ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از ویجیاتو انتخاب کنید.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
اصلا راضی نیستم
واقعا راضی‌ام
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر ویجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکمیل The Winds of Winter - Banner
کتاب و ادبیات

همه‌ی آثاری که جرج آر. آر. مارتین به جای تکمیل The Winds of Winter روی آن‌ها کار کرده است

در این که جرج آر. آر. مارتین یک نویسنده‌ی ماهر است نمی‌توان شک کرد. این نویسنده روی آثار چاپی داستانی و آنتولوژی فراوانی کار کرده و در کنارش نیز درگیر چندین فیلم‌نامه و حتی بازی ...

محمدرضا صفری
نوشته شده توسط محمدرضا صفری | ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ | ۱۹:۰۰

در این که جرج آر. آر. مارتین یک نویسنده‌ی ماهر است نمی‌توان شک کرد. این نویسنده روی آثار چاپی داستانی و آنتولوژی فراوانی کار کرده و در کنارش نیز درگیر چندین فیلم‌نامه و حتی بازی ویدیویی نیز بوده است. به نظر مارتین دوست دارد که سرش همیشه شلوغ باشد ولی انگار با این همه سرگرمی زمان چندانی برای تکمیل The Winds of Winter برایش باقی نمی‌ماند.

رمان The Winds of Winter ششمین رمان از سری رمان‌های A Song of Ice and Fire به شمار می‌آید؛ همان رمان‌هایی که سریال Game of Thrones از روی آن‌ها ساخته شد. «بادهای زمستان» قرار است یکی مانده به واپسین رمان از این سری باشد. رمان پیشین، A Dance with Dragons نام داشت و در سال ۲۰۱۱ منتشر شد؛ یعنی همان سالی که سریال «بازی تاج و تخت» آغاز به پخش کرد!

با گذر سال‌ها، سریال از رمان‌های چاپ شده اقتباس کرد، حتی از آن‌ها پیشی گرفت، به پایان رسید و حالا اسپین‌آف‌های آن در حال انتشار هستند. ولی هنوز هم خبری از تکمیل The Winds of Winter جرج مارتین نیست.

در این نوشتار سری به کارنامه‌ی جرج آر. آر. مارتین خواهیم زد تا ببینیم پس از چاپ رمان A Dance with Dragons، این نویسنده درگیر چه پروژه‌ها و فعالیت‌های دیگری بوده است که هنوز نتوانسته The Winds of Winter را تکمیل کند.


House of the Dragon

سریال House of the Dragon که بر اساس رمان Fire & Blood سال ۲۰۱۸ مارتین است، در دنیای Game of Thrones و ۲۰۰ سال پیش از رویدادهای سریال بنیادین جریان دارد. این سریال خیلی زود تبدیل به یکی از ساخته‌های رکورد شکن و تحسین شده‌ی شبکه‌ی اچ‌بی‌او شد. جرج مارتین به عنوان تهیه‌کننده‌ی اجرایی سریال به شمار می‌رود و در کنار رایان کندال و میگل سپاچنیک در نقش سازنده قرار دارد. هر چند ظاهراً او درگیر سیزن دوم نخواهد بود. هنگامی که از کندال درباره‌ی نقش مارتین روی ساخت House of the Dragon پرسیده شد، او به این شکل پاسخ داد:

به طور کلی این شکلیه که جرج و من در ارتباطیم. من همه‌چیز رو براش می‌فرستم. طرح‌های کلی رو براش می‌فرستم، فیلم‌نامه‌ها رو براش می‌فرستم، کات‌ها رو می‌فرستم، پیام‌های متنی براش می‌فرستم، پرسش‌ها رو براش می‌فرستم، چرا این کار رو کردی؟ این چه معنایی داره؟ این فرد کیه؟ به طور ثابت در ارتباطیم. اون خیلی پویاست و خیلی زیاد می‌خونه و کلی بازخورد میده. بقیه زمان‌ها پس می‌ندازه و میگه خدایان به همراهت.

من اون رو با متریال‌ها به طور ثابت مرتبط می‌کنم تا اگه بخواد بدونه که چه خبره. ولی اون فرد خیلی سرگرمیه. براش خیلی سخته با شتابی که ما نیاز داریم با ما در ارتباط باشه، که روی هر تصمیم کوچیکی نظر بده. این قطار خیلی تند در حرکته. اما همیشه میدونه که جریان چیه.

این چیزیه که از ابتدا بهش قول دادم: شاید دقیقاً همیشه اون چیزی رو که می‌خواد من انجام بدم رو انجام ندم، ولی همیشه در موردش گفتگو می‌کنیم. همیشه بحث رو خواهیم داشت، و به این قولم وفادار بودم.

رایان کندال درباره‌ی نقش جرج آر. آر. مارتین در ساخت سریال House of the Dragon

Wild Cards

این سری در بیش از ۳۰ کتابِ نویسنده‌های گوناگون در حال روایت است که جرج آر. آر. مارتین هدایت آن‌ها را در دست دارد و ویرایششان می‌کند. در این مجموعه داستانی از دنیایی روایت می‌شود که در آن یک ویروس بیگانه در سال ۱۹۴۶ به منهتن سرایت و نسل بشر را نابود می‌کند.

سری Wild Cards که از سال ۱۹۸۶ آغاز به انتشار کرده است، مورد بحث برای ساخت یک سریال لایو-اکشن نیز قرار گرفته بود. هر چند شبکه‌ی هولو در سال ۲۰۱۶ فرصت ساخت این اثر را رد کرد ولی پیکاک در سال ۲۰۲۳ هنوز به دنبال انجام این کار بود. با این که آینده‌ی یک سریال از Wild Cards نامشخص است ولی این سری کتاب‌ها هنوز هم به طور مداوم منتشر می‌شوند و واپسین آن‌ها در سال ۲۰۲۲ به چاپ رسید.

Elden Ring

بازی Elden Ring در یک دنیای فانتزی با نام سرزمین‌های میانه در جریان است که در آن یک دست‌ساخته‌ی باستانی مرموز با نام الدن رینگ به وسیله‌ی نیرویی نامشخص خرد شده است. این بازی که توسط فرام‌سافتور (استودیوی سازنده‌ی سری Dark Souls) ساخته شده و باندای نامکو انترتینمنت آن را در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است، حاصل همکاری هیدتاکا میازاکی (رهبر فرام‌سافتور) و جرج آر. آر. مارتین به شمار می‌آید.

میازاکی نقش مارتین را همانند یک راهنمای دانجن مستر توصیف کرده است که قوانین و پارامترهای دنیا را می‌چیند. مارتین مسئول ساخت اساطیر و فرهنگ‌های دنیای Elden Ring به ویژه در دوران پیش از رویدادهای بازی بود. جرج آر. آر. مارتین داستان بنیادین و دیالوگ‌ها را ننوشت بلکه یک پس‌زمینه و مسیر برای هیدتاکا میازاکی و فرام‌سافتور فراهم کرد تا با آن پیش بروند.

مطلب پیشنهادی
برخورد نزدیک از نوع سوم
نقد سریال مسئله سه جسم (3Body Problem)

Sharknado 3: Oh Hell No!

سومین ساخته از سری Sharknado در سال ۲۰۱۵ و ژانر کمدی-فاجعه به عنوان یک فیلم تلویزیونی پخش شد. تماشاچیان معمولاً هنگامی به سراغ تماشای چنین ساخته‌ای می‌روند که دنبال چیزی هستند که آن قدر بد ساخته شده که سرگرمشان می‌کند. برای همین نیز از جرج آر. آر. مارتین در یکی از سکانس‌هایش این ساخته برای سرگرم شدن تماشاگران استفاده شده است.

مارتین نقش خودش را بازی می‌کند که مهمان یک سالن سینما در یونیورسال استودیوز است و به تماشای فیلمی درباره‌ی یک کوسه‌ی سه سر نشسته است. این نویسنده در کنار شخصیت‌های محوری سری Sharknado قرار دارد. او پیش از این که به وسیله‌ی یک کوسه‌ی پرنده که سرش را گاز می‌گیرد کشته شود اشاره‌ای به گزاره‌ی مشهورش، «زمستان در راه است»، می‌کند.

این حضور کوتاه مارتین به خاطر دوستی او با آنتونی سی. فرانته، کارگردان Sharknado 3: Oh Hell No!، بود. فرانته از طریق توییتر با مارتین ارتباط برقرار کرد و از او خواست که در فیلمش باشد. جرج مارتین نیز از آن جایی که یکی از هواداران فیلم‌های ترسناک مضحک است و می‌خواست کمی خوش بگذراند این درخواست را پذیرفت.

آنتونی فرانته با یک پرواز خودش را به نیو مکزیکو، جایی که مارتین در آن زندگی می‌کند، رساند و در عرض یک روز این سکانس را ضبط کرد. این کارگردان می‌خواست حضور کوتاه جرج مارتین را در فیلمش به عنوان یک راز نگه دارد چرا که فکر می‌کرد باعث شگفت‌زده شدن تماشاگران خواهد شد.

Night of the Cooters

فیلم کوتاه Night of the Cooters بر اساس رمان علمی-تخیلی سال ۱۹۸۷ نوشته‌ی هوارد والدراپ ساخته شده است. جرج آر. آر. مارتین تهیه‌کننده‌ی این فیلم بود و وینسنت دن‌آفریو در کنار ایفای نقش کلانتر لیندی به عنوان کارگردان Night of the Cooters نیز ایفای نقش کرد. این فیلم یک ساخته‌ی فکاهی و پر از اکشن درباره‌ی گروهی از تگزاسی‌هاست که در دهه‌ی ۱۸۰۰ باید جلوی یک تهاجم مریخی را بگیرند.

Night of the Cooters پروژه‌ای از روی علاقه برای مارتین و دن‌آفریو به شمار می‌آید که مدتی طولانی‌ست با والدراپ پیوند دوستی دارند و از هواداران آثار او هستند. مارتین گفته بود که می‌خواست یکی از «داستان‌های دیوانه‌وار و شگفت‌انگیز» والدراپ را روی صفحات نمایش بیاورد.

دن‌آفریو نیز بیان کرد که با کارگردانی و ایفای نقش در این فیلم خوش گذارند و آن را به شکل «یک همکاری کوچک ولی بزرگ از افراد با استعداد» توصیف کرد. باید اشاره کرد که موسیقی Night of the Cooters نیز توسط رامین جوادی که روی موزیک Game of Thrones نیز کار کرده بود انجام شده است.

کتاب‌هایی در دنیای A Song of Ice and Fire

جرج آر. آر. مارتین پس از انتشار A Dance with Dragons در سال ۲۰۱۱ چندین اسپین‌آف برای و راهنما از دنیای A Song of Ice and Fire نوشته است. در سال ۲۰۱۲، مارتین The Lands of Ice and Fire را منتشر کرد؛ یک مجموعه‌ی ۱۲تایی از نقشه‌هایی که دنیای A Song of Ice and Fire را به تصویر می‌کشد.

این نقشه‌ها توسط جاناتان رابرتزِ نقشه‌کش تصویرسازی شده‌اند و همه چیز را از وستروس تا اشای را نشان می‌دهند. این نخستین باری بود که به خاطر محبوبیت Game of Thrones از نوشته‌های مارتین برای چیزی خارج از این سریال تأثیر گرفته می‌شد.

کتاب The World of Ice and Fire در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. مارتین با الیو گارسیا و لیندا آنتونسون به عنوان مدیران وبسایت Westeros.org همکاری کرد تا این کتابِ همراه را برای سری A Song of Ice and Fire بنویسد.

یک سال پس از آن، جرج آر. آر. مارتین در سری داستان‌های Tales of Dunk and Egg یک مجموعه‌ی ۳تایی را با نام A Knight of the Seven Kingdoms به انتشار رساند. همین حالا قرار است از این اثر یک اقتباس لایو-اکشن توسط اچ‌بی‌او ساخته شود. سپس مارتین در سال ۲۰۱۸ Fire & Blood را نیز چاپ کرد.

به عنوان تازه‌ترین اثر، جرج مارتین باز هم با همکاری گارسیا و آنتونسون The Rise of the Dragon را در سال ۲۰۲۲ منتشر کردند. این کتاب روایتی از به قدرت رسیدن امپراتوری تارگرین است و ۱۵۰ نگارگری تازه را در خود جای داده است.

مطلب پیشنهادی
زمان به سود خوانندگان نمی‌گذرد
آیا جرج آر. آر. مارتین هرگز می‌تواند A Song of Ice and Fire را به پایان برساند؟

دیگر کتاب‌ها

عنوان Dangerous Women که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، یک کتاب آنتولوژی از داستان‌های کوتاه محسوب می‌شود که توسط جرج آر. آر. مارتین و گاردنر دوزویس ویرایش شده است. این مجموعه شامل ۲۱ داستان اورجینال و رمان کوتاه از برخی از نویسندگانی‌ست که معمولاً در ژانر علمی-تخیلی و فانتزی فعالیت دارند. داستان‌های Dangerous Women در ژانرهای گوناگون توانایی زن‌ها در خون‌ریزی و ایجاد وحشت را به نمایش می‌کشند. این جفت یک سری آنتولوژی دیگر را نیز در این سال با نام Old Mars پدید آوردند که شامل داستان‌هایی خیالی روی سیاره‌ی مریخ می‌شود.

یک کتاب دیگر که به دست مارتین و دوزویس ویرایش شده است، Rogues نام دارد که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. این کتاب شامل چندین نویسنده می‌شود و یک آنتولوژی با ژانرهای گوناگون همانند علمی-تخیلی، معمایی، داستان تاریخی، فانتزی حماسی، شمشیر و جادوگری، کمدی، تراژدی، جنایی و دیگر ژانرها به شمار می‌آید.

بازی‌هایی بر اساس Game of Thrones

بازی Game of Thrones که مستقیماً نامش را از سریال گرفته است، توسط سیانید استودیوز ساخته و در سال ۲۰۱۲ منتشر شد. این ساخته یک بازی اکشن نقش‌آفرینی‌ست که به دست خود مارتین نوشته شده است.

همچنین یک بازی استراتژی موبایلی نیز با نام Game of Thrones Ascent در سال ۲۰۱۳ منتشر شد که در سال ۲۰۱۹ پشتیبانی از آن به طور ناگهانی متوقف شد. هواداران هیچگاه توضیحی به عنوان دلیل این توقف دریافت نکردن و خود مارتین نیز که با پنج نویسنده‌ی دیگر روی این بازی کار می‌کرد از چنین رویدادی ناامید شد.

و البته خود Game of Thrones

بدون جرج آر. آر. مارتین هیچ Game of Thrones نیز نمی‌بود. این سریال مارتین را به شهرت جهانی رساند و شاید دلیل تأخیر تکمیل The Winds of Winter نیز باشد. جرج آر. آر. مارتین از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹ به عنوان تهیه‌کننده‌ی اجرایی و مشاور سریال Game of Thrones ایفای نقش کرد. البته علاوه بر این نقش‌ها، این نویسنده همچنین پیش از این که برای تمرکز بیش‌تر روی کتاب‌هایش از سریال به عنوان نویسنده جدا شود برای هر سیزن یک اپیزود را نیز می‌نوشت.

اپیزودهای نوشته شده توسط او شامل این موارد هستند:

 • سیزن ۱: اپیزود ۸ با نام The Pointy End
 • سیزن ۲: اپیزود ۹ با نام Blackwater
 • سیزن ۳: اپیزود ۷ با نام The Bear and the Maiden Fair
 • سیزن ۴: اپیزود ۲ با نام The Lion and the Rose

دیگر فعالیت‌های خرد عمومی جرج آر. آر. مارتین در این مدت

 • تهیه‌کننده‌ی اجرایی Meow Wolf: Origin Story سال ۲۰۱۸، Nightflyers سال ۲۰۱۸ و Dark Winds سال ۲۰۲۲
 • بزرگ‌ترین کمک‌کننده‌ی مجموعه‌ی هنری Meow Wolf
 • کمپین کردن برای هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶
 • حمایت کردن از جو بایدن در سال ۲۰۲۰
 • حضور در تعدادی تاک شوی تلویزیونی آمریکایی
 • حضور در چندین کنوانسیون
 • قول‌های فراوان به هواداران که The Winds of Winter به زودی تکمیل و چاپ خواهد شد!
دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
 • ❤️ NieR LoveR
  ❤️ NieR LoveR | ۱۳ مرداد ۱۴۰۲

  به‌به ... عجب مقاله کاملی ...
  دمتون گرم

مطالب پیشنهادی