ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

VDSL
سخت افزار

VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟

اینترنت، با توجه به پیشرفت و توسعه فناوری، بخش جداناپذیری از زندگی ما شده است. در نتیجه، همه‌ی ما به دنبال دستیابی و استفاده از خطوط اینترنت با سرعت و کیفیتی بالا هستیم. اما کدام ...

تیم ویجیاتو
نوشته شده توسط تیم ویجیاتو | ۲ تیر ۱۴۰۲ | ۲۰:۰۰

اینترنت، با توجه به پیشرفت و توسعه فناوری، بخش جداناپذیری از زندگی ما شده است. در نتیجه، همه‌ی ما به دنبال دستیابی و استفاده از خطوط اینترنت با سرعت و کیفیتی بالا هستیم. اما کدام سرویس اینترنت خانگی گزینه بهتری است؟

اینترنت VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟

اصطلاحاتی که معمولا درباره سرویس‌های اینترنت خانگی می‌شنویم VDSL ،ADSL و فیبر نوری است؛ که گاهی اوقات با هم اشتباه گرفته می‌شوند. در همین راستا، قصد داریم در این مقاله از ویجیاتو به اینترنت VDSL و تفاوت آن با اینترنت ADSL و فیبر نوری بپردازیم.


منظور از اینترنت ADSL چیست؟

ابتدا، با نوع قدیمی‌تری از سرویس‌های اینترنت خانگی یعنی ای‌دی‌اس‌ال (ADSL) شروع می‌کنیم. ADSL (کوتاه شده Asymmetric Digital Subscriber Line) یکی از قدیمی‌ترین نسل‌های اینترنت است، که می‌تواند بدون ایجاد اختلال در تماس صوتی با استفاده از خط تلفن، اطلاعات را از مرکز تماس به محل مورد نظر منتقل کند.

فناوری ADSL به «خط اشتراک دیجیتال نامتقارن» اشاره دارد و از نسل تکنولوژی DSL محسوب می‌شود. منظور از «نامتقارن» چیست؟ در سرویس‌های ADSL سرعت دانلود و آپلود تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند؛ درواقع سرعت دانلود بسیار بیشتر از آپلود است. از همین‌رو به این نوع فناوری، خط اشتراک دیجیتال نامتقارن می‌گویند.

منظور از فناوری ADSL چیست؟

این سرویس اینترنت خانگی، هنوز یک نوع رایج، برای دسترسی به باندپهن است؛ که از طریق کابل کشی استاندارد کار می‌کند. باندپهن (Broadband) به سیستم‌های انتقال داده‌ها (اطلاعات دیجیتال) گفته می‌شود؛ که در آن‌ها سرعت انتقال داده‌ها در محدودۀ صدها کیلو‌بیت بر ثانیه و بیشتر است.

به عبارت دیگر، پهنای‌باندِ فرکانسی این سیستم‌ها، صدها کیلوهرتز و بیشتر است. اصطلاح «باندپهن» را نباید با عبارت «پهنای باند» اشتباه گرفت. باندپهن اشاره به یک ارتباط با پهنای باند حداقل ۲۵۶ کیلوبیت در هر ثانیه دارد. هر کانال، ۶ مگاهرتز پهنا دارد و از یک بازۀ فرکانسی وسیع برای دریافت داده‌ها در شبکه استفاده می‌کند.

اینترنت ADSL چه ویژگی‌هایی ارائه می‌دهد؟

مزیت سرویس ADSL، عدم نیاز به خطوط جدید و عدم نیاز به کابل کشی مجدد است. برای اتصال فناوری ADSL به تجهیزات ویژه‌ای نیازی نیست و می‌توانید از همان سیم‌کشی تلفن خانه استفاده کنید.

منظور از فناوری ADSL چیست؟

در نتیجه، این نوع اینترنت ارزان‌تر بوده و نصب نسبتا ساده‌ای دارد. سرعت دانلود نسبتا پایینی دارد و کاربران حداکثر سرعت دانلود تا ۲۴ مگابیت‌ بر ثانیه را خواهند داشت؛ سرعت آپلود فناوری ADSL کمتر از سرعت دانلودش است. برای بهره‌مندی از سرعت بالاتر می‌توانید از فناوری +ADSL2 استفاده نمایید.

ADSL با توجه به‌ سرعت قابل ارائه، نیاز اکثر طیف مصرف‌کنندگان خانگی مثل وب گردی معمولی و کارهای سبک را برطرف می‌کند. اما با توجه به اینکه فاصله شما تا مرکز مخابرات چقدر باشد، نوع شرکت ارایه دهنده خدمات اینترنت چگونه باشد و عوامل دیگر ممکن است سرعت دانلود و آپلود شما متفاوت باشد.

نکته قابل توجه در مورد فناوری ADSL این است که به مسافت با مرکز مخابراتی بستگی دارد؛ هر چه خانه شما از مخابرات دورتر باشد، کیفیت و سرعت اینترنت کمتر می‌شود. این بدان معنی است که خانه‌هایی که نزدیک به مخابرات هستند، از سرعت و کیفیت بهتری برخوردار هستند. البته، به موارد دیگری از جمله کیفیت سیم، نویز و غیره نیز بستگی دارد. 


اینترنت VDSL چیست؟

نوع جدیدتر فناوری DSL، اینترنت VDSL است. فناوری VDSL (کوتاه شده Very-high-bit Digital Subscriber Line)، نوع توسعه یافته‌ای از اینترنت پهن‌ باند ADSL است. فناوری VDSL به معنی «خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا» است.

در مقایسه با فناوری ADSL شباهت بیشتری به اینترنت کابلی (Cable Internet) دارد. کیفیت و سرعت آپلود و دانلود بسیار سریعی دارد؛ سرعت دانلود فناوری VDSL تقریباً پنج برابر ADSL و سرعت آپلود آن تقریباً ده برابر ADSL است.

اینترنت VDSL چیست؟

برخلاف آنچه درمورد فناوری ADSL ذکر کردیم، سرعت دانلود و آپلود ارائه‌شده توسط فناوری VDSL یکسان است؛ از این رو در نام آن، عبارت «نامتقارن» به‌چشم نمی‌خورد. این فناوری به خاطر طراحی خاصی که دارد، شباهت‌هایی با فناوری ADSL و تکنولوژی سرویس فیبرنوری (Fiber Optic) دارد.

با این حال، فقط می‌تواند در انتقال داده‌های کوتاه مدت کار کند. فناوری VDSL هم از کابل مسی و هم از فیبرنوری بهره می‌برد و هر دو در ایجاد اتصال اینترنت از سرویس دهنده تا محل زندگی یا کار شما تاثیر گذار هستند.

شبکه اصلی از فیبر نوری برای انتقال و همچنین از پهنای باند ۱۰ مگابیت در ثانیه همراه با انتقال داده مطمئن استفاده می‌کند. البته، کابل مسی و تداخل با سرعت اینترنت یکی از بزرگ‌ترین معایب کاهش سرعت فناوری VDSL است.

لازم به ذکر است که، بیشینه سرعت اینترنتی که می‌توانید دریافت کنید، به طول کابل مسی از مودم شما تا محل قرارگیری تجهیزات سرویس دهنده بستگی دارد و هر چه طول آن کمتر باشد، کیفیت سیگنال و در نتیجه سرعت دریافت داده‌ها بیشتر خواهد بود.

اینترنت VDSL چیست؟

نسل اولیه‌ی سرویس‌های VDSL مبتنی‌ بر سیم‌های مسی با توانایی انتقال فرکانس ۲۵ کیلوهرتز تا ۱۲ مگاهرتز است. این سیگنال نشان می‌دهد نسل اول VDSL می‌تواند سرعت دانلود ۵۲ مگابیت‌ بر ثانیه و سرعت آپلود ۱۶ مگابیت‌ بر ثانیه را ارائه دهد. 

مودم VDSL این امکان را فراهم می‌کند که در کنار لذت داشتن یک اینترنت پرسرعت، بتوانید از دیگر سرویس‌ها از جمله ویدیو کنفرانس و SIP نیز استفاده کنید. کاربران برای داشتن اینترنت پرسرعت و دیگر مزیت‌ها تنها به یک خط ثابت و یک مودم VDSL نیاز دارد.


فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری (Fiber optic Internet) که به آن پهنای باند فوق سریع یا اینترنت UFB (کوتاه شده‌ Ultra-Fast Broadband) می‌گویند، سریع‌ترین و گران‌ترین نوع اینترنت در حال حاظر است. اینترنت UFB طی سال‌های اخیر در کشورهای زیادی به‌طور ویژه توسعه پیدا کرده و توانسته است توجهات زیادی را به‌خود جلب کند.

این نوع اینترنت، می‌تواند سرعت متوازنی تا یک گیگابیت برای دانلود و آپلود در اختیار کاربر قرار دهد. روش دسترسی به شبکه فیبر نوری از طریق سیگنال‌ها است؛ و به جای سیگنال‌های الکتریکی (برق) از طریق سیگنال‌های نوری انتقال می‌یابد، بنابراین از سرعت بالاتر با مسافت طولانی‌تری پشتیبانی می‌کند. همچنین، در برابر شرایط محیطی بسیار مقاوم‌تر هستند.

اینترنت فیبر نوری چیست؟

علاوه بر این، فیبر نوری داده‌های زیادی را با سرعت بالاتری نسبت به کابل کشی‌های سنتی و بدون تداخل سیم یا آسیب محیطی، تحویل و دریافت می‌کند. در یک شبکه فیبر نوری، دستگاه‌هایی وجود دارند که برای نهایی کردن اتصالات فیبر به خانه (FTTH) لازم هستند.

از این دستگاه‌ها به ONT و ONU اشاره می‌کنیم. دستگاه‌ ONT (کوتاه شده Optical Network Terminal) به معنای لغوی پایانه شبکه نوری است؛ و دستگاه‌ ONU (کوتاه شده Optical Network Unit) به معنای لغوی واحد شبکه نوری است.

همچنین، با توجه به موقعیت‌های مختلف دستگاه ONU، روش‌های دسترسی فیبر نوری را می‌توان به FTTB ،FTTH ،FTTO ،FTTP و غیره تقسیم کرد. اینترنت فیبری هنوز هم پتانسیل بسیار زیادی برای بهبود در کشور دارد.


تفاوت اینترنت VDSL ،ADSL و فیبر نوری چیست؟

ADSL به خطوط تلفن ثابت نیاز دارد، در حالی که VDSL مبتنی بر کابل‌های شبکه است و باید از مخابرات به خانه شما سیم کشی شود. سرعتی که از اینترنت ADSL دریافت می‌کنید به فاصله‌تان از مرکز مخابراتی بستگی دارد. هرچه فاصله‌ی شما دورتر باشد، اینترنتی که دریافت می‌کنید کیفیت کمتری دارد.

مهمترین تفاوت مودم ADSL و VDSL در سرعت اتصال به اینترنت است. فناوری VDSL می‌تواند سرعت آپلود ۱۰ مگابیت در ثانیه و سرعت دانلود ۷۰ مگابیت در ثانیه را ارائه دهد. حداکثر سرعت دانلود فناوری ADSL به ۲۴ مگابیت در ثانیه می‌رسد، اما سرعت آپلود تا حد زیادی کمتر از VDSL است. در مورد اینترنت فیبر نوری هم لازم به ذکر است که، سرعت دانلود آن به صورت تئوری ۱ گیگابیت در ثانیه است، ولی سرعت واقعی آن ۳۰۰ مگابیت در ثانیه است. فناوری ADSL برای وب گردی کاربران معمولی و شرکت‌ها استفاده می‌شود. با فناوری VDSL، می‌توانید به راحتی از برنامه‌هایی با پهنای باند استفاده کنید.

تفاوت اینترنت VDSL ،ADSL و فیبر نوری چیست؟

ADSL در مقایسه با VDSL، در دسترس‌تر بوده و استفاده آسان‌تری دارد. اکثر ISPها (ارائه دهندگان خدمات اینترنتی) در سراسر جهان این خدمات را ارائه می‌دهند. همان‌طور که گفته شد، دسترسی به اینترنت ADSL به طور گسترده و وسیع‌تری انجام می‌شود.

اما برای بهره‌‌مندی از اینترنت VDSL باید فاصله نزدیکی با مرکز مرتبط با آن داشته باشید. همچنین تعداد محدودی از شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت، VDSL را به کاربران ارائه می‌دهند. با این حال، با توسعه فناوری و افزایش نیاز کاربران به شبکه‌ها و خدمات مختلف، تعداد بیشتری از ISPها در حال گسترش فیبر نوری هستند.

تفاوت اینترنت VDSL ،ADSL و فیبر نوری چیست؟

و در نهایت هزینه‌های اینترنت ADSL کمتر از VDSL است. برای VDSL باید زیرساخت و کابل کشی مناسب ارائه شود، در حالی که ADSL نیازی به این هزینه‌ها ندارد. اما هزینه اینترنت فیبر نوری بسیار بالاتر از ADSL و VDSL است.

جدول مقایسه اینترنت VDSL ،ADSL و فیبر نوری

مقایسهADSL VDSL فیبر نوری
سرعت دانلود۲۴ مگابیت در ثانیه۷۰ مگابیت در ثانیهبه صورت تئوری ۱ گیگابیت
سرعت واقعی ۳۰۰ مگابیت در ثانیه
سرعت آپلود۲ مگابیت‌ بر ثانیه۱۶ مگابیت‌ بر ثانیه۵۵۰ مگابیت‌ بر ثانیه
کاربردوب گردی معمولی و کارهای سبکبرنامه‌هایی با پهنای باند بالا نظیر استریم، انجام بازی‌های ویدئویی آنلاین، برگزاری جلسات ویدئویی متعدد و...انواع خدمات
دسترسیدر دسترس‌تر نسبت به دو مورد دیگرمتوسطمتوسط
قیمتکمتر از VDSL و فیبر نوریکمتر از فیبر نوریبیشتز از دو مورد دیگر
کابل مورد استفاده برای ارائه‌ی اینترنتمسمس
فیبر نوری

کلام آخر

اگر تنها استفاده‌ی شما از اینترنت برای کارهایی نظیر وب‌گردی، بررسی ایمیل و مشاهده‌ی شبکه‌های احتماعی است،‌ فناوری ADSL کاملاً کارتان را راه می‌اندازد. VDSL فناوری تازه‌تری نسبت‌ به ADSL به‌شمار می‌آید که همچون ADSL از سیم‌های مسی تلفن برای خدمت‌رسانی به کاربر بهره می‌گیرد.

با این‌ حال سرعت دانلود و آپلودی که VDSL،‌ توانایی دستیابی به آن را دارد، چندین برابر بیشتر از ADSL است. فیبر نوری یا UFB فناوری سریع‌تر و قابل‌اتکاتری را به‌ شما ارائه می‌دهد. این فناوری برای ارائه‌ی اینترنت از کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌کنند.

ADSL چیست؟

اینترنت ADSL (کوتاه شده Asymmetric Digital Subscriber Line) یکی از قدیمی‌ترین نسل‌های اینترنت است، که می‌تواند بدون ایجاد اختلال در تماس صوتی با استفاده از خط تلفن، اطلاعات را از مرکز تماس به محل مورد نظر منتقل کند. اینترنت ADSL به «خط اشتراک دیجیتال نامتقارن» اشاره دارد و از نسل تکنولوژی DSL محسوب می‌شود.

VDSL چیست؟

نوع جدیدتر فناوری DSL اینترنت VDSL است. اینترنت VDSL (کوتاه شده Very-high-bit Digital Subscriber Line) است که این فناوری نوع توسعه یافته‌ای از اینترنت پهن‌ باند ADSL است. اینترنت VDSL به معنی «خط اشتراک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا» است.

منظور از اینترنت فیبر نوری چیست؟

فیبر نوری (Fiber optic Internet) که به آن پهنای باند فوق سریع یا اینترنت UFB (کوتاه شده‌ Ultra-Fast Broadband) می‌گویند که، سریع‌ترین و گران‌ترین نوع اینترنت در حال حاظر است. این نوع اینترنت، می‌تواند سرعت متوازنی تا یک گیگابیت برای دانلود و آپلود در اختیار کاربر قرار دهد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • AR3F
  AR3F | ۴ آذر ۱۴۰۱

  مخابرات سر یه مودم VDSL تقریبا ۱ تومن ازم بگیره ?


  پ ن : اینترنت با پهنای باند ۱۶ مگابیت گرفتم هیچ فرقی تو سرعت نداره ?

  • gods_bandeh
   gods_bandeh | ۴ آذر ۱۴۰۱

   منی ک با ای دی اس ال سرعت ۲ گرفتم:جدا فرقی نذاره؟
   پس چرا میگنفرق داره؟

   • AR3F
    AR3F | ۴ آذر ۱۴۰۱

    سرعت آپلود هم که نگیم سنگین تریم دیگه ??

   • AR3F
    AR3F | ۷ آذر ۱۴۰۱

    ببخشید تازه الان فهمیدم ازم سوالی پرسیدی منم ADSL گرفتم ولی‌ کلا VDSL هم عمرا فرقی داشته باشه سرعت ۱۶ مگابیت که باید ۲ مگابایت در ثانیه سرعت به آدم بده ولی بیشتر وقتا ۴۰۰ کیلوبایت سرعت داره ??

   • minereza
    minereza | ۲ تیر ۱۴۰۲

    برای اینکه فرقش رو متوجه بشی باید کمتر از۵۰۰ متر با شرکت مخابراتیت فاصله داشته باشی

مطالب پیشنهادی