ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بدن فلش - Banner
کمیک بوک

۵ ویژگی خاص بدن فلش

تنها به خاطر این که فلش بسیاری از قوانین فیزیک را زیر پا می‌گذارد به این معنا نیست که نویسنده‌های این شخصیت به جنبه‌های علمی اهمیتی نمی‌دهند. بر خلاف این تصور، بخش «فکت‌های فلش» دوران ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۲۹ خرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

تنها به خاطر این که فلش بسیاری از قوانین فیزیک را زیر پا می‌گذارد به این معنا نیست که نویسنده‌های این شخصیت به جنبه‌های علمی اهمیتی نمی‌دهند. بر خلاف این تصور، بخش «فکت‌های فلش» دوران نقره‌ای کمیک‌های فلش تلاش می‌کردند تا نحوه‌ی کارکرد توانایی‌هایی اسپیدستر سرخ دی‌سی و اتفاقاتی که روی بدن فلش در وضعیت فراشتاب رخ می‌دهند را بازگو کنند.

نتیجه‌ی این کار توضیحات نیمه-علمی فراوانی بود که برای بسیاری در نگاه نخست و در صورت ریز نشدن منطقی به نظر می‌رسند. بدن انسان‌های ساده برای رسیدن به شتاب نزدیک به سرعت نور طراحی نشده است ولی فلش یک انسان عادی نیست. حالا نیز در این نوشتار ۵ ویژگی را خواهید خواند که نشان می‌دهند چرا بدن فلش یک بدن ساده به شمار نمی‌آید.


فرایِ فراشتاب

تنها ویژگی فلش این نیست که می‌تواند تند بدود. همان طور که فرانیرو ممکن است دیگر ویژگی‌ها همچون پرش‌ها و پرتاب‌های فراانسانی را با خود داشته باشد، خیلی سریع حرکت کردن نیز شامل قابلیت‌هایی می‌شود که همان ابتدای کار به ذهن نمی‌رسند. به این ترتیب، فلش با فراشتاب خود می‌تواند گردباد درست کند، روی سطوح آبی بدود و حتی از درون اشیای جامد رد شود.

فلش می‌تواند با مرتعش کردن مولکول‌های بدنش با شتابی بسیاری بالا، آن‌ها را از بین مولکول‌های دیگر جامدات عبور دهد. این یک توانایی بسیار سخت است که یک اسپیدستر می‌تواند به آن دست پیدا کند و بیش‌تر اوقات این اسپیدسترهای با تجربه هستند که از آن بهره می‌برند. با این اوصاف، می‌توانید ببینید که این تنها پاهای فلش نیستند که با شتاب بالا حرکت می‌کنند، او همه‌ی مولکول‌های بدنش را می‌تواند با سرعت بالایی تکان دهد.

مطلب پیشنهادی
پارودی شخصیت‌های سرشناس
۹ همتای شخصیت‌های Invincible در دی‌سی و مارول

مغزی هماهنگ با شتاب فعالیت‌های بدنی

اگر فراشتاب فلش به اندازه‌ی مولکول‌های او قابل کنترل باشد، پس عقلانی است که همه‌ی جنبه‌های بدن او همچون مغزش را تحت تأثیر قرار دهد. نورون‌های فلش با سرعت بسیار بالایی فعالیت می‌کنند تا او بتواند به وضعیتی دست پیدا کند که در آن زمان متوقف شده است. به این ترتیب، فلش می‌تواند در عرض چند لحظه پیچیده‌ترین چالش‌ها را نیز حل کند. این توانایی برای فلشِ بری آلن که به عنوان یک متخصص علوم قضایی فعالیت می‌کند به شدت سودمند است؛ چرا که می‌تواند جزئیات یک صحنه‌ی جرم را با یک نگاه آنالیز کند و سپس همه‌ی داده‌های به دست آورده را با مغزش که همچون یک ابرکامپیوتر کار می‌کند مورد پردازش قرار دهد.

هر چند که فلش در بیش‌تر موارد نیاز دارد تا این توانایی‌اش را فعال کند ولی سطحی از آن به صورت ناخودآگاه وجود دارد که به طور غریزی به کمکش می‌آید. او همه‌ی داده‌ها را در هر لحظه به طور ناخودآگاه پردازش می‌کند؛ چرا که حتی یک تغییر کوچک در فشار هوا نیز می‌تواند برای او تبدیل به یک تهدید شود. از طرف دیگر، به خاطر این که بیش‌تر ویلن‌ها نسبت به فلش کند هستند، تلاش دارند تا او را غافلگیر کنند ولی این مغز سریع فلش است که در این موقعیت‌ها به کمکش می‌آید.

نگه‌داریِ اسپید فورسی

تنها تا جای مشخصی می‌توان از نظر علمی درباره‌ی بدن فلش سخن گفت و از آن جا به بعد پای اسپید فورس به میان می‌آید. اسپید فورس به عنوان روشی برای بازگو کردن بسیاری از بخش‌های فرافیزیکی توانایی‌های فلش به وجود آمده است که گونه‌ای خاستگاه نیروی فرابُعدی‌ست که به همه‌ی اسپیدسترهای دنیای دی‌سی نیرو می‌دهد و از آن‌ها محافظت و نگه‌داری می‌کند. این خاستگاه نیرو را می‌توان به عنوان پاسخی برای کم و بیش همه‌ی پرسش‌هایی که درباره‌ی توانایی‌های اسپیدسترها می‌شود مورد استفاده قرار داد. یکی از مهم‌ترین این پرسش‌ها نیز به اصطکاک بازمی‌گردد.

هر شی‌ای که به اندازه‌ی فلش تند حرکت کند گرمای فراوانی تولید خواهد کرد. این گرما باعث سوختن لباس‌ها و حتی پوست کسی می‌شود که با آن سرعت حرکت می‌کند. ولی اسپید فورس گونه‌ای از پوشش نگه‌دارنده را پیرامون فلش و هر کس و چیزی که او لمس می‌کند را پدیدار می‌کند تا آسیبی نبینند. همین ویژگی درباره‌ی فشار هوایی که روی چشم‌های فلش اعمال می‌شود نیز صدق می‌کند؛ به طوری که بیش‌تر فلش‌ها حتی هیچ گونه محافظ چشم نیز استفاده نمی‌کنند.

متابولیسم بالا

همه‌ی سویه‌های بدن فلش از یک انسان ساده تندتر عمل می‌کند و این درباره‌ی متابولیسمش نیز صادق است. نمایان‌ترین نمونه از متابولیسم بالای فلش اشتهای اوست؛ چرا که فلش به طور مداوم مقادیر زیادی خوراکی را به سرعت می‌خورد تا پاسخ‌گوی اشتهای سرکشش باشد. این اشتهای فراانسانی همیشه هم به عنوان یک چالش در برابر او قرار نمی‌گیرد. فلش یک بار به دست پویزن آیوی مسموم شده بود ولی توانست پیش از این که زهر به قلبش برسد آن را از بدن خود خارج کند.

مطلب پیشنهادی
ندو، بری، ندو!
۱۰ بلایی که فلشپوینت سر دنیای دی‌سی آورد

بهبود فراانسانی

در حالت عادی، فلش نیاز به سر زدن به بیمارستان ندارد چرا که بدنش تندتر از یک انسان ساده بهبود پیدا می‌کند. به طور کلی، گلبول‌های سفید خون او و عوامل التیام فیزیکی‌اش خیلی زود پس از وقوع یک آسیب آغاز به کار می‌کنند تا سریع از زخم‌های کشنده جان سالم به در ببرد. این تندی بهبود به حدی است که بارت آلن پس از متلاشی شدن کاسه‌ی زانویش به قدری تند التیام پیدا کرد که از اتاق اورژانس با دویدن بیرون آمد.

البته این بهبود فرانسانی می‌تواند دردسرساز نیز باشد. به طور مثال، سرعت بالای التیام استخوان‌ها می‌تواند باعث شود تا آن‌ها به شکل نادرستی جوش بخورند؛ به طوری که فلش مجور باشد تا یک استخوان را دوباره بشکند که دوباره به درستی بهبود پیدا کند.

CBR
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • mamomran
  mamomran | ۲۹ خرداد ۱۴۰۲

  قضیه متابولیسم بالا رو به شکل واضح توی فیلم نشون دادن(لامصب یجور غذا میخورد انگار از جنگ برگشته)
  .
  .
  نشستم کیفیت پرده ای فیلم رو دیدم(نمیخواستم بیشتر از این اسپویل بشم)
  فیلم خیلی خوبی بود و بازی ازرا میلر(با اینکه حواشی زیادی داشت)قابل تحسین!
  ولی وارنر اصلا نمیخواد روی فیلم هاشCGI کار بکنه(CGI فیلم افتضاح بود)

 • AMIR83
  AMIR83 | ۲۹ خرداد ۱۴۰۲

  یه سوال ذهنمو درگیر کرده
  اگر به قول خود شما تمام سویه های بدن فلش سریعتر از انسان عادی عمل می کند خب این نمی تونه منجر به این بشه که خون در رگهای بری آلن به سرعت زیادی حرکت کنه و به تبع اون بدنش زودتر پیر بشه و بمیره؟
  یا مثلا اگر کمیک اسپایدرمن:سرعت رو خونده باشید ممکن نیست فلش به خاطر سرعت زیادش ارتباطش رو با آدمای معمولی از دست بده؟

مطالب پیشنهادی