شدن خشونت‌ منطقیه
من خودم از طرفدارای سرسخت اون کریتوس خشن و خفن هستم
ولی الان دیگه کریتوس پیر شده، پدر شده
منطقیه که دیگه خشونت رو بذاره کنار و سعی کنه اول یه الگوی خوب برای پسرش بشه و بعدش دیگه اون اشتباهات گذشته رو تکرار نکنه. توی بازی قبلی هم دیدیم که انگار کریتوس داره از گذشته‌اش فرار می کنه چون نمی خواد به اون دوران تاریک خودش برگرده.
ممنون از بررسی خوب و بدون اسپویل آقو امین

یه پیام خدمت مدیریت محترم سایت:
استفاده از خدمات ابر آروان توی این شرایط، بی معرفتیه.

ممنون برای نقد ! اگه خدا بخواد دو سال دیگه میرم سراغش?

میگن رگنارک آخرین ماجراجویی کریتوس تو دنیای نورس هست
فکری که من میکنم : کریتوس در شاهنامه ?? ولی جالب میشه فکر کنید به جای بروک و سیندری بریم جای کاوه آهنگر

من جات بودم مینوشتم هر کس میتونه و نمیخره دیوانه هستش
دلیل برای نخریدن وجود نداره

من توصیه می کنم حتما تجربه کنید بازی تو زمان نسبتاً کمی که داره هرچی داره رو میکنه اتفاقات غیر منتظره بعد هم میوفته وقت هایی تو بازی پیش میاد که از شدت تعجب و هیجان منفجر میشوید البته هنوز تموم نکردم و تا اینجا برام از گاد آف وار های قبلی خیلی خیلی بهتره هرچی اون کم داشت (باس) رو این داره

مراحل فرعی رو حتما برید باس هایی داره در حد مرحله اصلی بلکه بهتر

اینم بگم واسه گیم پلی اصلا کم نداشتن

ایراد :به نظرم اگه محیط یه کم آزاد عمل بیشتری میداد و ما رو با دیوار نامردی یکی نمی کرد بهتر بود پازل های سخت تر هم جا تو بازی داشت که البته همین پازل های متوسط هم بازی بهت سریع راهنمایی می کنه که بعضی ها دوست دارن بعضی ها نه که البته من مشکلی نداشتم باهاش

آخرین ویرایش 1 سال پیش توسط Alirezabrn1

نقد خوبی بود ممنون آقو امین ولی خود متنو نمیخونم چون نمیخوام که حتی یه کوچولو اسپویل بشم لامصب تو یویتوبم که میری باید با ترس و لرز بری تا اسپویل نشی چون مدام یه ویدئو رو بهم سا.جست میکنه و ویدئو اینه : *تمام دفعاتی که آترئوس به حیوون تبدیل شد* هربار میبینمش دلم میخواد روش کلیک کنم ولی نمیکنم

البته کم شدن خشونتش قابل درکه
چون کریتوس از گذشتش درس گرفته و میخواد زندگی بهتری داشته باشه
و اینکه بازی باید برای مخاطب های جدید هم جذابیت داشته باشه
ممنون بابت مقاله و نقد
من که باید تا پورت پیسیش صبر کنم
امیدوارم تا اون موقع اسپویل نشم

کاش یکم ریسک پذیر تر بودن
ای کاش تفاوت های بیشتری نسبت به نسخه ۲۰۱۸ داشت.
قبل اومدنش هم انتظار میرفت خیلی تغییر نداشته باشه. ولی انگار یکم بیشتر از خیلیه و به جای پیشرفت پسرفت کرده.
با توجه به نقد شما که عالی بود برام سواله چرا اینقد متاش بالا شده.
داستانش واقعا چیز جالی از آب در نیومده که از سونی بعیده
واقعا نمیدونم چی بگم نه میشه گفت بازی بده نه شاهکاره یه چیز بینا بینه
پ.ن:همینو ویدیو میکردید الان رو دست زومجی زده بودید?

به به نقد گاد آف وار رگناروک
اونم توسط چه کسی آقو امین
تشکر فراوان بابت نقد ❤️

نقد عالی بود ممنون از آقو امین
در کل من که خیلی منتظر گیم اورادز امسالم به شدت

به و به و به ببین کی بررسی کرده?
امین جان ممنون بابت این مقاله❤️?

108
0
نظرت رو حتما بهمون بگو!x