ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بلا فلشپوینت - Banner
کمیک بوک

۱۰ بلایی که فلشپوینت سر دنیای دی‌سی آورد

یکی از بدترین بلاهایی که سر دنیای دی‌سی آمده است، فلشپوینت به شمار می‌آید که روی دوش فلش بری آلن سنگینی می‌کند. در یک تلاش برای نجات جان مادرش، بری آلن به گذشته برمی‌گردد تا ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

یکی از بدترین بلاهایی که سر دنیای دی‌سی آمده است، فلشپوینت به شمار می‌آید که روی دوش فلش بری آلن سنگینی می‌کند. در یک تلاش برای نجات جان مادرش، بری آلن به گذشته برمی‌گردد تا جلوی کشته شدن او به دست ریورس-فلش را بگیرد. با این وجود، با انجام این کار باعث می‌شود که یک شاخه‌ی تازه در خط زمانی به وجود آید که با نام فلشپوینت شناخته می‌شود.

دنیای فلشپوینت در یک رویداد کمیک پنج شماره‌ای و چندین وان-شات و سری کوتاه دیگر مورد کند و کاو قرار گرفت. این تای-این‌ها کمک کردند تا این دنیای نوی دی‌سی به شکل ژرف‌تری به نمایش کشیده شود و نشان دهد که این راستینگیِ تازه چقدر با دنیای بنیادین آشنای دی‌سی ناسازگاری دارد. در ادامه‌ی این نوشتار ۱۰ مورد از بدترین بلاهایی که فلشپوینت سر دنیای دی‌سی آورده است را خواهید خواند.


متهم کردن انیمال من به کشتار

هواداران دی‌سی می‌دانند که انیمال من (Animal Man) چه میزان خانواده‌اش را دوست دارد. ولی در شماره‌ی ۲ کمیک Flashpoint: Legion of Doom مشخص می‌شود که در دنیای فلشپوینت، برنهارد «بادی» بیکر در هال آو دووم (Hall of Doom)، زندانی برای مجرمان فراانسانی، به زندان افتاده است.

اتهام او کشتن همه‌ی اعضای خانواده‌اش است ولی شایعاتی شنیده می‌شود که انیمال من در حقیقت چنین کاری را نکرده. متأسفانه بادی هیچگاه نمی‌تواند بی‌گناهی خودش را اثبات کند چرا که هیتویو (Heatwave) او را در یک نبرد از بین می‌برد. به این ترتیب، دگرگونی‌های خط زمان به دست بری آلن باعث شد تا زندگی یک قهرمان بی‌گناه و درستکار تبدیل به جهنم شود.

مطلب پیشنهادی
سایدکیک یا مایه‌ی رنجش؟
۶ رابین تندخوی دنیای دی‌سی

تبدیل شدن کاپیتان کلد به یک قهرمان

دگرگونی‌های خط زمانی فلشپوینت باعث شدند تا بری آلن هیچگاه تبدیل به یک قهرمان نشود. در نبود او نیز، کاپیتان کلد به عنوان یکی از دشمن‌های کهنش، در جایگاه بزرگ‌ترین محافظ سنترنال سیتی قرار گرفت. در کمیک Flashpoint: Citizen Cold نشان داده می‌شود که اسنارت به حساب جرم و جنایت در این شهر می‌رسد.

با این که مردم شهر عاشق کلد هستند (حتی با وجود گرایشش به از بین بردن ویلن‌های خود) ولی نمی‌دانند که او به طور پنهانی هنوز هم یک مجرم است. والی وست فلشپوینت این حقیقت را کشف می‌کند ولی هنگامی که اسنارت این موضوع را می‌فهمد جان او را می‌گیرد. بری، همیشه سنترال سیتی را در امان نگه می‌داشت ولی در دنیای فلشپوینت، او باعث شد تا شخصیتی به پلیدی کاپیتان کلد خودش را در قالب یک قهرمان جا بزند.

فلج شدن کتوومن

اثر موجی پدیدار شده به خاطر سفر در زمان فلش با وجود تغییر دادن برخی رویدادها، به طرز شگفتی بعضی اتفاقات را به شکل مشابه رقم زد. برای نمونه، شماره‌ی ۲ کمیک Flashpoint: Batman – Knight of Vengeance نمایان می‌کند که هر چند بت-فمیلی‌ای در کار نیست ولی اوراکل هنوز هم در شهر گاتهام فعالیت می‌کند.

ولی به جای باربارا گوردون، این سلینا کایل است که تبدیل به اوراکل شد. همانند باربارا نیز این جوکر بود که به سلینا شلیک و او را فلج کرد. ولی بر خلاف گوردون، این اوراکل نه تنها کنترل پاهایش را از دست داد بلکه نمی‌تواند از دستانش نیز استفاده کند تا بیش‌تر زمان خود را به عنوان واسط اطلاعات اداره‌ی پلیس گاتهام بگذراند.

مطلب پیشنهادی
و همان بهتر که برخی‌هایشان فراموش شوند!
۱۰ اقتباس از دی‌سی که از یادها رفته‌اند

تبدیل شدن گرین ارو به یک تاجر جنگ‌افزار

هر چند الیور کوئین در راستینگی بنیادین دی‌سی از سرنوشت ناخوشایندی که ممکن بود به آن برسد گریخت ولی در دنیای فلشپوینت او تجارت جنگ‌افزار را به طور کامل پذیرفت. کمیک Flashpoint: Green Arrow Industries نشان می‌دهد که الیور کوئین اگر هیچگاه راه درست را نمی‌یافت چه سرنوشتی به عنوان کسی که از جنگ سود می‌برد می‌داشت.

این نسخه‌ی کوئین یک شرکت را هدایت می‌کند که تکنولوژی سوپرویلن‌ها را بازیابی می‌کند و از آن‌ها تجهیزات نظامی می‌سازد. او حتی یک نیروی نظامی خصوصی را نیز در اختیار دارد که تجهیزاتش را تست و به عنوان بادیگاردهای بیش از حد وفادار ایفای نقش می‌کنند. به این ترتیب، به وجود آوردن فلشپوینت بلایی سر الیور آورد تا تبدیل به یک اَبَرکاپیتالیست بی‌رحم شود؛ هر آن چه که گرین اروی بنیادین دی‌سی از آن بیزار است.

از بین رفتن نیمی از فایراستورم

در راستینگی فلشپوینت میلیون‌ها نفر کشته شده‌اند ولی برخی از مرگ‌ها نسبت به بقیه وحشتناک‌تر هستند. در شماره‌ی ۱ کمیک Flashpoint: Legion of Doom دیده می‌شود که هیتویو از هر زمان بیش‌تر، از خط قرمزها عبور می‌کند. او فایراستورم را ردیابی کرده و چشم به راه می‌ماند تا جیسن راش و رانی ریموند از یکدیگر جدا شوند.

پیش از این که این دو بدانند چه بلایی سرشنا آمده است، هیتویو، جیسن را می‌سوزاند تا کشته شود و از رانی می‌خواهد تا او را تبدیل به نیم دیگر فایراستورم کند. خوشبختانه، سایبروگ موفق می‌شود تا این ویلن را دستگیر کند ولی برای نجات جان جیسن خیلی دیر سر می‌رسد.

مطلب پیشنهادی
آرزوی بشر تبدیل به خاطره‌ی قهرمانان دی‌سی شده است!
۶ شخصیت دی‌سی به جز فلش که درگیر سفر در زمان شدند

نابود شدن خانواده‌ی سوپرمن

بلاهای زیادی بر سر بسیاری از هم‌پیمانان پیشین بری آلن در راستینگی فلشپوینت آمده است. کال-ال به جای این که به دست خانواده‌ی کنت پیدا و به سرپرستی پذیرفته شود، توسط دولت پیدا و در یک مکان پنهان با عنوان سابجکت وان (Subject One) بزرگ می‌شود. کال بخشی از پروژه‌ی سوپرمن بود؛ پروژه‌ای که درگیر کریپتو و احتمالاً کارا نیز بود.

با این که کال با کریپتو پیوند می‌خورد ولی سگ او پس از این که به طور ذهنی کنترل می‌شود تا به لکس لوتر جوان آسیب بزند کشته می‌شود. حالا نه تنها کال-ال به طور جدا از دنیا بزرگ می‌شود بلکه حتی این فرصت را نیز پیدا نمی‌کند تا خانواده‌ای که قرار بود داشته باشدشان را بشناسد.

ادامه پیدا کردن سیاه‌ترین شب

سیاه‌ترین شب یا بلکست نایت (Blackest Night) یک پیشگویی بود که هشدار می‌داد نکرون (Nekron)، ارباب نامیراها، با خلق کردن ارتش فانوس سیاه به هستی یورش می‌آورد. در حالی که در دنیای بنیادین دی‌سی، قهرمانان توانستند جلوی یورش نکرون را بگیرند ولی در خط زمانی فلشپوینت قهرمانان الزامی برای جلوگیری از آن، به ویژه هال جوردن که در این دنیا هیچگاه حلقه‌ی گرین لنترن را به دست نیاورد، وجود نداشتند.

به این ترتیب، در شماره‌ی ۱ کمیک Flashpoint: Abin Sur the Green Lantern نمایان می‌شود که نکرون و دیگر بلک لنترن‌ها جنگ خود را ادامه دادند و همه‌ی جمعیت بیش از ۲۰۰ بخش کیهان را از بین بردند. بازگشت بری آلن در زمان نه تنها زمین، بلکه همه‌ی هستی را به تهدید کشید.

مطلب پیشنهادی
ماجراهای ترسناک شوالیه‌ی تاریکی
۱۰ کمیک بتمن با چاشنی وحشت

کشته شدن بروس وین و تبدیل پدر و مادرش به بتمن و جوکر

تیره‌ترین شب کوچه‌ی کرایم در دنیای فلشپوینت از پیش نیز تاریک‌تر است. در فلش‌بک‌های شماره‌ی ۳ کمیک Flashpoint: Batman – Knight of Vengeance نشان داده می‌شود که به جای این که توماس و مارتا وین به دست جو چیل مورد شلیک قرار بگیرند، این بروس وین بود که کشته می‌شود. این رویداد توماس و مارتا نیز به طور رادیکالی و برای همیشه دگرگون کرد.

پدر بروس تبدیل به یک بتمن تلخ و سنگ‌دل می‌شود در حالی که مادرش عقل خود را از دست می‌دهد و هویت جوکر را به خود می‌گیرد. گاتهام هیچگاه جای بی‌نقصی نبوده ولی مرگ بروس احتمالاً باعث شد تا بدترین نسخه‌های بتمن و جوکر به شهر گاتهام تحویل داده شوند.

آغاز جنگ بین آتلانتیس و تمیسکیرا

بری آلن به خاطر نجات مادرش باعث شد تا دوستان تبدیل به دشمنان هم شوند. در خط زمانی فلشپوینت، آمازون‌ها و آتلانتیسی‌ها پس از این که رهبرانشان با یکدیگر به مشکل خوردند با هم وارد جنگ شدند. در کمیک‌های Flashpoint: Emperor Aquaman و Flashpoint: Wonder Woman and the Furies، جزئیات تلخ این درگیری آشکار می‌شود که شامل قطع شدن سر همسر آکوامن، مرا، به دست دایانا است.

درگیری این دو ارتش در جنگ باعث می‌شود تا کره‌ی زمین به شدت تحت تأثیر قرار بگیرد. به ویژه هنگامی که آکوامن اروپا را در بخشی از این نبرد زیر آب فرو می‌برد تا میلیون‌ها انسان بی‌گناه از بین بروند.

مطلب پیشنهادی
در برابر کسی که شیاطین را به بازی می‌گیرد
۱۰ دشمن مرگبار جان کنستانتاین که انسان هستند

هدف وحشتناک تازه‌ی سوپرمن

از بین همه‌ی بلاها و دگرگونی‌های تیره‌ی پدیدار شده به خاطر فلشپوینت، تغییرات پس‌زمینه‌ی سوپرمن از همه باورنکردنی‌تر است. در شماره‌ی ۳ کمیک Flashpoint Beyond نشان داده می‌شود که کال-ال که حالا خودش را سوپر-من می‌نامد، پس از پیدا کردن کریستال‌هایی که قرار بود کال را از کریپتون آگاه کند به دنبال کمک توماس وین می‌گردد.

در این دنیا، کال به زمین فرستاده نشده تا تنها در میان مردمش زندگی کند یا ناجی آن‌ها باشد. به جایش، او قرار است این دنیا را برای یورش کریپتونی‌ها و تبدیل آن به خانه‌ی نوی امپراتوری کریپتون آماده کند. هر چند سوپر-من با خواسته‌های پدرش مخالف است ولی در هر حال، فلشپوینت به گونه‌ای اوریجین مشهور این قهرمان را دگرگون کرد تا او در نقش یک بیگانه‌ی گشاینده قرار بگیرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • Dark-of-Shadow-52
  Dark-of-Shadow-52 | ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

  بری به تنهایی گند زد به دنیای دی سی اگه جاستیس لیگ دارک آپوکالیپس وار رو دیده باشید و یه قسمت دیگشو که یادم نی درک بهتری از گندی که فلشپوینت به دنیای دی سی زد آگاه می شید البته در آخر


  خطر اسپویل :

  بری آلن دوباره یه فلش پوینت دیگه می سازه و جهان رو ریست میکنه و همه چیز به حالت عادی بر میگرده
  در کل حال کردم مقاله جالبی بود.

مطالب پیشنهادی