ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موشن کمیک - Thumbnail
کمیک بوک

آشنایی با کمیک بوک – موشن کمیک چیست؟

زمانی بود که کمیک بوک‌ها فلسفه ساده‌ای را دنبال می‌کردند. با طراحی‌هایی ساده و یک طیف رنگی محدود روی کاغذ چاپ، از کمیک فروش‌ها خریداری می‌شدند و قرار بود که سرگرمی اوقات فراغت باشند. اما ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۹:۰۰

زمانی بود که کمیک بوک‌ها فلسفه ساده‌ای را دنبال می‌کردند. با طراحی‌هایی ساده و یک طیف رنگی محدود روی کاغذ چاپ، از کمیک فروش‌ها خریداری می‌شدند و قرار بود که سرگرمی اوقات فراغت باشند.

اما حالا اوضاع فرق کرده. خیلی وقت است که در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم. عصر دیجیتال هم تأثیر خود را بر تمام جنبه‌های زندگی امروزه ما گذاشته است، حتی در زمینه‌ای مثل دنیای کمیک بوک‌ها. حالا کمیک بوک‌ها دیگر فقط در گوشه کمیک فروشی‌ها خاک نمی‌خورند. آن‌ها هم به دنیای آنلاین پا گذاشته‌اند و مثل تمام گونه‌هایی که قصد بقا دارند، تکامل پیدا کرده‌اند.

اشتباه نکنید. در مورد کمیک بوک‌های دیجیتالی صحبت نمی‌کنیم. با این که آن‌ها هم فرزندی حاصل از پیوند کمیک بوک‌ها و زندگی دیجیتالی مدرن هستند اما تنها فرزند این خانواده محسوب نمی‌شوند.

کمیک بوک‌ها علاوه بر شیوه سنتی و دو بعدی، به نحو جدیدی در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرند و با پدیده‌ای به اسم موشن کمیک مواجه شده‌ایم. موشن کمیک فرایندی است که در آن به طراحی‌ها و تصویرسازی‌های دو بعدی هنرمندان عرصه کمیک بوک، زندگی متحرک دمیده می‌شود و آن‌ها را از چارچوب و مرز کمیک بوک‌های دو بعدی خارج می‌کند.

نمایی از موشن کمیک Superman: Red Son
نمایی از موشن کمیک Superman: Red Son

در این روند، طراحی‌های موجود از کمیک بوک‌ها (که اکثراً هم از بین کمیک بوک‌های مشهور و محبوب انتخاب می‌شوند) یا داستان‌هایی که به صورت اختصاصی برای متحرک شدن خلق می‌شوند، به صورت لایه‌بندی درمی‌آیند تا بتوان داستان را با عمق بیش‌تری روایت کرد. اضافه کردن افکت‌های صوتی، موزیکی مناسب در پس زمینه روایت و همچنین تغییر زاویه دوربین، باعث می‌شود تا با دیدی متفاوت خواندن کمیک بوک‌ها را که روزی فقط یک سرگرمی ایستا بودند، بتوان تجربه کرد.

بعضی از موشن کمیک‌ها پا را فراتر از افکت‌های صوتی، موزیک و تغییر زاویه دوربین گذاشته‌اند و حتی با استخدام گویندگانی برای صداگذاری شخصیت‌های داستان، دنیای کمیک بوک‌ها را هر چه بیش‌تر شبیه به انیمیشن‌های دو و نیم بعدی کرده‌اند.

همان طور که روایت‌ها و داستان‌های کمیک بوک‌های امروزی از دنیای کلاسیک خودشان فاصله گرفته و به سراغ ماجراهایی پخته‌تر و غیرقابل پیش‌بینی‌تر رفته‌اند، طبیعی است دنیای دیجیتال هم بستری پخته‌تر و به‌روزتر برای تجربه‌ای دیداری و شنیداری به منظور تکمیل کردن تجربه این نوع از هنر را فراهم کند.

با این تفاسیر می‌توان این گونه بیان کرد که موشن کمیک در واقع نوعی سرگرمی است که بین مرز کاغذ کمیک بوک‌ها و انیمیشن‌های کامل قرار دارد. با خلق موشن کمیک‌ها، قدم‌های اولیه برای این نوع از سرگرمی برداشته شده تا از محدوده همیشگی در دنیای چاپ خارج شود و عرصه‌ای جدید را که با قابلیت‌ها و نوآوری‌های نو همراه است، ارائه کند.

تصویری متحرک از آغاز موشن کمیک واچمن
تصویری متحرک از آغاز موشن کمیک واچمن

با وجود این که حس و حال ورق زدن صفحات یک کمیک بوک کاغذی چیز دیگری است اما نوآوری‌های این گونه هم می‌توانند به صورت موازی و در کنار تجربه‌های کلاسیک، حیات خود را ادامه دهند و دریچه‌های جدیدی برای مخاطبان به دنیای سرگرمی باز کنند.

هر چند دنیای موشن کمیک‌ها دنیایی تازه‌پا با کلی تجربه شکست قبلی محسوب می‌شود و اکثر طرفداران دنیای کمیک بوک‌ها می‌توانند تجربه‌های ناکامی را در این زمینه به یاد آورند. با این وجود به تازگی آثاری در این حوزه دوباره خودنمایی کرده‌اند (چه به صورت رسمی و چه به صورت فن مِید) و می‌توانند نوید موج جدیدی از موشن کمیک‌ها را بدهند.

اما حالا نوبت شماست تا از طریق ویجیاتو بگویید نظر شما در مورد آثار موشن کمیک چیست؟ آیا برای شما به اندازه کافی هیجان انگیز و سرگرم کننده هستند؟ یا فقط آن‌ها را انیمیشن‌هایی می‌بینید که سعی دارند با کم‌ترین زحمت، بیش‌ترین مقدار توجه را به خود جلب کنند؟

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی